Donetsk International Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2020 Google
Donetsk International Havalimanı Hakkında

Uzun bilinen adıyla Donetsk Sergey Prokofiev Uluslararası Havalimanı, Ukrayna’nın en turistik yerlerinden biri olan Donetsk Oblast’ın şehir merkezinin 10 km kuzeybatısında konumlanıyor. 4000 metre uzunluğunda pisti ile taşımacılık hizmeti veren Donetsk Havalimanı, aynı zamanda Donbassaero hava yolu şirketinin de merkezi. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan aktarmasız olarak ulaşabileceğiniz Donetsk Havalimanı’ndan Donetsk şehir merkezine gitmek de oldukça pratik. Donetsk Havalimanı’na seferi bulunan yabancı hava yolu şirketlerinden bazıları, Aeroflot, Austrian Airlines, Flydubai, LOT Polish Airlines ve Antalya’dan seferi bulunan Ukraine International Airlines.

Donetsk International Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Kalmius Nehri üzerinde yer alan Donetsk, Ukrayna’nın en zengin ve gelişmiş sanayi şehridir. 2012 senesinde Avrupa Futbol Şampiyonasına ev sahipliği yapmış Donetsk, Ukrayna’nın en ünlü şehirlerinden biri aynı zamanda. Donetsk şehir içi ulaşımda metro dışında birçok toplu taşıma aracı bulunur. Donetsk şehir içinde otobüs, matruşka adı verilen minibüs, tramvay, troleybüs, banliyö, taksi ve araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak ulaşımınızı sağlamanız mümkün.

Otobüs, tramvay ve troleybüs bilet ücretleri en güncel fiyatıyla 1,5 Grivnadır. Biletleri şoförden alabileceğiniz gibi; duraklardan da temin edebilirsiniz. Donetsk’in yüzölçümü olarak çok büyük bir şehir olmamasından dolayı, şehir içinde toplu taşıma araçları sık tercih edilir. Kentte ulaşımın en yoğun olduğu havalimanı-şehir merkezi arası yolculuklarda ucuz ve hızlı olduğu için tercih edilen bir diğer ulaşım aracıysa, taksilerdir.

Tramvay ve troleybüs hatlarının birbiriyle bağlantılı olması, şehir içi ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırır. Troleybüs ve tramvay hatlarının sayısı çok ve bilet ücretleri de ucuz. Bunun dışında şehrin diğer bir toplu taşıma aracı olan otobüsler, tramvay ve troleybüslere göre daha az sayıda ve daha yavaş. Yine de yolcular tarafından tercih edilen otobüsler, şehrin birçok bölgesine hizmet verir. Şehirde toplu taşıma araçlarını kullanabileceğiniz gibi; araç kiralama hizmetlerinden de faydalanabilir ve şehir dışındaki yerlere de günübirlik gidiş geliş yapabilirsiniz.

Ukrayna’nın en turistik yeri ve aynı zamanda başkenti olan Kiev ile Donetsk arası 700 kilometredir. Kiev-Donetsk arası yaklaşık 10 saat süren hızlı trenler mevcut. Haftanın hemen hemen her günü ve saatinde toplu taşıma araçlarına rastlamanız mümkün. Hele ki matruşka adındaki minibüs/dolmuşlar, şehrin her bölgesine ulaşım hizmeti verir.

Tramvay ve troleybüsler ise biraz daha kısa mesafeli yolculuklarınız için tercih edilebilir. Birbiriyle bağlantılı bu iki toplu taşıma aracını kullanarak, (aktarmalı da olsa) istediğiniz yere kısa sürede ulaşabilirsiniz. Donetsk Uluslararası Havalimanı, Donetsk şehir merkezinin yaklaşık 10 km kuzeybatısında yer alır. Havalimanından şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. Hem havalimanının sağladığı taksi ve shuttle hizmetleri; hem de otobüs, tramvay, troleybüs, banliyö, matruşka gibi hızlı toplu taşıma araçları, havalimanı ile şehir merkezi arası ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırır.

Donetsk Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için, indiğiniz terminalin dışına çıkarak otobüs, troleybüs ve tramvay duraklarını görebilirsiniz. Taksiler de aynı şekilde terminal çıkışında bulunur. Şehirde kalma süreniz daha uzun ve şehrin diğer yerlerini de gezmek istiyorsanız, önceden aracınızı internet üzerinden kiralayabilir ve havalimanındaki seçtiğiniz kiralama şirketinden aracınızı alabilirsiniz.

Otobüs

Donetsk Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımlardan en sık tercih edilen toplu taşıma araçlarından biri otobüsler. Şehir içinde ise daha az tercih edilir. Rota olarak kısıtlı bölgelere hizmet veren otobüsler, havalimanı-şehir merkezi arası yolculuklar için ekonomik. Terminal çıkışında bulunan otobüs durağından 73 numaralı otobüs hattına binerseniz, Donetsk şehir merkezine 1,50 Grivnaya gitmeniz mümkün. Otobüs biletini otobüse bindikten sonra şoförden almanız gerekiyor. Şehir merkezine ulaşımınız 25-30 dakika sürer. Haftanın her günü, 05:59-18:43 mesai saatleri arası hizmet veren otobüslerin 28, 30, 34 ve 80 numaraları da dâhil olmak üzere toplamda 5 hattı bulunur. Bu otobüsler her 40-60 dakikada bir sefer düzenler.

Matruşka (Minibüs / Dolmuş)

Şehir genelinde en geniş rotaya ve hatta sahip olan toplu taşıma aracı matruşka adındaki minibüsler. Şehir içinde büyük kolaylık sağlayan matruşkalara havalimanı terminal çıkışından şehir merkezine otobüslerden daha hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Havalimanından şehre matruşka ile ulaşmak yaklaşık 15 dakika sürer. Otobüs, tramvay ve troleybüslerin bilet ücretlerinin her yer için aynı olmasına karşın, matruşkaların bilet ücretleri gidilecek yere göre değişkenlik gösterir. Genel fiyat ortalaması, 2 Grivna civarındadır. Mesai saatleri ve çalışma günleri açısından diğer toplu taşıma araçlarına göre daha esnek olmasından dolayı istediğiniz her an matruşka bulabilirsiniz. Her matruşka hattının kendine özel çalışma saatleri ve ücretleri mevcut.

Tramvay

Donetsk şehir merkezinden yaklaşık 5 mil uzaklıkta bulunan havalimanından ulaşımlarınızda tercih edebileceğiniz bir diğer ucuz, hızlı ve kolay seçenek tramvaydır. 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 15 ve 16 olmak üzere toplamda 9 ana hattı bulunan tramvayların bir kişilik bilet ücreti 2016 güncel fiyatıyla 1,50 Grivnadır. Donetsk Uluslararası Havalimanı’ndan 6 numaralı tramvaya bindiğiniz takdirde 10-15 dakika içerisinde şehir merkezine ulaşmanız mümkün. 15-20 dakikada bir seferleri bulunan 6 numaralı tramvayın çalışma saatleri; 04:50-19:56’dır. Hafta sonu hizmet vermeyen tramvayların mesai saatleri, hat numarasına göre değişkenlik gösterir.

Troleybüs

Donetsk şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen ve popüler olan toplu taşıma aracı troleybüsler. Tramvay hatlarıyla da birbiriyle bağlantılı olmasından dolayı, yolcular hızlı bir şekilde aktarma yaparak, şehir için istedikleri her noktaya hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Tıpkı tramvaylar gibi troleybüslerin de bir kişilik bilet ücreti 11 Şubat 2016 güncellenmiş haliyle 1,50 Grivnadır. Ama mesai saatleri troleybüs hattına göre değişkenlik gösterir. 2, 4, 7, 8, , 9, 10, 15 ve 16 numaralı olmak üzere totalde 9 troleybüs hattı var.

Rota 2 troleybüsü, şehir içinde en çok durağı bulunan ve varış noktası olan en popüler troleybüs hattı. Şehirdeki en uzun rotaya sahip 10 numaralı troleybüs hattı, Gorky Kömür Madeni İşletmesi ile October Kömür Madeni İşletmesi’ni birbirine bağlar.

Donetsk Havalimanı’ndan şehir merkezine 10 dakikada ulaşmak için 2 ya da 10 numaralı troleybüs hattından birine binmeniz gerek. 2 numaralı troleybüs hattının, havalimanından şehir merkezine 3-6 dakikada bir seferi bulunur ve bu hizmetten haftanın her günü 04:51-20:50 saatleri arasında faydalanmanız mümkün. 10 numaralı troleybüs hattı ise 18-25 dakikada bir sefer düzenler ve haftanın her günü 05:54-19:17 saatleri arasında hizmet verir.

Banliyö

Ukrayna’da “Sburban” adı verilen banliyöler havalimanı ile şehir merkezi arasında ve şehir içinde seferler düzenler. 96, 107, 107B, 107D, 107V, 111, 121 ve 126 olmak üzere toplamda 6 banliyö hattı bulunan Donetsk’te biraz pahalı olsa da daha hızlı bir ulaşım aracıdır.

Bilet ücretleri ve çalışma saatleri, banliyö hatlarına göre değişkenlik gösterir. Havalimanından şehir merkezine gitmek için, terminal çıkışında yer alan 107B veya 107V hatlarından birine binmeniz gerek. 107B numaralı banliyö hattının çalışma saatleri; 06:23:00 ve bir kişilik bilet ücreti ise 7,50 Grivnadır. Haftanın 7 günü hizmet veren 107B numaralı banliyö, 6-15 dakikada bir kalkar. Havalimanından şehir merkezine gidebileceğiniz bir diğer banliyö hattı olan 107V’nin bir kişilik ücreti ise 8 Grivnadır. Ancak 70-80 dakikada bir ve 04:10-19:00 saatleri arasında seferleri mevcut.

Taksi

Donetsk şehir genelinde toplu taşıma araçlarını tercih etmeyen hemen hemen herkes ulaşımını taksilerle sağlar. Taksiler hem ucuz hem de kapıdan kapıya hizmet verir. Hatta bazı taksi şoförlerinin taksimetreyi açmamasından dolayı pazarlıkla daha ucuza da gelebilir. Şehrin her noktasında 7/24 görebileceğiniz taksiler, Donetsk Havalimanı’nda da bol sayıda mevcut. Havalimanından şehre ulaşım genellikle 100 Grivna gibi bir fiyat tutar. Fakat taksimetreyi açmaması ve sizin de pazarlık yapmamanız sonucu bu ücret 140 Grivnaya kadar çıkabilir. Taksi ile 11.2 kilometrelik yolculuk süreniz, trafiğin yoğun saatlerine göre değişir ama normal saatlerde yaklaşık 12 dakika sürer.

Araç Kiralama

Donetsk şehrini kısa süreli ziyaret eden turistler için araç kiralama hizmetleri pek de ekonomik sayılmaz. Şehirdeki toplu taşıma araçlarının çeşitliliği ve şehrin küçük olması, araç kiralama hizmetlerini en son tercihe bırakır. Ama Donetsk’te daha uzun süreli konaklamak isteyenler için araç kiralama hizmetleri elbette daha ekonomik. Donetsk Uluslararası Havalimanı’na varmadan önce internet üzerinden aracınızı daha uygun fiyata kiralayabilir ve iner inmez de aracınızı alarak şehir merkezine gidebilirsiniz. Yaklaşık 12 dakika süren yolculuğunuz için ödemeniz gereken benzin ücreti Türk Lirası olarak 3 TL-4 TL arasındadır.

15/09/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Donetsk International Havalimanı'na Ulaşım

Donetsk şehir içinde aktif olarak hizmet veren otobüs, troleybüs, minibüs, tramvay, banliyö ve taksi gibi ulaşım araçlarının hepsi şehir merkezinden havalimanına gider.

Otobüsler, diğerlerine göre daha yavaş ve sefer sayısı daha azdır. Şehrin tümüne yayılmış tramvay ve troleybüs hatları birbirine bağlıdır ve bu sayede nerede olursanız olun; aktarmalı da olsa şehrin her noktasından havalimanına ulaşmak çok kolay. Şehir merkezinden 5 mil uzaklıkta konumlanmış Donetsk Uluslararası Havalimanı’na şehir merkezinden her yerde karşınıza çıkabilecek, 7/24 hizmet veren taksilerle veya kendi kiraladığınız aracınızla gidebilirsiniz.

Otobüs, tramvay ve troleybüs bir kişilik bilet ücreti, tek ve sabittir. Geçtiğimiz şubat ayında yayınlanan güncel tarifeye göre bu üç toplu taşıma aracı için tek kişilik bilet ücreti 1,50 Grivnadır. Banliyö ve minibüslerin ücretleri ise hat numarasına ve gidilecek yere göre değişkenlik gösterir. Otobüs Donetsk’te tramvay ve troleybüsten sonra en çok tercih edilen ulaşım aracı olan yerel otobüsler, şehir merkezinden havalimanına da ulaşım hizmeti sağlar. Bilet fiyatı 1,50 Grivna olan bu otobüslerle havalimanına ulaşmak çok kolay değil. Otobüs hat sayısı çok olmadığından dolayı havalimanına ulaşmak için birden fazla aktarma yapmanız gerek. Fakat 73 numaralı otobüsün rotasındaki durakların birinden binerseniz havalimanına aktarma yapmadan gidebilirsiniz.

Donetsk Havalimanı’na otobüsle ulaşmanın bir başka yolu da; Universitetskaya’dan 30-35 dakika süren Putilovskiy otobüsüne binip; Putilovskiy’den de havalimanına aktarma otobüsüne binebilirsiniz. Putilovskiy ile havalimanı arası 5-10 dakika sürer.

Matruşka (Minibüs / Dolmuş)

Minibüs ya da dolmuş tarzında olan, Ukrayna’nın genelinde popülerleşmiş toplu taşıma aracı, matruşkalar Donetsk şehrinin her noktasına ulaşır. Otobüs, tramvay ve troleybüs bilet ücretleriyle arasında büyük bir fark yok. Donetsk şehrinde aktif olarak hizmet veren toplamda 74 matruşka hattı mevcut. 10, 17, 19A, 25, 37, 38B, 46B ve 70 numaralı minibüs hatları havalimanına direkt ulaşım hizmeti sağlar. Şehrin hangi noktasında olursanız olun; bu numaralardan birine rastladığınız zaman binip, kısa sürede Donetsk Havalimanı’na gidebilirsiniz. Bilet ücretleri ise; 10, 17, 19A, 25, 37 ve 38B numaralı matruşkaların 3 Grivna; 46B ve 70 numaralı matruşkaların ise 3,50 Grivnadır.

Tramvay

9 farklı hattıyla hizmette olan Donetsk tramvayları, hızlı, ucuz ve seferleri kısa aralıklarladır. Şehir merkezinden tramvay ile aktarmasız olarak havalimanına gitmek için 6 numaralı tramvay hattına binmeniz gerekir. Bu hattın ana durakları; Postysheva, Donets’kyi TsUM, Dzerzhyns’koho Ave., Moskva TK, Lenina Square, Huravo Ave., Tsentral’nyi Rynok, Akademichna, Vatutina Ave., Donbass Arena Stadium, Shaktar, Vyzvolennia Donbasu Ave., Kotsiubyns’koho St., Cheliuskintsv St., AZS, Ochakivs’ka St., Pavla Popovycha St., 18-ho Partzizdu St., Kyvs’ki Ave. ve Ekonomichna’dır.

Troleybüs

Şehrin farklı noktalarına hizmet veren ve bazı tramvay hatlarıyla bağlantılı olan Donetsk troleybüsleri, şehirden havalimanına ulaşımda daha çok seçenek sunmaktadır. 2 ya da 10 numaralı troleybüs hattından birine binerek havalimanına 10-15 dakikada varmanız mümkün. Haftanın 7 günü hizmet veren troleybüs hatları, şehrin birçok noktasına ulaşım hizmeti verdiği gibi; havalimanına direkt ulaşımlarda da en çok tercih edilen toplu taşıma aracıdır. Otobüs ve tramvaylarla bilet ücreti aynıdır: 1,50 Grivna. Biletinizi troleybüse bindikten sonra şoförden alabilirsiniz.

Banliyö Treni

Donetsk banliyöleri, diğer toplu taşım araçlarına göre daha pahalıdır ama şehir turu ve deneyim açısından yolculuk yapması oldukça keyifli. Banliyö biletleri hat numarasına göre değişir. Şehirde 8 farklı banliyö hattı mevcut. 107B ve 107V numaralı banliyö hatlarından birini kullanarak, Donetsk Havalimanı’na direkt ulaşmanız mümkün. Haftanın 7 günü hizmet verir. Havalimanına doğrudan giden bu iki banliyö hattı da farklı rotaları izler ama kalkış ve iniş noktaları aynıdır. Her ikisi de Donetsk Otobüs Garı’ndan 6-15 dakikada bir kalkar. Aynı zamanda rotalarında bulunan Vokzalna Square’e başka bir toplu taşıma aracıyla gittikten sonra, havalimanına giden banliyöye binebilirsiniz.

Taksi

Donetsk taksilerini şehrin her yerinde görebilirsiniz. Taksilerin tek bir kuruma veya şirkete bağlı olma durumu yok ve bazı taksiciler taksimetreyi hiç açmazlar. Bindiğiniz taksinin şoförü taksimetreyi açmazsa eğer, mutlaka pazarlık yapın. Taksimetreyi açsın açmasın, taksiye binmeden önce gideceğiniz yere ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini taksiciye sormanızda fayda var. Donetsk taksilerinin en güzel tarafı, saatlik kiralama ücretinin çok uygun olmasıdır. Saatlik bir taksiyi yaklaşık 10 dolara kiralamanız, hem ekonomik hem de geziniz için daha konforlu olur. Şehir merkezinden havalimanına taksiyle gitmek yaklaşık 100-110 Grivnadır. 12 kilometrelik bu yolculuk 10-15 dakika sürmesine karşın, trafiğin yoğun saatlerinde uçuş saatinizden önce çıkmanız daha iyi olur.

Araç Kiralama

Şehri ziyaret eden turistlerin pek de tercih etmediği araç kiralama hizmetleri, genelde daha uzun kalmak isteyen ziyaretçiler için daha ekonomik olabiliyor. Aynı zamanda Donetsk dışındaki Ukrayna’nın diğer şehirlerini de gezmek isteyenler, araç kiralayarak, ulaşımını daha ucuza getirebilir. Şehir merkeziyle havalimanı arası 12 kilometre olması sizi yanıltmasın. Çünkü trafiğin en yoğun olduğu sabah ve akşamüstü saatlerinde uçuşunuza geç kalabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Donetsk şehrinin 10 km kuzeybatısında yer alan Donetsk Uluslararası Havalimanı, 1940’larda kurulan ve 2014 senesinde Donbass savaşı yüzünden yok olmasına rağmen 2015’te tekrardan kurularak, hizmete vermeye başlamıştır. Türk Hava Yolları ve Pegasus’un Donetsk Havalimanı’na direkt seferleri var ve uçuş süresi ortalama 2 saat.

Donetsk Havalimanı’nın şehir merkezine özel taksi ve shuttle hizmetleri mevcut. Bunun dışında havalimanı içerisinde de ücretsiz Wifi, yeme içme alanları, ziyaretçi danışma bürosu, döviz bürosu ve alışveriş yapabileceğiniz birkaç mağaza bulunur.

14/09/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Donetsk Seyahat Rehberi
Donetsk Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Per
Cum
Cmt
Paz
Pzt
Per
Cum
Cmt
Paz
Pzt
17ºC
13ºC
12ºC
12ºC
15ºC
28ºC
27ºC
20ºC
21ºC
25ºC
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
1 saat 30 dk
Ankara
1 saat 50 dk
Antalya
1 saat 40 dk
Bodrum
1 saat 50 dk
Gaziantep
1 saat 30 dk
İstanbul
1 saat 10 dk
İzmir
1 saat 40 dk
Trabzon
1 saat 30 dk
Haritada Görüntüle
Para birimi
x