Avrupa'nın cep telefonuyla en çok konuşan milletiyiz

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Türkiye, abone başına 299 dakika aylık konuşma ortalamasıyla en çok cep telefonu kullanan Avrupa ülkesi oldu. Telefonla konuşmayı çok seviyoruz, telefonumuzu yenilemeyi çok seviyoruz ve her an her dakika internete bağlanabildiğimiz akıllı telefonları elimizden indirmiyoruz. Türkiye’deki cep telefonu operatörleri de kıyasıya kampanyalarla bu sevdamıza ortak oldu! Operatörlerin hemen her hafta yenilediği kampanyalarıyla sınırsız konuşmalara başladık ve nihayet Avrupa’nın en çok konuşan ülkesi olduk.

h2> Aylık ortalama 299 dakika konuşuyoruz

Aylık ortalama 299 dakikamızı cep telefonuyla konuşmaya ayırıyoruz. 2004 yılından bu yana da toplam ses trafiğinde yüzde 116, SMS hacminde yüde 2,732, geniş bant internet kullanıcısı sayesinde yüzde 3.700 artış oldu.

3G kullanımında da Avrupa’nın çok üzerinde bir kullanıma sahibiz. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın derlediği verilere göre 10 yıl önce geniş bant erişim abone sayısı yalnızca 100 binin altındayken, bugün bu rakam 19 milyon kişiyi geçti. Yaklaşık 11 milyon mobil internet abonesi var. Toplamda 50 milyon internet kullanıcısıyla yine Avrupa ortalamasının üstündeyiz.

3G abonesi de yüzde 80 arttı

Mobil internet abone sayısının son bir yılda yüzde 80 arttığı Türkiye’de, yaklaşık 39 milyon 3G abonesi bulunuyor. Cep telefonu kullananların içinde yüzde 58 olan bu oran, yüzde 30 olan Avrupa ortalamasının çok üzerinde.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar