Doğa tutkunları için adeta bir cennet olan Artvin, Karadeniz Bölgesi'nin doğu ucunda Gürcistan sınırında yer alıyor ve her yıl el değmemiş doğal güzellikleri için binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa ve Orta Asya’nın da en önemli biyosfer rezerv alanlarından biri olan Maçahel ve ülkemizin tek yağmur ormanı ekosistemine ev sahipliği yapan Artvin, büyüleyici bitki çeşitliliğiyle dünya çapında bilimsel araştırmalara konu oluyor.

Ege ve Akdeniz’i aratmayan tertemiz plajlarında yaz aylarında Karadeniz’in serin sularının tadını çıkarabileceğiniz şehirde karlı dağlar arasında uzanan yemyeşil yaylalarda da unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelini yakından görebileceğiniz ve ülkemizin en özel tabiat harikalarından olan Mençuna Şelalesi’nin fotoğraflarını çekebileceğiniz Artvin’de Kaçkar Dağları ve Karçal Dağları’nın eteklerindeki küçük gölleri keşfe çıkabilir, Çoruh Nehri’nde rafting yapabilir ve Cehennem Deresi Kanyonu’nun devasa uçurumları arasında benzersiz manzaralar izleyebilirsiniz.

Artvin'de gezilecek yerlere başlamadan önce bu doğa harikası iehre gideceklerin en çok merak ettiği birkaç konuya kısaca değinelim;

Artvin’e hangi aylarda gidilir?

Artvin yılın neredeyse dört mevsimi yağış alır. En fazla yağış ağustos ayında görülür. Kayak tatili için ideal zamanlar kasım ve nisan aylarıdır. Nisan ve temmuz arası ise gezmek için elverişlidir.

Artvin’de ne yemek yenir?

Kaygana, kuymak, cağ kebabı, katmer, laz böreği, kalaco, yoğurtlu silor, mısır ekmeği, cevizli kete ve hamsili ekmek Artvin’de yenilecek yemeklerde ilk sıralarda gelir.

Artvin neyi ile meşhur?              

Artvin’in balı, kaymağı, dut pekmezi, tereyağı ve kuzine zeytini meşhurdur. Ayrıca Şavşat kilimi de Artvin’den hediye alınacak en güzel ürünler arasında.

1- Hopa

Hopa

Hopa Limanı ve Sarp Sınır Kapısı ile Artvin'in en hareketli ilçesi olan Hopa, aynı zamanda Ege ile Akdeniz sahillerini aratmayan büyüleyici plajları, Karadeniz’in masmavi sularıyla çam ormanlarının birleştiği tabiat parkları ve yüzlerce yıllık tarihi yapılarıyla şehrin en çok ziyaret edilen turistik ilçelerinden biri. Berrak denizinde orman manzaraları eşliğinde keyifle yüzebileceğiniz Kopmuş Plajı ve 2 kilometre boyunca uzanan Kemalpaşa Plajı için çevre şehirlerden binlerce insanın ziyaret ettiği Hopa’da Türkiye'nin en güzel şelalelerinden Mençuna Şelalesi, Avrupa'nın korunması gereken 100 tabiat cennetinden biri olan Kamilet Vadisi’nin hırçın dereleri ve endemik bitki türleri arasında unutulmaz bir gezi deneyimi yaşayabilirsiniz.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı’nda iyi düzenlenmiş trekking parkurlarında yaz aylarında serin havada yürüyüşlere çıkabileceğiniz Hopa'da kış aylarında ise Atabarı Kayak Merkezi’nde karlı dağlar arasında tüm gün kayak yaparak eğlenebilirsiniz. Gürcü Krallığı döneminde inşa edilmiş Porta Manastırı gibi onlarca tarihi hazineyi de yakından görme şansı bulabileceğiniz ilçede her yıl temmuz ayında düzenlenen Hopa Kültür ve Sanat Festivali’ne katılarak da hem Hopa kültürünü tanıyabilir hem de doyasıya eğlenebilirsiniz.

Konum Linki

2- Arhavi

Arhavi

Artvin'e 2 saat uzaklıkta Karadeniz kıyısında yer alan ve turistik ilçe Hopa'ya komşu olan Arhavi, her köşesini saran çarpıcı doğal güzelliklerle mutlaka keşfe çıkmanız gereken özel yerlerden. Arkası karlı yüksek dağlar ve yaylalar, önü ise masmavi Karadeniz ile çevrili Arhavi’de Cenevizliler döneminde inşa edilen büyüleyici Ciha Kalesi’nin günümüze kadar ayakta kalmış surlarından muhteşem manzaralar izleyebilirsiniz.

Geleneksel Karadeniz mimarisini yansıtan taş ve ahşap mimarili Arhavi evlerinin harika fotoğraflarını çekebileceğiniz gezinizde yemyeşil çam ormanları içinde akan dereler üstündeki yüzlerce yıllık kemerli taş köprüleri de kesinlikle yakından görmelisiniz. 1973 yılından beri her yıl düzenlenen Arhavi Kültür ve Sanat Festivali'ne katılarak hamsili ekmek gibi onlarca yöresel lezzeti tadabilir; yöresel mutfağı ile ünlü Arhavi'nin restoranlarına uğrayarak yöresel yemekler ve Karadeniz mezeleri tadarak güzel bir akşam geçirmeyi de unutmayın.

Konum Linki

3- Kemalpaşa

Artvin Kemalpaşa

Artvin’de günübirlik geziler yapmak için ideal adreslerden biri olan Kemalpaşa ilçesi, Karadeniz kıyısında uzanan ve huzurlu atmosferi günümüze bozulmadan kalmayı başarmış görülmeye değer bir yer. Sarp Sınır Kapısı’na sadece 4 kilometre uzaklıkta yer alan ilçe, bu nedenle turistik ve ticari bakımdan oldukça gelişmiş durumda.

Uzun tarihi M.Ö. 6. yüzyıla İskitler dönemine kadar dayanan Kemalpaşa’da Artvin'in en güzel plajlarından biri olan 2 kilometrelik Kemalpaşa Plajı’nda tertemiz suların tadını çıkarabilir, 800 yıl mimari bir şaheser olan Osmaniye Köprüsü’nü yakından görebilir ve Karadeniz'in panoramik manzarasına hakim bir konumda yükselen tarihi İşhan Kilisesi’ni gezebilirsiniz. Akşam yürüyüşlerine çıkmak ve büyüleyici gün batımları izlemek için de ideal bir adres olan Kemalpaşa’da sahil kenarında her bütçeye uygun otel ve pansiyonlar bulmanız mümkün.

Konum Linki

4- Şavşat

Şavşat

Artvin'de hem tarihi hem de doğal güzellikleri arasında unutulmaz bir gezi yapmak için Şavşat ilçesine de uğramanızı öneririz. Türkiye'nin sayılı doğal güzel cennetlerinden biri olan ve etrafı gür çam ormanlarıyla çevrili Karagöl için dünyanın her yerinden binlerce doğa tutkununu kendine çeken Şavşat, aynı zamanda Artvin'in en sevilen yaylalarından biri olan Arsiyan Yaylası için de yaz aylarında çok sık ziyaret ediliyor.

Görülmeye değer bir tabiat cenneti olan Papart Vadisi’nin el değmemiş doğasında unutulmaz geziler yapabileceğiniz ilçede yılın her mevsimi sarıdan kızıla her renk tonunu görebileceğiniz Karagöl Milli Parkı'nda da rehberli yürüyüşler ve fotoğraf safarilerine katılabilirsiniz. 10. yüzyılda Gürcü Krallığı döneminde inşa edilen etkileyici Şavşat Kalesi ve 11. yüzyıldan günümüze kalan bir yapı olan Tibeti Kilisesi de tarih ve kültür meraklılarının Şavşat gezilerinde kesinlikle uğraması gereken yerler arasında. Artvin otelleri arasından tercihinizi Şavşat'ta yapabilirsiniz. Otel araştırmasına başlamak için linke tıklayabilirsiniz.

Konum Linki

5- Borçka

Borçka

Büyüleyici doğal güzellikler, şifalı kaplıcalar ve tarihi hazinelerle ünlü Borçka ilçesi, Artvin merkezine sadece 1 saat uzaklıkta keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Gürcistan sınırına oldukça yakın olan ve M.Ö. 2000’li yıllardan beri yerleşim yeri olarak kullanılan Borçka’da Kimmerlerden Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar pek çok tarihi yapıyı yakından görme şansı bulacaksınız. Dünyanın ender biyosfer rezerv alanlarından biri olan Maçahel ve büyüleyici tabiat harikası Maral Şelaleleri için binlerce doğa tutkununu misafir eden ilçede Karçal Dağları’nın benzersiz doğasında da trekking, dağ bisikleti, kaya tırmanma, dağcılık ve kampçılık gibi pek çok etkinliğe katılabilirsiniz.

Karçal Dağları eteklerinde gizlenen ve ülkemizin en güzel dağ göllerinden biri olan Yıldız Gölü'nün harika fotoğraflarını çekebileceğiniz veya sıcak yaz aylarında göl çevresinde kamp yapabileceğiniz Borçka’da dağ eteklerinde sarı yayla çiçekleriyle kartpostal güzelliğinde bir manzara sunan Beyazsu Yaylası'nın yüksek oksijen seviyeli havasında da yorgunluk atabilirsiniz. Her yıl binlerce insana şifa dağıtan Otingo kaplıcasına sadece 8 kilometre uzaklıktaki Borçka'da İbrikli Kilisesi ve Muratlı Camii gibi yüzlerce yıllık tarihi hazineleri de ziyaret edebilirsiniz. 

Konum Linki

Uçak Bileti

6- Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl

Dört bir tarafı el değmemiş doğal güzelliklerle çevrili olan Artvin'de en çok ziyaret edilen doğaya kaçış alanlarından biri de şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta yer alan Karagöl Tabiat Parkı. Türkiye'nin en özel tabiat cennetlerinden biri olan Karagöl’ün çevresinde geniş bir yeşil alanı kapsayan tabiat parkında bahar aylarında yeşilin her tonunu görebileceğiniz çam ormanları ve rengarenk çiçekler arasında gezebilir; sonbahar ve kış aylarında ise sararmış kızıl yapraklar ve benzersiz kar manzaralarıyla tablo güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Fotoğraf çekmeyi sevenlerin Artvin’de ilk uğramanız gereken yerlerden biri olan ve toprak kayması sonucu Kuş Deresi’nin önünü kapanmasıyla doğal yollarla oluşan Karagöl’de yaz aylarında sandal ve kayıklarla dinlendirici gezilere çıkabilir veya çam ağaçları altında olta balıkçılığı yaparak huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. Dağ eteklerinde sıralanan kır bahçeleri, yayla evleri ve donanımda kamp alanları gibi olanaklar bulabileceğiniz Karagöl Tabiat Parkı, zengin kuş ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle herkesin görmesi gereken çok özel yerlerden biri.

Giriş ücreti

  • Otomobil girişi 40 TL
  • Yaya girişi 12 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Yolun son 4 kilometresinin bozuk olduğunu söylememiz gerekiyor. Bölgeye yüksek araçla gitmenizde fayda var.

7- Ardanuç

Ardanuç

Artvin'in en eski yerleşim yerlerinden olan Ardanuç ilçesi, günümüzde bölgenin doğa sporları merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Dünyanın en dik kanyonlarından biri olan Cehennem Deresi Kanyonu ile Doğu Karadeniz’in değişmez gezi ve doğa sporu rotalarında biri olan ilçeyi gezerken sarp dağlar üzerinde bölgeye hakim konumlarda inşa edilmiş Ardanuç Kalesi ve Ferhatlı Kalesi’ni de keşfe çıkabilir veya yüzlerce yıllık konaklarla süslü Ada Kale Mahallesi’ne muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ardanuç Kültür Evi'nde yöresel giysiler giymiş balmumu heykeller, şark köşeleri, günlük eşyalar ve antikalar arasında bölgenin kültür dünyasını keşfe çıkabileceğiniz ilçede yorulduğunuzda ise asırlık çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayarak veya küçük bir restoranda geleneksel Karadeniz lezzetleri tadarak dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

8- Murgul

Murgul

Artvin’in simgesel doğal güzelliklerinden biri olan Delik Kaya Şelalesi ile doğa gezilerinin en sevilen adreslerinden biri olan Murgul ilçesinde Karadeniz'in gür çam ormanları arasında, oksijen seviyesi yüksek havada yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz. Binlerce yılda doğal yollarla oluşmuş devasa bir kaya oluğu içinden akan Delik Kaya Şelalesi’ni yakından gördükten sonra Papart Vadisi'nin seyir teraslarından onlarca kuş türünü izleyebilir ve tropikal ormanları andıran bakir doğal güzellikler arasında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Murgul, aynı zamanda lezzetli yöresel yemekleriyle de gastronomi meraklılarını kendine çekiyor ve ilçede her köşe başında bu yemekleri tadabileceğiniz güzel bir restoran bulmanız mümkün. Her yıl düzenlenen Murgul Kültür ve Sanat Festivali'ne katılarak hem ilçenin yüzlerce yıllık kültürünü tanıyabilir hem de onlarca etkinlikle eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Gezinizden sonra yorgunluk atmak için ise Murgul Deresi kenarında hizmet veren alabalık çiftlikleri ve mesire alanlarına uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

9- Kaçkar Dağları

Kaçkar Dağları

Bölgenin en sevilen doğa sporları merkezi olan Kaçkar Dağları, Doğu Karadeniz sahili boyunca muhteşem manzaralar eşliğinde uzanıyor. 3500 metre yükseklikteki zirvelerinde unutulmaz yürüyüşler yapabileceğiniz Kaçkar Dağları'nın eteklerinde sıralanan buzul gölleri ise tüm dünyadan fotoğrafçıları ve kampçıları kendine çekiyor.

Dağ eteklerinde uzanan gür ormanlar, irili ufaklı şelaleler ve buz gibi kar sularıyla beslenen dereleri ile her doğa tutkununun keşfetmesi gereken yerlerden biri olan Kaçkar Dağları, özellikle bahar ve yaz aylarında Rize, Artvin, Erzurum şehirlerinden düzenlenen trekking, kaya tırmanma, dağcılık, kampçılık ve dağ bisikleti gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kaçkar Dağları’nda hizmet veren kayak merkezleri, yemyeşil yaylalar ve mesire alanlarında da modern dünyadan uzakta yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında bile soğuk olabilen bölgeye gitmeyi düşünüyorsanız yanınıza hırka almanızı öneriyoruz.

10- Maçahel

Macahel

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı çok özel bir bölge olan Maçahel, Karçal Dağları eteklerinde sunduğu tablo güzelliğinde manzarasıyla yeryüzündeki cennet olarak adlandırılıyor. Doğu Karadeniz'in en doğusunda yer alan ve Türkiye'nin ilk biyosfer alanı olmasıyla tüm dünyadan doğa tutkunlarını kendine çeken Maçahel, 2006 yılında UNESCO Dünya Biyosfer rezerv alanı seçildi ve dünyadaki 621 rezerv olanından bir olarak koruma altına alındı.

Ülkemizin gizli kalmış doğa cennetlerinden biri olarak keşfe çıkabileceğiniz Maçahel; endemik bitki türleri arasından dökülen bembeyaz şelaleleri, onlarca bitki ve ağaç çeşidiyle süslü yürüyüş parkurları, dağ eteklerinde ormanlar arasında gizlenen ahşap evleri ile Artvin gezilerinde mutlaka uğramanız gereken çok özel bir yer.

Konum Linki

Yazar Notu: Maçahel'in özel karakovan ya da kestane ballarından almadan dönmemenizi öneriyoruz.

11- Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi

Artvin gezilerinde mutlaka görmenizi önerdiğimiz bir tabiat harikası olan Mençuna Şelalesi, şehir merkezine yaklaşık 2 saat uzaklıkta Karadeniz'e yakın bir konumda yer alıyor. Bölgenin sevilen doğa sporu merkezlerinden biri olan Kamilet Vadisi'nde yer alan ve 92 metre yükseklikteki sarp kayalar ve endemik bitki türleri arasından dökülen büyüleyici şelale, her mevsim bambaşka bir manzarayı gözlerinizin önüne serecek.

Çevresini saran ahşap köprüler üzerinde harika fotoğraflar çekebileceğiniz, gür bitki örtüsüyle sizi yağmur ormanlarında geziyor gibi hissettirecek olan Mençuna Şelalesi, benzersiz güzelliğiyle her yıl binlerce doğa tutkununu misafir ediyor. Sarp kayalar kenarında uzanan yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabileceğiniz ve seyir teraslarından en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Mençuna Şelalesi, Türkiye'nin en güzel şelalelerinden biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

Yazar Notu: Şelaleyi izleyebilmek için yaklaşım olarak 15-20 dakika yokuş çıkmanız gerekiyor. Bu yüzden çocuklu aileler ve yaşlılar için çok doğru bir seçim olmayabilir.

12- Çoruh Nehri

Çoruh Nehri

Mescit Dağları eteklerinde doğarak Artvin sınırında büyüleyici manzaralar sunarak ilerleyen Çoruh Nehri, şehrin en popüler doğaya kaçış alanlarından biri. Yaz aylarında rafting ve kano gibi su sporları yaparak heyecan dolu bir gün geçirebileceğiniz Çoruh Nehri, 100 kilometrelik zorlu rafting parkuru ve gelişmiş turizm olanaklarıyla tüm dünyadan doğa sporcularını kendine çekiyor.

Çorum Nehri’nin panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz seyir terasları, donanımlı kamp alanları, tertemiz havada piknik yapabileceğiniz mesire alanlar ve kır evleri gibi olanaklar bulabileceğiniz gezinizde sazan ve kefal bakımından çok zengin nehir sularında balık avlama turlarına da katılarak modern dünyanın karmaşasından uzaklaşabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Fraklı deneyimler yaşamak isteyenler için nehrin üzerinde zipline ve rafting yapabileceğiniz parkurlar bulunuyor.

13- Atatepe (Artvin Atatürk Heykeli)

Atatepe

Türkiye'nin en büyük Atatürk heykelini görmek için şehir merkezine sadece 4 kilometre uzaklıktaki Atatepe Şehitliği’ne uğrayabilirsiniz. 50 ton ağırlığında ve 22 metre yüksekliğinde devasa Atatürk heykeliyle ünlü olan Atatepe, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Atatürk’ün Kocatepe’de Büyük Taarruz'u yönetirken tasvir edildiği devasa heykelin yanı sıra panoramik Artvin ve doğa manzaraları da izleyebileceğiniz Atatepe’nin restoranında ise gün batımlarında yöresel lezzetlerini tadarak veya temiz havada çayınızı yudumlayarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Özellikle sıcak yaz aylarının sevilen gezi rotalarından biri olan Atatepe’ye toplu taşıma araçları ve minibüslerle kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Açık olduğu saatler

  • Haftanın her günü 08.00-22.30

Konum Linki

Yazar Notu: Yol virajlı olduğu için dikkatli kullanmanızı öneriyoruz. Heykelin bulunduğu noktada ücretsiz olarak çay içebilirsiniz.

14- Çifte Köprü

Çifte Köprü

Artvin’in en çok fotoğraflanan tarihi hazinelerinden biri olan Çifte Köprü, Karadeniz Bölgesi’ni süsleyen onlarca taş köprü içinde en güzellerinden biri. Kamilet ve Durguna nehirleri üstünde yan yana inşa edilen iki kemerli köprü, 33,5 metre uzunluğa ve 2,8 metre genişliğe sahip. Aslına uygun olarak restore edilen ve çevrelerini saran gür çam ormanları, ahşap evler, endemik bitki türleri arasında kartpostal güzelliğinde bir manzara sunan Çifte Köprü, Artvin'de düzenlenen fotoğraf safarileri ve doğa yürüyüşlerinin de en sevilen adreslerinden biri konumunda.

18. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve günümüzde de aktif olarak kullanılan köprülerin fotoğraflarını çektikten sonra köprü üstünden nehirlerin de harika fotoğraflarını çekebilir, köprü çevresindeki kır bahçelerinde asırlık çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayabilir veya organik ürünlerle hazırlanan Karadeniz lezzetleri tadarak yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

15- Maral Şelalesi

Maral Şelalesi

Her köşesinde büyüleyici bir şelale ile karşılaşacağınız Artvin'de kesinlikle yakından görmeniz gereken tabiat harikalarından biri de 65 metre yükseklikten dökülerek benzersiz bir manzara sunan Maral Şelalesi. Artvin'e 2 saat uzaklıkta Borçka ilçesine bağlı Maral Köyü’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan şelale, yılın her mevsimi düzenlenen trekking turları, fotoğraf safarileri ve doğa gezilerinin en popüler mola noktalarından biri haline gelmiş durumda. En sıcak yaz günlerinde bile serin kalan havası ve yüksek oksijen seviyesi ile sağlık amaçlı da çok ziyaret edilen Maral Şelalesi’nin kar sularıyla dolan kaya göletlerinde keyifle yüzebilir, seyir teraslarından ise muhteşem şelale fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Şelaleye giden yol için imkanınıza varsa yüksek araç tercih etmenizi öneriyoruz. Aracı park ettikten sonra uzun bir patika yol bulunuyor ve kertenkeleler mevcut. Bu yüzden çocuklu aileler ve yaşlılar için çok uygun olmayabilir.

16- Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem Deresi Kanyonu

Türkiye’nin en güzel ve etkileyici kanyonlarından biri olan Cehennem Deresi Kanyonu, her fotoğraf ve doğa meraklısının kesinlikle görülmesi gereken doğa güzelliklerinden. 200 metreyi aşan ürkütücü kaya duvarlarından ismini alan Cehennem Deresi Kanyonu, aynı zamanda dünyanın sayılı kanyon vadilerinden birine de ev sahipliği yapıyor. Cehennem Deresi’nin çevresini saran kanyonda yaz aylarında rehberli yürüyüşlere katılabilir; yıl boyu düzenlenen kaya tırmanma, dağcılık ve kampçılık gibi etkinliklerle Cehennem Deresi Kanyonu’nun en güzel panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kanyonu rahat gezmek için ayağınıza rahat ayakkabılar giymenizi öneriyoruz.

17- Hatila Vadisi 

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin'e en yakın tabiat cennetlerinden biri olan Hatila Vadisi, şehre sadece 35 dakika uzaklıkta. Hem minibüslerle hem de doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz vadi, 1994 yılında koruma altına alınarak milli park ilan edildi. Onlarca endemik bitki türü, vahşi yaşam zenginliği, doğal seyir terasları, her zorluk derecesine göre düzenlenmiş trekking parkurlarıyla çok ilgi gören milli park, hafta sonları ve sıcak yaz aylarının en sevilen kaçış noktalarından biri.

Artvin Cam Teras üzerinden panoramik doğa fotoğrafları çekebileceğiniz, ortasından akan buz gibi derede rafting ve kano gezilerine katılabileceğiniz Hatila Vadisi, Karadeniz’de ender Akdeniz iklimine sahip yerlerden biri olmasıyla da benzersiz bir bitki çeşitliliğine sahip. Modern dünyadan uzakta dinlenebileceğiniz donanımlı kamp alanları, kır bahçeleri ve çocuklarınızla tertemiz havada piknik yapabileceğimiz mesire alanları gibi imkanlar bulabileceğiniz Hatila Vadisi'nde güzel bir gün geçirmeyi unutmayın.

Konum Linki

18- Maden Köyü

Maden Köyü

Şavşat ilçesine bağlı olan ve tablo güzelliğindeki manzaralarıyla günübirlik gezilerin en popüler adreslerinden biri haline gelen Maden Köyü’nü hem kendi başınıza hem de her mevsim bulabileceğiniz doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileriyle keşfe çıkabilirsiniz. Deniz seviyesinden 2500 metre yükseklikte yer alan ve yemyeşil doğal güzellikler arasından akan Maden Köyü Deresi’nin süslediği köy, Karadeniz’in doğal atmosferi bozulmamış etkileyici bir köyünü keşfetmek için ilk uğramanız gereken yerlerden.

Dağ eteklerine inşa edilmiş iki katlı geleneksel ahşap evlerini gezebileceğiniz, Maden Köyü Deresi ve Maden Köyü Şelalesi gibi tabiat güzelliklerinin harika fotoğraflarını çekebileceğiniz gezinizde köyde yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve geleneksel Karadeniz mutfağından en sevilen lezzetleri tadarak dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

19- Karçal Dağları

Karçal Dağları

Artvin'in en çok ziyaret edilen doğa sporları merkezlerinden biri olan Karçal Dağları’nın gizli doğal güzelliklerini her mevsim bulabileceğiniz turlarla keşfedebilirsiniz. En yüksek noktası 3428 metre olan ve eteklerinde sıralanan buzul gölleriyle tüm dünyadan fotoğrafçıların ilgisini çeken Karçal Dağları’nda yemyeşil yaylalarda gezebilir ve özellikle dağ gölleri çevresinde açan rengarenk çiçeklerin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Turizm ve konaklama olanakları gelişmiş yaylalarıyla Artvin yayla turlarının ana merkezlerinden biri de olan Karçal Dağları, Dünya Koruma Vakfı tarafından korunması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösteriliyor. Ev sahipliği yaptığı endemik bitki türleri ve vahşi yaşam zenginliğiyle biyolojik çeşitlilik bakımından Türkiye'nin en önemli yerlerinden biri olarak kabul edilen Kaçkar Dağları’nı gezmeyi ve buzul göllerinin benzersiz manzaralarını izlemeyi unutmayın.

Konum Linki

20-Kamilet Vadisi

Kamilet Vadisi

Dört bir yanı etkileyici vadiler, gür ormanlar ve koruma alanları ile çevrili Artvin'in en özel doğa harikalarından biri de zengin bitki çeşitliliğiyle Avrupa'da korunması gereken önemli noktalardan biri olarak gösterilen Kamilet Vadisi. Türkiye'nin ender yağmur ormanı ekosistemlerinden biri olan vadi, 10.000’den tıbbi, aromatik ve endemik bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın her yerinden bilim insanlarını ağırlayan ve el değmemiş güzelliğiyle doğa tutkunlarını büyüleyen Kamilet Vadisi’nde Mençuna Şelalesi gibi bölgenin en güzel şelalelerini keşfe çıkabilir, dereler üstüne inşa edilmiş taş köprülerde harika fotoğraflar çekebilir ve balık bolluğuyla ünlü dereler kenarında kurulmuş balık çiftliklerinde mola vererek taze balıklar tadabilirsiniz. Doğanın içinde unutulmaz bir gün geçirebileceğiniz yürüyüş yolları, seyir terasları ve mesire alanları gibi imkanlar da bulabileceğiniz Kamilet Vadisi, ülkemizin çok önemli ama az bilinen tabiat güzelliklerinden biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Şelaleye giden yolun bozuk olduğu belirtmemiz gerekiyor. Vadide bulunan asma köprüyü geçip 25 dakika yol yürüseniz muhteşem Mençuna şelalesini de görebilirsiniz.

21- Yaylalar Köyü

Yaylalar Köyü

Yayla ve doğa turizmi açısından ülkemizin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Artvin'de her yıl binlerce tatilciyi misafir eden Yaylalar Köyü’ne de mutlaka uğramalısınız. Artvin merkezine 3 saat, Yusufeli ilçesi ise sadece 1 saat uzaklıkta yer alan köy; çevresini saran karlı dağları, kar sularıyla beslenen balık bakımından zengin dereleri, dağ eteklerinde sıralanmış ahşap yayla evleri ve çiçeklerle süslü dağ gölleriyle sizi İsviçre’de geziyor gibi hissettirecek.

Özellikle bahar ile yaz aylarında dünyanın her yerinden kamp yapmak ve doğa gezilerine çıkmak isteyen binlerce doğa tutkununu ağırlayan Yaylalar Köyü'nde aile pansiyonlardan orman köşklerine, geleneksel yayla evlerinden donanımlı kamp alanlarına kadar pek çok konaklama alternatifi bulmanız mümkün.

Konum Linki

22- Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları eteklerinde, Rize ile Artvin arasında 52.000 hektardan büyük yeşil alanı kapsayan Kaçkar Dağları Milli Parkı, içerisinde 9 köy ile 33 tane yemyeşil yaylaya ev sahipliği yapıyor. 1994 yılında koruma altına alınarak milli park ilan edilen ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Kaçkar Dağları Milli Parkı Milli Parkı’nda 3932 metre ile bölgenin en yüksek zirvesi olan Kaçkar Tepesi’nde bembeyaz ormanlar ve dağların panoramik fotoğraflarını çekebilir, alpin çayırları ve çam ormanları arasında uzanan yürüyüş parkurlarında oksijen seviyesi yüksek havada yenilenebilirsiniz.

Sevimli gelincikler ve tavşanlardan yırtıcı kuşlara kadar pek çok canlıya ev sahipliği yapan milli park, Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi gibi sevilen gezi alanlarına da ev sahipliği yapıyor. Farklı rotalarda ilerleyen 8 tane trekking parkuru arasında seçim yaparak keşfe çıkabileceğiniz Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda sarp kayalar üstünde inşa edilmiş kaleler ve hırçın dereler üstündeki taş köprüler arasında benzersiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

23- Kafkasör Yaylası

Kafkasör Yaylası

Yayla turizmi açısından Doğu Karadeniz'in en özel şehirlerinden biri olan Artvin'de ilk uğramanız gereken yaylalardan biri de şehir merkezine sadece 6 kilometre uzaklıkta en yakın yaylalardan biri olan Kafkasör Yaylası. Turizm bölgesi ilan edilen yayla, sadece el değmemiş güzelliğiyle değil aynı zamanda yaz aylarında düzenlenen boğa güreşleri, halk oyunları ve müzik festivalleriyle de binlerce kişiyi kendine çekiyor. Çam ormanları arasında piknik yapabileceğiniz, tertemiz havada yılın yorgunluğunu atabileceğiniz Kafkasör Yaylası, organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve lezzetli yayla yemekleri ile gastronomi meraklılarının da mutlaka uğraması gereken Artvin yaylaları arasında.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaylada aziran sonu temmuz başı gibi boğa güreşi yapılıyor. Değişik bir deneyim yaşamak için bu festivale katılmanızı öneriyoruz.

24- Dilberdüzü Yaylası

Dilberdüzü Yaylası

Artvin'in yaz aylarında en çok ziyaret edilen yaylalarından biri de Yusufeli ilçesi sınırlarında yer alan büyüleyici Dilberdüzü Yaylası. Yayla turlarının yanı sıra donanımlı kamp alanlarıyla çadır kurmak için Artvin’de en çok tercih edilen yerlerden olan ve özellikle yaz aylarında dünyanın her yerinden kampçıları misafir eden Dilberdüzü Yaylası, deniz seviyesinden 2860 metre yükseklikte Kaçkar Dağları eteklerinde uzanıyor.

Oksijen seviyesi yüksek havasıyla solunum rahatsızlıkları çekenlerin sağlık amaçlı ziyaret ettiği yaylada yaz aylarında zirve tırmanışları, trekking ve dağ bisikleti turları gibi pek çok aktiviteye katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Turizm olanakları açısından son derece gelişmiş olan Dilberdüzü Yaylası’nda kır bahçeleri, yayla lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, ahşap yayla evleri ve orman köşkleri gibi konaklama imkanlar da sağlanıyor.

Konum Linki

25- Arsiyan Yaylası

Arsiyan Yaylası

Deniz seviyesinden 2500 ile 3500 metre yükseklikte geniş bir alanı kapsayan ve yayla gezilerinin en önemli adreslerinden biri olan Arsiyan Yaylası, modern dünyanın karmaşasından uzakta dinlendirici bir gün geçirmek için mutlaka uğramanız gereken doğa cennetlerimizden biri. 20 tane dağ gölü ve 12 tane yüzen adasıyla Artvin’in en özel noktalarından biri olan Arsiyan Yaylası, dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz manzarasıyla her yıl doğa fotoğrafçıları tarafından ziyaret ediliyor.

Sadece Artvin'in değil Türkiye'nin de en güzel yaylalarından biri olarak gösterilen ve bahar aylarında sapsarı çiçeklerle çevrilen küçük göller arasında gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Arsiyan Yaylası, büyüleyici güzelliğiyle pek çok antik efsaneye de konu olmuş görülmeye değer güzelliklerimizden biri.

Konum Linki

26- Sırt Yayla

Sırt Yaylası

Artvin'in en ünlü ve en çok ziyaret edilen yaylalarından biri olan Sırt Yayla, bulutlar üstünde size benzersiz manzaralar sunacak. El değmemiş güzelliğiyle tanınan ve en sıcak yaz günlerinde bile soğuk alan oksijen seviyesi yüksek havasıyla sağlık turlarının düzenlendiği Sırt Yayla, deniz seviyesinden yaklaşık 2420 metre yükseklikte yer alıyor. Dağ zirvelerinde bulutlara kavuşan ahşap yayla evleri ile turizm dergilerinin kapaklarını süsleyen Sırt Yayla’da yıl boyunca sadece 300 hane yaşıyor ama yemyeşil yayla özellikle yaz aylarında binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Taş ve ahşap mimarili yayla evleri, pansiyonlar ve donanımlı kamp alanlarında konaklayabileceğiniz yaylada dağ göllerini kapsayan rehberli zirve yürüyüşlerine katılarak da unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Seyir alanlarından Gürcistan'a kadar uzanan panoramik manzaraların fotoğraflarını çekebileceğiniz Sırt Yayla’da bölgede üretilen organik balları da satın alabilirsiniz.

Konum Linki

27- Gorgit Yaylası

Gorgit yaylası

Artvin'in en özel doğa cennetlerinden Maçahel bölgesinde yer alan Gorgit Yaylası, deniz seviyesinden 1700 metre yükseklikte bulutlar arasında unutulmaz bir gezi deneyimi sunuyor. Yemyeşil gür ormanlar ve rengarenk yayla çiçekleriyle sarılı yayla, gelişmiş turizm olanaklarıyla Artvin'de özellikle yaz aylarının sıcak günlerinde en çok ziyaret edilen yaylalardan biri.

Bembeyaz bulutların sardığı ahşap yayla evleriyle muhteşem manzaralara şahit olabileceğiniz Gorgit Yaylası, el değmemiş güzellikler içinde akan buz gibi dereleri ve dağ etekleri boyunca uzanan yürüyüş yollarıyla adeta bir yeryüzü cenneti. Gün doğumu ve gün batımlarında sisle kaplı dağları izleyebileceğiniz, kamp alanları veya yayla evlerinde konaklayabileceğiniz Gorgit Yaylası’nı yaz aylarında düzenlenen rehberli yürüyüş turlarıyla veya Borçka Efeler Köyü minibüsleri ile keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

28- Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı

Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı

Camili Efeler Tabiat Koruma Alanı olarak da bilinen ve hem Avrupa hem de Orta Asya'nın en büyük yaşlı orman ekolojik sistemlerinden biri olan Camili Gorgit, her doğa meraklısının ülkemizde keşfetmesi gereken yerlerden. 1998 yılında el değmemiş güzelliği zarar görmemesi için koruma altına alınan ve Efeler Ormanı’nın büyük bir bölümünü kapsayan Camili Efeler Tabiat Koruma Alanı, sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın da insan eli değmemiş çok özel noktalarından biri.

Pek çok bilimsel araştırmaya konu olan ve biyosfer rezerv alanı ilan edilen Camili Gorgit, zengin biyolojik çeşitliliğinin yanı sıra saf Kafkas arı ırklarına ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor. Yılda 3200 milimetre yağış alan ve ülkemizin ender yağmur ormanı sistemlerinden biri olarak da çok ilgi gören Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı’nı rehberli turlarla gezebilir ve Türkiye'nin gizli kalmış bu cennetini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

29- Beyazsu Yaylası

Beyazsu Yaylası

Kaçkar Dağları eteklerindeki en güzel ve çok ziyaret edilen yaylalardan biri olan Beyazsu Yaylası; doğa gezileri, trekking ve yayla turlarının değişmez adresleri arasında. Karadeniz'in yemyeşil doğal güzellikleri arasında modern dünyadan uzakta dinlendirici bir gün geçirebileceğiniz yayla, aynı zamanda Artvin’in başka bir tabiat harikası olan Yıldızlı Göl için de yılın her mevsimi fotoğrafçıların ilgisini çekiyor. Yaz aylarında düzenlenen şenliklerine katılarak tertemiz havada eğlenceli zaman geçirebileceğiniz yaylada kamp alanları, kır ve yayla evlerinde de birkaç gün dinlenebilirsiniz. Beyazsu Yaylası, zirvelerinde bulutlar arasında inşa edilmiş ahşap yayla evleriyle Karadeniz'in en güzel yaylalarından biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

30- Atabarı Kayak Merkezi

Atabarı Kayak Merkezi

Artvin merkezine en yakın kış turizmi destinasyonu olan Atabarı Kayak Merkezi, deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte Mersivan Dağı eteklerinde yer alıyor ve her yıl binlerce tatilciyi misafir ediyor. Büyüleyici kar manzaraları eşliğinde keyifli bir kış tatili yapabileceğiniz kayak merkezinde 1300 metre toplam uzunluğa sahip dünya standartlarındaki pistler, telesiyej ve teleski gibi mekanik sistemler gibi olanaklar sunuluyor.

Kayak malzemeleri kiralayabileceğiniz işletmeler, restoranlar ve kafeler gibi olanaklar da bulabileceğiniz Atabarı Kayak Merkezi’nde dağ zirvelerine çıkarak harika fotoğraflar çekebilir, bembeyaz çam ormanları arasında rehberli kar yürüyüşlerine katılabilir ve kış aylarında 3 metreyi bulan karlar arasında unutulmaz bir kış günü geçirebilirsiniz. Artvin merkezine sadece 18 kilometre uzaklıktaki Atabarı Kayak Merkezi’ne toplu taşıma araçları ve minibüslerle 15-20 dakika içinde rahatlıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

31- Papart Vadisi

Papart Vadisi

Yılın her mevsimi kızıldan sarı ve yeşile doğanın her tonu arasında unutulmaz bir gün geçirmek için Papart Vadisi'ne de uğrayabilirsiniz. Gür çam ormanlarının etrafını sardığı vadi, hem Artvin’in hem de Karçal Dağları'nın en önemli doğa koruma alanlarından biri. 2010 yılında sit alanı ilan edilen ve Türkiye'nin az bilinen doğa cennetlerinden biri olarak gösterilen Papart Vadisi; buz gibi akan dereler kenarında inşa edilmiş ahşap evleri, ormanlar içinde uzanan yürüyüş parkurları ve serin havasıyla yaz aylarında düzenlenen trekking turlarının vazgeçilmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda. Arıcılığın yaygın olarak yapıldığı ve her derde deva ballarının tüm dünyada ihraç edildiği Papart Vadisi’ni gezerken lezzetli balları ve bölgede yetiştirilen organik ürünleri satın almayı unutmayın.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında bile soğuk havaya sahip olan yaylaya çıkmayı düşünüyorsanız yanınıza hırkanızı almanızı öneriyoruz.

32- Artvin Cam Teras

Artvin Cam Teras

Artvin’i gezen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğradığı yerlerden biri olan Artvin Cam Teras, ülkemizin en büyük seyir alanlarından biri olarak Hatila Vadisi'nin en güzel panoramik manzaralarını size sunacak. 1994 yılında milli park ilan edilen 22.500 hektarlık Hatila Vadisi ve büyüleyici Hatila Deresi’ne hakim 490 metre yükseklikteki bir tepede inşa edilen cam teras, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Devasa kanyon duvarları, gür çam ormanları ve Hatila Deresi çevresini saran doğal güzellikleri kuş bakışı izleyebileceğiniz Artvin Cam Teras’ın çevresinde tertemiz havada organik ürünlerle hazırlanan yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, doğa tatili yapabileceğiniz bungalov evler, donanımlı kamp ve karavan alanları gibi imkanlar da bulabilirsiniz. Artvin merkezine sadece 30 dakika uzaklıkta yer alan cam terasa toplu taşıma araçlarıyla kolayca gidebilir ve gezinizin en güzel fotoğraflarını burada çekebilirsiniz.

Giriş ücreti

  • 40 TL

Açık olduğu saatler

  • Haftanın her günü 09.00-20.30

Konum Linki

33- Cancır Yaylası

Cancır Yaylası

Artvin’in en popüler günübirlik gezi alanlarından biri olan Maden Köyü sınırlarında yer alan yemyeşil Cancır Yaylası, her köşesini süsleyen sapsarı yayla çiçekleri ve dağ yamaçlarında sıralanan ahşap yayla evleri ile Karadeniz'in başka bir görülmeye değer yaylası. Yaz aylarında düzenlenen yayla turları, doğa ve fotoğrafçılık gezileriyle binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Cancır Yaylası’nın organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve geleneksel yayla yemekler sunan kır bahçeleri de çok ilgi görüyor. Dağ zirvelerine uzanan yürüyüş parkurları, donanımlı kamp alanları ve tamamen ahşap malzemelerle inşa edilmiş yayla evlerinde şehirlerin gürültüsünden uzakta dinlendirici bir gün geçirmek için Cancır Yaylası’na uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

34- Barhal Çayı

Barhal Çayı

Altıparmak Çayı olarak da bilinen ve Kaçkar Dağları’nın güney yamaçlarından doğarak Artvin sınırından ilerleyen ve Çoruh Nehri'nin sol kolu olan Barhal Çayı, çevresini saran bakir doğal güzelliklerle popüler gezi alanlarından biri. Doğa sporu açısından gelişen çayda yaz aylarında rafting, kano ve nehir kayağı gibi su sporları yaparak heyecan dolu bir gün geçirebilir veya tertemiz havada piknik yaparak yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Çevresi yüksek dağ zirveleriyle çevrili Barhal Çayı’nda dağcılık, kaya tırmanma ve trekking turlarına da katılabilir, doğal seyir teraslarından panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Minibüslerle kendiniz de kolayca ulaşabileceğiniz Barhal Çayı’nın güzelliklerini Kaçkar Dağları doğa yürüyüşleriyle de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

35- Tibeti Kilisesi

Tibeti Kilisesi

Kitabesi bulunmadığı için hangi tarihte yapıldığı tam olarak bilinmeyen ama 899 ile 914 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen Tibeti Kilisesi, Artvin ve çevresinde uzun süre hüküm süren Bagratlı Krallığı döneminden günümüze kalan bir hazine. Tarih ve kültür meraklılarının görmesi gereken özel yerlerden biri olan tarihi kilise, uzun yıllar bölgenin dini merkezi olarak hizmet vermiş ve İslamiyet’in kabulünden sonra camiye çevrilmiş. Serbest haç planlı, doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen olarak tasarlanan Tibeti Kilisesi, çarpıcı taş oymaları ve iç mekanlarını süsleyen bitkisel motifleriyle de dikkat çekiyor.

Konum Linki

36- Mereta Yaylası

Mereta Yaylası

Ev sahipliği yaptığı Kuyruklu Göl ile doğa meraklılarını kendine çeken Mereta Yaylası, Artvin’in en güzel yaylalarından biri olarak çok ziyaret ediliyor. Maçahel bölgesinin yemyeşil alanlarından biri olan ve 2 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz yayla, 10 kilometrekarelik büyük bir alanı kapsıyor. Denizden 2300 metre yükseklikte yer aldığı için en sıcak yaz günlerinde bile serin kalan tertemiz havasıyla sağlık amaçlı da uğrayabileceğiniz Mereta Yaylası, turizm olanakları en gelişmiş Artvin yaylalardan biri olmasıyla da çok ilgi görüyor.

İyi düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla çevrili yaylada ahşap evler, orman köşkleri ve kamp alanları gibi zengin olanakları sunuluyor. Kır bahçeleri ve restoranlarında bölgede yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan yöresel lezzetleri tadarak dinlenebileceğiniz Mereta Yaylası’nda gün boyu süren uzun doğa yürüyüşlerine katılarak da bölgenin güzelliğini keşfe çıkabilirsiniz. Mereta Yaylası, hem el değmemiş doğası hem de güzel konumuyla yayla turlarının önemli mola noktalarından biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

37- Kocabey Kışlası

Kocabey Kışlası

Karagöl Milli Parkı gezilerinin en sevilen mola noktalarından biri olan Kocabey Kışlası, özellikle kış aylarında kar yağdığında sunduğu benzersiz manzarasıyla ünlü. Dağ eteklerinde siyah ahşaplarla inşa edilmiş yayla evlerinin kar altındaki manzaralarıyla kartpostalları süsleyen Kocabey Kışlası’nda rehberli kar yürüyüşlerine katılarak da unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Her biri sanat eserini andıran ve sadece kış aylarından değil, bahar ve yaz aylarında da doğanın en güzel manzaralarına şahit olabileceğiniz Kocabey Kışlası’nda her yıl temmuz ayında düzenlenen şenliklerle de doyasıya eğlenebilirsiniz. Ormanlar arasında gizlenen donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla da çok ilgi gören Kocabey Kışlası, sıcak yaz aylarında bile serin kalan havasıyla en ideal gezi adreslerinden biri.

Konum Linki

38- İrsa Yaylası (Erenler Yaylası)

Erenler Yaylası

Halk arasında Erenler Yaylası olarak da bilinen ve Artvin'e sadece 40 kilometre uzaklıkta yer alan İrsa Yaylası, hem doğal atmosferi bozulmamış büyüleyici bir Karadeniz köyü olan Erenler Köyü’nü keşfetmek hem de bulutlarla sarılı ahşap yayla evleri arasında muhteşem fotoğraflar çekmek için ziyaret edilmeye değer. Her saat bulabileceğiniz Borçka ve Erenler Köyü minibüslerinin yanı sıra rehberli trekking veya yayla turlarıyla da keşfe çıkabileceğiniz İrsa Yaylası, özellikle sıcak yaz aylarında serin havasıyla çok popüler gezi alanlarından biri. Borçka ilçesinin en sevilen kamp alanlarına da ev sahipliği yapan yaylada organik ürünler satın alabilir ve bembeyaz bulutlara karışan çam ormanları arasında yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

39- Ciro Şelalesi

Ciro Şelalesi

Doğa fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsan, Artvin’e 2,5 saat uzaklık yer alan ve Türkiye'nin en güzel şelalelerinden biri olan Ciro Şelalesi’ne de mutlaka uğramalısınız. Deniz seviyesinden 2348 metre yükseklikte yer alan şelale; 165 metrelik sarp kayalar arasında dökülen bembeyaz suları, buz gibi göletleri ve çevresini saran düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Türkiye'nin saklı kalmış doğa harikalarından biri olan Ciro Şelalesi’nin çevresindeki derelerde olta balıkçılığı yapabilir, çadırınızı kurarak birkaç gün kamp yapabilir ve bölgenin el değmemiş güzelliğini yaz aylarında düzenlenen trekking turları ve fotoğrafçılık gezileriyle keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

40- Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi

Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak Köyü sınırlarında yer alan ve inanç turlarının sevilen adreslerinden biri haline gelen Barhal Kilisesi, çarpıcı mimarisiyle günümüze kalmayı başarmış görülmeye değer bir yapı. M.S. 9. yüzyılda Vaftizci Yahya adına yaptırılan ve kesme taşlarla harçsız bir zemin üzerinde inşa edilen etkileyici kilise, devasa duvarlarıyla da görülmeye değer bir manzara sunuyor. 1677 yılında camiye çevrilen ama özgün mimari özelliklerini kaybetmeyen tarihi kilise, çam ve meşe ağaçları arasında gizlenen antik mimarisiyle harika fotoğraflar sunuyor.

Konum Linki

41- Gevhernik Kalesi (Ardanuç Kalesi)

Gevhernik Kalesi

Devasa kayalar üzerine inşa edilmiş büyüleyici kaleleriyle ünlü Karadeniz'de keyifle gezebileceğiniz başka bir etkileyici yapı da Artvin'e 40 kilometre gibi yakın bir mesafede yer alan Gevhernik Kalesi. Ardanuç Kalesi olarak da bilinen ve Orta Çağ’da inşa edilerek uzun tarihinde İberya, Sasani, Bizans, Abbasi ve Gürcü Krallığı dönemlerinde aktif olarak kullanılan görkemli kale, Osmanlı döneminde de geliştirilmiş ve özellikle Kanuni Sultan Süleyman döneminde önemli eklemeler yapılarak günümüzdeki halini almış. Onlarca metre yükseklikteki dikdörtgen bir kaya kütlesi üzerinde kesme ve moloz taşlarla inşa edilen ve hem Orta Çağ hem de Osmanlı mimari özelliklerini bir arada görebileceğiniz Gevhernik Kalesi’nin iç bölümleri keşfettikten sonra surlardan büyüleyici panoramik manzaralar izleyebilirsiniz.

Konum Linki

42- Rabat Kilisesi

Rabat Kilisesi

Her köşesi doğal güzelliklerin yanı sıra birbirinden etkileyici tarihi kiliselerle çevrili Artvin'de yakından görebileceğiniz başka bir yapı da Ardanuç ilçesine sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan Rabat Kilisesi. Bölgede pek çok tarihi kutsal yapıya sahip Gürcü Krallığı döneminde yapılan ve Orta Çağ mimari özelliklerini yansıtan tasarımıyla dikkat çeken kilise, kesme ve moloz taşlarla inşa edilmiş.

11. yüzyılda yapılan gizli geçitlerinin yakınındaki Bulanık Deresi’ne kadar uzandığı tahmin edilen Rabat Kilisesi, 16. yüzyılda kaderine terk edilmiş. Restore edilmemesine rağmen sağlam mimarisi ile büyük bölümü günümüze ulaşmayı başaran tarihi yapıyı gezdikten sonra Bulanık Deresi’nin güzelliklerini keşfe çıkabilir ve Bulanık Köyü’nde bir mola vererek geleneksel köy yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

43- Mersivan Yaylası

Mersivan Yaylası

Artvin’in kış turizmi merkezi olan Atabarı Kayak Merkezi’ne de ev sahipliği yapan Mersivan Yaylası; yaz aylarında serin ve temiz havada doğa yürüyüşlerine çıkmak, kış aylarında ise kayak yapmak için ziyaret edebileceğiniz çok sevilen bir turizm bölgesi. Artvin merkezine 8 kilometre gibi oldukça yakın bir mesafede yer alan yayla, deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte olduğu için en sıcak yaz aylarında bile serin kalan havasıyla hafta sonu gezilerinin de değişmez adreslerinden biri haline gelmiş durumda.

Kayak otelleri, orman köşkleri, yayla evleri ve kamp alanları gibi konaklama alternatifleri bulabileceğiniz Mersivan Yaylası’nda yaz aylarında motosiklet ve ATV turlarına katılabilir, kış aylarında kar yürüyüşlerine çıkarak muhteşem kar fotoğrafları çekebilirsiniz. Hafta sonu kahvaltıları yapabileceğiniz kır bahçeleri ve mesire alanları gibi imkanlar da sunulan Mersivan Yaylası, her mevsim ilgi gören Artvin'in sevilen turistik noktalarından biri.

Konum Linki

44- Sahara Yaylası

Sahara Yaylası

Karagöl Milli Parkı gezilerinin en sevilen duraklarından biri olan Sahara Yaylası, donanımlı kamp ve karavan alanlarıyla Artvin’in en sevilen doğa tatili merkezlerinden biri konumunda. Karagöl’ün panoramik manzaraları eşiğinde dağ eteklerinde keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz yayla, atların gezdiği geniş otlaklar ve buz gibi suların aktığı kaynaklarla çevrelenmiş. Temmuz ayında düzenlenen ünlü Sahara Pancarcı Festivali ile Türkiye’nin her yerinden binlerce insanı misafir eden yaylada üretilen organik ballar ve sebzeler de çok ilgi görüyor.

Otlaklarda sıralanan ahşap yayla evleri arasında kendinizi bir tablonun içinde gibi hissedeceğiniz Sahara Yaylası’nda dağ keçileri ve atların harika fotoğraflarını çekebilir, çocuklarınızla at safarilerine çıkarak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Şavşat ve Kocabey minibüsleriyle kolayca ulaşabileceğiniz Sahara Yaylası’nı yaz aylarında düzenlenen Karagöl yürüyüşleriyle de gezebilirsiniz.

Konum Linki

45- Salikvan Yaylası

Salikvan Yaylası

Yusufeli ile Arhavi ilçeleri arasında Altıparmak bölgesinde yer alan ve her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Salikvan Yaylası, bakir doğal güzelliklerinin yanı sıra eğlenceli yaz şenlikleriyle de ünlü. 1992 yılından beri her yıl ağustos ayının 1. haftası düzenlenen yayla şenliğinde boğa güreşleri, yöresel halk oyunları, yemek tadımları ve birçok eğlenceli yarışmayla keyifli zaman geçirebilirsiniz. Yıl boyu huzurlu atmosferini koruyan ve deniz seviyesinden 2600 metre yükseklikte uzanan Salikvan Yaylası’nın oksijen seviyesi yüksek tertemiz havasında ahşap evler ve donanımlı kamp alanlarında sıcak yaz aylarında unutulmaz bir tatil de yapabilirsiniz.

Konum Linki

46- Tekkale Köyü

Tekkale Köyü

Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Tekkale Köyü, dağ eteklerini süsleyen çarpıcı antik yapılarla günübirlik gezilerin sevilen adreslerinden biri. Rehberli tarih turları ve doğa yürüyüşleriyle hazinelerini keşfe çıkabileceğiniz tarihi köy, ev sahipliği yaptığı yüzlerce yıllık 4 tane Gürcü kilisesinden dolayı Dört Kilise olarak da biliniyor. 10. yüzyıl Gürcü Krallığı döneminde inşa edilen ve çam ormanları arasında gizlenen kiliseler arasında keyifli bir gezi yapabileceğiniz Tekkale Köyü’nün açık hava müzesini andıran sokaklarında da yüzlerce yıllık geleneksel Karadeniz evlerinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Gezinizden sonra kiraz ağaçlarıyla süslü kır bahçelerinde lezzetli köy yemekleri tatmayı ve asırlık çınar ağaçları altında çayınızı yudumlayarak yorgunluk atmayı unutmayın.

Konum Linki

47- Dolishane Kilisesi

Dolishane Kilisesi

Artvin’in görülmeye değer başka bir önemli tarihi hazinesinde Hamalı Köyü’nde Orta Çağ'da inşa edilmiş bir Gürcü manastırı olan Dolishane Kilisesi. Bagratlı Krallığı döneminde 954 ile 958 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen ve uzun yıllar bölgenin önemli kiliselerinden biri olarak hizmet verdikten sonra Osmanlı döneminde camiye dönüştürülen Dolishane Kilisesi; moloz taşlarla inşa edilmiş mimari, 25 metre yüksekliğindeki çarpıcı kubbeleri ve taş oymaları ile dikkat çekiyor. İnanç ve tarih turlarının sevilen mola noktaları arasında yer alan Dolishane Kilisesi, mimari meraklılarının da ilgisini çekebilecek tarihi yapılardan biri.

Konum Linki

48- Tekkekale Manastırı (Dört Kilise Manastırı)

Tekkekale Manastırı

Artvin'de tarih ve kültür meraklıları tarafından çok ziyaret edilen Tekkekale Manastırı, bölgedeki başka bir ünlü yapı olan Barhal Kalesi’ne benzer bir şekilde inşa edilmiş. Artvin ve çevresinde pek çok etkileyici eser inşa eden Bağdadi Gürcü Krallığı döneminde tasarlanan Ortodoks manastırının 10. yüzyıldan günümüze kaldığı tahmin ediliyor. Çevresindeki küçük kiliselerden dolayı Dört Kilise Manastırı olarak da bilinen Tekkekale Manastırı’nda keşiş odaları ve dini eğitimlerin verildiği odalar gibi farlı bölümleri keşfedebilir; etkileyici taş oymalar ve kubbelerle süslü yüzlerce yıllık manastırın fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

49- İntkor Yaylası  

İntkor Yaylası

Yusufeli ilçesine bağlı Özgüven Köyü’nde yer alan ve bölgenin en güzel yaylalarından biri olan İntkor Yaylası, Türkiye'nin en yüksek şelalelerinden biri olan Ciro Şelalesi'ne de ev sahipliği yaptığı için binlerce kişiyi kendine çekiyor. Yılın her mevsimi fotoğrafçılık ve doğa gezilerinin düzenlendiği yaylada temmuz ayında düzenlenen yayla şenlikleri de sadece Artvin'den değil, çevre şehirlerden de binlerce insanın ilgisini çekiyor.

İntkor Yaylası’nı gezerken irili ufaklı şelalelerin yanı sıra dağ eteklerinde binlerce metre yükseklikteki gölleri de keşfe çıkabilir ve harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Alabalık bakımından zengin dereler kenarında olta balıkçılığı ve piknik yapabileceğiniz İntkor Yaylası'nda hem günübirlik bir gezi yapabilir hem de birkaç gün şehirlerin karmaşasından uzakta konaklayabilirsiniz.

Konum Linki

50- Aros Yaylası

Aros Yaylası

En güzel Artvin yaylalarından biri de Yusufeli ilçesinde sadece 28 kilometre uzaklıktaki Kılıçkaya beldesinde yemyeşil dağ eteklerinde uzanan Aros Yaylası. Her yıl temmuz ayında düzenlenen binlerce kişinin katıldığı şenlikleriyle ünlü yayla, ev sahipliği yaptığı donanımlı kamp alanlarıyla da çok ilgi görüyor. Organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve yöresel yayla yemekleri sunan kır restoranları için de sıkça ziyaret edilen Aros Yaylası’nda özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında sarı yayla çiçekleri arasında keyifli bir yayla gezisi yapabilirsiniz.

Konum Linki

51- Barhal Vadisi

Barhal Vadisi

Zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğinden dolayı yaban hayatı geliştirme sahası ilan edilerek koruma altına alınan Barhal Vadisi, doğa ve fotoğrafçılık meraklılarının keşfe çıkması gereken tabiat cennetlerimizden biri. Kaçkar Dağları’nın gür ormanları arasında uzanan vadide çengel boynuzlu dağ keçileri gibi ender görülen vahşi hayvanı yakından görerek güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ortasından buz gibi akan dereleri kızıl benekli alabalıklarıyla dolu olan ve endemik bitki türleriyle adeta yemyeşil bir cenneti andıran Barhal Vadisi’nin zorlu trekking parkurlarında temiz havada spor yapabilir, derelerde olta balıkçılığı yapabilir veya alabalık çiftliklerinde dinlendirici bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

52- Arhavi Plajı (Güngören Plajı)

Arhavi Beach

Güngören Plajı olarak da Arhavi Plajı, Karadeniz sahil yolu üzerinde çam ormanları ile masmavi Karadeniz sularının birbirine karıştığı güzel bir konumda yer alıyor. Geniş bir sahile sahip olan ve çevresinde her bütçeye uygun oteller bulabileceğiniz plajdan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerin yanı sıra kafe ve restoran gibi olanaklar da bulabileceğiniz Arhavi Plajı’nda soyunma kabinleri, tuvaletler, duş ve cankurtaran gibi imkanlar da sağlanıyor. Artvin Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz Arhavi minibüsleriyle kolayca ulaşabileceğiniz Arhavi Plajı, çocuklu ailelerin de keyifle zaman geçirebileceği en güvenli Karadeniz plajlarından biri.

Konum Linki

53- Kemalpaşa Plajı

Kemalpaşa Plajı

Artvin'e yaklaşık 1,5 saat uzaklıktaki Kemalpaşa ilçesinin büyüleyici plajı, yaz aylarında hem Artvin hem de çevre şehirlerden gelen turistlerle doluyor. 3 kilometreyi bulan çakıl taşlı geniş bir sahile sahip olan plaj, 35 kilometrelik sahil şeridine sahip Arhavi ile Hopa ilçeleri arasında uzanıyor. Doğu Karadeniz'in en güzel plajlarından biri olan ve tüm gün masmavi Karadeniz sularının tadını çıkarabileceğiniz Kemalpaşa Plajı’nın çevresinde güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerden taze balıklar tadabileceğiniz restoranlara, otellerden kamp ve karavan alanlarında kadar pek çok olanakla güzel bir Karadeniz tatili yapabilirsiniz.

Konum Linki

54- Artvin Kent Ormanı

artvin Kent Ormanı

Artvin merkezinden en kolay ulaşabileceğiniz yeşil alanlardan biri olan Artvin Kent Ormanı; sessiz atmosferi, yemyeşil ormanları ve gelişmiş turizm olanaklarıyla hem hafta sonları hem de sıcak yaz günlerinde çok ilgi görüyor. Şehrin tarihi yerlerini gezdikten sonra doğanın içinde yorgunluk atmak için ideal olan kent ormanında özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında rengarenk çiçeklerle süslü çarpıcı manzaralara şahit olabilir, onlarca çeşit kuş türü arasında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

İyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, yağmur barınakları, çocuklarınızla piknik yapabileceğiniz mesire alanları ve organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleri gibi zengin olanaklara sahip Artvin Kent Ormanı’na toplu taşıma araçlarıyla da kısa sürede rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

55- Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Doğa tutkunları için adeta bir cennet olan Artvin'de sarıçam ormanlarının Karadeniz’e kadar ulaştığı görülmesi gereken bir yer de Çamburnu Tabiat Koruma Alanı. Hopa ilçesine bağlı Çamlıköy sınırında yer alan ve büyüleyici doğasıyla yaz aylarında düzenlenen trekking turlarının değişmez adreslerinden biri haline gelen Çamburnu’nda ormanlar arasında uzanan trekking parkurlarında temiz havada spor yapabilir, yorulduğunuzda ise ıssız koylarda kalabalıklardan uzakta Karadeniz’in tertemiz sularında doyasıya yüzebilirsiniz.

Deniz manzaraları eşliğinde piknik yapabileceğiniz mesire alanları, köy kahvaltıları yapabileceğiniz kır bahçeleri ve donanımlı kamp alanları gibi olanaklar da sağlanan Çamburnu Tabiat Koruma Alanı’na hem Artvin’de her saat bulabileceğiniz Hopa minibüsleriyle hem de rehberli gezilerle ulaşarak yeşil ile mavinin buluştuğu bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

56- Delikli Kaya Şelalesi

Sadece Artvin'in değil, Türkiye'nin de görülmeye değer gizli tabiat harikalarından biri olan Delikli Kaya, 4 metre çapındaki bir oyuğun içinden dökülen bembeyaz sularıyla dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz masalsı bir manzarayı size sunacak. 7 metre yüksekliğinde kireç ve kil taşı kayanın binlerce yılda aşınmasıyla doğal yollardan oluşan, gür ormanlar ve endemik bitki türleriyle çevrelenen Delikli Kaya, özellikle bahar ve yaz aylarında düzenlenen fotoğrafçılık gezileri ve doğa yürüyüşlerinin en önemli noktalarından biri. Artvin'in Murgul ilçesinde, şehir merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta yer alan Delikli Kaya Şelalesi, Artvin gezinizde kesinlikle görmenizi önerdiğimiz benzersiz doğa güzelliklerinden biri.

Konum Linki

57- Balık Gölü

Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olarak gösterilen Balık Gölü, Artvin gezilerinin vazgeçilmez gezi rotalarından. Şavşat ilçesi sınırlarında şehir merkezine yaklaşık 2,5 saat uzaklıktaki Balık Gölü, deniz seviyesinden yaklaşık 2000 metre yükseklikte yer alıyor ve yaz günlerinde bile serin kalan havasıyla ünlü. Masmavi gölün çevresini saran gür çam ormanları içinde mesire alanları, donanımlı kamp alanları, göl manzaralı çardaklar ve iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları gibi pek çok olanak bulabilirsiniz.

Zengin balık bolluğundan ismini alan Balık Gölü’nde yaz aylarında küçük sandallarla gezilere çıkabilir veya göl kenarında ağaçlar altında olta balıkçılığı yaparak unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Kır bahçelerinde yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve yöresel yemekler tadabileceğiniz; özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında Karadeniz’in en güzel doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz Balık Gölü’nü hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla keşfedebilirsiniz.

Konum Linki

58- Kirazlı Köyü

Artvin'in Şavşat ilçesine bağlı çok sevilen gezi alanı olan Kirazlı Köyü, köy çevresindeki sarp dağlar içine oyulmuş büyüleyici kaya odaları ile her yıl binlerce tarih ve arkeoloji meraklısı tarafından ziyaret ediliyor. Hangi dönemde inşa edildiği hala tam olarak bilinmeyen gizemli kaya odalarının iç bölümleri gezebilir ve dağ eteklerinden muhteşem panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz. İrili ufaklı mağaraları ve dağlar arasında ilerleyen trekking parkurlarıyla da çok ilgi gören Kirazlı Köyü’nde tarihi güzellikleri keşfettikten sonra yöresel Karadeniz yemekleri tadarak güzel bir mola da verebilirsiniz.

Konum Linki

59- İskender Paşa Camii

Artvin'in tarihi ilçelerinden Ardanuç merkezinde yer alan İskender Paşa Camii, Ardanuç Kalesi ile birlikte 1551 yılında inşa edilmiş görülmeye değer bir tarihi yapı. Bölgeye özgü moloz taşlarla iki katlı ve dikdörtgen planlı olarak tasarlanan tarihi caminin iç mekanlarını da pek çok Karadeniz camisinde olduğu gibi ahşap direkler süslüyor. Osmanlı döneminde Karadeniz'de inşa edilmiş en güzel ve günümüze kadar sağlam kalmış camilerden biri olarak hem tarih hem de inanç turlarının önemli bir parçası haline gelen İskender Paşa Camii’ni ziyaret ettikten sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Ardanuç Kalesi’ni de gezebilirsiniz.

Konum Linki

60- Kopmuş Plajı

Artvin’de yaz aylarında masmavi Karadeniz sularının tadını çıkarmak için bölgenin en popüler plajlarından biri olan Kopmuş Plajı’na uğramalısınız. Karadeniz sahil yolundan yer alan, şehir merkezinden toplu taşıma araçları ve minibüslerle yaklaşık 30 dakika içinde kolayca gidebileceğiniz Kopmuş Plajı, sıcak yaz aylarında Artvin halkının yanı sıra çevre şehirlerden gelen tatilcilerle de doluyor. Çakıl ve kum karışımı geniş bir sahile sahip plajda güneş şemsiyesi ve şezlonglar kiralayabileceğiniz turistik tesislerden apart otellere ve pansiyonlara, kamp ve karavan alanlarından kafe ve restoranlara kadar pek çok olanak sunuluyor. Artvin’in tarihi ve doğal güzelliklerini gezdikten sonra Kopmuş Plajı’na geçerek kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Plaj kum çakıl karışımı olduğu için yanınıza deniz ayakkabınızı almanızı öneriyoruz.

61- Bülbülan Yaylası

Sadece Karadeniz'in değil, Türkiye'nin de yayla turizmi açısından en gelişmiş şehirlerinden biri olan Artvin'de şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta en yakın yaylalardan biri olan Bülbülan Yaylası’na da uğrayabilirsiniz. Ardanuç ilçesi sınırında yer alan yemyeşil yayla, çevresini saran karlı dağlar ve el değmemiş doğasıyla huzurlu atmosferini yıl boyu kuruyor. Her cumartesi günü kurulan ve onlarca çeşit organik ürün bulabileceğiniz köy pazarı için de çok ziyaret edilen Bülbülan Yaylası’nda irili ufaklı dereleri ve sarı yayla çiçekleri arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaz aylarında bile soğuk havaya sahip olan yaylaya çıkmayı düşünüyorsanız yanınıza hırkanızı almanızı öneriyoruz.

62- Marsis Dağı

3371 metre yüksekliğindeki zirveleri ile trekking turları ve fotoğrafçılık gezilerinin önemli bir parçası olan Marsis Dağı, Kaçkar Dağları Milli Parkı gezilerinin de önemli bir parçası. Yılın her mevsimi muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Marsis Dağı, Artvin'in popüler doğa sporları merkezlerinden biri olarak her yaz binlerce insanın kendine çekiyor. Dağ eteklerindeki yaylaları, bulutlar üstüne uzanan binlerce metrelik zirveleri ve zorlu yürüyüş parkurlarıyla ünlü Marsis Dağı’nda dağcılık, kampçılık, trekking ve fotoğrafçılık gibi onlarca aktiviteye de katılabilirsiniz.

Konum Linki

63- Yıldızlı Göl

Artvin'in gezen herkesin mutlaka görmesini önerdiğimiz bir doğa harikası olan Yıldızlı Göl, şehre sadece 2 kilometre uzaklıkta Karçal Dağları yamaçlarında görülmeye değer bir manzara sunuyor. Çevresini saran karlı dağlarla ülkemizin en güzel dağ göllerinden biri olan ve tüm dünyadan fotoğrafçıları kendine çeken Yıldızlı Göl’de bahar ve yaz aylarında rengarenk çiçeklerle kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekebilirsiniz.

Hem kamp yapmak hem de oksijen seviyesi yüksek havada doğa yürüyüşlerine çıkmak için Artvin’deki en özel yerlerden biri olan Yıldızlı Göl’ün en sıcak yaz aylarında bile buz gibi kalan sularında yüzebilir, balık bolluğuna sahip gölde olta balıkçılığı yapabilir ve küçük gölün çevresini saran dağların zirvelerinden gün batımında gölün muhteşem manzaralarını izleyebilirsiniz. Karçal Dağları ve Beyazsu Yaylası trekking turlarının da değişmez mola noktalarından biri olan Yıldızlı Göl, doğa tutkunlarının keşfetmesi gereken saklı tabiat cennetlerimizden biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Yaylayı tam olarak gezebilmek için rehber eşliğinde gezmenizi öneriyoruz. .

64- Suatan Şelalesi

Artvin'in tarihi ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken Şavşat ilçesinde yakından görebileceğiniz bir tabiat harikası da Suatan Şelalesi. Zorlu bir yürüyüşle ulaşılabilen ve sarp kayalar arasından dökülen bembeyaz sularının yanı sıra Orta Çağ'da kayalar oyularak inşa edilmiş kaya kiliseleriyle de dikkat çeken Suatan Şelalesi, bu zenginliğiyle hem doğa hem de tarih meraklılarını kendine çekiyor. Sarp kayalarla çevrili olmasından dolayı kaya tırmanma ve dağcılık gibi etkinliklerin yapıldığı şelalenin kar sularının erimesiyle dolan göletlerinde doyasıya yüzebilir, seyir teraslarından benzersiz manzarayı izleyebilir ve ıssız ormanlarda modern dünyadan uzakta dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Araç ile belli bir noktaya kadar gelebiliyorsunuz. Daha sonra yürümeniz gereken yol yokuşlu ve bozuk. Çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için çok uygun olmayabilir.

65- İşhan Kilisesi

Artvin'in Yusufeli ilçesinde yer alan ve 1,5 saatlik bir minibüs yolculuğuyla veya tarih ve inanç turlarıyla ulaşabileceğiniz etkileyici bir tarihi yapı olan İşhan Kilisesi, günümüze kadar sağlam kalmış benzersiz mimarisiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Kitabesine göre 1951 yılında manastır, kilise ve şapel olarak tasarlanan etkileyici yapı, Gürcü Krallığı’ndan günümüze kalan en önemli tarihi hazinelerden biri. Selçuklu döneminde de kullanılmaya devam eden İşhan Kilisesi; devasa sütunları, büyüleyici taş oymaları, duvarlarına kazınmış hac kabartmaları ve sivri kubbeli kulesi ile görülmeye değer yapılardan biri.

Konum Linki

66- Ciha Kalesi

Tarihi hazineleri keşfetmekten veya fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız, Artvin'in başka bir önemli yapısı olan Ciha Kalesi’ne mutlaka uğramalısınız. Arhavi ile Rize arasında kalan Ciha Tepesi’nde bölgeye hakim bir konumda inşa edilen büyüleyici kale, Cenevizlilerin Doğu Karadeniz’de yaptığı en etkileyici yapılardan biri. Günümüze kadar sağlam kalmış devasa surlarıyla dikkat çeken ve Batum'a kadar uzanan büyüleyici bir panoramik manzarayı gözler önüne seren Ciha Kalesi, çam ormanları arasında gizlenmiş manzarasıyla da görülmeye değer güzellikte. Güzel konumuyla trekking turlarının sevilen adreslerinden biri olan kalenin iç bölümlerini gezdikten sonra surlardan bulutların sardığı dağ zirvelerinin harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

67- Çoruh Park

Artvin merkezinden kolayca ulaşarak şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta doğayla iç içe zaman geçirebileceğiniz Çoruh Park, çok sevilen bir rekreasyon alanı. 2017 yılında hizmete açılan park, 57.000 metrekarelik geniş bir yeşil alanı kapsıyor. Mesire alanları, yürüyüş yolları, çocuk oyun parkları, ışıklandırmaları süs havuzları ve panoramik doğa manzaraları izleyebileceğin seyir teraslarıyla çok ilgi gören Çoruh Park, sıcak yaz günlerinde hem Artvin halkı hem de turistlerle doluyor. Doğu Karadeniz lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, kafeler ve mescit gibi imkanlar da sunulan parkta yıl boyu düzenlenen kültürel ve sanatsal etkinliklere de binlerce kişi katılıyor.

Konum Linki

68- Hatila Vadisi Milli Parkı

Hatila Vadisi'nin 16.944 hektarlık geniş bir yeşil alanı, 1994 yılında koruma altına alınarak Hatila Vadisi Milli Parkı ilan edildi. Artvin merkezine sadece 35 dakika uzaklıkta en yakın doğaya kaçış alanlarından biri olan milli parkta şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzakta doğayla baş başa unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. 1700 metreden 3200 metreye kadar ulaşan dağ zirveleri, yemyeşil yaylalarının yanı sıra yaban keçisinden tilkilere kadar pek çok hayvanı görebileceğiniz zengin vahşi yaşam çeşitliliğiyle dikkat çeken milli park, aynı zamanda ülkemizin en derin V tipi vadilerden biri olmasından dolayı da doğa tutkunlarını büyülüyor.

2015 yılında açılan ve Türkiye'nin en yüksek cam seyir terası olan Artvin Cam Teras üzerinden en güzel panoramik manzaralarını izleyebileceğiniz Hatila Vadisi Milli Parkı’nda Hatila Deresi kenarında sıralanan mesire alanları, kır bahçeleri ve kamp alanlarında doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarında keşfe çıkabileceğiniz Hatila Vadisi’nin zirvelerinde sakallı akbaba ve yılan kartalı gibi ender görülen 200'e yakın kuş türünü de yakından görme şansı bulabilirsiniz.

Konum Linki

69- Artvin Kalesi

Artvin'in görülmeye değer simgesel yapılarından biri de Çoruh Nehri’ne hakim yüksek bir tepe üzerinde inşa edilen görkemli Artvin Kalesi. Bölgede pek çok çarpıcı yapı inşa eden Gürcü Krallığı döneminde 937 yılında yapılan ve 70 metre yükseklikteki devasa bir kaya üzerinde benzersiz bir manzara sunan Artvin Kalesi, sarnıç ve şapelleriyle günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış.

Osmanlı döneminde yenilenen ve Artvin'e girişleri kontrol etmek amacıyla kullanılan kale, 2004 yılında restore edildi ve 2012 yılında özel aydınlatmalarla süslenerek turizme kazandırıldı. Askeri bölge içinde yer alan ve askerlerin izniyle gezebileceğiniz Artvin Kalesi’nin devasa taş merdivenlerinden kulelere ve surlara ulaşabilir, Çoruh Nehri ve Artvin'in büyüleyici panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

70- Şirata Gölleri

Artvin'in doğa güzellikleriyle ünlü ilçesi Şavşat’ta en ilgi çeken yerlerden biri de Göze Dağı eteklerinde sıralanan büyüleyici Şirata gölleri. Pınarlı Köyü sınırından başlayan ve Göze Dağı eteklerinde uzanan yürüyüş parkurlarıyla keşfe çıkabileceğiniz dağ gölleri, özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında doğanın her renk tonunu gözlerinizin önüne serecek.

Tablo güzelliğinde manzaralar sunmasına rağmen ülkemizin az bilinen doğa güzelliklerinden olan Şirata gölleri, hem fotoğraf meraklıları hem de doğa tutkunlarının kesinlikle keşfetmesi gereken yerlerden. Çevresinde kamp alanları gibi olanaklar da bulabileceğiniz göller; çam ormanları, masmavi göl suları ve karlı dağ zirveleriyle yaz gezileri için ideal. Balık bolluğuna sahip göllerde olta balıkçılığı yapabilir veya küçük sandallarla gezilere çıkarak muhteşem kareler yakalayabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Geçici olarak kapalı.

71- Papart Yaylası

Çevresi büyüleyici yaylalarla çevrili Artvin'in en güzel yaylalardan biri de Gürcistan sınırına oldukça yakın bir konumda yer alan Papart Yaylası. Deniz seviyesinden 1650 metre yükseklikte uzanan yaylayı gezerken devasa dağlar arasından dökülen şelaleler ve buz gibi dereler arasında dinlendirici bir gezi yapabilirsiniz. Doğu Karadeniz'in en güzel yaylalarından biri olarak gösterilen Papart Yaylası’nın ormanlık alanları ve mesire alanlarında huzurlu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

72- Kıyıcık Plajı

Artvin ile Rize sınırları arasında yer alan Kıyıcık Plajı, sıcak yaz günlerinde Karadeniz'in tadını çıkarmak için gidebileceğiniz başka bir güzel sevilen plaj. Artvin merkezinde her saat bulabileceğiniz Arhavi minibüsleri ile yaklaşık 1 saatte ulaşabileceğiniz Kıyıcık Plajı; çakıl taşlı geniş sahili, tertemiz berrak denizi ve gelişmiş turizm olanaklarıyla çok ilgi görüyor. Kano, deniz bisikleti ve uçurtma sörfü gibi su sporları yapabileceğiniz plajda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz tesisler, kafeler, restoranlar, her bütçeye uygun otel ve pansiyonlar gibi imkanlar sağlanıyor.

Konum Linki

73- Artvin Kültür Evi

Artvin'in yüzlerce yıllık etkileyici kültür ve geleneklerini anlamak için şehir merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan Artvin Kültür Evi’ne uğrayabilirsiniz. 1799 yılı yapımı klasik bir bahçeli konağın restore edilmesiyle ziyarete açılan kültür evi, hem görülmeye değer mimari bir şaheser olan konağı hem de zengin sergileriyle dikkat çekiyor. Alt bölümleri kesme taşlar, üst bölümleri ahşap malzemelerle tasarlanan etkileyici konağın dönem mobilyalarıyla süslü odalarında el yapımı ahşap figürlerden Osmanlı döneminin ünlü zanaatkarların tasarladığı çizimler ve çinilere kadar yüzlerce objeyi inceleyebilirsiniz. 

Açık olduğu saatler

  • Haftanın her günü 09.00-00.00

Konum Linki

74- Otingo Kaplıcası

Başta romatizma, kas ağrıları ve cilt sorunları olmak üzere onlarca rahatsızlığa iyi gelen şifalı sularıyla 300 yıldır binlerce insana şifa dağıtan Otingo kaplıcası, Artvin’in önemli sağlık turizmi merkezlerinden biri konumunda. Hem rahatsızlıklarınız için şifa bulmak hem de Artvin gezilerinden sonra yorgunluk atmak için gidebileceğiniz Otingo kaplıcası, şehir merkezine sadece 2 saat uzaklıktaki Borçka ilçesinde yer alıyor.

Çam ormanları içerisinde hizmet veren kaplıca, şifalı kaynak sularının yanı sıra oksijen seviyesi yüksek havasıyla da yorgunluk atıp yenilenmek için ideal bir adres. Termal tesisler, dere kenarında uzanan yürüyüş parkurları, mesire alanları, doğa otelleri ve orman köşkleri gibi pek çok olanaklar bulabileceğiniz kaplıcada sıcak suların tadını çıkardıktan sonra tropikal bir cenneti andıran Otingo ormanlarında da dinlendirici yürüyüşler yapabilirsiniz.

Konum Linki

75- Porta Manastırı

Her yıl düzenlenen inanç, kültür ve tarih turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz başka bir etkileyici Artvin yapısı da Pırnallı Köyü sınırlarında bulunan ve 9. yüzyılda Bagratlı Krallığı döneminde inşa edilen Porta Manastırı. İki vadi arasında güzel bir konumda bulunan manastırda kilise, şapel, çeşme ve çan kulesi gibi günümüze kadar sağlam kalmış bölümleri gezebilirsiniz. 16. yüzyılda kaderine terk edilen ama sağlam mimarisiyle günümüze ulaşan Porta Manastırı, Doğu Karadeniz'de Orta Çağ'da inşa edilmiş en güzel manastırlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Konum Linki

76- Ferhatlı Kalesi

Artvin'in tarihi ilçelerinden Ardanuç'ta yakından gezebileceğiniz en eski yapılardan biri olan Ferhatlı Kalesi, bölgeye hakim devasa bir kaya üstüne inşa edilmiş ve Ferhat ile Şirin efsanesinin geçtiği yer olmasıyla ünlü. İsmini de bu efsaneden alan tarihi kalenin kitabesi olmadığı için hangi dönemde yapıldığı hala tam olarak bilinmiyor. Osmanlı döneminde Harbe Kalesi adıyla bilinen ve kayalarla bütünleşmiş surlarıyla Artvin’in en güzel kalelerinden biri olan Ferhatlı Kalesi'ne zorlu bir yürüyüşle ulaşarak gezebilir; kaleden hemen altında akan yemyeşil derelerin ve bulutlara uzanan devasa dağların muhteşem manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

77- Balıklı Şelalesi

Büyülü güzelliğiyle doğa koruma alanı ilan edilen Balıklı Şelalesi, her mevsim düzenlenen doğa yürüyüşleriyle yakından görebileceğiniz bir tabiat harikası. 2017 yılında ülkemizin en yeni tabiat parklarından biri haline gelen ve yüzlerce metre yükseklikte sarp kayalar ve endemik bitki türleri arasından dökülen bembeyaz sularıyla ziyaretçilerini etkileyen Balıklı Şelalesi, ismini de balık bolluğuna sahip suları ve dereler kenarına kurulan alabalık çiftliklerinden alıyor.

Yaz aylarında serin havada keyifli piknikler yapabileceğiniz, doğal seyir teraslarında muhteşem fotoğraflar çekeceğiniz ve yürüyüş yollarıyla çevresini keşfi çıkabileceğiniz Balıklı Şelalesi’nin sarp uçurumlarında da muhteşem panoramik manzaralara şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

78- Altıparmak Tabiat Parkı

21.000 dekarlık yeşil alanıyla Artvin gezilerinde sıkça ziyaret edilen Altıparmak Tabiat Parkı, tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü Yusufeli ilçesi sınırlarında yer alıyor. Kendi başınızı veya rehberli doğa gezileri ve fotoğraf safarileriyle güzelliklerini görebileceğiniz tabiat parkı, Altıparmak Dağları yamaçlarında görülmeye değer manzaralar sunuyor. Dereler üstüne inşa edilmiş kemerli köprüleri, dağ eteklerinde uzanan buzul gölleri, alabalıklarla dolu dereleri ile ülkemizin keşfedilmeye değer yerlerinden olan Altıparmak Tabiat Parkı’nda Türkiye'nin en yüksek şelalelerinden biri olan Ciro Şelalesi ve dünyanın çok az yerinde görebileceğiniz yüzen adalar gibi doğa harikalarını da yakından görme şansı bulacaksınız.

Konum Linki

79- Balcıoğlu Camii

Artvin merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşarak ziyaret edebileceğiniz Balcıoğlu Camii, ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen ama 1921 yılında bölgenin sevilen isimlerinden Hasan Ağa tarafından yeniden inşa ettirilen bir tarihi hazinemiz. 1995 yılında aslına uygun olarak restore edilen ve çevresi asırlık çınar ağaçlarıyla süslü huzurlu cami, klasik Osmanlı son dönem mimarisi uygun olarak kare planlı olarak ve Karadeniz camilerinde sıkça görülen ahşap direklerle desteklenerek tasarlanmış. Artvin inanç turlarının da önemli mola noktalarından biri olan Balcıoğlu Camii, yüzlerce yıldır olduğu gibi günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Konum Linki

80- Opiza Manastırı

Gürcü Krallığı döneminden pek çok önemli tarihi yapıya ev sahipliği yapan Artvin'de inanç, tarih ve kültür turlarının sevilen adreslerinden biri de Opiza Köyü sınırlarında yer alan çarpıcı Opiza Manastırı. Orta Çağ dönemi klasik bir Ortodoks Gürcü manastırı olarak tasarlanan yapıda çan kulesi, ana kilise, küçük kilise ve sarnıç çeşitli farklı bölümleri yakından görebilirsiniz. Bölgedeki diğer Gürcü manastırları gibi Vaftizci Yahya adına inşa edildiği düşülen ve bazı bölümleri günümüze kadar sağlam ulaşmayı başaran Opiza Manastırı’nın bulunduğu konumdan etkileyici doğa manzaraları da izleyebilirsiniz.

Konum Linki

81- Orta Hopa Camii

Artvin'in en güzel camilerinden biri de Hopa ilçesinin merkezinde yer alan ve etkileyici mimarisi ile inanç turlarının sevilen adreslerinden biri haline gelen Orta Hopa Camii. Kitabesi bulunmadığı için tam ne zaman yapıldığı bilinmeyen ama 1800’lü yıllarda inşa edildiği tahmin edilen etkileyici yapı, 1994 yılında aslına uygun olarak restore edildi. Dikdörtgen planlı olarak düz kesme taşlarla tasarlanan Orta Hopa Camii’nde klasik Karadeniz ve Osmanlı mimarisi özelliklerini bir arada görmeniz mümkün. Dış cepheleri dolgu duvar tekniği ile tasarlanan ve sağlam mimarisiyle günümüze kadar bozulmadan kalmayı başaran Orta Hopa Camii’nin huzurlu atmosferinde güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

82- Satlel Kilisesi

Satle Kilisesi olarak da bilinen ve Artvin'in Şavşat ilçesi Söğütlü Mahallesi’nde Gürcistan sınırına yakın bir konumda bulunan Satlel Kilisesi, Orta Çağ’dan günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış görülmeye değer bir yapı. Bölgede sıkça görebileceğiniz Gürcü Ortodoks kiliselerinden biri olan ve 1923 yılına kadar aktif olarak kullanılmaya devam eden yapı, sonraki dönemlerde ise kaderine terk edilmiş. Onlarca metrelik sağlam duvarları ile Orta Çağ döneminin klasik kilise örneklerinden biri olan Satlel Kilisesi’ne Şavşat’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gezerken uğrayabilir, pek çok bölümü doğayla bütünleşmiş tarihi kilisenin ilginç fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

Artvin'de gezilecek yerler içeriğimiz sona erdi. Sıra Rize'de gezilecek yerler içeriğimizi keşfetmenizde. 

Uçak Bileti


busraguzeller
Büşra Güzeller
167 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar