İçindekiler

Hafta sonları değişik aktiviteler yapmak ya da çocuklarınızla birlikte güzel vakit geçirmek istiyorsanız, günübirlik ya da bir gece konaklamalı geziler yapabilirsiniz. Geçtiğimiz hafta sonunu ben de oğlumla birlikte Eskişehir’de geçirdim. Grubumuzda 3 ile 8 yaş aralığında başka çocuklarda vardı. İnanın çocuklar da çok eğlendiler ve gezmekten hiç yorulmadılar. İşte Türkiye’nin yeşil bol, müzeleri ve parklarıyla dikkat çeken kenti Eskişehir gezisinden notlar...

Eskişehir’e günübirlik de gidebilirsiniz ancak şehirde gezecek o kadar çok park ve müze var ki, bir gece konaklarsanız daha hakkını vererek gezersiniz. Eskişehir’e gitmek için hızlı tren, otobüs ya da tur şirketlerini değerlendirebilirsiniz. Otel konaklaması için de Eskişehir otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Balmumu Müzesi çok canlı!

Eskişehir’de görmeniz gereken yerlerin başında Balmumu Heykel Müzesi geliyor. Türkiye’de başka benzeri yok. Müze önünde günün her saati, özellikle hafta sonları çok sıra var ancak beklediğinize değecek. Zaten sıra çabuk geliyor. 30’ar kişilik gruplar halinde alıyorlar. Balmumu Heykel Müzesi’nde bazı kişilerin balmumu heykelleri gerçekten de benzerinden farksız. Kişinin size baktığını falan düşünüyorsunuz, o kadar çok birebir aynısını yapmışlar ki. Hatta bazı ünlülerin kıyafetleri de orijinal. Bu müzeyi mutlaka gezin. Müze zaten Eskişehir’in tarihi semti Odunpazarı’nda. Müzenin hemen arkasında Cam Sanatları Müzesi var. Yine yürüyerek Karikatür Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Odunpazarı’nda alışveriş yapabilirsiniz

Odunpazarı eski şehir yaşamını tadabileceğiniz bir yer. Güzel alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar var. En ünlüsü Atlıhan. Burada takılar, el yapımı süs eşyaları satan dükkanlar çok. Eskişehir'in kahvesi, lokumu ve met helvası meşhur. Türk kahvesi yapıp satan yerler de var. Eskişehir’de ünlü kaymaklı lokum ve pişmaniyeye benzer met helvasını da tatmanızı öneririz.

Porsuk’ta gondol keyfi

Eskişehir merkezinde yer alan Porsuk çayında gondol ya da motorlarla tur yapılıyor. Tur tekneleri merkezden kalkıyor. Gondolla gezmek daha keyifli ama çok sıra olabiliyor. Eğer karnınız açsa çarşıda mutlaka çiğ börek yiyin. Eskişehir’e özgü bu lezzetli hamur işi, orjinalinde kıymayla yapılıyor ama kıymalı sevmeyenler için de peynirli çeşitleri mevcut. Akşam Eskişehir’in en ünlü caddesi Doktorlar Caddesi’nde bir şeyler yeyip içebilirsiniz. Yine Odunpazarı’nın tepe sırtlarına yapılmış güzel bir park var. Şelale Park’ta kentin güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Parkta ünlü İspanyol yazar Cervantes'in bir heykeli bulunuyor.

Çok yeşil bir şehir

Bir Anadolu şehri olmasına rağmen Eskişehir oldukça yeşil bir kent. Ve şehrin her semtine mutlaka tramvay gidiyor. Kent merkezinde yer alan Tülomsaş Müzesi’nde Türkiye’nin ilk yerli otomobili Devrim’i görebilirsiniz. Müzenin bahçesinde cam bir fanus içerisine konulmuş bu araba, eskiden Eskişehir sokaklarında gezdirirlermiş. 1961 yılında 129 günde inşa edilen tamamen Türk yapımı bu arabanın ardından hala, tamamen Türk yapımı otomobil yapamıyor olmamız düşündürücü.

Eskişehir’de deniz var!

Eskişehir gezisinde ikinci günü parklara ayırın. Gerçekten de bu şehrin çok güzel parkları var. Düşünün ki Eskişehir’e kalıcı hizmetler veren Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen kente deniz bile getirmiş. KentPark çok büyük, içerisinde göletlerin havuz ve suya girilebilecek yerlerin bulunduğu bir park. İçerisinde kafe ve restoranlar da var.

Sazova Parkı çocuklar için muhteşem

Çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz en eğlenceli yer ise Sazova Parkı. Bu parkta bir gününüzü geçirebilirsiniz. Masal şatosu, korsan gemisi gölet gibi yerlerin bulunduğu kısım çok güzel. Ancak parkın diğer yanında ise hayvanat bahçesi akvaryum, bilim müzesi gibi yerler var. Benim oğlum da bu geziden çok hoşlandı. Siz de çocuklarla seyahat yapılır mı diye düşünmeyin. Eğer görmediyseniz Eskişehir’i mutlaka görmeye gidin.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar