Bakü, tarih ve doğanın kucaklaştığı bir şehir. Alev Kuleleri'nin modern ışıltısı, Ateşgah Tapınağı'nın antik gizemi ve Nizami Caddesi'nin alışveriş coşkusu, bu şehri benzersiz kılıyor.  Tarihi ve doğal dokusunun yanı sıra gastronomik yönü zengin bu kenti keşfetmeniz için yapmanız gereken 10 aktiviteyi sizler için derledik.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar 2023 yılının verilerini yansıtıyor.

1. Alev Kuleleri’ni ziyaret edin

Alev Kuleleri

Bakü'nün sembolü olan Alev Kuleleri özellikle gece manzarasında şehrin çehresini aydınlatan eşsiz bir görsel şölen sunuyor. Bu modern gökdelenleri uzaktan fotoğraflayabileceğiniz gibi binaların tepesinden Bakü’yü panoramik açıdan izleyebilirsiniz.

Konum Linki

2. Ateşgah Tapınağı'na uğrayın

Ateşgah Tapınağı

Bu antik tapınak, Azerbaycan'ın zengin tarihine ışık tutan destinasyonlardan. Zoroastrizm dönemine dayanan bu tapınak, tarihi bir anıt olarak büyüleyici bir atmosfere sahip. Öyle ki dünya çapında ün kazanan 3 Mecusi tapınağından biri kabul ediliyor.

Ziyaret saatleri: 10.00-19.00

Konum Linki

3. Nizami Caddesi'nde alışverişe çıkın

Nizami Caddesi

Bakü'nün en ünlü alışveriş caddesi olan Nizami'de dolaşırken yerel el sanatlarından, modern giyim mağazalarına kadar birçok farklı dükkanı ziyaret edebilirsiniz. İstanbul için İstiklal Caddesi ne ise Bakü için de Nizami Caddesi aynı değerde. Dolayısı ile buraya gelip de birbirinden otantik butik ve kafeleri keşfe çıkmadan dönmeyin.

Konum Linki

4. Ulusal Tarih Müzesi’ni ziyaret edin

Ulusal Tarih Müzesi

Bakü’nün en büyük müzesi de listemizde yer almazsa olmazdı. Bünyesinde 300.000 eserlik bir koleksiyon barındıran bu müze 1920’de kurulmuş. Bakü’nün arkeolojik ve hatta etnografik gelişimine yakından tanık olmak isteyenlerin zamanda yolculuğa çıkabileceği yerlerden. Müze sınırlarında petrol zenginlerinden biri olan Zeynelabidin Tağıyev’in evi de bulunuyor.

Giriş ücreti: 10 Manat ortalama 164,17 TL

Ziyaret saatleri: 11.00-17.00

Konum Linki

Yazar Notu:Müzenin tarihi eser koleksiyonlarının yer aldığı kısım tadilat sebeiyle geçici olarak kapalı olsa da 3 Manat karşılığında rehberli tur eşliğinde diğer bölümleri keşfedebilirsiniz.
.

5. Şirvanşahlar Sarayı’nda eşsiz bir deneyim yaşayın

Şirvanşahlar Sarayı

15. yüzyıldan günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen Şirvanşahlar Sarayı, Bakü ziyaretinizde mutlaka uğramanız gereken durakların başında yer alıyor. Şirvanşahlar Hanedanlığı döneminde inşa edilen bu büyüleyici yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde kendini yer edinmiş eserlerden. Dolayısı ile hem bölgenin tarihini hem de Yakın Doğu coğrafyasının geçmişini keşfetmek isterseniz uğramanız gereken yerlerden.

Giriş ücreti: ortalama 246,19 TL

Ziyaret saatleri:

  • Pazartesi-Perşembe: 10.00-19.00
  • Cuma-Pazar 10.00-18.00

Konum Linki

6. Azerbaycan Halı Müzesi'ne uğrayın

Azerbaycan Halı Müzesi

Azerbaycan'ın zengin halı dokuma geleneğini ve sanatını keşfetmek için mükemmel bir mekan. Deniz kıyısı boyunca uzanan Mikayıl Hüseynov Caddesi üzerinde yar alır. 1967 senesinde kurulan bu müze Azerbaycan'ın farklı bölgelerinden ve dönemlerden gelen halıları içeren geniş bir koleksiyona sahip. İplikten desene, dokumadan son dokunuşlara kadar halı sanatının tüm detaylarına şahit olabilirsiniz.

Giriş ücreti: ortalama 114,89 TL

Ziyaret saatleri: Hafta içi: 10.00-18.00 Hafta sonu:11.00-19.00

Konum Linki

Yazar Notu:UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne girmeye hak kazana müzenin tasarımı rulo haline gelmiş bir halı tasarımında.
.

7. Göygöl Milli Parkı'nda piknik yapın

Göygöl Milli Parkı

Şehir merkezinin biraz dışında yer alan bu doğal park, güzel manzaralar ve yürüyüş rotaları ile doğada olmak isteyenler için birebir. Göygöl Milli Parkı, Azerbaycan'ın en büyük ve en eski milli parklarından biri ve ülkenin kuzeybatısında, Şamahı şehrine yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta yer alır. Göygöl Milli Parkı, doğal güzellikleri, biyolojik çeşitliliği ve trekking gibi doğa sporları meraklılarının ziyaret etmesi gereken yerlerden. Öyle ki gitmişken minik bir piknik de yapabilirsiniz.

Ziyaret saatleri: 09.00-18.00

Konum Linki

8. Çamur volkanlarını keşfedin

Çamur volkanları

Bakü'nün yakınında bulunan bu volkanik bataklıklar keşfetmeniz gereken doğal fenomenlerden.   Dünya çapında bulunan yaklaşık 700 çamur volkanının en büyük iki tanesi başta olmak üzere pek çoğu Bakü'de konumlanıyor.

Gaz ve mineral yataklarının basıncının yüzeye doğru itilmesi sonucunda ortaya çıkan bu volkanlar, yüzeyde çamur püskürtmeye başladıkları için çamur volkanları olarak adlandırılır.  Bu volkanlara gitmeden önce rehberlik almanızı öneririz çünkü çamurun sıcaklığı ve volkanın aktivitesi değişebilir ve güvenlik önlemleri gerekebilir.

Konum Linki

Yazar Notu:Çamur volkanlarının içinde yer aldığı Kobustan Milli Parkı'na gitmişken M.Ö. 10.000 yılına uzanan kaya kabartmalarını görmeli ve çamur banyosu deneyimi de yaşamalısınız.
.

9. Azerbaycan mutfağını deneyin

Azerbaycan mutfağı

Bakü eşsiz coğrafyasının yanı sıra gastronomik açıdan da benzersiz lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Azerbaycan mutfağını denemek için birçok farklı lezzet bulunuyor. Pilav, dolma, kebap ve baklava gibi aşina olduğumuz tatların farklı baharat ve soslarla yeniden yorumlandığı sıra dışı bir mutfak. Daha fazla bilgi almak isterseniz Bakü'de ne yenir ne içilir? yazımıza göz atmadan geçmeyin.

10. Dünyanın en uzun bayrağını görün

Azerbaycan bayrak meydanı

Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmış ve tam 162 metrelik Azerbaycan bayrağını görmek benzersiz bir deneyim olabilir. Bu anı bir fotoğraf karesi ile ölümsüzleştirmek isteyebilirsiniz. Dünyanın en uzun bayrağının yer aldığı (Tacikistan 165 metre ile bu rekoru kırmış durumda) meydandaki kafe ve restoranlar da keşfedilmeye değer.

Daha fazlasını keşfetmek isterseniz Bakü'de gezilecek yerler yazımızı ziyaret edip en popüler 75 yeri sıraladığımız listeye de mutlaka bakın deriz.

Konum Linki

Uçak Bileti


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
132 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN