Kredi sicilinizin işlendiği Kredi Kayıt Bürosu, Eylül ayından itibaren kişilerin bankalara olan borçlarını isteyen herkesle paylaşacak. Sadece bankaların görebildiği ve kişiye özel kredi notunun verildiği Kredi Kayıt Bürosu notlarını artık istersek görebileceğiz.  Türkiye’de 25 milyon kişinin kredi siciline ilişkin dataları elinde bulunduran Kredi Kayıt Bürosu (KKB) halka açılıyor.  Yeni sistemde kredi sicil bilgilerini sadece bankalar değil, vadeli mal satanlar, ticaretle uğraşanlar, evini kiralayanlar kısaca isteyen herkes görebilecek.

Uygulamaya çek raporu ile başlayan KKB, Eylül ayından itibaren Risk Raporu da verecek. Ayrıca 2013 ilk çeyreğinden itibaren ise elektrik, su, doğalgaz, vergi ve telefon borçlarına ilişkin bilgiler de yer alacak.

İçindekiler

Evsahibi kredi sicilinizi isteyebilecek

Örneği kiralamak istediğiniz ev için ev sahibiniz sizden, kredi sicili raporunuzu isteyebilecek. Dilerseniz böyle bir rapor verebilirsiniz. Ya da böyle bir şey vermek istemiyorum diyerek o evi tutmayabilirsiniz. Ancak kiracısıyla sorun yaşamamak isteyen evsahibi için isterseniz cep telefonunuzdan bile bir SMS'le ulaşabileceğiniz Kredi sicil notunuzu evsahibinize gösterebilirsiniz.

Cep telefonundan bile ulaşabileceksiniz

Ya da mal almak isteyen bir esnaf veya tüccar vadeli mal almak istediğinde çek raporunu göstererek satış işlemini yapabilecek. Esnaf sizden çek raporu isterse dilerseniz cep telefonunuzdan bağlanıp notunuzu gösterebileceksiniz.

Bu raporun alınması iki şekilde olacak. Ya tüketici bankadan ya da KKB’den alıp bunu isteyen kişi veya kuruma verecek. Ya da abonelik sistemiyle üye olup istediği bilgilere kendi KKB’den ulaşabilecek.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN