Billund Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Billund Hakkında

Danimarka’nın Jutland Yarımadası’nda yer alan küçük bir yerleşim birimidir. Billund’un dünyaca bilinen en önemli özelliği, ünlü oyuncak markasının tema parkı olan Legoland’e ev sahipliği yapıyor olmasıdır. 1968 yılında açılan Legoland, bugün dünyadaki benzerlerinin en büyüğüdür. Oyuncak şirketinin genel merkezi de bu şehirdedir. Kuruluşu çok eski tarihlere dayanan Billund’un adı ilk olarak 1291tarihli belgelerde ortaya çıkmış ve kent Grene Kilisesi topluluğunun yaşadığı küçük bir bucak olarak tanımlanmıştır.

1510 yılında ‘Billund’ adını alan şehir, 1916 yılında -daha sonra Lego Oyuncak Markası’nı yaratacak olan isim- Ole Kirk Cristiansen’in yatırımlarıyla çehre değiştirmeye başlamıştır. Billund Mobilya Fabrikası’nı satın alan Cristiansen, fabrikada üretilen ürünlerin ahşap atıklarından küçük oyuncaklar üretmeye başlamış; 1934 yılında da Lego fabrikasını kurarak oyuncak üretimini tamamıyla bu tesise kaydırmıştır. Cristiansen’in bu girişiminin ardından, 1930’lu yılların sonlarına doğru şehirde yeni fabrikalar açılmış ve Billund ekonomik olarak gelişmeye başlamıştır. Bugün çocuklu ailelerin yoğun olarak ilgi gösterdiği şehir, yıldan yıla büyüyen bir ‘Lego Turizmi’ akınına uğramaktadır. Dolayısıyla kentin en popüler turistik merkezi, içinde bir aktivite merkezi ve bir su parkının da yer aldığı Legoland’dir. 

Ayrıca şehrin hayvanat bahçesi ile Kongernes Jelling ve Vandel Müzesi şehrin diğer tursitik gezi noktalarıdır. Avrupa’nın en kuzeyindeki konumu nedeniyle soğuk ve ılıman iklimin görüldüğü şehir, yaz ve kış aylarında büyük ölçüde yağış almaktadır. Bullund Havaalanı kentin 1,9 km. kuzeydoğusundadır.

Havalimanından Billund Şehir Merkezine Ulaşım

Billund, 1960’ların başında küçük bir kasaba iken Lego Grup’un kurduğu lego fabrikaları ile artık Danimarka Güney Bölgesi’nin ikinci büyük şehri ve büyümeye devam ediyor. Küçük, sempatik ve düzenli bu şehir, Jutland Yarımadası'nın tam ortasında yer alıyor. Avrupa'nın en büyük lego parkı olan Legoland, Billund’un sembolü ve çekim merkezi olarak dikkat çekiyor.

Legoland sayesinde dünya çapında popülerliğe kavuşan Billund, şehir ve ülke dışından gelen yolcuları Uluslararası Billund Havalimanı’nda karşılıyor. Otobüsler şehrin tüm bölgelerine ve Danimarka’nın önde gelen pek çok şehrine yolcu taşıyor. Taksiler ise tüm gün şehir ulaşımına katkı sağlıyor. Hayat standartlarının yüksek olduğu Danimarka’da olduğu gibi Billund’da da hemen hemen her bireyin kendine ait bir aracı olması nedeniyle diğer ulaşım araçları pek tercih edilmiyor.

Billund Havalimanı’nda şehir merkezine yolculuk yapmak isteyenler için otobüsler, taksiler ve özel limuzin hizmeti sunuluyor. Araç kiralayarak da şehir merkezine ulaşmak mümkün.

Taksi ve Limuzin

Şehir merkezine yolcu taşıma konusunda Billund Havalimanı’nda birçok taksi firmasının hizmet veriyor olması kaliteyi arttıran bir faktör. Taksi şoförlerinin hemen hemen tamamının İngilizce bilmesi ve taksilerde kredi kartı ile ödeme yapılabilmesi büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca bazı taksi firmalarının sunduğu şoförlü limuzin hizmetine 24 saat ulaşabilirsiniz.

Otobüs

Billund Havalimanı terminal binası çıkışında bulunan duraklardan ulaşabileceğiniz otobüsler ile şehir merkezine gidebilirsiniz. Dokuz ayrı hat (43, 44, 166, 144, 119, 143, 179, 166, 119) günün farklı saatlerinde hizmet veriyor. Sabah 03:55 ile gece 00:06 saatleri arasında çalışan otobüsler, trafik yoğunluğuna göre ortalama 10 dakikada şehir merkezine varıyor.

Araç Kiralama

Tatil ve gezinti için tercih edilen Billund’da yol boyunca durarak bu güzellikleri dolaşmak ve şehrin tadını çıkarmak isteyenler araç kiralayarak yolculuk yapabilirler. Araç kiralamak için havalimanı içerisinde Avis, Budget, Hertz, Sixt, Enterprise ve Billeje firmaları tüm gün yolcuları bekliyor.

20 Şub 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Billund uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Billund varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Billund uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Billund uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Billund uçuşları Billund Havalimanı'na düzenleniyor.

Billund yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Billund 3 saat 30 dakika, Ankara-Billund 3 saat, Antalya-Billund 3 saat 10 dakika, Bodrum-Billund 3 saat, Gaziantep-Billund 3 saat 40 dakika, İstanbul-Billund 2 saat 40 dakika, İzmir-Billund 2 saat 50 dakika, Trabzon-Billund 3 saat 20 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Billund uçuşu düzenliyor?

Wizz Air Sofya şehirlerinden direkt Billund uçuşları düzenliyor. Royal Air Force Budapeşte şehirlerinden direkt Billund uçuşları düzenliyor.

Billund Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
10ºC
17ºC
Sal
Çar
14ºC
18ºC
Çar
Per
12ºC
19ºC
Per
Cum
14ºC
20ºC
Cum
Cmt
12ºC
19ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Billund Hakkında Daha Fazla
Billund Alternatif Ulaşım
Para birimi