Avrupa'da 400 Euro'nun altına gezilecek 4 şehir

muratekinay

Bütün yıl beklediğiniz tatil yaklaştı. Peki, nereye ve nasıl gideceksiniz? Daha da önemlisi bu tatilin otel, uçak bileti, yeme içme gibi masraflarını nasıl karşılayacaksınız? Şimdi Avrupa'da tatille ilgili bildiğiniz her şeyi unutun. Tüm masraflar dahil 400 Euro'dan az harcayarak gezebileceğiniz şehirleri keşfetmeye hazır mısınız?

İçindekiler

Hareketli ve eğlenceli Berlin

Almanya'nın başkenti Berlin sahip olduğı tarihi mirasın yanında Almanya ve Avrupa'nın eğlence başkenti olarak da biliniyor. Şehirde bulunan çok sayıda gece kulübü çevre şehirler ve ülkelerden dahi eğlenmek isteyenlerin buluşma noktası. Gündüzleri ise Berlin'de Brandenburg Kapısı, Berlin Duvarı, Bergama Müzesi, Berlin Katedrali gibi onlarca gezilip görülecek yer var. Üstelik bunların birçoğu ya ücretsiz ya da çok ucuz. Berlin'in avantajlarından biri de Avrupa'da en fazla Türk yaşayan şehir olması. Yani sizin de burada bir tanıdık veya akrabanız yaşıyor olabilir. Bu tatille hem onları ziyaret edip hem de konaklama masraflarını azaltabilirsiniz. Artan parayla da Almanya'nın en az Betlin kadar görülmeye değer şehirleri Köln, Münih, Hamburg gibi şehirlere yine çok ucuza tren veya uçak bileti bulabilirsiniz. Almanya'da özellikle tren yolculuğu size şehir dışında kır yaşamını da görme fırsatı veriyor. Yolculuğunuzun sonunda alacağınız lezzetli Alman çikolataları da hem uygun fiyatlı hem de lezzetli birer hediye olacak. Bu yaz Berlin'e en uygun biletleri karşılaştırmak için tıklayın.

Berlin

Uçak Bileti

Beyaz şehir Belgrad

Tuna ve Sava Nehirleri'nin birleşitiği noktada kurulan Belgrad aynı zamanda Avrupa'nın en ucuz şehirlerinden biri. ''Beyaz Şehir'' anlamına gelen Sırbistan'ın başkenti sadece kış aylarında beyaza bürünse de yılın tüm zamanları harika bir seçim. Berlin gibi sabaha kadar süren eğlenceleri ve renkli gece hayatıyla ünlü Belgrad'da özellikle Sava Nehri üzerinde gezen eğlence tekneleri daha önce benzerine tanık olmadığınız türden bir deneyim vaat ediyor. Üstelik Belgrad'da tüm bunlar için 400 Euro'dan az harcamanız yeterli. Birçoğu tarihi şehir merkezinde toplanan gezilecek yerler arasında ise şehrin birçok noktasından görülebilen Kalemagdan Kalesi, ülkenin tarihini daha yakından öğrenebileceğiniz Sırbistan Tarihi Müzesi, Nikola Tesla Müzesi, Havacılık Müzesi gibi yerler var. Şehrin mutlaka görmeniz gereken diğer yerleri ise Belgrad'da gezilecek yerler galerimizde.

Belgrad

 

İki kentin eseri Budapeşte

Tuna Irmağı kıyısında bulunan iki şehir Budin ve Peşte'nin 1800'lü yıllarda birleşmesi ile kurulan Budapeşte, Macaristan'ın başkenti. Özellikle Fransa ve İtalya başkentlerine kıyasla uygun fiyatlı yeme içme ve konaklama olanaklarıyla öne çıkan Budapeşte'yi günlük 60-70 Euro civarına tüm masraflar dahil gezebilirsiniz. Yeme içme konusunda da Eski Kıta'nın en ekonomik alternatiflerine sahip şehirde gulaş olarak bilinen ve bizdeki etli türlüye benzeyen yemeğin tadına bakmadan şehirden ayrılmayın. Kentin diğer lezzetli yeme içme alternatifleri galerimizde. Budapeşte'de tarihi şehir merkezinde toplanan Aziz Istvan Katedrali, turistlerin önünde en fazla fotoğraf çektirdiği yapılardan olan St. Stephen Bazilikası, Macar Ulusal Müzesi gibi yerleri de yürüyerek kolayca gezebilirsiniz. Bu arada, fotoğraf makinenizi de mutlaka yanınıza alın çünkü burada sık sık kullanmak isteyeceksiniz!

Budapeste

Polonya'nın kültür başkenti Krakow

Krakow, Polonya'nın başkenti Varşova kadar bilinmese de tarihi en az onun kadar eskilere dayanan ve güzel bir şehir. Sadece tarihi meydanları ve yapılarıyla değil, sahip olduğu kültürel zenginliğiyle de ülkenin ''kültür başkenti'' olarak anılıyor. Wawel Kalesi, Wawel Katedrali gibi birçok tarihi ve görülmeye değer tarihi yapının bulunduğu şehrin belki de en önemli özelliği Avrupa'nın en geniş şehir meydanlarından birine sahip olması. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir milyona yakın insanın hayatını kaybettiği Aucwitz Toplama Kampı ise şehre 70 kilometre uzaklıkta. Şehirden buraya düzenlenen günübirlik turlara katılarak tarihin en önemli izlerinden birini taşıyan kampı görebilirsiniz. Aynı zamnda eğlenceli gece hayatıyla son yılların en çok ilgi çeken şehirlerinden biri olan Krakow'da harcamalarınız da neredeyse yurt içi tatil kadar az olacak. Uçak bileti, konaklama ve diğer giderler dahil 400 Euro'dan az harcayarak bu harika şehri görebilirsiniz.

Krakow


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN