Yaz tatili için Türkiye’nin en popüler iki yeri Çeşme ve Bodrum. Kendi içinde fanatikleri bile oluştu. Yani ille de Çeşme ya da Bodrum diyenler olduğu kadar, bu yıl hangisine gideceğine karar veremeyenler de var. Ünlülerin, sosyetenin takipçisi olanlar ve pek tabii instagram ve facebook gibi sosyal medya sitelerine girebilmek için telefonunu elinden düşürmeyenler de ister istemez Çeşme ve Bodrum’a gitmek istiyor. Bir araştırma yapıp yaşı 18 ile 50 yaş arası kime sorsanız, pek çok kişi sanırım tatilini bu iki yerde geçirmek ister. Sizce hangisi? Artı ve eksileriyle Çeşme ve Bodrum’u anlatalım kararı siz verin.

İçindekiler

Bodrum’da her keseye uygun plaj

Geçtiğimiz bir kaç yıl tahtını Çeşme’ye kaptırır gibi olan Bodrum yeniden toparlandı. Nikki Beach gibi ünlü plajların açılmasıyla dünyanın ünlü ve zengin isimlerinin de tercih ettiği bir yer olan Bodrum’da eğlence için seçenek çok. Bodrum dağınık bir yerleşim yeri olduğu için her bölgesinde de ayrı ayrı beachler var. Yani çılgın partilerin yer aldığı bir plaja da gidebilirsiniz. Ailece sessiz sakin deniz keyfi yapabileceğiniz yerler de çok. Bitez, Yahşi Koyu ya da Akyarlar tarafı sakin plaj isteyenler tarafından tercih edilebilir. Ancak bir lahmacunun 60 TL olduğu ultra lüks orta gelirli bir kişinin kapıdan bile içeri giremeyeceği kadar pahalı yerler da var. Kısacası Bodrum ucuz değil ama her keseye uygun tatil seçenekleri sunuyor. Bodrum uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

Bodrum

Uçak Bileti

Eğlence dolu dizgin

Bodrum’un merkezi barlar sokağı marina ve çevresinde mekan çok. Burada uygun fiyata yemek yiyebileceğiniz küçük lokantalar da var. Daha markalı yerlerde yemek isterseniz Yalıkavak Palmarina’yı tercih edebilirsiniz. Gümüşlük ve Akyarlar, balık lokantalarıyla ünlü. Bitez ve çevresinde uygun fiyatlı yerler var. Son yıllarda özellikle teknesi olanlar Çökertme Koyu’nu tercih ediyor. Konaklama için pansiyon, otel seçenekleri de çok. Burada tamamen bütçenize göre hareket etmeniz gerekiyor. Eğer çocuklu ya da bebekli tatil yapacaksanız merdivenli tepelere kurulmuş otelleri tercih etmeyin. Çocuklar için Bitez, Torba, Ortakent gibi yerler daha uygun gelebilir. Bodrum’un her daim esen havası da sıcaklardan bunalmanızı engelleyecek. Bu rüzgar sizi denizin nemli havasından koruyor. Bodrum Kalesi, Zeki Müren Müzesi gibi yerleri de gezebilirsiniz. Yazın hemen hemen her akşam ünlülerin konser verdiği mekanlar var. Bodrum’dan bir semtten bir semte sabahın ilk ışıklarına kadar minibüsle taşımacılık yapılıyor. Son yıllarda ev kiralamak da moda. Eğer kalabalık gidecekseniz otel yerine dayalı döşeli evleri de kiralayabilirsiniz. Bodrum otellerine göz atmak için tıklayın...

Bodrum Marina

Alaçatı’ya rağbet çok

Çeşme özellikle Alaçatı ile son yılların en popüler tatil belgesi haline geldi. İzmir’in yerlisi için Çeşme zaten hep popülerdi ancak İstanbul gençliği genelde Bodrum’u tercih ediyordu. Ancak Alaçatı’da ard arda açılan oteller, yenilenen edilen binalar, elit ve paralı bir kesimi de Çeşme’ye çekti. Ünlüler art arda Çeşme’den de yazlık satın almaya başladı. İzmir'e uygun fiyatlı uçak bileti bulmak da mümkün. Havalimanından Çeşme yaklaşık 1 saat sürüyor. İzmir uçak biletlerine göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Alaçatı

Yeni pek çok mekan açıldı

Çeşme’nin içinde ve marinasında çok ünlü göremezseniz. Çeşme’nin en popüler yeri Alaçatı. Burası küçük ama çok şirin bir yer. Dar sokaklarda sağlı sollu mekanlar var. İnsanlar samimi bir şekilde eğleniyor. Özellikle İstanbul’da isim yapmış mekanların restoranların da bir çoğu Alaçatı’da şube açıyor. Ancak fiyatlar biraz pahalı. Yani hesabı iyi kontrol etmeniz lazım. Mekanlar kiraların da yüksekliğinden olsa gerek bir kaç ay iş yapabildiği için yüksek fiyat belirliyor. Yine de Bi meyhane gibi kaliteli ve yüksek fiyat içermeyen yerler var. Alaçatı’da seçici olursanız güzel ve keyifli akşam geçirebilirsiniz. Sörf yapmak istiyorsanız da tabi ki Alaçatı en iyi adres. Buradaki okullarda her yaştan insan için genç veya çocuk sörf dersleri veriliyor. Eğer Çeşme ve çevresindeki 5 yıldızlı oteller pahalı gelirse ilçe merkezinde 2 ya da 3 yıldızlı daha küçük oteller de var. Çeşme otellerine göz  atmak için tıklayabilirsiniz.

Çeşme


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar