Hafta sonunu Balkanların hatta Avrupa’nın gözde destinasyonu olmaya aday Belgrad’ta geçirdim. Tuna ve Sava nehirlerinin ortasından geçtiği bu güzel yeşili bol kent, son yıllarda art arda açılan restoran, bar, gece kulübü gibi mekanlarıyla adından söz ettiriyor. Belgrad küçük ve temiz bir şehir, gezmesi de kolay olunca yanına bir de mekanlar eklenince haliyle turistler için tercih edilen bir şehir haline geliyor.

İçindekiler

Belgrad kapısından girdim içeri

Belgrad’ı gezmeye Osmanlı döneminden kalma kalesinden başlıyorum. Adı da değişmemiş buraya Kalemegdan diyorlar. Kalemegdan’a gelmeden önce Osmanlı’dan kalma tek cami olan Bayraklı Camisini ziyaret ettik. Bu camide eskiden ezan saatlerinde minaresine bayrak asılırmış, bu yüzden bayraklı camisi deniyor. Cami onarılmış ve faaliyette. Daha sonra Kalemegdan’a doğru çıkıyoruz. Kalemegdan’ı içi biraz bakımsız. Hava da çok sıcak olduğu için otlar kurumuş. Bazı yerlerinde kazı çalışmaları var. Türkiye Cumhuriyeti başbakanlığa bağlı TİKA bu işi üstlenmiş. Kalenin manzarası çok güzel. Sava ve Tuna nehirleri kesişip Karadeniz’e doğru yol alıyor. Kalenin bazı teraslarında güzel kafeler var. Aslında gün batımında buralarda oturmak çok keyifli. Fırsatınız varsa Belgrad kalesinden güneşin batışını izleyin.

tubaabla

Uçak Bileti

Şehrin kalbi Knize Mihailova Caddesi

Kalemegdan’ın bir başka kapısından çıktığınızda ise ünlü Knize Mihailova Caddesi’ne çıkıyorsunuz. Bu cadde bizim İstiklal Caddesine benziyor. Sağlı sollu mağazalar ve kafeler var. Yapılar da çok benzer. Caddenin Kalemegden tarafından girişinde sağda ilk sokakta çok güzel bir Boşnak lokantası var. Köftesi, şopska salatası, çorbaları şahane. Karnınız açsa mutlaka uğrayın. Caddenin bitiminde Belgrad’ın ünlü oteli Otel Moskova’ya varıyoruz. Ve burada da güzel bir yorgunluk kahvesi içiyoruz. Burası şehrin çok uzun yıllardan beri en ünlü buluşma yeri olmuş. Şimdilerde çok fazla turist gelse de otelin dışındaki koltukları çok rahat. Kente de hakim bir yerde. Daha sonra Parlamento Binası ve parklar dikkatimiz çekiyor. Belgrad'a THY, Pegasus ve Atlas Havayolları'nın direkt uçuşları var. Belgrad uçak biletlerine göz atabilirsiniz

Belgrad

Çok yeşil bir şehir

Belgrad çok yeşil bir şehir. Her yerde park var. Nehir kenarları da büyük ve eski ağaçlarla kaplı. Bu yeşillik kente huzur veriyor. Eski şehir merkezinde vaktiniz varsa dünyanın en ünlü bilim adamlarından günümüz teknolojik gelişimini borçlu olduğumuz Nikola Tesla Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Belgrad’ta son yıllarda çok sayıda restoran kafe, bar gece kulübü tarzında yerler açılmış. Tren istasyonuna yakın sokaklarda daha undergrand müzik yapan yerler var. Bir de eski tren hangarı günümüzde modern restoranların yer aldığı bir yere çevrilmiş. Sava nehri kenarında sıra sıra açılmış bu mekanlarda damak tadınıza uygun restoranlardan birinde yemek yiyebilirsiniz. Hafta sonları Belgrad gençleri burayı dolduruyor rezervasyonsuz yer bulmanız zor.

Belgrad

Kızların güzelliği

Bu arada Belgrad’da kızların güzelliğinden de söz etmeden olmaz. Kızlar hem güzel hem de boylu ince uzun ve süslüler. Hele ki hafta sonları sokaklarda o kadar çok güzel kız görüyorsunuz ki şaşırmamak mümkün değil. Sava nehrinin kenarında nehir üzerine inşa edilmiş çok güzel gece kulüpleri de var. Kışın kapalı olan bu kulüpler genelde Mayıs ayında açılıyor buraya da rezervasyonsuz almıyorlar bir de şık giyinmiş olmanıza dikkat ediyorlar. Daha yöresel bir yemek yiyip eğlenmek isterseniz şehir merkezindeki Skadarlija bölgesine gidin. Burada rengarenk çiçeklerle süslenmiş sokakta yanyana çok sayıda restoran var. Aynı zamanda akerdeon eşliğinde canlı müzik de yapılıyor. Bizim Kumkapıya’ya benzer bir meyhaneler sokağı.

Women

Yazlık bölge Zemun

Belgrad’da bir gününüzü ya da en azından yarım gününüzü yazlık semti Zemun’u gezmek için ayırın. Avusturya Macaristan İmparatorluğu izleri taşıyan yapılarıyla dikkat çeken bu bölge biraz daha yazlık semti. Tuna nehri kenarında çok güzel lokantalar ve yürüyüş yolları yapılmış. Tarihi evler ve yapılar da dikkat çekici. Belgrad’da taksi ucuz bu yüzden buraya da taksi tutarak gidebilirsiniz. Ancak yolları iyi takip edin bazı taksiciler yolu uzatıp fazla para alıyorlarmış. Keyifli eğlence hem de vizesiz bir kaç günlük bir tatil yapmak istiyorsanız Belgrad şehrini mutlaka görün... Otel konaklaması için Belgrad otelleri sayfasını tıklayabilirsiniz.

Zemun


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar