Gence Uçak Bileti Ara

Sizin için Seçtiğimiz Gence Varışlı Uçuşlar

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Gence Hakkında

Azerbaycan’ın ikinci en büyük kenti Gence, Elisabethpol olarak da biliniyor. 500 bin kişinin yaşadığı Gence Kafkasların en eski kentlerinden biri. Kentin tarihi o kadar eski ki, Türk kültürünün de bir parçası olan Dede Korkut Hikayeleri’nde kentin adı geçiyor. Kentte Türkçe olarak çok kolay yerel insanlar ile anlaşabilirsiniz. Azeri Türkçesinin yanından Farsça da kullanılıyor.

Kentin tarihinin çok eski olmasından dolayı farklı kültürlerden insanlar burada yaşıyor. Günümüzce sayıları az da olsa Ermeni insanlar Gence'de yaşamaya devam ediyorlar. Gence Uluslararası Havalimanı ile kente ulaşmak çok rahat. Bakü, Nahçıvan ve İstanbul’dan doğrudan düzenli uçak seferleri yapılıyor. Havalimanından Gence merkezine minibüsler ile ulaşılabiliyor. Kentte görülmesi gereken yerlerin başında Azerbaycan Türklerinin ve Farsların önemli şairi Nizami’nin anıtı geliyor. Devasa anıt şehir merkezinin biraz dışında bulunuyor. Camdan yapılan Şişe Ev, Merkez Müze, Cevat Han Anıtı, Shah Abbas Cami, Ortaçağ’dan kalma hamam ve kervansaraylar ziyaret edilmesi gereken diğer yerlerin başında geliyor. Ayrıca burada bulunan büyük alışveriş merkezleri nedeniyle çevre illerden insanlar Gence'ye alışveriş yapmaya geliyor.

Gence için bölgenin alışveriş kenti diyebiliriz. Kentin en büyük alışveriş merkezi Ganja Mall, şehir merkezinde bulunuyor. Buradaki restoranların birçoğunda döner-kebabın olduğunu göreceksiniz. Farklı bir şekilde sunulmasından dolayı, bir kere bile olsa öğle yemeği için denenebilir. Kentte sıcaklık ise yazın 34, kışın ise 6 santigrat derece seviyelerinde seyrediyor.

Havalimanından Gence Şehir Merkezine Ulaşım

Gence, Kafkasya bölgesinin içinde bulunan Azerbaycan’da çok eski zamanlardan beri varlığını sürdüren antik bir şehir, aynı zamanda da Azerbaycan’ın ikinci en büyük kenti. Ünlü Orta Asyalı şair Nizami’nin mezarı başta olmak üzere birçok tarihi yapılara sahip olan bu şehri ziyaret etmek isteyenleri Gence Uluslararası Havalimanı misafir ediyor.

Şehir, Azerbaycan’ın en kalabalık şehirlerinden biri olarak bilinse de, oldukça küçük bir yüzölçümüne sahip ve nüfusunun da çok kalabalık olduğu söylenemez. Şehir meydanını Lider Heydar Allyev’in heykeli oluştururken, bu heykeli kamusal binalar ve büyük bir park çevreliyor. Şehir içinde ulaşım olarak toplu taşıma araçları arasında çok fazla bir seçenek bulunmuyor.

Şehri dolaşmak istiyorsanız merkezde bulunan merkezi otobüs istasyonundan herhangi birine binebilir veya şehir içinde birçok bölgeye hizmet sağlayan minibüslerden faydalanabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda eski zamanlarda önemli bir rol oynayan tramvay ve troleybüs hatları, uzun süredir ulaşım hizmeti vermiyorlar. Yalnızca, özellikle yoğun zamanlarda belli başlı bölgelere hizmet veren troleybüs hatları olabiliyor. 2013 yılı itibariyle Azerbaycan hükümetinin yaptığı açıklamalara göre tramvay hattı yeniden faaliyete geçirilecek.

Bunların haricinde araç kiralama ve taksi gibi seçenekleri değerlendirecek olursanız, şehir içi ulaşımda çok daha hızlı ve konforlu bir yolculuk geçirebilirsiniz. Bazen şehir içinde ortak taksi paylaşmayı kabul eden yolculara denk gelebilirsiniz. Bu şekilde hem daha konforlu hem de daha hesaplı seyahat edebilirsiniz.

Eğer Gence’nin dışındaki bölgelere seyahat etmek istiyorsanız, uçaktan indikten sonra merkezi tren istasyonuna gidebilir, oradan komşu şehirlere veya Gürcistan gibi komşu ülkelere tren seferleri bulabilirsiniz.

Gence’nin toplu taşıma ağı çok güçlü olmasa da, tüm Azerbaycan şehirlerinde olduğu gibi Gence’de de, havalimanı, demiryolları ve turistik bölgelere ulaşımda yolculara toplu taşıma araçları sıklıkla hizmet veriyorlar. Havalimanından şehir merkezine kalkan otobüslerin yanı sıra, taksi ve araç kiralama opsiyonları da bulunuyor.

Otobüs

Havalimanından, şehir merkezine sefer yapan birçok otobüse ulaşmak mümkün. Bu otobüsler, oldukça sık aralıklarla hareket ediyorlar. Havalimanından indikten sonra, park alanının çıkışındaki terminalde gelecek otobüsleri bekleyebilirsiniz. Buradan kalkan otobüslerin ücretleri oldukça uygun.

Havalimanından şehir merkezine, yaklaşık otuz dakikalık bir süre içerisinde ulaşım sağlamanız mümkün. Şehir merkezine vardıktan sonra, gideceğiniz yere göre yolculuğunuza merkezden geçen otobüslerle devam edebilirsiniz. Şehir içi ulaşımda minibüs ile birlikte otobüs başlıca kullanılan seçeneklerden biridir. Otobüslerle şehrin istediğiniz bölgesine rahatlıkla seyahat edebilirsiniz.

Bunların yanı sıra, Bakü ve Goranboy şehirlerine sefer yapan otobüslerle şehirler arası yolculuğa da çıkabilirsiniz. Bu otobüsler, saat başı veya yarım saatte bir, sabah erken saatten akşam üzerine kadar hizmet veriyorlar.

Minibüs

Minibüsler havalimanından şehir içine ulaşım sağlamıyorlar. Ancak otobüsle şehir merkezine geldikten sonra minibüsler aracılığıyla şehrin birçok bölümüne seyahat edebiliyorsunuz. Minibüslerin ücretleri de oldukça uygun.

Tren

Tren, gerek havalimanından şehir merkezine, gerek şehir içi ulaşımda kullanılan bir seçenek değil. Gence’den en çok Bakü ve Astara şehirlerine tren seferleri düzenleniyor. Bakü’ye seyahat etmek için ekspres tren alternatifini de değerlendirebilirsiniz.

Araç Kiralama

Havalimanı terminalinin içinden araç kiralayabileceğiniz gibi, uçuşunuzdan önce internet aracılığıyla da aracınızı ayırtabilirsiniz. Bu araçların ücretlendirmesi kilometreye göre ayarlanıyor ve havalimanından şehir içine ulaşımda en güvenli, hızlı ve rahat ulaşımı bu yöntemle sağlayabiliyorsunuz. Eğer ailenizle seyahat ediyorsanız, özellikle araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

Taksi

Taksi de şehir içi ulaşımda bir alternatif. Ancak havalimanında taksi bulmak bazen çok kolay olmayabiliyor. Ara sıra taksi işlevi gören çek çek araçları da taksiye benzer bir hizmet sağlıyorlar. Eğer taksiye binecekseniz, taksi şoförü ile ücret konusunda önceden konuşmanızı öneririz.

09/05/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Gence uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Gence varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Gence uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Gence uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Gence uçuşları Ganja Havalimanı'na düzenleniyor.

Gence yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Gence 1 saat 10 dakika, Ankara-Gence 1 saat 20 dakika, Antalya-Gence 1 saat 40 dakika, Bodrum-Gence 2 saat, Gaziantep-Gence 1 saat 40 dakika, İstanbul-Gence 1 saat 50 dakika, İzmir-Gence 2 saat, Trabzon-Gence 1 saat sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Gence uçuşu düzenliyor?

Türk Hava Yolları İstanbul şehirlerinden direkt Gence uçuşları düzenliyor.

Gence uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Gence uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Gence Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Per
11ºC
21ºC
Per
Cum
13ºC
24ºC
Cum
Cmt
10ºC
25ºC
Cmt
Paz
7ºC
17ºC
Paz
Pzt
10ºC
20ºC
Pzt
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Gence Hakkında Daha Fazla
Gence Alternatif Ulaşım
Para birimi