Belbek Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2020 Google
Belbek Havalimanı Hakkında

Aynı zamanda Sevastopol Uluslararası Havalimanı olarak da bilinen Belbek Havalimanı, 2017 senesine kadar askeri havalimanı olarak hizmet vermiş bir havalimanıydı. 2017 yılında ise uluslararası havalimanı olma statüsünü kazanarak, hem iç hat hem de dış hat uçuşlara açık bir havalimanı haline gelen Belbek Havalimanı, Ukrayna’nın Kırım Özerk Cumhuriyeti bölgesinin Sevastopol adlı kasabasında konumlanıyor. Belbek olarak adlandırılan Sevastopol şehir merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Belbek Havalimanı’nda hizmet veren 42 numaralı otobüsler ve taksiler 6-7 dakika içerisinde Sevastopol’e ulaştırıyor.

Belbek Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Sivastopol Karadeniz kıyısında bulunan önemli bir liman şehri olduğundan deniz ulaşımı oldukça gelişmiş bir kent. Deniz ulaşımında yolcu taşımacılığı vapurlar ve teknelerle sağlanıyor ancak bu ulaşımın önemli bir ayağı da askeri ulaşım. Sivastopol şehrinde ulaşımın temelini troleybüs hatları, otobüsler ve minibüsler oluşturuyor. Genel olarak bu toplu taşıma alternatiflerinin hemen hepsi eski model araçlardan oluşuyor. Minibüsler daha çok kısa mesafeleri birbirine bağlarken, otobüslerle kırsal kesimlere de ulaşmak mümkün.

Otobüs bilet fiyatları oldukça makul ve ödeme şoföre yapılıyor. Marşrutka da denilen minibüsler ise daha da ucuz ancak ücret otobüslerde olduğu gibi sabit değil ve mesafeye göre değişiyor.

Troleybüs ise şehre renk katan bir başka toplu taşıma aracı. Hem yaygın bir ulaşım ağına sahip hem de uygun fiyatlı. Troleybüse binerek Sivastopol şehrinin hemen her köşesini gezebilirsiniz. Amacınız sadece turistik bir geziyse, görülmesi önerilen tüm yapılar birbirine çok yakın olduğundan dilerseniz kenti yürüyerek de gezebilirsiniz. Şehir merkezinde ayrıca bisiklet kiralayabileceğiniz yerler de bulunuyor.Güzel havalarda kent merkezine bisikletle çok rahat keşfedebilirsiniz.

Taksiler hemen her şehirde olduğu gibi Sivastopol’de de oldukça yaygın bir ulaşım aracı. Tüm taksilerde taksimetre cihazı bulunmayabiliyor ya da kullanılmıyor. Bu sebeple ücretler pazarlığa tabi. Özellikle yabancılara biraz daha yüksek rakamlar söylenebiliyor. Fiyat konusunda en baştan anlaşmak ve ödemeyi yolculuk sonuna saklamak en doğrusu. Fiyatlar ise çok yüksek değil. Karadeniz belli bir noktada Sivastopol kentini adeta ikiye bölerek şehrin içine uzanıyor. Bu noktada oluşan koy boyunca etrafını dolaşmanın yaratacağı zaman kaybını önlemek amacıyla iki kıyıya kurulan iskeleler arasında vapur seferleri düzenleniyor.

Trenler de Sivastopol için önemli araçlar. Hatta büyük tren garı Sivastopol’ün en görkemli binalarından biri. Demiryolu ağı şehiriçi ulaşımdan çok şehirlerarası ulaşımı sağlıyor. Trenle Sivastopol’den Kiev, Kerch, Feodosya ya da Odessa’ya gidebilirsiniz. Yolculuk 10 saatten fazla sürüyor olsa da sunduğu harika manzara ile unutulmaz bir deneyim hâline geliyor. Üstelik bilet fiyatları Avrupa standartlarıyla karşılaştırıldığında oldukça uygun. Sivastopol ile Yalta birbirine oldukça yakın olduğundan şehrin birçok ziyaretçisi Yalta kentini de görülecekler listesine ekliyor. Eğer seyahatiniz süresince yeterince vaktiniz varsa ve Yalta’ya gitmek isterseniz troleybüse ya da otobüse binebilirsiniz. Troleybüs ücreti 2 dolar ve bu hat 56 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun troleybüs hattı kabul ediliyor.

Otobüs bilet fiyatı ise 4 dolar. Vaktiniz sınırlıysa ve hızlı bir araç istiyorsanız taksiler de size yardımcı olabilir. Sivastopol ile Yalta arası taksi ile ortalama 45 dolar tutuyor. Dilerseniz kiralayacağınız bir otomobille de çok daha konforlu bir şekilde bu yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz.

Araç kiralama Sivastopol’de pek yaygın ve gerekli olmasa da şehir merkezinde çok sayıda araç kiralama şirketinin tabelasını görebilirsiniz. Özellikle yakınlardaki diğer yerleşim birimlerine kısa seyahatler yapmayı planlıyorsanız araç kiralama kolay ve konforlu bir alternatif olabilir. Sivastopol’de trafik sağ şeritten akıyor ve araç kullanabilmeniz için mutlaka uluslararası sürücü ehliyetine sahip olmanız gerekiyor. Sivastopol şehrinin kendine ait uluslararası uçuş sertifikasına sahip bir havalimanı olmasına karşın ülkede süregelen siyasi sorunlar nedeniyle seferlerine bir süredir ara vermiş durumda. Yakın zamanda tekrar sivil uçuşlara açılacak olan havalimanına alternatif olarak şimdilerde Kiev, Odessa ve Simferopol Uluslararası Havalimanı kullanılıyor. Kiev ve Odessa şehirlerinden Sivastopol’e ulaşım tren ve otobüslerle sağlanıyor. Yolculuk 10 saat civarında sürüyor. Simferopol’den Sivastopol’e de otobüs veya tren ile ulaşabilirsiniz. Simferopol, şehre ortalama 2,5 saat mesafede bulunuyor. Ancak otomobille seyahat edildiğinde bu süre 1,5 saate kadar iniyor. Bu nedenle Simferopol Uluslararası Havalimanını tercih edenler için araç kiralama oldukça cazip bir ulaşım alternatifi.

Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımınızı havalimanında kiralayacağınız araçlarla sağlayabilirsiniz. Taksiler de rahat bir ulaşım için diğer alternatif. Toplu taşıma araçlarını tercih ediyorsanız otobüse binebilirsiniz.

Troleybüs

Havalimanının çıkışında troleybüs istasyonunu görebilirsiniz. 9 numaralı hat yolcularını Sivastopol şehir merkezinde bulunan tren garına götürüyor.

Taksi

Havalimanı dış hatlar geliş terminalinin önünde taksileri görebilirsiniz. Taksi ücretleri makul düzeyde. Yine de yabancılar için daha yüksek fiyatlar telaffuz edilebiliyor. Bu sebeple pazarlık etmenizde fayda var. Şoförlerin büyük kısmı İngilizce konuşabiliyor.

Minibüs ve Otobüs

Minibüsler ve otobüsler geliş terminalinin hemen önünde yolcularını bekliyor. 49, 50, 98, 113 ve 115 numaralı minibüslerin hepsi şehir merkezinden geçiyor. Eğer şehrin toplu taşıma sistemini yakından tanımak ve kendinizi yerel halktan birisi gibi hissetmek isterseniz farklı bir ulaşım yolu seçebilirsiniz. Havalimanı çıkışında 52 numaralı otobüse binerek Nahimova Meydanı’na ulaşabilirsiniz. Buradan bineceğiniz vapurlar sizi karşı kıyıda bulunan Pivnichna semtine götürüyor. Pivnichna’dan kalkan 36 veya 42 numaralı otobüse binerek Sivastopol şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu güzergâh size şehrin birçok noktasını görme fırsatı da veriyor. Ancak yolculuğun ortalama 1 saat kadar sürdüğünü unutmamalısınız.

Araç Kiralama 

Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı’nda bütçenize uygun bir otomobil kiralayarak konforlu bir ulaşım aracına sahip olabilirsiniz. Araç kiralama işlemlerinizi uçuşunuzdan önce internet üzerinden yapabilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine ulaşmak için H06 otoyolunu kullanmalısınız. Yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor ve 30 km. kadar mesafe bulunuyor.

07/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Belbek Havalimanı'na Ulaşım

Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı’na karayolundan ulaşabileceğiniz gibi deniz ulaşımını da tercih edebilirsiniz. Karayolu ulaşımında taksiye binebilir ya da araç kiralayabilirsiniz. Mesafe daha uzun olsa da ulaşım süresi bu şekilde kısalıyor. Vapura binmek isterseniz mesafe kısalmasına rağmen 3 farklı toplu taşıma aracı kullanmanız gerekeceğinden yolculuk süresi uzuyor.

Troleybüs

Şehir merkezinde bulunan tren garının hemen yanındaki troleybüs durağından 9 numaralı hatta binerek Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Taksi

Sivastopol şehrinde taksi kullanımı oldukça yaygındır. Şehir merkezinde sizi Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı’na götürecek bir taksi kolaylıkla bulabilirsiniz. Otelinizden de sizin için bir taksi çağırmasını isteyebilirsiniz.

Ülke genelinde taksi ücretleri normal seviyede. Ancak çoğu takside taksimetre cihazı kullanılmıyor. Bu nedenle fiyat konusunda önceden anlaşmanız ve gerekirse pazarlık etmeniz gerekebiliyor. Taksi ile şehir merkezinden havalimanına yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirisiniz.

Minibüs ve Otobüs

Şehir merkezinden kalkan 49, 50, 98, 113 ve 115 numaralı minibüsler ile havalimanına ulaşabilirsiniz. Ancak aktarma yapmanız gerekebilir. Otobüsle gitmek isterseniz öncelikle 36 veya 42 numaralı hatta binerek pivnichna semtinde bulunan limana ulaşmanız gerekiyor.

Buradan karşı kıyıdaki Nahimova semtine vapura binerek ulaşabilirsiniz. Nahimova Meydanı’ndan kalkan 52 ve 71 numaralı otobüsler yolcularını havalimanına götürüyor. Bu güzergâh 2 saat civarında sürüyor ancak şehrin farklı yerlerini görme fırsatı veriyor.

Araç Kiralama

Sivastopol şehir merkezinde çok sayıda yerel ve uluslararası araç kiralama şirketinin tabelasını görebilirsiniz. Havalimanına otomobil ile ulaşmayı düşünüyorsanız bu firmalardan biriyle anlaşabilir, dilerseniz aracınızı şoförlü olarak kiralayabilirsiniz. Kaldığınız otelden bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Belbek Uluslararası Havalimanı’na gitmek için H06 otoyolunu kullanmalısınız. Mesafe yaklaşık 32 km. ve yolculuk 40 dakika kadar sürüyor.

Havalimanı Bilgileri

Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı halk arasında kısaca Belbek Havalimanı olarak anılıyor. İlk kez 1941 yılında kullanıma açılan ve askeri uçuşlara hizmet veren havalimanı uluslararası uçuş lisansını da aldığı 2002 yılından beri askeri havacılığın yanı sıra sivil hava taşımacılığı da yapıyor.

Günümüzde ülkede yaşanan siyasi sorunlar nedeniyle havalimanı kısa süre önce sivil uçuşlara ara vermiş olsa da yakın zamanda havalimanının uluslararası uçuşlara tekrar başlaması öngörülüyor.

Sivastopol Belbek Uluslararası Havalimanı’nda yolcular için restoran, kafe ve barlar bulunuyor. Uçağınızı beklerken havalimanında bulunan dükkânlarda ve duty free mağazasında alışveriş yapabilirsiniz.

06/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Sivastopol Seyahat Rehberi
Sivastopol Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Çar
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Çar
21ºC
22ºC
19ºC
18ºC
19ºC
29ºC
29ºC
28ºC
23ºC
24ºC
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
1 saat 40 dk
Ankara
1 saat
Antalya
1 saat 40 dk
Bodrum
1 saat 50 dk
Gaziantep
1 saat 50 dk
İstanbul
1 saat
İzmir
1 saat 40 dk
Trabzon
1 saat 10 dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x