Aşılarla ilgili gün geçmiyor ki farklı bir haberler karşılaşalım. Son haftalarda dünyanın birçok ülkesinden zenginlerin Dubai’eye gidip ultra lüks bir tatil yapıp ardından aşı olarak geri geldiği haberlerini duyuyorduk. Birleşik Arap Emirlikleri ülkedeki nüfusun büyük çoğunluğunu aşıladıktan sonra seyahat konusunda büyük bir serbestliğe girmişti. Son olarak da Sırbistan ve Rusya gibi ülkelere birkaç günlük seyahat ve aşı olmak üzere gidilebilecek tur reklamlarıyla karşılaşıyoruz.

Komşu ülke vatandaşları aşı olabiliyor

Öncelikle şunu söyleyeyim… Sırbistan ülke nüfusunun tamamının aşılanacağı kadar aşı siparişi vermişti ve aşıları da teslim aldı. Ancak Sırbistan halkı aşıya çok sıcak bakmıyor. İstedikleri her an aşı olabilecekken olmamayı tercih ediyor. Hal böyle olunca Sırbistan’ın ciddi oranda aşı stoğu elinde kaldı.

Sırbistan’daki akrabalarımdan aldığım bilgilere göre yaklaşık 7 milyon nüfuslu ülkede 15 milyon aşı siparişi verilmiş. Ancak ülke nüfusu özellikle de pıhtılaşma sorunu yüzünden aşı olmak istemeyince de elde fazla miktarda aşı kalmış. Hal böyle olunca geçtiğimiz haftalarda komşu ülkeler Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Arnavutluk gibi ülkelerden aşı olmak için yaklaşık 20 bin kişi Sırbistan’a gelmiş. Aslında genelde aşı olanlar arabayla 1-2 saatlik yolculukla ulaşabilen Sırbistan’a gidebilen komşu ülkelerin vatandaşları.

Uçak Bileti

Yabancı turistlere aşı olma hakkı var mı?

Ancak Sırbistan hükümeti yabancıların da aşı olmasına onay verince bir anda aşı artı seyahati kapsayan tur ilanlarını görmeye başladık. Sırbistan hükümeti İngiltere’den sipariş edilen AstraZeneca aşılarının bir kısmının tarihlerinin Nisan ayında dolması sebebiyle ülkedeki yabancıların da aşı olabileceğini açıklamıştı.

Bunun üzerine de bazı tur şirketleri de hemen seyahat ve aşı içi içe paket tatiller satmaya başladı. Sırbistan’da aşı olup böyle bir tatil yapmanın fiyatı ise 799 Euro’dan başlıyor. Sırbistan’a Türk vatandaşlarının vizesiz gidebilmesi kısa süreli uçak yolculuğu ve konaklama yeme içme fiyatlarının ucuz olması cazip bir fırsat.

Hükümet şimdilik durdurdu!

Sırbistan’daki akrabalarımla konuştum, evet başka ülkelerden gelenlerin aşı olabildiklerini söylediler ancak bu uygulamanın genelde Makedonya, Bosna Hersek gibi komşu ülkelerden gelenler için yapıldığını belirttiler. Bu arada bağlantıları kurabilirseniz paket tur almadan da kendiniz, uçak bileti ve otel rezervasyonunuzu yapıp da böyle bir aşı seyahatine de çıkabilirsiniz. İsterseniz Belgrad uçak biletlerine göz atın. Türk Büyükelçiliği: İzin yok Hemen hatırlayım Belgrad’daki Türk Büyükelçiliği böyle bir olayın olmadığını oturma müsaadesi olanların aşı olabildiklerini açıkladı. Ardından Sırbistan hükümeti de yabancılara aşı yapmayı şimdilik durdurduklarını açıkladı.

Rusya için de aşı turu var mı?

Dubai bu işi yapıyordu ancak fiyatların çok yüksek olduğu söyleniyor. Sırbistan gibi Rusya da ülkedeki yabancılara aşı vurabiliyor. Yeşil pasaportluların vizesiz gidebileceği Rusya’da aşı ve seyahat paketleri yaklaşık 1000 Euro’dan başlıyor. Bu fiyatlara iki doz aşı olunacağı için iki kez seyahat programı da eklenmiş. Ancak Türk vatandaşları yeşil pasaportlular hariç Rusya’ya vizesiz gidemiyor. Şu dönemde vize almak zor. Bu yüzden aşı turlarında Sırbistan daha çok tercih edilen ülke oldu.

Riskli bir şey

Bana sorarsanız riskli bir şey. Vatandaşı olmadığınız bir ülkede gidip aşı olmak bu şekilde seyahat etmek yerine burada sıranızı beklemenin daha doğru olacağını düşünüyorum.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN