• Anasayfa
  • Bilgi
  • 4,5G teknolojisi hayatımızda neleri değiştirecek ?

4,5G teknolojisi hayatımızda neleri değiştirecek ?

nihanbayram
Nihan Bayram
4 Şubat 2016
I
2 dk
I
1
I
Güncellenme: 4 Şubat 2016

4,5G teknolojisi hayatımıza birçok yeniliği de beraberinde getirecek. 4,5G ile neler değişecek dersiniz?

Yüksek hızda internet bağlantısı

Yüksek hızda internet bağlantısı

4,5G teknolojisiyle internette gezinmek 3G bağlantısına göre dört kat daha hızlı olacak. Kullanılan cihazlara ve altyapıya bağlı olarak değişebilecek olan internet hızı 100Mbps'ten başlayıp 375Mbps'ye kadar çıkacak. Böylece örneğin şu anda yaklaşık 13 dakikada indirdiğimiz 2GB büyüklüğündeki bir filmi, 54 saniyede indirebileceğiz.

Daha hızlı sosyalleşme

Daha hızlı sosyalleşme

İnternet bağlantı hızımızın artmasıyla gezinmenin yanı sıra veri yükleme/indirmede de oldukça hızlanacağız. Çektiğimiz bir video veya fotoğrafı neredeyse bir göz kırpma süresinde Facebook'a yükleyebilecek, Twitter'da saliselik hızlarda durum güncellemesi yapabileceğiz. Skype veya FaceTime gibi servisler üzerinden, takılmadan görüntülü konuşabileceğiz. Görüntü kalitesi ise eskisine oranla çok daha yüksek olacak.

Kesintisiz telefon görüşmeleri

Kesintisiz telefon görüşmeleri

4. nesil teknoloji, daha kaliteli telefon görüşmesi yapmamızı da sağlayacak. Şu anda kullandığımız 3G teknolojisinin desteklenmesiyle bant genişliği artacak. Bu ise daha fazla frekans kullanılabilmesini dolayısıyla bağlantı sorunlarının azalmasını beraberinde getirecek. İnternet üzerinden yapılan sesli telefon görüşmelerinde ses kalitesi yükselecek. Bağlantı hızı o kadar iyi olacak ki yalnızca 1 saniyede karşı tarafla iletişime geçebileceğiz.

Yaşam konforunda artış

Yaşam konforunda artış

4,5G teknolojisi yalnızca iletişim ve sosyalleşmede kullanılmayacak. 4,5G sisteminin kullanıldığı uyumlu uzaktan kumanda edilebilen akıllı evlerin yanı sıra ulaşım, güvenlik, sağlık, eğitim gibi sosyal hizmetler de gündelik yaşantımızı kolaylaştıracak. Günlük hayatta manuel yaptığımız bazı iş ve etkinlikler, 4,5G ile cep telefonu üzerinden kesintisiz bir şekilde gerçekleştirilecek. GPS gibi konumlama uygulamaları ve buna bağlı yol hizmetleri, hızlı ve oldukça geniş kapsamlı verilecek.

Mobil TV "in" plazma TV "out"

Mobil TV "in" plazma TV "out"

4,5G teknolojisi, kullanıcılarına 15-30 Mbit hızlarında yüksek çözünürlüklü TV hizmeti sunuyor. Bu da mobil TV kullanımını artıracak. Hatta ileriki aşamalarda evdeki TV'ler neredeyse hayatımızdan çıkacak. Gerek dizileri gerekse futbol karşılaşmalarını görüntü kesilmeden ve pikselleşmeden, akıllı telefon veya tabletlerimizle her yerden rahatça izleyebileceğiz.

Eğlencede hız devri

Eğlencede hız devri

Bu yeni teknoloji; interneti bir eğlence aracı olarak kullananlar, özellikle de oyun tutkunları için büyük avantajlar sunuyor. 4,5G ile kesintisiz ve daha hızlı oyun oynayabilecek, sanal ortamdaki rakiplerinizle daha iyi yarışabileceksiniz. Ayrıca internetten radyo ve müzik dinleyenler de kesintisiz ve yüksek kalitede hizmet alacak. Tüm bunların yanı sıra mobil uygulamalarımızı da göz açıp kapayıncaya dek güncelleyeceğiz.

İş hayatında hız ve özgürlük

 

İş hayatında hız ve özgürlük

Yüksek hızda internet iş hayatının da yapısını değiştirecek. Bilgi, dosya yükleme, ses ve veri aktarımı hızlanacak. İndirme ve yükleme hızı, veri paylaşımlarını daha da artıracak. Bulut uygulaması daha verimli hale gelecek. İnternet üzerinden çalışma, VoIP (Voice over Internet Protocol) tabanlı görüntülü toplantı ve konferans gibi uygulamalar yaygınlaşacak. Böylece zamanla, iş hayatında mesafeler ve mekan önemini yitirecek.


nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar