Bujumbura Uçak Bileti Ara

Bujumbura Hakkında

Orta Afrika’da küçük bir devlet olan Burundu Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Tanganika Gölü’nün kuzeydoğu kıyılarında konumlanmıştır. Afrika’nın 1800’lü yıllardaki değişmez kaderi bu kentte de hüküm sürmüş, uzun yıllar Alman sömürgesi olarak varlığını sürdürmüştür. Sömürge dönemi öncesi küçük bir köy görünümünde olan Bujumbura, 1886 yılında Alman Doğu Afrikası’nın askeri merkezi olarak kullanılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı sonrasında, Belçika’ya ait sömürge topraklarına dahil olan kent, ülkenin 1962 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla özgürlüğüne kavuşmuştur. Burundi’nin; sanayi, ticaret ve iletişim merkezi olarak en gelişmiş şehridir. Denize kıyısı olmayan ülkenin tek limanı Bujumbura’dadır. Baykal Gölü’nden sonra dünyanın en derin ikinci gölü olan Tanganika Gölü’ndeki liman; kalay, deri, kahve ve pamuk ihracatında kullanılmaktadır. Kentte ayrıca tekstil, sabun, ayakkabı ve metal eşya atölyeleri yaygındır. Kolonyal mimari dokunun korunduğu şehirde; Merkez Pazar, Bujumbura Yaşam Müzesi, Bujumbura Jeoloji Müzesi, Karera ve Saga plajları ile Rusizi Milli Parkı görülmeye değer gezi noktalarıdır. Tropikal savana iklim etkisinde bulunan şehirde Ekim-Nisan ayları arası oldukça yağışlı geçerken, yılın kalan zamanı bir o kadar kuraktır. Bujumbura Uluslararası Havaalanı kent merkezine 10,3 km. uzaklıktadır.

Havalimanından Bujumbura Şehir Merkezine Ulaşım

Burundi’nin başkenti Bujumbura’da yer alan Bujumbura Uluslararası Havalimanı aynı zamanda ülkenin tek uluslararası havalimanı. Şehirde genellikle yerel dil ve Fransızca konuşuluyor. İngilizce konuşanların sayısı son derece az. Bu nedenle şehirde uzun süre kalmayı planlıyorsanız Fransızca veya yerel dilden işinize yarayacak bazı kalıpları öğrenmeniz tavsiye ediliyor. Bujumbura Uluslararası Havalimanı’na indiğinizde terminalin hemen dışında yer alan taksilerden birine binerek merkeze yolculuk yapabilirsiniz. Taksiler terminal önünde genellikle kolayca bulunabiliyor. Eğer taksi yoksa, havalimanı danışmasından destek isteyebilir, terminalden bir araç kiralayabilir veya servis araçlarını kullanarak merkeze kadar gelebilirsiniz. 

Taksi

Bujumbura Uluslararası Havalimanı’nda genel olarak taksi bulmakta zorlanmazsınız. Havalimanına indiğimizde terminalden dışarı çıkarak terminal önünde sıralanan Bujumbura taksilerinden birine binebilirsiniz. Taksilerle merkeze kadar yolculuk sadece dakikalar sürüyor ve ödemeniz gereken tutar ise 20 Amerikan Doları karşılığında yerel para birimi tutuyor. Merkezde veya şehrin yakınlarında daha uzak bir yere seyahat etmeniz gerekiyorsa bu tutar biraz daha yükselebilir. Eğer havalimanından uzak bir noktaya gidecekseniz ve ödeyeceğiniz tutarı önceden bilmek isterseniz taksi sürücüsü ile konuşarak belirli bir fiyatta anlaşmaya çalışabilirsiniz.

Araç Kiralama

Bujumbura Uluslararası Havalimanı ve yakınlarında araç kiralayabileceğiniz alternatifler de yer alıyor. Kiralık araçları tercih ederken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise şehrin karışık trafiği. Genellikle trafik kurallarına uyulmaması nedeniyle araç kullanmak çoğu zaman fazlasıyla zorlayıcı bir iş olabiliyor. Yine de tercihiniz araç kiralamadan yana olursa internet üzerinde önceden rezervasyon yaptırarak havalimanına indiğinizde araç bulma şansınızı arttırabilirsiniz. Havalimanından çıktığınızda Bujumbura kent merkezi yönünü gösteren levhaları izleyebilir ve dakikalar içinde şehrin merkezi bölgelerinde olabilirsiniz. Bujumbura’da araç kiralamanın bir diğer zorlayıcı yanı ise park yeri bulma zorluğu. Şehrin kalabalık ve karmaşık ortamında aracınızı park etmek için güvenli bir bölge bulduğunuza emin olmalısınız.

Tuk-tuk 

Sadece sürücü ile bir veya iki yolcu için yer bulunan küçük araçlar tuk-tuk adı ile biliniyor ve şehirde yaygın olarak kullanıyor. Havalimanı yakınlarında bir tuk-tuk bularak dilerseniz şehrin merkezine bu araçlarla gelebilirsiniz. Tuk-tuk fiyatları taksilere kıyasla biraz daha uygun sayılabilir ancak bu araçlar bavullarınızı taşımak için geniş bir yere veya bagaja sahip değiller. Tuk-tuk özellikle şehirde bir yerden bir yere hızlıca yetişmeniz gerektiğinde tercih edebileceğiniz bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Özel Servisler 

Genellikle şehri ziyaret eden yabancı konukların tercihi olan özel servisler Bujumbura Uluslararası Havalimanı’ndan merkeze gelmenin diğer bir hızlı ve pratik yolu. Özel servis araçlarının ofisleri havalimanında bulunabileceği gibi önceden internet üzerinden servis rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Özel servis araçlarıyla havalimanından çıkarak merkezde doğrudan gelmek istediğiniz yere kadar yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanından merkeze yolcularını taşıyan özel servislerin ücretleri ise seyahat dönemine, yolcu sayısına ve gidilen mesafe gibi kriterlere göre farklılık gösterebiliyor.  

31/07/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Bujumbura uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Bujumbura varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Bujumbura uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Bujumbura uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Bujumbura uçuşları Bujumbura Intl Havalimanı'na düzenleniyor.

Bujumbura yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Bujumbura 5 saat 40 dakika, Ankara-Bujumbura 6 saat, Antalya-Bujumbura 5 saat 30 dakika, Bodrum-Bujumbura 5 saat 30 dakika, Gaziantep-Bujumbura 5 saat 40 dakika, İstanbul-Bujumbura 6 saat 10 dakika, İzmir-Bujumbura 5 saat 40 dakika, Trabzon-Bujumbura 6 saat 10 dakika sürüyor.

Bujumbura Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
20ºC
26ºC
Sal
Çar
20ºC
27ºC
Çar
Per
20ºC
29ºC
Per
Cum
21ºC
28ºC
Cum
Cmt
21ºC
31ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
5s 40dk
5s 30dk
5s 30dk
5s 40dk
6s 10dk
5s 40dk
6s 10dk
Haritada Görüntüle
Bujumbura Alternatif Ulaşım
Para birimi