• Anasayfa
  • Bilgi
  • Avrupa ülkelerinden nasıl çifte vatandaşlık alınır?

Avrupa ülkelerinden nasıl çifte vatandaşlık alınır?

muratekinay

Özellikle son yıllarda Avrupa ülkelerinden çifte vatandaşlık almak isteyenlerin sayısı gitgide artıyor. Ülkemizin vatandaşlık kanununa göre önceden bildirerek izin alınması halinde Türk vatandaşlığının yanında ikinci bir vatandaşlık almanızın önünde bir engel yok. Almanya, Hollanda, Fransa ve İspanya gibi ülkelerde şartlar neler?

İçindekiler

Almanya

Avrupa'da Türk nüfusun en yoğun yaşadığı yerlerin başında Almanya geliyor. Haliyle ülkemizden Almanya'ya yapılan vatandaşlık başvurularının sayısı da hayli fazla. Birkaç yıl öncesine kadar çifte vatandaşlığa izin vermeyen Almanya, şimdi belirli şartları taşıyanlara bu hakkı tanıyor. Almanya'da doğan, annesi ve babası yabancı olan çocuklar belirli bir süre ülkede yaşamış ve okumuş olma koşuluyla bu haktan yaralanabiliyorlar. Burada beklenen koşular ise ülkede doğarak 21 yaşına kadar son sekiz yıl ülkede yaşamış olmak veya yine Almanya'da doğarak 6 yıl burada okumuş olmak. Almanya'ya uçarak önce ülkede tatil yapmak için Almanya uçak bileti karşılaştırması yapabilirsiniz.

Almanya Hannover

Uçak Bileti

Fransa

Başkent Paris ve Marsillya, Nice gibi şehirleriyle her yıl turist akınına uğrayan Fransa'dan vatandaşlık almak isteyenlerin bir Fransız vatandaşı ile 4 yıl evli kalması yeter. Eğer ülkede en az 5 yıl çalışmış ve yaşamışsanız, yine uyum süreci kapsamında Fransız vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz. Eğer ülkede eğitim görüyorsanız, 2 yıllık eğitim süreci sonunda bu süre 2 yıla düşüyor. Oturma izninizi aldıktan sonra evraklarınızı tamamlayarak vatandaşlık başvurunuzu yapabilirsiniz. Ülkenin başkenti Paris'e veya diğer şehirlerine uçmak isterseniz, Fransa uçak bileti aramalarına başlayabilirsiniz.

fransa

İtalya

Avrupa'da vatandaşlık konusunda zorlu ülkelerden biri olarak bilinen İtalya'dan vatandaşlık alabilmenin en hızlı ve kolay yolu evlilik. Bir İtalyan vatandaşı ile evlendiğinizde eğer İtalya'da yaşıyorsanız 3 yıl, farklı bir ülkede yaşamanız durumunda ise 3 yılın sonunda çifte vatandaş olabilirsiniz. Eğer aile içinde İtalya'da doğmuş bir kişi varsa, gelecek nesillerden torunları da İtalyan vatandaşı olabiliyor. Ancak bu şartların hiçbirini taşımıyorsanız, İtalya'da en az 10 yıl süreyle çalışıp yaşadıktan sonra İtalyan vatandaşlığına hak kazanabilirsiniz. İtalya'dan vatandaşlık alamazsanız da Roma, Venedik, Floransa ve Milano gibi şehirlerini keşfedebilirsiniz. En uygun İtalya uçuşlarına göz atmak için tıklayın.

italya

Hollanda

Almanya' ile birlikte Avrupa'da Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı ülkelerden olan Hollanda'dan çifte vatandaşlık almak şu an için mümkün değil. Ülkeye yerleşen ve burada yaşayanlardan vatandaşlık konusunda bir seçim yapmaları isteniyor. Eğer son 5 yıl Hollanda'da yaşadıysanız ve oturma izniniz varsa, Hollanda vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz. Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yapılacaklar ve görülmesi gereken yerler de Amsterdam şehir rehberinde.

Hollanda

İspanya

Akdeniz'in sıcak ülkelerinden İspanya da çifte vatandaşlığa izin vermeyen ülkelerden. İspanya vatandaşı bir kişi ile evlendiğinizde 1 yıl sonra ülke vatandaşlığına geçmeye hak kazanabilirsiniz. Ancak Türk vatandaşlığından çıkmanız gerekiyor ve iki ülkenin birden vatandaşı olamıyorsunuz. Önce İspanya'ya uçarak ülkeyi baştan sona dolaşmak isteyenler, İspanya uçak biletleri burada!

ispanya

İngiltere

İngiltere vatandaşlık konusunda diğer birçok alanda olduğu gibi Avrupa'nın geri kalanından farklı bir yol izliyor. Eğer en az 3 yıl süreyle bir İngiliz vatandaşı ile evli kalırsanız ülkede vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz. Benzer şekilde 5 yıl süreyle ülkede çalışmış olmak da vatandaşlık başvurusu için yeterli sayılıyor. İngiltere'ye vatandaşlık başvurusunun en önemli farkı ise tüm koşulları taşıyor olsanız bile vatandaşlık vermeme hakkını saklı tutması. Yani tüm şartları yerine getirseniz de sonuçta çifte İngiltere'den çifte vatandaşlık almanın garantisi yok. Başkent Londra ve Liverpool gibi şehirleri görmek isteyenler İngiltere uçak bileti sayfamızdan uçuşlara göz atabilirler.

ingiltere

Yunanistan

Yunanistan'dan çifte vatandaşlık alabilmek için geçmesi gereken süre biraz daha uzun. 10 yıl boyunca ülkede yaşadığınızda hem Türk hem de Yunan vatandaşı olabilmek için çifte vatandaşlık başvurusu yapabilirsiniz. Diğer birçok ülkenin aksine Yunanistan'da evlilik vatandaşlık için yeterli bir gerekçe değil. Yunanistan'a daha kolay seyahat etmek isterseniz de kapıda vize uygulamasıyla görebileceğiniz Yunan adalarına göz atabilirsiniz.

yunanistan

Malta

Avrupa'da en hızlı ve kolay vatandaşlık alınabilecek ülkelerden olan Malta'da bir yıl gibi kısa bir süre içinde vatandaşlık alabilirsiniz. Ülkede en hızlı yoldan vatandaşlık hakkı kazanmak için yapmanız gereken belirli bir tutarda gayrimenkul yatırımı yapmak. Böylece hem yeni bir ev hem de dünya çapında 160'ın üzerinde ülkeye vizesiz giriş olanağı sağlayan Malta pasaportuna sahip olabilirsiniz. Tüm bunların yanında Malta Avrupa'da çifte vatandaşlığa izin veren ülkelerden biri. Bu da sahip olduğunuz vatandaşlığınızı kaybetmeden Malta'dan ikinci bir vatandaşlık alabilirsiniz anlamına geliyor. İngilizce öğrenmek için de Avrupa'da en çok tercih edilen yerlerden biri olan Malta'ya güncel uçuş fırsatları Malta uçak bileti sayfamızda!

malta


muratekinay
Murat Ekinay
458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar