Türkiye’de kayıtlı bulunan 16 milyon aracın 5,5 milyonu 15 yaş ve üzerinde bulunuyor. Bu verilere göre trafikte üç araçtan biri oldukça yaşlı! Sizin aracınız da bunlardan birisi ise yenileme zamanı geldiğini çoktan düşünmüş olmalısınız. Otomobilde klasik yılsonu kampanyaları başlamışken bankaların “taşıt kredisi” veya “ihtiyaç kredisi” seçeneklerini de değerlendirmeyi ihmal etmeyin! Unutmayın “0” faizli kredi maliyetsiz kredi demek değildir.

En çok araç İstanbul’da

Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre 2012 Temmuz sonu itibariyle Türkiye’de 16 milyon 145 bin tescilli araç bulunuyor. Bu araçların yaklaşık olarak 3 milyonu İstanbul’da, 1,3 milyonu Ankara’da, 720 bini İzmir’de, 420 bini Antalya’da ve 400 bini ise Adana’da tescilli bulunuyor.

15 yaş üzeri araç çoğunlukta

Temmuz sonu itibariyle ise yaklaşık olarak 735 bin adet 2012 model yeni araç tescili yapıldı. Buna göre Türkiye’de bulunan araçların yüzde 26’sı 0-5 yaş aralığında; yüzde 25’i ise 6-10 yaş arasında bulunuyor. 11-14 yaş arası araç sayısı ise toplam araç sayısının yüzde 14’ünü temsil ediyor. 15 yaş ve üzeri araçlar da toplam araçların 35’ini yani çoğunluğu temsil ediyor.

Otomobilde yılsonu kampanyaları

2013’e sayılı günler kala otomotiv sektörü de yılsonu kampanyaları ile atakta! “0” faizli kredi imkânı sunan kampanyalar ile “şimdi al, sonra öde” kampanyaları her yerde karşımıza çıkmaya başladı.

Siz de aracınızı yeni yıla girmeden önce yenilemek isteyenlerdenseniz firmaların sunduğu kampanyalar ile bankaların ihtiyaç ve taşıt kredisi seçeneklerini karşılaştırmayı ihmal etmeyin. Öncelikle aracınızın peşin satış fiyatını ve peşine alabileceğiniz indirimleri öğrenin. Böylece size sunulan “0” faizli kredinin maliyetini belirleme imkânı bulabilirsiniz.

Bankaların kredi seçeneklerini de https://www.enuygun.com/kredi/ üzerinden değerlendirebilirseniz. Tüm seçeneklerinizi karşılaştırın ve en avantajlı kredi ile aracınızı aldığınızdan emin olun.

En uygun trafik ve kasko poliçeleri

Aracınızı aldığınız zaman trafik sigortasını zaten zorunlu olarak yaptıracaksınız. Uzun süredir trafik sigortası primlerinin de sigorta şirketleri arasında farklılık gösterdiğini bildiğinize göre, araç alımı sırasında trafik sigortası fiyatlarını da karşılaştırmanızı tavsiye ederiz. Yeni araç kaskosuz olmaz derseniz fiyat karşılaştırması yapmanız gereken bir başka konu daha çıktı demektir.

www.enuygun.com üzerinden uygun maliyetli kredilerin yanı sıra “zorunlu trafik sigortası” ve “kasko” için en uygun teklifi veren sigorta şirketini de belirleyebilirsiniz.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
140 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar