Brütü 940 TL olan asgari ücretten vergi alınmaması için dört parti de anlaştı. Yeni Anayasa'nın sosyal güvenlik ve adil ücret maddesine asgari ücretten vergi alınamaz şartı kondu.

Bugün 940 TL olan brüt asgari ücretin neti 739 TL: Asgari ücrette 200 liralık bir vergi kesintisi yapılıyor. Yeni yasayla kaldırılacak vergi tutarı 125 liraya denk geliyor. AK Parti, CHP, MHP ve BDP'nin uzlaşmasıyla alınan bu karar sonrası kesilmeyecek vergi diliminin çalışana mı işverene mi verileceği konusunda devletin yaptırımda bulunması gerekiyor. Dar gelirli kesim için güzel haber. Ancak iş verenlerin bu vergi kesintisini çalışana yatırması için gerekli denetimin sağlanması da şart.

İçindekiler

4 parti de uzlaştı

Çalışmaların yapıldığı komisyonda "Devlet çalışanların yaptıkları işe uygun adil bir ücret elde etmek, sosyal yardımlardan yararlanmak, yaşam düzeyini yükseltmek ve çalışanları ve işsizleri korumak, işsizliği önlemeye elverişli bir ekonomik ortam yaratmak, iş güvenliğini koumak için gerekli tedbirleri alır. Asgari ücretin tespitinde çalışanların geçim şartları ile ekonomik durumu gözönünde bulundurulur. Asgari ücretten vergi alınamaz" fikri üzerinde mutabakat sağlandı.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN