Kredi kartı ve kredi borç ödeme performansını gösteren risk raporunu artık isteyen herkes alabiliyor. Bankalar 5 TL’den 15 TL’ye kadar değişen ücretlerde nüfus cüzdanıyla başvuran herkese birkaç dakika içinde kredi sicilini veriyor.

Geçtiğimiz aylarda Artık Kredi Sicilimizi Görebileceğiz başlıklı yazımızda Kredi Kayıt Bürosu’nun kredi sicili ile bilgilerini isteyen herkese vereceğini yazmıştık. Uygulamaya şimdilik 5 banka başladı. Bankaya giderek kredi sicilinizi birkaç dakika içinde öğrenebilirsiniz. Şimdilik kredi risk raporu veren 5 banka var. Ücretler 5 TL ile 15 TL arasında değişiyor. Peki hangi bankalar kredi risk raporu veriyor ve koşulları neler?

İçindekiler

İş Bankası

İş Bankası kendi müşteri olsun ya da olmasın TC kimlik belgesiyle başvuran herkese kredi sicil bilgisini veriyor. İş Bankası’nın Türkiye genelindeki tüm şubelerinden 5 TL karşılığında bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz internet üzerinden de bilgilerinizi temin edebiliyorsunuz. Bu durumda bilgiler size posta yoluyla geliyor.

Akbank

Akbank kredi raporu sunan ilk banka oldu. Akbank’ta kendi müşterisi olsun olmasın dileyen herkese kimlikleriyle başvurmaları halinde kredi bilgilerini veriyor. Akbank’ın yurt genelinde 1000’e yakın şubesinde bu hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Ancak hizmet bedeli 15 TL.

Şekerbank

Şekerbank da yine dileyen herkese Kredi Kayıt Bürosu’nun risk ve çek raporunu sunuyor. İhtiyaç sahipleri Şekerbank’ın yurt çapındaki 272 şubesinden bilgilerini temin edebilir. Bilgiler kişinin sadece kendisine, tüzel kişiyse yetkili kişiye veriliyor. Şekerbank’ı ücreti ise 10 TL.

Türk Ekonomi Bankası (TEB)

TEB tüm şubeleri aracılığıyla kendi müşterisi olsun olmasın risk raporu veren bankalardan. TEB’in ücreti 10 TL. Ama isteyenler bu bilgilere internet şubesi üzerinden de ulaşabiliyor. İnternet üzerinden bilgi alınması halinde ücret yüzde 50 indirime uğruyor ve 5 TL’ye düşüyor.

Denizbank

Denizbank talep eden herkese risk raporu veriyor. Denizbank 5 TL istiyor ama internet çalışması var daha ucuz olabilir.

Bu uygulama yurtdışında da kullanılıyor. Özellikler bankalar, ev sahipleri, işverenler yetkili mal satan kurum ve kuruluşlar bu bilgilerden faydalanıyor.

Kredi Kayıt Bürosu nedir?

Kredi Kayıt Bürosu, Kredi Kayıt Bürosu kişi ve kurumların kredi ve kredi kartı borçlarını bankalardan aylık olarak alıp saklayan bir kurumdur. Burada borçların zamanında ödenip ödenmediği, mevcut borcun ne kadar olduğu, yasal takipte borcunun olup olmadığı kontrol edilir.

Risk raporu kara liste değil

Risk Raporu kara liste değildir. Risk raporunun içeriğinde olumlu/olumsuz tüm kredi ilişkileriniz gösterilir. Bu nedenle rapor düzenli ödeme alışkanlığı olan kişiler ve kurumlar için aslında çok önemli ve olumlu bir referans kaynağıdır.

Türkiye’de 25 milyon kişinin kredi sicil bilgilerini tutan Kredi Kayıt Bürosu, yeni yılda su, doğalgaz, elektrik, telefon gibi borç bilgilerine de yer verecek. Risk raporu sadece rapor sahibi kişinin ya da kurumun başvurusu üzerine verilir. 3. Kişi ve firmalar, bir başkasının raporunu alamazlar.

 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN