2023 yılında popüler olacak seyahat trendleri

busraguzeller

Yeni bir yıla girmek üzereyiz ve nerdeyse hepimiz önümüzdeki yılla ilgili bazı noktaları merak ediyoruz. Kimimiz “2023 yılının en şanslı burcu hangisi olacak?” diye merak ederken bazılarımızsa “2023 yılında neye yatırım yapmalı?” diye soruyor. Yeni yılın gelişiyle birlikte seyahatseverlerse “2023 yılında hangi seyahat trendleri popüler olacak?” sorusunun cevabını merak ediyor.

Bugün senin için hazırladığım içerikte 2023 yılında popüler olması beklenen tüm seyahat trendlerini detaylıca anlattım. Henüz 2023 yılı için tatil planını yapmadıysan içeriğimde yer verdiğim trendlerden biri ilgini çeker belki. Kim bilir?

Hazırsan özellikle yoğun çalışan kişilerin ilgisini çekecek bir trendle başlayalım.

 

Uçak Bileti
İçindekiler

Çevrim dışı tatiller

Şebeke dışı tatiller

Büyük bir çoğunluğumuz çalıştığımız işlerden dolayı telefonlarımızı elimizden düşüremez bir haldeyiz. Gün içinde onlarca kez maillerimize bakıyor, müşterilerle konuşuyor ya da işimizin ilerleyişi için bize yardımcı olabilecek kişilerle iletişim kuruyoruz. Hatta tüm bu süreç biz tatildeyken de devam ediyor ve kendimizi tatildeyken bile maillerimizi merakla okurken buluyoruz.

İşte 2023 yılında popüler olacak seyahat trendlerinden “çevrim dışı tatiller” çok çalışan kişilerin yalnızca tatilleri süresince biraz anda kalıp dinlenebilmelerini hedefliyor. Çevrim dışı tatil trendinde seyahate çıkan kişiler ya telefonların kullanılmadığı bir otel seçiyor ya da telefonlarını kapatarak glamping’e veya kamp yapmaya gidiyor. Böylece tatile çıkan kişi yalnızca birkaç günlüğüne de olsa işten uzaklaşarak doyasıya dinlenebiliyor.

Çevrim dışı tatil senin de çok ilgini çektiyse ve bu yıl böyle bir tatil yapmak istiyorsan sana önerim bu niyetini iş arkadaşlarına haber verdiğinden emin olmalısın. Bir trendi yaşarken işinde sorunlar çıksın istemem. :)

Çok kuşaklı seyahatler

Çok kuşaklı seyahatler

Sence de pandemiyle birlikte büyüklerimizden uzak kalmamız gereken süreçlerde hissettiğimiz özlem, aile bağlarımızı güçlendirmedi mi? Pandeminin başında bayramlarda bile büyüklerimizi ziyaret edemememiz, onlar hastalandığında yanlarında olamayışımız hepimiz için bir şeyleri değiştirdi. 2023 yılında popülerleşecek seyahat trendi “çok kuşaklı seyahatler” tam da pandemi sonrasında yükselişe geçmiş bir trend. İsminden de anlaşıldığı gibi bu trendde büyüklerinle birlikte tatile gidiyorsun. Örneğin kardeşlerin, annen, baban, ananen ve daha başka akrabalarınla yola çıkıyor, deniz kenarında bir butik otel seçeneğinde birkaç gün kalıyorsun. Bu trend sayesinde özlemler diniyor, her akşam yemeğinde geçmiş yad ediliyor, tüm tatilciler kahkahalarla dolu birkaç gün geçiriyor. Belki ilk başta aileyle tatil fikrinden çok hoşlanmamış olabilirsin ama bu deneyimi yaşayan kişiler çok kuşaklı seyahat trendinin popülerleşmesinden bir hayli mutlu. Aklında olsun.

Wishlist seyahatleri

Wishlist seyahatleri

2023 bazı yönlerden çok ilginç bir yıl olacak! Şöyle ki sana hayat pahalılığı hakkında düşüncelerini anlatan bir arkadaşının bu yıl valizlerini toplayıp dünyanın en pahalı şehirlerinden Paris’e dolu yola çıktığını görebilirsin. Çünkü 2023 ile birlikte çoğu seyahatsever tüm imkanlarını seferber ederek Wishlist’inde yer alan o rotayı ziyaret etmek için yola düşecek. İnsanların büyük çoğunluğunun pandemiyle birlikte fikirleri değişti. Buna şöyle örnek verebilirim, pandemiyle birlikte insanlar sosyal hayatlarının bir anda kısıtlanabileceğinin farkına vardılar ve artık hayallerini gerçekleştirmek için daha istekli olmaya başladılar. Bu sebeple de 2023 seyahatseverlerin Wishlist’lerinde yer alan o rotaya doğru yola koyulacakları bir yıl olacak. Eğer sen de kendini bir gün Zürih’te hayal ediyorsan belki de bu seyahat için bütçe planlaması yapacağın yıl 2023 olacaktır. Ne dersin?

Bleisure

Bleisure

Business ve leisure kelimelerinin iç içe geçmesiyle oluşmuş Bleisure kavramı aslında son birkaç yıldır popüler olsa da 2023’ün de yükselen trendlerinden olmaya devam edecek. İsminden de anlaşılacağı gibi Bleisure aslında işin ve boş zamanın bir arada olduğu bir kombinasyon. Bu kavram hem iş için bir yere seyahat etmeyi hem de gidilen bu yerde boş zamanlarda tatil yaparak keyifli zaman geçirmeyi içeriyor. Hatta bazı kişilerin gittikleri iş seyahatini uzatarak birkaç gün de kendilerine vakit ayırmaları da Bleisure kavramı içinde değerlendiriliyor. Eğer işin için sıklıkla seyahat eden biriysen Bleisure trendi yılının son derece keyifli geçmesini sağlayacak.  Örneğin perşembe gününe dek devam eden iş seyahatlerini cuma, cumartesi ve pazar günleriyle birleştirerek anılar ve deneyimlerle dolu bir 2023 geçirebilirsin.

Hem ruha hem bedene iyi gelen seyahatler

Yoga

Eskiden çoğu kişinin seyahat anlayışı lüks bir yerde konaklayıp yiyip içmek ve bol bol dinlenmekti. 2023 yılı itibarıyla ise bu kanı değişmeye başlayacak. Artık seyahat bol bol dinlenilen birkaç gündense gündelik hayatta daha sağlıklı ve zinde hissetmeyi sağlayacak bir sürece dönüşecek. Çünkü 2023 yılında hem ruha hem bedene iyi gelen seyahatler yükselişe geçecek.

Tatil dışındaki hayatında daha farkında, daha bilinçli ya da daha anda kalabilen kişiler olmak isteyenler 2023 yılında yoga kamplarına, detoks otellerine ya da şifa inzivalarına doğru yola çıkacak. Bu tip seyahatlerde kişiler nefes egzersizleriyle, detokslarla ya da anda kalma etkinlikleriyle yaşamlarına dair farkındalıklarını artırarak evlerine daha huzurlu ve mutlu olarak dönebilecekler. Sen de diyet yapamamaktan şikayetçiysen bir detoks oteline, yogaya başlamak istiyorsan bir yoga kampına ya da hayat yoğunluğundan çok yorulduğunu düşünüyorsan bir şifa inzivasına doğru yola çıkmalısın.

Nostaljik seyahatler

Nostaljik seyahat

Ara sıra sen de kendi kendine “Nerede o çocukluğumdaki günler?” diye soruyor musun? Eğer bu soruyu soruyorsan bilmelisin ki bu noktada yalnız değilsin. Dünyanın büyük bir çoğunluğu geçmişini özlüyor, hatta bazı anlarda yeniden çocukluğuna dönmek istiyor. İşte bu özlemin bir sonucu olarak nostaljik seyahat trendi 2023’ün yükselen seyahat trendlerinden biri olacak. Şöyle ki bütçesi olanlar tıpkı bir çocuk gibi eğlenmek ve yeniden çocukluğuna dönmek için örneğin Disneyland gibi yerlere doğru yola çıkacaklar. Ya da tatilleri için daha mütevazı bir bütçe ayıran seyahatseverler çocukken tatil yaptıkları rotayı ziyaret edecekler. Eğer küçükken yaz mevsimlerinde tatillerini Bodrum’da bir yazlıkta geçiriyorsan bu yıl biraz nostalji yaşamak için Bodrum otelleri arasından birini tercih edebilirsin. 

Evcil hayvan dostu tatiller

Evcil hayvan ile tatil

Sıradaki yükselen trendin özellikle Y kuşağı arasında popülerleşmesi bekleniyor. Çünkü pandemiyle birlikte Y kuşağındakilerin büyük çoğunluğu bir kedi ya da köpek sahiplendi. Bu nedenle de 2023 yılının en popüler trendlerinden biri de patili dostlarla seyahat etmek olacak. Eğer senin de gözünden ayırmak istemediğin bir kedin ya da köpeğin varsa hemen evcil hayvan kabul eden oteller arasından dilediğin lokasyondaki bir tanesini seçebilirsin.

Değerlendirebileceğin hayvan otellerini keşfetmek için Patili dostuyla seyahat etmek isteyenler için en iyi oteller içeriğimizi okuyabilirsin.

Tek kişilik seyahatler

Tek başına seyahat

Bu yıl yükselecek trendlerden bir diğeri daha pandemiyle yakından ilişkili. Şöyle ki pandemiyle birlikte insanlar bir şeyleri ertelememeyi öğrendiler. Özellikle uzun süren sosyal izolasyon dönemleri, bireylerin bir şeyleri ertelememe konusundaki farkındalığını artırdı. Bu sayede de 2023 ile birlikte, geçmişte büyük arkadaş gruplarıyla çıkılması planlanan seyahatler artık herkesin programının uygun olmasını beklemek zorunda olmayacak. Çünkü rota seçimini yapıp o rotaya varmayı aklına koyan kişiler kimse uygun olmasa da yola tek başına çıkacak. Bu sayede de 2023 yılı planların ertelenmediği ve tek kişilik seyahatlerin arttığı bir yıl olacak.

“Eğer tek başıma seyahat etmek istiyorum fakat konuyla ilgili endişelerim var.” diyorsan Tek başına tatil rehberi içeriğimizi okuyabilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
176 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar