Phnom Penh Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Phnom Penh Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Phnom Penh Hakkında

Kamboçya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Phnom Penh, ‘Asya’nın İncisi’ takma adıyla da anılmaktadır. 1920’lerdeki sömürge döneminin Fransızlar tarafından inşa edilen en güzel kenti olarak kabul edilmektedir. 1950’de bağımsızlığını ilan eden şehir, ‘Asya’nın İncisi’ takma adını turizm alanında hakkıyla taşımaya devam ederken, sanayi ve ticaret alanında da ükenin en gelişmiş şehirlerinden birisidir.

Phnom Penh, Güneydoğu Asya’nın yedinci büyük akarsuyu olan Mekong Nehri kıyılarında konumlanmıştır. Kentin yakın tarihine iç savaş ve soykırım damga vurmuştur. Ülke genelinde 1970’li yıllarda cereyan eden bu iç savaş ve soykırımda 3 milyonu aşkın Kamboçyalı öldürülmüştür. Phnom Penh’in ve özünde tüm ülkenin acı tarihini gözler önüne seren ve soykırım rejiminin ölüm tarlası olarak kullandığı bölge, Soykırım Müzesi ile birlikte kentin ve ülkenin yakın geçmişine ışık tutmaktadır.

‘Ölüm Tarlaları’ adıyla bilinen Choeung Ek, bugün yeşil bir park görünümünde olsa da ortasında yükselen anıt mezar, yaklaşık 8 bin kurbanın kemiklerini barındırmaktadır. Tuol Sleng Soykırım Müzesi ve Choeung Ek’in yanı sıra; Phnom Budist Tapınağı, Royal Palace, National Museum ve Mekong Nehri şehrin ilgi çekici gezi noktalarıdır. Yaz ayları yağışlı, kış ayları kurak geçen Phnom Penh tropikal iklim etkisindedir. Kamboçya’nın en büyük havalimanı olan Phnom Penh Uluslararası Havaalanı kentin 10 km. batısındadır.

Havalimanından Phnom Penh Şehir Merkezine Ulaşım

Phnom Penh Uluslararası Havalimanı, Phnom Penh şehir merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta konumlanıyor. Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki mesafe kısa ve bu nedenle de yolcuların ulaşımını sağlayabileceği birçok araç mevcut. Tuk tuk adındaki üç tekerli motosiklet taksiler olan, normal motosikletler, özel, paylaşımlı veya havalimanı taksileri, şehir otobüsleri ve araç kiralama seçeneklerinden biri ile 20-40 dakikada Phnom Penh şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Tuk Tuk

Özellikle Hindistan’da en popüler ulaşım aracı olan tuk tuklar, Kamboçya’da da yerli ve yabancıların en sık kullandığı pratik ve hızlı bir ulaşım aracı. Sadece 2 yetişkinin oturabileceği 3 tekerli bu araçlar sayesinde trafiğe çok vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde şehir merkezine gidebilirsiniz. Phnom Penh Uluslararası Havalimanı’ndan bineceğiniz tuk tuk ile şehir merkezine gitmek gerçekten de çok ucuz. Bu araçları kullanmanın bir diğer avantajı da şehir merkezinin hangi noktasına gideceğiniz fark etmeksizin sabit ücret talep edilmesi (9 dolar). Bazı istisnai durumlarda bu rakam 6 ve 7 dolara kadar inebiliyor. Tuk tuklar taksi ve otobüsler kadar konforlu ve güvenilir değil ama kesinlikle hızlı bir ulaşım sağlıyor.

Motosiklet

Phnom Penh Uluslararası Havalimanı’na vardığınızda terminalden dışarı çıkın ve hemen karşınızda sizi belli bir ücret karşılığında şehir merkezine götürecek olan motosikletleri göreceksiniz. Şehre bu ulaşım araçlarıyla ulaşmanın ücreti ise gideceğiniz yere göre 2 ila 7 dolar arasında değişiyor. Havalimanına bağlı olarak çalışan motosikletler 7 dolardan aşağı bir rakam söylemese de normal motosikletlere bindiğiniz takdirde bu ücret 2 dolara kadar düşebiliyor. Bir diğer adıyla motosiklet taksiler, bagajınızın ebatına bağlı olarak gayet tercih edilebilir bir ulaşım yöntemi. 30-35 dakikadan sonra havalimanından Phnom Penh şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Biraz daha az konforlu ama çok daha ucuz olması nedeniyle de Kamboçya’ya gelen turistlerin çoğu bu ulaşım yöntemini tercih ediyor.

Otobüs

Phnom Penh Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda kolaylıkla tercih edebileceğiniz otobüslerin her 15 dakikada bir havalimanından seferi var. Havalimanından 03 numaralı otobüse binerek ortalama 40 dakika içerisinde şehir merkezine varabilirsiniz. Diğer ulaşım araçlarına göre daha ucuz olan şehir otobüslerinin Phnom Penh Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasında toplamda 20 durağı bulunuyor. Bu otobüse binerek Central Market, Plaza Market, Phnom Penh Water Park ve Boyoung dâhil şehrin en merkezi noktalarına ulaşmanız mümkün. Sabah 05.30’dan akşam 20.30’a kadar sefer düzenleyen bu otobüslere binmek için havalimanından ücreti 0,37-1 dolar arasında değişen biletlerden satın almalısınız.

Taksi

Phnom Penh Uluslararası Havalimanı’ndan şehre taksiyle ulaşmak isteyenler 3 farklı taksi türüyle karşılaşacaktır. Bunlardan ilki havalimanı bünyesinde hizmet veren havalimanı taksileri, bir diğeri normal taksiler ve sonuncusu da paylaşımlı taksiler. Bütçenize ve zamanın kısıtlılığına bağlı olarak dilediğiniz yöntemi tercih edebilir ve konforlu bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Paylaşımlı taksilerin fiyatları genellikle kişi başı 2 dolardan başlıyor. Sadece 10-15 dakika içerisinde Phnom Penh şehir merkezine varabiliyorsunuz. Özel taksi şirketlerinden bazıları, Makara Taxi (+855887777327), Global Taxi ve Phnom Penh Taxi Service (+85510978889). Özel taksilere binecekseniz eğer 17 dolar gibi yüksek bir ücret ödemeniz gerekebilir. Ama biraz pazarlıkla 10 dolar vererek de şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havalimanı taksileri, sadece Phnom Penh Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşımı sağlıyor ve şehir merkezi, Wat Phnom ya da Riverside’a gitmek isteyenlerden 12 dolar, BKK, Russian Market gibi yerlere 15 dolar, Chroy Changvar gibi nehrin karşısındaki yerlere ise 18 dolar ücret talep ediyorlar. 20-15 dakika içerisinde taksiyle şehir merkezine varabileceğiniz gibi trafiğin az olduğu zamanlarda bu süre biraz daha kısalabilir.

Araç Kiralama

Phnom Penh Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine kendi aracınızı kiralayarak ulaşmak isterseniz, havalimanı terminalindeki birden çok alternatifi değerlendirebilirsiniz. Havalimanı terminalinde hizmet veren çok sayıda yerli ve yabancı araç kiralama şirketlerine uçuşunuzdan önce göz atabilir ve ön rezervasyon yaptırarak daha indirimli bir hizmet alabilirsiniz. Şehirde birkaç günden uzun kalmayı planlıyorsanız eğer araç kiralamanızı öneriyoruz. Bu sayede yakın şehirlere de günübirlik gitme şansınız olabilir.

02/06/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Phnom Penh uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Phnom Penh varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Phnom Penh uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Phnom Penh uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Phnom Penh uçuşları Pochentong Havalimanı'na düzenleniyor.

Phnom Penh yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Phnom Penh 9 saat 10 dakika, Ankara-Phnom Penh 9 saat 30 dakika, Antalya-Phnom Penh 9 saat 40 dakika, Bodrum-Phnom Penh 10 saat 10 dakika, Gaziantep-Phnom Penh 9 saat, İstanbul-Phnom Penh 9 saat 50 dakika, İzmir-Phnom Penh 10 saat 10 dakika, Trabzon-Phnom Penh 8 saat 50 dakika sürüyor.

Phnom Penh uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Phnom Penh uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Phnom Penh Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
25ºC
34ºC
Cmt
Paz
25ºC
34ºC
Paz
Pzt
26ºC
36ºC
Pzt
Sal
26ºC
36ºC
Sal
Çar
26ºC
37ºC
Çar
Uçuş Süreleri
9s 10dk
9s 30dk
9s 40dk
10s 10dk
9s 50dk
10s 10dk
8s 50dk
Haritada Görüntüle
Phnom Penh Hakkında Daha Fazla
Phnom Penh Alternatif Ulaşım
Para birimi