Avrupa'da sonbaharda vizesiz gidilebilecek yerler

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Sonbahar ne sıcak ne de soğuk olmayan havasıyla yeni yerler keşfetmek isteyenleri için çok ideal bir aydır. Ekim ayı biraz soğuyabilir ancak özellikle Eylül ayı Avrupa’nın genelinde sıcak geçer. Sizler için Avrupa’da sonbaharda vizesiz gezilebilecek yerlerden rotalar seçtik. Bu mevsimde çok da hoşlanacağınız vize derdi olmayan genel olarak yeme içme fiyatlarının uygun olduğu bu ülkelere göz atmaya ne dersiniz?

1- Ohri, Üsküp (Makedonya)

Makedonya’nın bu şirin şehri sonbaharın da en güzel yaşandığı yerlerden birisi. Makedonya Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Ancak havayoluyla gitmeniz şart. Karayoluyla giderseniz Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden geçmek zorunda kalacağınız için vize almanız şart. Bu yüzden uçakla Üsküp’e gidip oradan karayoluyla Ohri’ye geçebilirsiniz. Üsküp’e sonbaharda uygun fiyatlı bilet bulmak mümkün. Dilerseniz Üsküp uçak bileti sayfasına göz gezdirebilirsiniz. Hatta Üsküp’te de bir gece konaklarsanız Osmanlı eserlerini, taş köprüsünü ve kalesini görme fırsatınız olacaktır. Ohri de ise tekne turu yapabilir, tarihi çarşısında gezebilir. Çar Samuel Kalesi, Aziz Yuhanna Kilisesi gibi yerler gezilebilir.

2- Mostar Poçitel Jablanica (Bosna Hersek)

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna herkesin bildiği ve severek gittiği bir şehir. Ancak Bosna Hersek sadece Saraybosna’dan ibaret değil. Ülkede gezebileceğiniz çok güzel yerler de var. Özellikle köprüsüyle ünlü Mostar ve Balkanların izlerini taşıyan ünlü köyü Poçitel bunlardan biri. Bir de doğal güzellikleriyle sizi kendisine hayran bırakacak yerler var. Bunların başında Jablanica Gölü geliyor. Doğa ve su sporlarının yapıldığı bu göl kenarındaki Jablanica Kasabası da görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Saraybosna uçak bileti fiyatlarına göz atabilirsiniz.

3- Perast, Tivat (Karadağ)

Kotor ve Budva Karadağ’ın en turistik iki şehri ancak onları da aratmayan çok güzel küçük ve şirin yerler de var. Küçük bir kasaba olan Perast’ın denizi çok güzel. Üstelik arkası yemyeşil ormanla kaplı bir yer. Kotor’a 15 km uzaklıkta yakın bir yer. Karadağ’daki bir başka turistik yer de Tivat. Yeşil panjurlu şirin evleri ve tarihi yapılarıyla turistleri kendisine hayran bırakan bir yer. Güzel ve büyük bir marinası var. Yaz aylarında burada Avrupa sosyetesinin de yatlarını görmek mümkün. Buradan Karadağ’ın bir başka kıyı şehri Hersek Novi’ye feribotla ulaşım sağlanıyor. Bu arada Herceg Novi’de havalimanı var ancak Türkiye’den buraya direkt uçuş yok. Karadağ’a gitmek için başkent Podgorica’ya gitmeniz gerekiyor. https://www.enuygun.com/ucak-bileti/podgorica/ sayfasından hem bilet fiyatlarına göz atabilir hem de havaalanı ulaşımı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

4- Novi Sad Belgrad (Sırbistan)

Sırbistan’ın Macaristan sınırındaki bu şehri ünlü Exit festivaliyle biliniyor. Festival kente Tuna nehri kıyısındaki ünlü kalesinde yapılıyor. Zaten şehri gezmek için de kaleden başlamanızda fayda var. Kalenin müthiş bir Tuna ve şehir manzarası var. Novi Sad başkent Belgrad’a benzeyen ama küçük bir şehir. Düz bir çarşısı var burada ünlü markaların da mağazaları kafe ve restoranlar bulunuyor. Tuna kıyısında güzel bir restoran daha var. Şehirde kadın erkek yaşlı genç herkesin güzel şık ve fit görünümlü olduğunu söyleyebilirim. Eğer 2-3 günlük bir Sırbistan gezisi yapacaksanız Novi Sad’a yaklaşık yarım saat mesafede ünlü Karlofça anlaşmasının imzalandığı Karlofça kasabasını da gezebilirsiniz. Yine fırsatınız varsa mutlaka Belgrad’a gidin. Son yıllarda Avrupa’nın yıldızı parlayan destinasyonlarından Belgrad tarihi ve doğal güzelliklere sahip bir kent. Osmanlı’dan kalma kalesi Kalemegdan, ünlü alışveriş caddesi Keniz Mihaliova Tuna ve Sava kenarındaki restoranları gece kulüpleriyle rahatça gezebileceğiniz taksilerin yeme içmenin ucuz olduğu bir şehir Belgrad.

5- Batum (Gürcistan)

Hem vizesiz hatta pasaportsuz gidibileceğiniz bir başka yer de Gürcistan’ın Batum şehri. Karadeniz kıyısı bu kent ülkenin aynı zamanda en turistik şehri. Türk vatandaşları pasaportları olmadan TC kimlik kartlarıyla da turistik amaçlı ziyaretler yapabiliyorlar. Batum geniş sahilleri ve parklarıyla ünlü bir şehir. Yeme içme fiyatları uygun gelecektir. Miracle Park, Piezza, St. Nicolas Kilisesi, Chacha Kulesi, Dönmedolap gibi yerler gezilebilir. Batum uçak bileti fiyatlarına göz atmak için tıklayabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar