Ayvalık'ta yapmanız gereken 7 şey

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ege'nin şirin ilçesi Ayvalık iklimiyle, havasıyla deniziyle Türk ve Yunan kültürünün bir araya geldiği en şirin tatil beldelerimizden biridir. Ayvalık kadar karaya ufak bir yolla bağlı Cunda Adası da çok popüler. Gezilecek tarihi yerlerin yanı sıra doğal güzellikleri ve deniziyle de gidenleri kendisine hayran bırakıyor.

1-Şeytan Sofrası'nda günü batırın

Küçük küçük adalar, uçsuz bucaksız Mavi Ege suları bir de denize doğru batan kızıl bir güneş. Ayvalık'ta güneşi Şeytan Sofrası'nda batırıp da etkilenmeyen var mıdır? Türkiye'nin en güzel güneşin battığı yerlerden biri. Şeytan Sofrası'nda şeytana ait olduğu ileri sürülen iri bir ayak izi bile var. Tam o noktada bir kafe de bulunuyor.

Şeytanın sofrası

2-Cunda'da balık yiyin

Cunda'da yan yana sıralanmış balık lokantalarında denizin muhteşem esintisi eşliğinde balık keyfi mutlaka yapın. Balık lokantalarında hem lezzetli balıklar var hem de bol meze çeşitleri. Fiyatlar biraz pahalı gelebilir, bu yüzden lokantaya oturmadan önce pazarlık yapmanızı tavsiye ederiz.

Cunda balık restoran

 

3-Sarımsaklı'da denize girin

Ayvalık ve çevresinde denize girilebilecek pek çok yer var ancak en ünlüsü Sarımsaklı Plajı. Burası uzun plajı kendine has kumu ve bir türlü derinleşmeyen deniziyle ünlü bir yer. Aynı zamanda suyun kendi kendini temizleme özelliği var bu yüzden ödüllü bir plaj.

Sarımsaklı plajı

4-Zeytinyağı alışverişi yapın

Zeytinin memleketi Ayvalık'a gelmişken zeytinyağı, zeytin ve zeytinden yapılan sabundan reçele kadar pek çok ürünü almadan dönmek olmaz. Zaten Ayvalık'a girer girmez sizi zeytinyağı satılan şık dükkanlar karşılayacak.


Zeytin yağı

5-Ayvalık ve Cunda sokaklarını dolaşın

Ayvalık ve Cunda'nın tarihi Rum evleriyle kaplı sokaklarında dolaşmak oldukça keyifli. Hatta çok güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz. Akşam üzeri çiçeklerin de süslediği bu tarih kokan sokaklarda mutlaka bir gezintiye çıkın.

Ayvalık ve cunda sokakları

6-Taksiyarhis Kilisesi

Cunda Adası'nın sembolü olan bu tarihi kilise restore ediliyor. Görkemli bir mimariye sahip bu kilisenin çanı II. Dünya Savaşı yaklaşırken savaşta halka haber verilmesi için sökülmüş ve İlkkurşun Tepesi'ne getirilmiş. Oradan Berlin'deki Bergama Müzesi'ne gitmiş. Bu çanın dünyanın en büyük çanı olduğu söyleniyor.

Taksiyarhis ayvalık

7-Midilli Adası'na gidin

Ayvalık'tan Yunanistan'ın Midilli Adası'na feribot seferleri yapılıyor. Günübirlik ya da konaklamalı olarak gidebileceğiniz bu seyahatler için Schengen vizesine gerek yok. Yolculuktan bir kaç gün önce basit bir kaç işlem yaparak kapı vizesi alabiliyorsunuz. İsterseniz arabanızla da gidebilirsiniz. Midilli Adası oldukça büyük bir ada yeşili ve tarihi eserleri bol bir yer.

Midilli adası

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar