Türkiye sınırına yakın konumda bulunan ve Gürcistan'ın popüler tatil destinasyonu Batum temiz plajları, simge yapıları, büyük şehir parkları ve tarihi zenginlikleriyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti olan Batum, 2000'li yıllardan itibaren turizm projeleri sayesinde yeni bir çehre kazanmış.

Batum’da mutlaka görmeniz gereken 55 yeri yazarken Instagram etiketlerini kullandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama hazırladık. Her bütçeye uygun otelleri, Gürcü mutfağından lezzetler tadabileceğiniz kaliteli restoranları, eğlence merkezleri ve kafeleriyle turizm açısında çok gelişmiş olan Batum’u yazımızı okuyarak hemen keşfe çıkabilirsiniz. Eklediğimiz konum linklerinden yararlanarak planınzı yapabilir, bir Batum uçak bileti alarak keşfetmeye doğru yola çıkabilirsiniz. 

1- Ali ve Nino Heykeli

Ali ve Nino Heykeli

Batum ve Gürcistan'ın ünlü simgesel yapılarından biri olan Ali ve Nino Heykeli, modern sanat eserlerinden. Azeri yazar Kurban Said'in aşk romanından esinlenen bu heykel, Azeri genç Ali ile Gürcü prenses Nino arasındaki aşk hikayesini anlatır. 8 metre yüksekliğindeki iki figürün birbirine doğru hareket etmesi ve kavuşması, etkileyici bir sahne sunar.

Yüz binlerce kişinin fotoğraf çektiği Ali ve Nino Heykeli, özellikle akşam 19:00'da harekete geçtiğinde büyük ilgi görür. Karadeniz ve Batum'u çevreleyen dağların panoramik manzarasını tamamlayan bu heykeli, Batum gezinizde mutlaka ziyaret edin.

Konum Linki

Yazar Notu: Hemen yakınlarındaki dönme dolapta 10 Lari karşılığında, Alfabe Kulesi’nde 20 Lari karşılığında keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 

Uçak Bileti

2- Kutsal Trinity Kilisesi (Holy Trinity Church)

Kutsal Trinity Kilisesi (Holy Trinity Church)

Batum’da yıl boyu düzenlenen tarih ve inanç turlarıyla en çok ziyaret edilen çarpıcı yapılarından biri de şehre hakim Trinity Dağı'nda görülmeye değer bir manzara sunan Kutsal Trinity Kilisesi. Şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidebileceğiniz Kutsal Trinity Kilisesi, 2002 yılında yapımına başlanan manastır kompleksinin en önemli parçası.

Bulunduğu konumdan sunduğu panoramik Batum ve Karadeniz manzaralarından dolayı da binlerce turisti kendine çeken Kutsal Trinity Kilisesi’nin devasa kubbeli taş mimarisini inceledikten ve birbirinden ilginç dini sahnelerle süslü iç bölümleri gezdikten sonra Trinity Dağı'nın serin havasında keyifli bir yaz gezisi yapabilirsiniz.

Konum Linki

3- Batum Bulvarı

Batum Bulvarı

Karadeniz kıyısında çarpıcı manzaralar arasında 7 kilometre boyunca uzanan Batum Bulvarı, akşam yürüyüşlerine çıkmak veya Batum’u keşfetmeye başlamak için ideal bir başlangıç noktası. Her köşesi birbirinden etkileyici heykeller, çiçek bahçeleri, onlarca çeşit bitki ve ağaçla süslü olan bulvar, aynı zamanda Batum’un en büyük parklarından biri olan 6 Mayıs Parkı’na ve benzersiz güzelliğiyle çok ilgi gören yapay Nurigeli Gölü’ne de ev sahipliği yapıyor.

Sahil şeridi boyunca uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarında spor yapabileceğiniz, büyüleyici Karadeniz manzaraları izleyebileceğiniz seyir teraslarında, çocuk parklarında ve kafelerinde güzel zaman geçirebileceğiniz Batum Bulvarı'nda dünyaca ünlü markaların satıldığı mağazalardan kaliteli restoranlara, lüks otellerden alışveriş merkezlerine kadar pek çok olanak da bulabilirsiniz. Batum otelleri arasından birini seçerek bu bulvarı keşfedebilirsiniz. 

Konum Linki

4- Batum Panoramik Dönme Dolap

Batum Panoramik Dönme Dolap

Dünyaca ünlü London Eye benzeri tasarımıyla dikkat çeken ve sahilde yaklaşık 55 metre yükseklikten Karadeniz ile Batum’un muhteşem panoramik manzaralarını sunan Panoramik Dönme Dolap, fotoğrafçılık meraklılarının Batum’u gezerken ilk uğraması gereken yerler arasında. Şehrin en büyük yeşil alanlarından biri olan Miracle Park içerisinde hemen dikkatinizi çekecek olan devasa dönme dolabın bir turu yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Özellikle gün doğumu ve gün batımı saatlerinde gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz, tablo güzelliğinde büyüleyici manzaralara şahit olabileceğiniz Panoramik Dönme Dolap’ı geceleri aydınlatıldığında da yakından görmenizi öneririz.

Konum Linki

5- Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi

Batum Ters Ev'e yakın olan Batum Botanik Bahçesi, doğa ve çiçek severler için keşfedilmeye değer bir yer. 5000'den fazla çiçek türüyle süslü, huzurlu ve doğayla iç içe olan bahçede yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve dinlenme alanları bulunuyor.

Batum'un en eski parklarından biri olan ve 100 hektarlık geniş bir alanı kapsayan Botanik Bahçesi, 1912'den beri ziyaretçi çekiyor. Renkli güller, bambular, endemik bitkiler ve meyve ağaçları arasında keyifli bir gezi yaparak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Batum Botanik Bahçesi 2023 giriş ücretleri

Kişi başı: 18 Lari- 140,80 TL 

Konum Linki

6- Batum Piazza Meydanı

Batum Piazza Meydanı

Batum eski kent bölgesinde bulunan ve şehrin sosyal hayatının kalbinin attığı yerlerden biri olan Piazza Meydanı’nı gezerken kendinizi İtalya’da gibi hissedeceksiniz. Ünlü Gürcü mimar Vazha Orbeladze’nin 5700 metrekarelik bir alanda etkileyici vitray ve mozaiklerle tasarladığı süslemeler, saat kulesi ve farklı dönemlerde inşa edilmiş çarpıcı binalarıyla ziyaretçilerini büyüleyen Batum Piazza Meydanı’nda hem keyifli bir akşam yürüyüşü yapabilir hem de muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Her köşesinde hizmet veren yol üstü kafeleri, barları, eğlence merkezleri ve dünya mutfaklarından lezzetler sunan şık restoranlarıyla Batum’u gezen turistlerin ilk uğradığı yerlerden olan Piazza Meydanı, 24 saat boyunca hareketli. Çevresinde kaliteli oteller ve yüzlerce markanın ürününü alabileceğiniz mağazaların da hizmet verdiği Piazza Meydanı, konaklamak ve alışveriş yapmak için Batum’da en çok tercih edilen yerler arasında.

Konum Linki

7- Batum Anıt Alanı (Colonnade)

Batum Anıt Alanı (Colonnade)

Batum Bulvarı'na gezerken mutlaka uğramanızı önerdiğimiz yerlerden biri de fotoğraf çekmekten hoşlananlar için adeta bir cennet olan Batum Anıt Alanı (Colonnade). Her tarafı Yunan ile Roma dönemini yansıtan sütunlar, heykeller ve büstlerle çevrili olan Batum Anıt Alanı, sahil kenarında çarpıcı manzaralar sunuyor. Oldukça geniş bir alanı kapsayan ve 1934 yılından beri binlerce insanı kendine çeken anıt alanında Gürcistan’ın ulusal ve mitolojik kahramanlarının heykelleri arasında güzel bir yürüyüş yaparak kendinizi Roma döneminde hissedebilirsiniz.

Konum Linki

8- Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi

Her köşesi birbirinden güzel heykellerle çevrili olan Batum'da başka bir ziyaret edilen ve fotoğraflanan simgesel yapı da şehrin en hareketli turistik noktalarından biri olan Batum Tiyatro Meydanı’nda hemen dikkatinizi çekecek olan Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi. Halk arasında Neptün Çeşmesi olarak da bilinen ve hemen arkasındaki 125 yıllık tiyatro binasının manzarasını tamamlayan Poseidon Heykeli, deniz tanrısı Poseidon’un gücünü simgeliyor.

Elinde üç dişli asa tutan altın renkli Poseidon ve alt bölümlerde çeşitli Yunan tanrılarının tasvir edildiği, çarpıcı taş mimarisiyle sanat meraklılarını büyüleyen Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi’ni yakından inceleyip fotoğraflarını çektikten sonra Batum Tiyatro Meydanı'nın yol üstü kafelerinde veya restoranlarında keyifli bir mola vererek otantik manzaraların tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

9- Batum Avrupa Meydanı (Europe Square)

Batum Avrupa Meydanı (Europe Square)

Batum’un tarihi ve turistik noktalarını gezmeye başlamak için en ideal yerlerden biri olan Avrupa Meydanı, günün her saati yerli ve yabancı turistlerle oldukça hareketli. Şehrin simgelerinden olan Batum Astronomik Saat gibi anıtsal yapıları yakından görme şansı bulabileceğiniz meydan, 19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başlarında inşa edilen ve her biri sanat eserini andıran görkemli binalarıyla da görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Batum’un başka bir önemli simgesi olan Medea Anıtı’nın da harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Batum Avrupa Meydanı’nda bulunan devasa süs havuzlarında her akşam gerçekleştirilen su ve ışık oyunları da yüzlerce insanı buraya çekiyor. Çevresinde hizmet veren kaliteli otelleriyle hem iş hem de tatil seyahatlerinde konaklamak için Batum’da en çok tercih edilen yerlerden olan Avrupa Meydanı’nda ulusal ve uluslararası mutfaklardan lezzetler sunan restoranlarda romantik akşam yemekleri tadabilir, yol üstü kafelerinde ise küçük bir mola vererek etkileyici binalarla süslü manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

10- St. Nicolas Kilisesi

St. Nicolas Kilisesi

Batum’un hem tarihi önemi hem de çarpıcı mimarisinden dolayı çok ziyaret edilen hazinelerinden biri olan St. Nicolas Kilisesi, şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alıyor. 1865 yılında bir Yunan topluluğu tarafından inşa ettirilen ve Batum’un en eski kiliselerinden biri olarak dikkat çeken St. Nicolas Kilisesi, 1999 yılında da aslına uygun olarak restore edildi.

Osmanlı döneminde padişaha hediye olarak sunulan tarihi kilise; altın renkli kubbeleri, benzersiz taş mimarisi, iç mekanlarını süsleyen dini motifler ve resimlerle her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Günümüzde de hizmet vermeye devam eden ve yıl boyu pek çok önemli dini etkinliğin gerçekleştirildiği St. Nicolas Kilisesi’nin mistik atmosferinde harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

11- Batum Tiyatro Meydanı

Batum Tiyatro Meydanı

Yüzlerce yıllık etkileyici tarihi yapılarla süslü Batum Tiyatro Meydanı, Batum’un en güzel ve çok ziyaret edilen meydanlarından biri. Şehri gezen her yerli ve yabancı turistin mutlaka uğradığı meydan, ismini de 1552 yılında yapılan görkemli Batum Drama Tiyatrosu’ndan alıyor. Tarihi tiyatro binasının hemen önündeki Poseidon Heykeli ve Neptün Çeşmesi gibi çok fotoğraflanan anıtsal eserleriyle de insanları kendine çeken Batum Tiyatro Meydanı’nda pek çoğu Sovyetler Birliği döneminde tasarlanmış birbirinden ilginç evler arasında muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Peyzajı çiçek bahçelerinde dinlendirici bir gezi yapabileceğiniz, dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranları ve yol üstü kafelerinde güzel bir mola vererek çarpıcı manzaranın tadını çıkarabileceğiniz Batum Tiyatro Meydanı’nda sıralanan onlarca mağazada da güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

12- Mtrala Ulusal Parkı

Batum gezinizde şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşıp, doğanın içinde el değmemiş doğal güzellikler arasında zaman geçirmek için bölgenin en çok ziyaret edilen yeşil alanlarından biri olan Mtrala Ulusal Parkı'na uğrayabilirsiniz. Batum merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alan ulusal park, yılın her mevsimi düzenlenen doğa gezileri ve fotoğrafçılık turlarının ana merkezi konumunda.

281 km2 gibi geniş bir alanı kapsayan Mtrala Ulusal Parkı’nın içerisinde endemik bitki türleri arasından dökülen irili ufaklı şelaleler, buz gibi akan dereler ve onlarca farklı ağaç türü arasında yılın tüm yorgunluğunu atacağınız bir gezi yapabilirsiniz. 2006 yılında açıldığından beri hem Batum halkı hem de turistler tarafından çok ziyaret edilen Mtrala Ulusal Parkı’nda sessiz ortamda dinlenebileceğiniz mesire alanları, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları, tabiatın her tonunu görebileceğiniz seyir terasları ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz kır bahçeleri gibi zengin olanaklar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Rehberli danışmanlık hizmeti 5 GEL olup, otopark ücretsiz. Nehrin karşı kıyısına geçmek için iki seçenek bulunuyor. Birincisi, 500-600 metre geri dönerek kullanabileceğiniz normal bir köprü. İkincisi ise 15 GEL karşılığında (gidiş-dönüş ücreti) hizmet veren küçük bir teleferik. İki parkur seçeneği mevcut. Yeni başlayanlar için 5 km'lik rota ve daha deneyimli yürüyüşçüler için 16 km'lik rota. Yanınıza ekstra su almanızı öneririm, zira 5 km'lik parkur göründüğü kadar kolay değil.
 

13- Batum Miracle Park

Batum Miracle Park

Alfabe Kulesi, Ali ve Nino Heykeli, Batum Deniz Feneri, Panoramik Dönme Dolap ve Chacha Kalesi gibi önemli turistik noktalara ev sahipliği yapan Miracle Park, Batum'da keşfedilmesi gereken yerler arasında. Park, ördekli göleti, uzun yürüyüş ve bisiklet yollarıyla her saat hareketlidir. Ayrıca, çocuklar için özel hayvanat bahçesini de ziyaret edebilirsiniz.

Karadeniz kıyısındaki Panoramik Dönme Dolap'tan Batum ve Karadeniz'in harika fotoğraflarını çekebilir, Alfabe Kulesi'nin muhteşem manzarasını gece aydınlatmalarıyla izleyebilirsiniz. Miracle Park'ın sahilinde güneşin ve mavinin keyfini sürebilirsiniz. Yaz aylarında turistlerle dolu parkın çiçeklerle bezenmiş botanik alanında serin deniz esintileri eşliğinde yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Konum Linki

14- Alfabe Kulesi

Batum'un ünlü simgesel yapılarından Alfabe Kulesi, Ali ve Nino Heykeli'nin hemen yanında harika bir manzara sunar. 2012'de büyük Miracle Park'ta inşa edilen bu eşsiz kule, Gürcü alfabesi harfleri ve üzüm bağlarını temsil eden süslemelerle dikkat çeker.

İspanyol bir mimar tarafından 130 metre yüksekliğinde spiral demir yapılarla tasarlanan Alfabe Kulesi, özellikle gece ışıklandırıldığında muazzam bir görünüm sunar. Kuledeki restoranda dünya mutfaklarından tatlar ve Gürcü şaraplarıyla romantik bir akşam geçirebilir, Batum'un en yüksek yapılarından olan kuleyi özel ışıklandırmalar eşliğinde fotoğraflayabilirsiniz.

Konum Linki

15- Kvariati Plajı

Kvariati Plajı

Batum’un Karadeniz kıyısındaki etkileyici tarihi hazinesi Gonio Kalesi'ne kısa bir yürüyüş mesafesinde, yemyeşil doğal güzellikler arasında uzanan Kvariati Plajı, günübirlik geziler yapmak veya masmavi Karadeniz sularına kendinizi bırakmak için ideal bir adres. Çevresi her bütçeye uygun kaliteli oteller, kafeler ve restoranlarla çevrili olan Kvariati Plajı’nın hemen arkasını saran çam ormanlarında da piknik ve kamp yaparak güzel bir geçirebilirsiniz.

Panoramik Karadeniz manzaraları eşliğinde doğa gezilerine çıkmak için de yılın her mevsimi ziyaret edilen plajın uzun sahilinde kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkabilir, kristal berraklığındaki sularda doyasıya yüzdükten sonra bölgedeki binlerce yıllık tarihi hazineleri keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

16- Batumi Mall

Batumi Mall

Batum’un başka bir popüler alışveriş merkezi de 6 Mayıs Parkı ve Batum Bulvarı'na kısa bir yürüyüş mesafesindeki güzel konumuyla sıkça ziyaret edilen Batumi Mall. 4 kata yayılan onlarca mağazasında ulusal ve uluslararası markanın satıldığı 50’den fazla mağaza bulabileceğiniz Batumi Mall çocuk oyun parkları, kaliteli restoranları, kafeleri, sinema salonları ve eğlence mekanlarıyla da çok ilgi görüyor.

Yıl boyu hem yetişkinler hem de çocuklar için pek çok etkinliklerin düzenlendiği alışveriş merkezinde güzel bir tatil alışverişi yapabilir ve çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Açık olduğu saatler: Haftanın her günü 10:00 ile 22:00 arasında hizmet veriyor.

Ulaşım: Batumi Mall’a toplu taşıma araçlarıyla da şehrin her yerinden kısa sürede ulaşmanız mümkün. 

Konum Linki

17- Batum Yunus Parkı (Batumi Dolphinarium)

Batum Yunus Parkı (Batumi Dolphinarium)

Çocuklu ailelerin Batum gezilerinde mutlaka uğradığı yerlerden biri olan ve şehir merkezine sadece 5 kilometre uzaklıktaki devasa 6 Mayıs Parkı’nın içerisinde yer alan Batum Yunus Parkı, eğlenceli bir gün geçirmek için en çok ziyaret edilen popüler yerler arasında.

Her gün düzenlenen yunus gösterileri ve yunuslarla birlikte yüzme etkinlikleriyle çok ilgi gören yunus parkında farklı denizler ve okyanuslardan getirilen yüzlerce canlıyı da yakından görme şansı bulacaksınız.

Hem kısa yürüyüşler hem de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabileceğiniz Batum Yunus Parkı’nda sevimli yunuslarla tanışabilir, onlarla birlikte yüzebilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Açık olduğu saatler: Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 11:00 ile 19:00 saatleri arasında açık olan yunus parkında güzel bir gün geçirmeyi unutmayın. 

Konum Linki

18- Batum Kutsal Ruh Kilisesi

Batum Kutsal Ruh Kilisesi

Batum'un kültür ve inanç turlarıyla en çok ziyaret edilen kutsal mekanlarından biri de Batum Limanı ve hareketli meydanlara kısa bir yürüyüş mesafesinde, Karadeniz kıyısında çarpıcı bir manzara sunan Kutsal Ruh Kilisesi. 1990’lü yılların başında ünlü Gürcü mimarlar tarafından tasarlanan ve 2000 yılında kutsanan etkileyici kilise, devasa kuleleri ve ilginç tasarımıyla da fotoğraf çekmeyi seven turistleri kendine çıkıyor.

Benzersiz güzelliğiyle Batum’un simgesel yapılarından biri haline gelen ve iç mekanlarını süsleyen İncil’den sahnelerin tasvir edildiği duvar resimleriyle sanat tutkunlarının da çok ilgisini çeken adreslerden.

Açık olduğu saatler: Batum Kutsal Ruh Kilisesi, haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatler arasında açık. 

Konum Linki

19- Mtsvane Kontskhi Plajı

Mtsvane Kontskhi Plajı

Önünde uzanan masmavi Karadeniz ve çevresini saran karlı dağlarla hem denizin hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için ideal olan Mtsvane Kontskhi Plajı, Batum gezinizde keşfetmeniz gereken yerlerden biri. Şehir merkezine sadece 11 kilometre uzaklıkta, Batum Botanik Parkı’na oldukça yakın bir konumda yer alan plaj; metrelerce uzanan çakıl taşlı sahili, kristal berraklığındaki suları ve arkasını saran büyüleyici dağ manzaralarıyla sıcak yaz aylarında turistleri kendine çekiyor.

Yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşlerinin de ana rotalarından biri olan Mtsvane Kontskhi Plajı’nın çevresindeki tepelik alanlardan muhteşem panoramik fotoğraflar çekebilir­; çam ormanları arasında piknik veya kamp yaparak güzel zaman geçirebilirsiniz. Her bütçeye uygun otel ve restoranın da hizmet verdiği Mtsvane Kontskhi Plajı’na günübirlik geziler yapmak veya yaz tatili için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

20- Batum Limanı

Batum Limanı

Batum İskelesi olarak da bilinen yeni Batum Limanı, tarihi limanın bir bölümünün 1962 yılında yeniden düzenlenmesi ile turizme kazandırıldı. Günümüzde şehrin en sevilen gezi alanlarından biri haline gelen liman, rengarenk balıkçı sandalları ve gezi tekneleriyle harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor.

Seyir alanlarından hem Karadeniz'in hem de Batum Limanı’nın çarpıcı manzaralarını izleyebilir, yürüyüş yolları, dinlenme alanları, mağazalar ve kafelerle çevrili olan limanın çevresinde güzel bir akşam yürüyüşü yapabilirsiniz. Taze deniz ürünleri sunan kaliteli restoranlarıyla da turistlerin ilgisini çeken Batum Limanı’na şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

21- Medea Anıtı (Midia Heykeli)

Batum'un en çok fotoğraflanan simgesel anıtlarından biri olan Medea Anıtı, 2017 yılından beri şehrin manzarasını süslüyor. Günün her saati hareketli olan Batum Avrupa Meydanı’nı gezerken hemen dikkatinizi çekecek olan etkileyici eser, Yunan mitolojisinde pek çok efsaneye konu olan Prenses Midia’yı tasvir ediyor.

Çevresi görülmeye değer süs havuzları, geniş çocuk oyun parkları, dinlenme alanları, kahvenizi yudumlayarak manzaranın tadını çıkarabileceğiniz kafeler ve geleneksel Gürcü yemekleri tadabileceğiniz restoranlarla dolu olan görkemli Medea Anıtı, devasa boyutuyla neredeyse şehrin her noktasından ve Karadeniz’de tekneler üzerinden görülebiliyor.

Konum Linki

22- Argo Teleferiği

Argo Teleferiği

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, Batum'da ilk uğramanız gereken yerlerden biri de 2013 yılında açıldığı günden beri yüz binlerce kişinin unutulmaz bir yolculuk yaptığı Argo Teleferiği. Deniz kıyısındaki Miracle Park’tan başlayarak 250 metre yükseklikteki Sputnik Tepesi’ne kadar ulaşan teleferik, Batum'un bütün tarihi ve doğal güzelliklerini gözlerinizin önüne serecek.

Argo Teleferiği’nde yolculuk ederken devasa dağların ve masmavi Karadeniz’in çevrelediği Batum’u kuş bakışı izleyebilir, kilometrelerce uzanan panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. İstasyonlarında dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, kafeler, seyir terasları ve alışveriş yapacağız mağazaların da hizmet verdiği Argo Teleferiği, Batum’un güzelliklerini kuş bakışı izlemek için ideal. 

2023 teleferik ücretlerİ: 30 GEL- 230 TL

Açık olduğu saatler: 11.00- 19.00 

Konum Linki

23- 6 Mayıs Parkı

6 Mayıs Parkı

Karadeniz sahili ile Nurigeli Gölü arasında geniş bir alanı kaplayan 6 Mayıs Parkı, 1881 yılında açılan Batum’un en eski parklarından biri konumunda. Batum Plajı'ndan da kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz devasa parkın içerisinde yer alan Batum Hayvanat Bahçesi, Batum Yunus Parkı, geniş çocuk oyun alanları, süs havuzları ve yapay göller günün her saati insanları kendine çekiyor.

Bisiklet kiralayarak veya yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabileceğiniz 6 Mayıs Parkı, aynı zamanda Karadeniz ile Nurigeli Gölü manzaralı seyir terasları, kır bahçeleri, kafeleri, kahvaltılar ve geleneksel Gürcü yemekleri sunan restoranlarıyla da turistlerin çok ilgisini çekiyor. Sıcak yaz aylarında serin deniz havası eşliğinde dinlendirici yürüyüşler yapabileceğiniz 6 Mayıs Parkı, hem güzel zaman geçirmek hem de Batum’un turistik yerlerini keşfetmek için ideal bir adres.

Konum Linki

24- Gonio Kalesi (Apsaros Kalesi)

Gonio Kalesi (Apsaros Kalesi)

Gürcistan'ın en eski tarihi hazinelerinden biri olduğu için yılın her dönemi tarih ve kültür meraklılarını kendine çeken Gonio Kalesi, Türkiye sınırına sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bölgede uzun süre hakimiyet kuran Romalılar tarafından M.Ö. 2. yüzyılda inşa edildiği düşünülen etkileyici kale, Batum'a 15 kilometre gibi yakın bir mesafede yer aldığı için de her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Çoruh Nehri kıyısında savunma ve gözetleme amacıyla inşa edilen, uzun süre Osmanlılar tarafından da kullanılan Gonio Kalesi,  aynı zamanda Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Matthias'ın mezarına ev sahipliği yaptığı düşünüldüğü için dini amaçlı da çok ziyaret ediliyor. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında pek çok medeniyete ait tarihi eserlerin bulunduğu Gonio Kalesi’nin günümüze kadar sağlam kalmış devasa surlarını ve iç kale bölümlerini keşfe çıkabilir, kazılarda bulunan tarihi hazineleri ise Batum Arkeoloji Müzesi'nde inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

25- Sarpi Plajı

Sarpi Plajı

Batum'un başka birçok popüler plajı olan ve Türkiye sınırına oldukça yakın bir konumda yer alan Sarpi Plajı’nda da tüm gün tertemiz denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Batum merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta bulunan ve her saat bulabileceğiniz toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Sarpi Plajı’nın geniş sahilinde şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerden onlarca su spor olanaklarına kadar zengin olanaklar sunuluyor. Çevresinde kafeler, eğlence merkezleri ve her bütçeye uygun otellerin hizmet verdiği Sarpi Plajı, hem günübirlik denizin tadını çıkarmak hem de eğlenceli bir Batum tatili yapmak için en çok tercih edilen yerler arasında.

Sarpi Plajı'nda 2023 itibarıyla şezlong kiralama: 5 GEL- 39,11 TL 

Konum Linki

26- Batum Orta Camii

Batum Orta Camii

Batum Camii olarak da bilinen ve şehrin en etkileyici İslami eserlerinden biri olan Batum Orta Camii, 1886 yılında Haşimoğulları soyundan gelen zengin bir Müslüman olan Aslan Bey tarafından inşa ettirilmiş görülmeye değer bir şaheser.

Klasik Osmanlı mimari tarzıyla tasarlanan tarihi cami altın renkli kubbesi, bitki ve geometrik desenlerle süslü çarpıcı iç mekanlarıyla her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Özellikle geceleri aydınlatıldığında sunduğu manzarayı mutlaka görmenizi önerdiğimiz Batum Orta Camii’nin çevresinde hizmet veren ve Türk mutfağından lezzetler sunan restoranlara da uğrayarak güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

27- Chacha Kulesi (Cacha Kulesi)

Chacha Kulesi (Cacha Kulesi)

İzmir'in ünlü saat kulesinin bir benzeri olarak 2012 yılında inşa edilen Chacha Kulesi, bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici manzarasıyla kartpostalları ve turizm dergilerinin kapaklarını süslüyor. 25 metre yüksekliğinde tasarlanan saat kulesi, dört tarafındaki etkileyici taş mimarili çeşmelerinden dolayı halk arasında Çeşme Kulesi olarak da biliniyor.

Osmanlı döneminin klasik saat kulesi mimari özelliklerini yansımasından dolayı Batum’un diğer simgesel yapılarından ayrılan Chacha Kulesi’nin bulunduğu alandan Batum Limanı ve Karadeniz'in harika fotoğraflarını çekebilir, Miracle Park’ın diğer simgesel yapılarıyla birlikte bu size oldukça tanıdık gelecek saat kulesini yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

28- Nurigeli Gölü

Nurigeli Gölü

Batum Bulvarı'nın hemen yanında Karadeniz sahiline kısa bir yürüyüş mesafesinde uzanan Nurigeli Gölü, şehrin en popüler rekreasyon alanlarından biri. Batum’un pek çok noktasından yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla rahatça ulaşabileceğiniz ve sessiz atmosferinde dinlendirici bir mola verebileceğiniz göl, akşam yürüyüşlerinin de değişmez adreslerinden biri.

Yemyeşil doğal güzellikler ve çiçek bahçeleri arasında uzanan yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, çocuk oyun parkları, dinlenme alanları, kır bahçeleri ve kafeler ile günün her saati hareketli olan Nurigeli Gölü, özellikle bahar aylarında mavi ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz manzaralarıyla tablo güzelliğinde fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor.

Yapay olarak tasarlanan ve seyir alanlarından Karadeniz’in en güzel panoramik manzaralarına şahit olabileceğiniz Nurigeli Gölü, sıcak yaz günlerinde çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirmek için ideal bir yer.

Konum Linki

Yazar Notu: 30 Lari karşılığında yarım saatlik bir tekne turuyla gölün dinginliğine kapılabilirsiniz.
 

29- Batum Kuş Bahçesi (Batumi Birds Zoo)

Batum Kuş Bahçesi (Batumi Birds Zoo)

Batum Bulvarı ile Avrupa Meydanı arasında yer alan konumuyla keyifli bir gezi sunan Batum Kuş Bahçesi, çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz yerler arasında.Geniş yaşam alanlarında rengarenk tavus kuşlarından kuğulara kadar onlarca farklı kuş türünü yakından görebileceğiniz ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz bir adres.

Güzel konumundan dolayı yabancı turistler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Batum sahilinden de kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz Batum Kuş Bahçesi, 24 saat boyunca açık ve çevresi yorgunluk atabileceğiniz kafelerle çevrili.

Konum Linki

Yazar Notu: Girişler ücretsiz.
 

30- Batum Drama Tiyatrosu

 Batum Drama Tiyatrosu

Hemen önündeki büyüleyici Poseidon Heykeli ile birlikte görülmeye değer bir manzara sunan Batum Drama Tiyatrosu, şehrin en hareketli ve güzel meydanlarından biri olan Batum Tiyatro Meydanı'na da ismini veriyor. 1952 yılında kurulan ve Gürcistan'ın kuruluş hareketi sırasında pek çok önemli etkinliğe ev sahipliği yapan tarihi tiyatro binası, çevresini süsleyen rengarenk çiçekler ve peyzajlı bahçeler arasındaki otantik atmosferiyle her yıl binlerce sanat ve kültür meraklısı tarafından ziyaret ediliyor.

Yıl boyu pek çok önemli ulusal ve uluslararası etkinliğin düzenlendiği Batum Drama Tiyatrosu’nun dönem mobilyaları ve çarpıcı dekorasyonlarla süslü salonlarında hem harika fotoğraflar çekebilir hem de gezinizden önce tiyatronun takvimini inceleyerek ilginizi çeken etkinliklere katılarak unutulmaz bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

31- Ardagani Gölü

Ardagani Gölü

Batum merkezinde yer alan ve Nurigeli Gölü ile çok sevilen rekreasyon alanlarından olan başka bir yapay göl de Ardagani Gölü. Batum Plajı'nın hemen arkasında, Batum Lunaparkı ve Batum Yunus Parkı gibi turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan göl, içindeki dans eden şelaleler ve göl üstündeki küçük adada hizmet veren restoranıyla görülmeye değer bir manzara sunuyor. Her akşam etkileyici ışık ve su gösterileriyle yüzlerce insanı kendine çeken Ardagani Gölü’nde yürüyüş parkurları, çocuk oyun alanları, kafeler ve dinlenme alanları gibi imkanlar bulabilirsiniz.

Gölün ortasındaki şık restoranda Gürcü mutfağından en sevilen lezzetleri tadarak romantik akşamlar yaşayabileceğiniz Ardagani Gölü’nde seyir alanlarında ise büyüleyici gün batımı manzaraları izleyerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Batum merkezinden hem toplu taşıma araçları hem de kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Ardagani Gölü’nde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Meşhur ışık ve su gösterisi, fıskiye şovy her akşam saat 9 gibi başlıyor.
 

32- Chakvi Plajı

Chakvi Plajı

Önü masmavi Karadeniz suları, arkası ise yemyeşil sarp kayalarla çevrili olan ve 6 kilometrelik kumsalıyla Batum’un en güzel plajlarından biri olarak gösterilen Chakvi Plajı’na hem denizin hem de doğanın tadını çıkarmak için gidebilirsiniz. Çevresini saran el değmemiş güzelliklerden dolayı her mevsim düzenlenen trekking turlarının da vazgeçilmez adreslerinden biri haline gelen plaj, yaz aylarında kamp yapmak isteyen yüzlerce tatilciyi misafir ediyor.

Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik işletmelerden uçurtma sörfünden deniz paraşütüne onlarca su sporu olanaklarına, doğanın içine gizlenmiş otellerden Karadeniz manzaralı balık restoranlarına kadar zengin olanaklar bularak keyifli bir deniz günü yaşayabileceğiniz Chakvi Plajı’na Batum merkezinden 25 dakikalık minibüs yolculuğuyla rahatça ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

33- Batum Hayvanat Bahçesi

Batum Hayvanat Bahçesi

Batum’un en hareketli şehir parklarından biri olan 6 Mayıs Parkı içerisinde kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz ve çocuklarınızla eğlenceli bir gün geçirebileceğiniz Batum Hayvanat Bahçesi, 1921 yılından beri hizmet veriyor. Nurigeli Gölü'nün hemen yanı başında yer alan hayvanat bahçesinin geniş yaşam alanlarında farklı kıtalardan getirilen yüzlerce hayvanı yakından görme ve harika fotoğraflar çekme şansı bulacaksınız.

Sevimli lemurlar, maymunlar, tavşanlardan sürüngenler ve onlarca vahşi hayvana kadar pek çok farklı bölümünü gezebileceğiniz Batum Hayvanat Bahçesi’nde yemyeşil doğal güzellikleri arasında hizmet veren kafeler ve restoranlarda da dinlendirici mola verebilirsiniz. Hayvanat bahçesini gezdikten sonra kısa bir yürüyüşle Batum Yunus Parkı’na uğrayarak yunus gösterileri de izleyebilirsiniz. 

Açık olduğu saatler: haftanın her günü 11:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 

Konum Linki

34- Batum Aquapark

Batum Aquapark

Çocuklu ailelerin sıcak yaz günlerinde eğlenceli zaman geçirmek için uğradığı en popüler yerlerden biri de Karadeniz kıyısında pek çok turistik noktaya kısa bir yürüyüş mesafesinde hizmet veren Batum Aquapark.

Her yaş grubuna uygun farklı büyüklüklerde su kaydırakları, eğlence havuzları, güvenlikli çocuk ve bebek havuzlarıyla yaz aylarından turistlerle dolan su parkında gün boyu yarışmalar, animasyonlar ve çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Karadeniz manzaralı kafe ve restoranlarında yorgunluk atabileceğiniz, tüm gün çocuklarınızla doyasıya eğlenebileceğiniz destinasyonlardan. 

Batum Aquapark 2023 giriş ücreti: 40 GEL- 312 TL (6 yaşından küçük çocuklara ücretsiz.)

Açık olduğu saatler: Batum Aquapark, haftanın her günü saat 10:00 ile 19:00 saatleri arasında açık. 

Konum Linki

35- Batum Fener Kulesi (Batumi Lighthouse)

Batum Fener Kulesi (Batumi Lighthouse)

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Ali ve Nino Heykeli’nin hemen yanı başında şehrin Karadeniz manzarasını süsleyen Batum Fener Kulesi’ne de mutlaka uğramalısınız. Batum Bulvarı yürüyüş yolunun bir parçası olan­, özellikle gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu çarpıcı manzarasıyla turistleri kendine çeken bembeyaz deniz fenerinin ışığı, 14 deniz mili uzaklığa kadar ulaşıyor. ,

1863 yılında inşa edilen ve uzun tarihinde aslına uygun olarak birkaç kez yenilenen Batum Fener Kulesi; çevresinde sıralanan deniz manzaralı yürüyüş yolları, kafeler, restoranlar, dinlenme alanları ve seyir teraslarıyla akşam gezilerinin de en sevilen adreslerinden biri konumunda.

Konum Linki

36- Adjara Eyalet Müzesi

Adjara Eyalet Müzesi

Batum’un başka bir önemli müzesi de 1908 yılında kurulan ve şehrin en eski müzelerinden biri olan Adjara Eyalet Müzesi. 170.000’e yakın eseriyle ziyaretçilerini büyüleyen müzenin zengin koleksiyonlarında M.Ö. 9000’li yıllara kadar uzanan taş, bronz ve demir aletlerden sikkeler, kolyeler, bronz heykeller, silahlar ve el yazmalarına kadar pek çok paha biçilmez eseri inceleyebilirsiniz.

Her tarih ve kültür meraklısının ilgisini çekecek geniş koleksiyonlarda milyonlarca yıllık devasa fosilleri de yakından görmeniz mümkün.

Açık olduğu saatler: Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet veren Adjara Eyalet Müzesi’ni gezdikten sonra müzeye oldukça yakın olan Batum Arkeoloji Müzesi'ni de uğrayabilirsiniz. 

Konum Linki

37- Borjgalo Etnografya Müzesi

Batum’un binlerce yıllık kültürü ve zengin tarihini anlamak için bir açık hava müzesi olarak hizmet veren Borjgalo Etnografya Müzesi’ni keşfe çıkabilirsiniz. Tarih ve kültür meraklılarını büyüleyen geniş bir koleksiyona sahip olan müzenin birbirinden ilginç sergileri, 3000 metrekarelik bir alan yayılıyor.

Gürcistan’ın her köşesindeki şelalelerin yapay örneklerinin arasında gezerken ülkenin yöresel el sanatı ürünleri, tarım çiftlikleri, günlük yaşam, halk müziği, Gürcü mutfağı ve folklorik özellikler hakkında bilgiler sunan pek çok farklı bölümü inceleyebilirsiniz.

Her köşesi yüzlerce yıllık geleneksel yaşam tarzlarını sergileyen balmumu heykellerle çevrili olan Borjgalo Etnografya Müzesi’nde Gürcistan'ın ünlü taş ve ahşap mimarili köy evlerini de gezme şansı bulacaksınız. Yıl boyu düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklere katılarak da Borjgalo Etnografya Müzesi’nde hem bilgilendirici hem de güzel zaman geçirebilirsiniz.

Borjgalo Etnografya Müzesi 2023 giriş ücretleri: 15 GEL- 117 TL 

Konum Linki

38- Batum Koyu

Batum Koyu

Karadeniz'in en sevilen tatil cennetlerinden biri olan Batum’un kıyısında kurulduğu, yeşil ile mavinin bileştiği büyüleyici güzellikler sunan Batum Koyu’nu her gün bulabileceğiniz tekne turlarıyla keşfe çıkarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.Panoramik Dönme Dolap, Alfabe Kulesi, Ali ve Nino Heykeli gibi pek çok etkileyici simgesel yapıyı deniz üzerinden görebileceğiniz Batum Koyu gezinizde şehrin her iki tarafında uzanan plajların da muhteşem fotoğraflarını çekebilirsiniz.

İyi düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında doğa gezileri ve fotoğraf safarilerine çıkarak da Batum Koyu’nun gizli köşelerini, sessiz koylarını ve binlerce yıllık tarihi hazinelerini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

39- Makhinjauri Plajı

Çam ve palmiye ağaçlarıyla tropik bir cenneti andıran Makhinjauri Plajı’na Batum merkezinden kısa bir minibüs yolculuğuyla ulaşarak güzel bir deniz günü yaşayabilirsiniz. 1 kilometreyi aşan uzunluğuna sahip sahili ve çevresindeki şifalı su kaynaklarının karıştığı tertemiz deniziyle sağlık amaçlı da çok ziyaret edilen Makhinjauri Plajı’nda güneş şemsiyesi ile şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesisler, onlarca su sporu olanağı, kafeler ve restoranlar gibi zengin olanaklar sunuluyor.

Çevresindeki doğal güzellikler arasında gizlenen şifalı su kaynaklarından faydalanmak isteyenler için her bütçeye uygun pansiyonlar ve otellerin de hizmet verdiği Makhinjauri Plajı’nda cam berraklığındaki denizin tadını çıkardıktan sonra sadece 3 kilometre uzaklıktaki Batum Botanik Parkı'nı uğrayarak yemyeşil çiçek bahçeleri arasında keyifli bir yürüyüş de yapabilirsiniz.

Konum Linki

40- Batum Metro City

Batum Metro City

Batum'da alışveriş yapmak isteyen turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden biri olan Batum Metro City, şehrin en büyük ve hareketli alışveriş merkezlerinden biri. Batum’un çok ziyaret edilen turistik yerlerine çok yakın bir konumda yer alan ve 35.000 m2 gibi devasa bir alana yayılan bir kompleks.

Metro City içerisinde ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağaza, dünya mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, kafeler, çocuk oyun parkları ve sinema salonları gibi pek çok olanak bulabilirsiniz. Hem keyifli zaman geçirebileceğiniz hem de harika bir tatil alışverişi yapabileceğiniz Metro City gezinizde pek çok Türk markası ve mağazasıyla da karşılaşacaksınız.

Konum Linki

41- Batum Akvaryumu

Şehri gezen her turistin mutlaka uğradığı popüler yerlerden biri de Batum sahilindeki çakıl taşlarından etkilenerek tasarlanan modern mimarili binasıyla hemen dikkatinizi çekecek olan Batum Akvaryumu. Dünyaca ünlü mimarlar tarafından tasarlanan ve üst üste yığılmış çakıl taşlarını andıran binasıyla şehrin en çok fotoğraflanan simgesel yapılarından biri haline gelen Batum Akvaryumu’nda Karadeniz, Akdeniz, Ege, Kızıldeniz, Hint Okyanusu ve Atlas Okyanusu gibi pek çok farklı bölgeden getirilen binlerce deniz canlısını yakından görme şansı bulacaksınız.

Çocuklarınızla birlikte keyifle gezebileceğiniz devasa akvaryumda köpek balıklarından sevimli yunuslar, vatozlar ve mantalara kadar onlarca balık türünün muhteşem fotoğraflarını çekebilir, özellikle akşamları ışıklandırıldığında sunduğu manzarayla kartpostalları süsleyen Batum Akvaryumu binasının benzersiz mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

42- Batum Plajı

Batum Plajı

Batum merkezinden sadece 15 dakikalık kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Batum Plajı, hem masmavi Karadeniz sularının tadını çıkarmak hem de akşam yürüyüşleri yapmak için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor. Çakıl taşlı oldukça uzun bir sahili olan plajın çevresi ise beş yıldızlı otellerden alışveriş merkezlerine, kaliteli restoranlardan kafeler ve eğlenceli mekanlarına kadar pek çok turistik tesisle oldukça hareketli.

Batum'un çok ziyaret edilen turistik noktaları 6 Mayıs Parkı ve Batum Bulvarı’na oldukça yakın olan Batum Plajı'nda gün boyu yelken, kano, rüzgar sörfü uçurtma sörfü ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu yapabilir; geniş sahilde büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde akşam yürüyüşlerine çıkarak unutulmaz bir akşam yaşayabilirsiniz.

Konaklama amacıyla da şehrin çok tercih edilen bölgelerden biri olan Batum Plajı’nın çevresinde hizmet veren restoranlarda taze Karadeniz ürünlerinden uluslararası mutfaklara kadar zengin seçeneklerle romantik akşam yemeklerinin tadını çıkarmayı da unutmayın.

Konum Linki

43- Batum Arkeoloji Müzesi

Binlerce yıllık uzun tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Batum’un paha biçilmez tarihi hazinelerini yakından görmek için şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz Batum Arkeoloji Müzesi'ni ziyaret edebilirsiniz. Taş devrinden günümüze uzanan 25.000’den fazla eserin sergilendiği müzede etkileyici antik silahlar, yöresel kıyafetler, seramik ojeler, tarım araçları ve antikalar arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

1994 yılında açıldığından beri yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilen ve bütün salonlarını gezmenizin yaklaşık 2 saat sürer.

Açık olduğu saatler: Batum Arkeoloji Müzesi, pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 

Konum Linki

44- Batum Astronomik Saat

Batum Astronomik Saat

Batum’un en çok fotoğraflanan en etkileyici yapılarından biri olan Astronomik Saat, hareketli Avrupa Meydanı’nda hemen dikkatinizi çekecek bir şaheser. Yeniden inşa edilen Batum Ulusal Bankası’nın hemen yanına 2010 yılında yerleştirilen Astronomik Saat’in bir örneğini de Prag’da görmeniz mümkün.

Güneş, Zodyak takımyıldızları, ay ve gezegenlerin konumlarına göre düzenlen; güneşin hareketleri, gün doğumu ve gün batımına göre şekillenen Batum Astronomik Saat, antik dönemlerden beri kullanılan astronomik saatlerin en güzel örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Batum Avrupa Meydanı’nın büyüleyici binaları ve anıtlarını gezerken Batum Astronomik Saat’e de uğrayıp fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

45- Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

Pek çok etkileyici müzeye ev sahipliği yapan Batum'da kültür ve sanat meraklılarının keyifle gezebileceği önemli bir müze de Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi. Hem restore edilmiş etkileyici binası hem de zengin koleksiyonları ile çok ilgi gören müzede Gürcistan kültürünü simgeleyen ahşap oymalar, gravürler, mozaikler, heykeller, tablolar, resimler, cam ve seramik çalışmalarını yakından inceleyebilirsiniz.

Her köşesi birbirinden değerli klasik ve modern sanat eserleriyle dolu olan Adjara Devlet Güzel Sanatlar Müzesi’nde Gürcistan'ın ünlü sanatçıların yanı sıra uluslararası sanatçıların da pek çok eserini görmeniz mümkün.

Açık olduğu saatler: pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında gezebilirsiniz. 

Konum Linki

46- Kapnistavi Şelalesi

Doğa tutkunlarının Batum'da hem kendi başlarına hem de çeşitli turlara katılarak keşfe çıkabileceği en özel noktalardan biri de Kapnistavi Şelalesi. Yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşü, trekking turlarını ve fotoğrafçılık gezilerinin sevilen rotalarından biri olan şelale, sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz sularıyla harika fotoğraflar çekme fırsatı sunuyor.

Huzurlu atmosferinde ruhunuzu dinlendirebileceğiniz; mesire alanları ve kır bahçelerinde Batum gezinizin yorgunluğunu atabileceğiniz Kapnistavi Şelalesi’nin çevresinde sıralanan 10’dan fazla irili ufaklı şelaleyi de keşfe çıkabilir, seyir terasları ve ahşap asma köprülerden muhteşem doğa manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

47- Memed Abashidze Müze Evi

Memed Abashidze Müze Evi

Batum’un sevilen gezi alanlarından Avrupa Meydanı’ndan kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz Memed Abashidze Müze Evi, Gürcistan’ın ünlü yazar ve halk kahramanlarını Memed Abashidze’nin pek çok önemli eserine ev sahipliği yapıyor. Kültür meraklılarının keyifle zaman geçebileceği bir müze.

Zengin koleksiyonları, dönem mobilyalarıyla süslü etkileyici salonları ve evin hemen önündeki devasa Memed Abashidze heykeliyle dikkat çekiyor.

Açık olduğu saatler: Pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Memed Abashidze Müze Evi’nde ünlü sanatçının eserlerinin yanı sıra kişisel eşyalarını da görme şansı bulabilirsiniz. 

Konum Linki

48- Batum Pazarı

Batum Pazarı

Alışveriş yapmak isteyen turistlerin şehirde en çok uğradığı yerlerden biri de Batum çiftlikleri veya köylerinden getirilen yüzlerce çeşit organik ürün, yöresel yiyecekler ve hediyelik eşyalarla süslü olan Batum Pazarı. Günün her saati oldukça hareketli olan ve şehrin simgelerinden biri haline gelen pazarda onlarca çeşit taze deniz ürünü de satın almanız mümkün.

Rengarenk tezgahlar arasında gezerek muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Batum pazarında yöresel giysiler, ahşap oymalar ve el yapımı sanat eserleri arasında güzel bir tatil alışverişi de yapabilirsiniz. Batum Pazarı’nı gezdikten sonra bölgede hizmet veren restoranlarda mola vererek ise en sevilen geleneksel Gürcü yemeklerini tadabilirsiniz.

Konum Linki

49- Batum Meryem Ana Kilisesi

Batum Meryem Ana Kilisesi

Hem tarih ve kültür hem de inanç turlarıyla her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen görülmeye değer tarihi hazinelerden biri de Batum en önemli kiliselerinden biri olan Meryem Ana Kilisesi. 1898 ile 1902 yılları arasında Neo Gotik mimari tarzıyla inşa edilen kilise devasa üç kulesi, parlak vitray pencereleri ve çarpıcı taş mimarisiyle etkileyici bir manzaraya sahip.

Sovyetler Birliği döneminde farklı amaçlar için kullanıldıktan sonra 2000 yılında tekrar bir Ortodoks kilisesi olarak hizmet vermeye başlayan Meryem Ana Kilisesi’nin iç mekanlarını süsleyen dini motiflerin yanı sıra el yapımı taş ve ahşap oymalar da sanat meraklılarını büyülüyor. Batum Bulvarı, Miracle Park ve Argo Teleferiği gibi turistik noktalara kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Batum Meryem Ana Kilisesi’nin mistik atmosferinde güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

50- Batum Ters Ev

Batum Ters Ev

Bir benzerini Antalya’da görebileceğiniz Batum Ters Ev, hem çocuklu aileler hem de mimari ve fotoğrafçılık tutkunlarının keyifle gezebileceği şehrin en ilginç yapılardan biri. Hem dış mimarisi hem de iç odaları tamamen ters olarak tasarlanan evin içinde hizmet veren ve geleneksel Karadeniz lezzetleri sunan restoran da çok ilgi görüyor.

Yöresel Gürcistan mobilyalarıyla süslü ters odalarını keşfe çıkarak benzersiz fotoğraflar çekebileceğiniz Batum Ters Ev’inde akşamları ise otantik atmosferinde romantik akşam yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

51- Sputnik Tepesi

Deniz seviyesinden yaklaşık 250 metre yükseklikten Karadeniz ve Batum'un panoramik manzaralarını izlemek için Argo Teleferiği ile keyifli bir yolculukla Sputnik Tepesi’ne gidebilirsiniz.

Yıl boyu pek çok kültürel ve sanatsal etkinliğin düzenlendiği tepedeki seyir teraslarından arkası karlı dağlar, önü ise masmavi Karadeniz ile çevrili Batum’un en güzel manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Yürüyüş yolları, kır bahçeleri, geleneksel Gürcü yemekleri ve şarapları tadabileceğiniz restoranları için de sıkça ziyaret edilen Sputnik Tepesi’ne teleferiğin yanı sıra toplu taşıma araçları veya arabayla da kolaylıkla ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

52- Batum Sinagogu

Batum Sinagogu

Hem kendi başınıza hem de tarih ve kültür turlarıyla yakından görebileceğiniz etkileyici kutsal mekanlardan biri olan 1904 yılında yaptırılan Batum Sinagogu. Etkileyici tasarımıyla dikkat çeken sinagog, 6 Mayıs Parkı ve Batum Limanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde güzel bir konumda yer alıyor.

Amsterdam ve Lahey'deki ünlü sinagoglardan ilham alan mimarisiyle görülmeye değer bir manzara sunan Batum Sinagogu, uzun süre şehirde yaşayan Yahudiler tarafından kullanıldıktan sonra Sovyetler Birliği döneminde spor salonuna çevrilmiş ve 1998 yılında aslına uygun olarak restore edilerek tekrar hizmete açılmış. İç bölümleri birbirinden güzel sanat eserleri, antikalar ve dini motiflerle süslü olan Batum Sinagogu’nu gezdikten sonra yapının çevresinde hizmet veren restoranlarda da Gürcü ve İsrail mutfaklarından sevilen lezzetler denetebilirsiniz.

Konum Linki

53- Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi

Teknoloji tutkunlarının yanı sıra çocuklu ailelerin de mutlaka uğramasını önerdiğimiz Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi, 2007 yılında kurulduğundan beri her yıl binlerce kişiyi kendine çekiyor. Şehir merkezine ve turistik noktalara oldukça yakın bir konumda yer alan müzede 2000’den fazla etkileyici teknolojik objeyi yakından görme şansı bulacaksınız.

19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyıl başlarında yaşanan sanayi devrimi ve teknolojik gelişmeleri yakından inceleyebileceğiniz müzede Gürcistan için çok önemli olan petrol ve tarım endüstrisinde kullanılan araçları hakkında da ilginç bilgiler alabilirsiniz. Avrupa’nın en güzel bilim ve teknoloji müzelerinden biri olarak da gösterilen Nobel Kardeşler Teknoloji Müzesi’nin bembeyaz kubbeli etkileyici binası da görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

54- Havari Andrew Şelalesi (Andrew the Apostle Waterfall)

Havari Andrew Şelalesi (Andrew the Apostle Waterfall)

Batum gezilerinde doğayı keşfetmek ve fotoğraf çekmek için şehir merkezine 16 km uzaklıkta, Türkiye sınırına yakın olan Havari Andrew Şelalesi'ni ziyaret edebilirsiniz. İlk çağrılan havari Andrew'in heykeliyle süslenmiş büyüleyici şelale, yemyeşil doğanın kalbinde bembeyaz sularla muhteşem bir manzara sunar.

Yürüyüş parkurlarında bölgeyi keşfe çıkabilir, seyir taraftarından ise hem şelalenin hem de devasa heykelin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Şelale manzaralı mesire alanları ve kır bahçeleriyle yaz aylarının sevilen rekreasyon alanlarından biri haline de gelen Havari Andrew Şelalesi’ne hem toplu taşıma araçları hem de turlarla kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

55- Lech ve Maria Kachinsky Parkı

Batum'daki tertemiz plajlara ve yemyeşil parklara ek olarak Karadeniz kıyısında bulunan Lech ve Maria Kachinsky Parkı da keyifli zaman geçirebileceğiniz bir şehir parkı. Batum'un sahil manzaralarıyla süslü yürüyüş yolları ve dinlenme alanlarına sahip parkın çevresinde oteller, mağazalar ve restoranlar bulunur.

Bahar aylarında doğanın renklerini keşfedebilir, bisiklet kiralayarak gezebilir ve temiz deniz havasında spor yapabilirsiniz. Çocuk oyun alanları da bulunan park, Batum Plajı'na sadece 6 dakika uzaklıkta. Lech ve Maria Kachinsky Parkı'nda akşam yürüyüşleri yaparak güzel gün batımı manzaralarını izleyebilirsiniz.

Konum Linki

Batum'da gezilecek yerler içeriğimiz sona erdi. Artvin'de gezilecek yerler içeriğimizi de okuyabilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
183 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
  • AL
    A**** L***
    Yorum tarihi: 13.06.2024 02:16
    Harika bilgiler, çok tşk ederim!
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN