Palese Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2021 Google

Sizin İçin Seçtiğimiz Palese Havalimanı Kalkışlı Uçuşlar

Sizin için Seçtiğimiz Palese Havalimanı Varışlı Yurt Dışı Uçuşlar

Palese Havalimanı Hakkında

İtalya ticaretine yön veren liman kenti Bari’de İtalyan Hava Kuvvetleri’nin eğitimi ve askerî uçuşların gerçekleştirilmesi maksadıyla 1930 yılında kurulan Palese Havalimanı, 2. Dünya Savaşı’nda İngiliz askerleri tarafından ele geçirildi. Savaş boyunca İngiltere ve Amerika’nın ortak askerî komuta merkezi olarak kullandığı havalimanı, 1960’ların başında sivil uçuşlara açıldı. 1981’de kargo terminali olarak kurulan bina, kargo taşımacılığına talep olmamasının ardından yolcu terminaline çevrildi. 2000 yılında başlatılan yenileme çalışmaları 2006’da tamamlandığında havalimanının kule, pist, terminal ve otoparkı tamamen yenilenmiş oldu. Hâlâ İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından da askerî amaçlarla kullanılan Palese Havalimanı yıllık 4 buçuk milyon yolcuyu ağırlıyor.

Palese Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

İtalya'nın güneydoğusunda bulunan Bari aynı zamanda bölgenin en önemli limanlarından birine de ev sahipliği yapıyor. Güney İtalya'nın Napoli'den sonra en büyük ikinci şehri olarak anılan kent hem deniz hem de kara ve hava taşımacılığında son derece önemli bir yere sahip. Küçük bir meydanı ve dünyaca ünlü katedrali ile bilinen şehirde havalimanı kent merkezine oldukça yakın.

Şehrin merkezinden 8 kilometre uzaklıkta yer alan havalimanı Karol Wojtyla veya Palese Havalimanı adlarıyla da biliniyor. Yapımı 1930'lu yıllara dayanan havalimanı önceleri askeri amaçlarla kullanılsa da günümüzde bölgenin turizmi için önemli bir yere sahip. Havalimanında İtalya'nın dünyaca ünlü tatlarını deneyebileceğiniz restoran ve kafeler, alışveriş yapmak isteyenler için mağazalar ve yolculuğuna kiralık araçla devam etmeyi düşünenler için araç kiralama ofisleri mevcut.

Ayrıca para transferi ve diğer bankacılık işlemleriniz için bir banka şubesi ile çok sayıda ATM yine havalimanında yolcuları bekleyen hizmetler arasında.

Seyahatiniz öncesinde dinlenebileceğiniz ve çeşitli ikramlardan yararlanabileceğiniz bir özel yolcu salonuna da sahip havalimanında yolculuk öncesi ve sonrasında vakit geçirebileceğiniz farklı alternatifler var. Bari Havalimanı'nda bulunan otopark sayesinde dilerseniz aracınızı da park edebilirsiniz.

Havalimanından kent merkezine ulaşmak içinse terminal önünde hazır bekleyen taksileri kullanabilir, otobüse binebilir veya araç kiralayabilirsiniz. Otobüs veya taksi ile kent merkezine geldikten sonra tren istasyonundan şehrin yakınlarında bulunan farklı bölgelere ve kentlere yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Taksi

Bulunduğu bölge nedeniyle Palese Havalimanı olarak da bilinen Bari Havalimanı'ndan şehrin merkezine kolaylıkla gidebileceğiniz ilk ulaşım alternatifiniz taksiler. Havalimanı terminal binasının hemen kapısında sıralanan taksilerle yaklaşık 25 dakika içinde kent merkezinde olabilirsiniz. Bari'de Radio Taxi ve EuroTaxi olmak üzere iki farklı taksi firması hizmet veriyor. Taksi ücretleri genellikle birbirine benzer olsa da hafta sonu, tatil günleri ve gecenin ilerleyen saatlerinde daha fazla ücret ödemelisiniz. Ayrıca 4 kişiden fazla yapacağınız yolculuklar ve bavullarınız için taksilere ekstra ücret ödemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Taksiler başta otobüs olmak üzere diğer araçlara kıyasla çok daha pahalı bir alternatif olsa da özellikle bavulları ağır olan yolcular tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Taksinin bir diğer avantajı ise kent merkezinde inerek yürümek zorunda kalmaksızın otelinize veya gideceğiniz diğer yerlere kadar ulaşım olanağı sunması.

Şehirde taksiye binmeden önce lisanslı olduğundan emin olmalısınız. Nitekim kentte resmi olmadan hizmet veren taksiler de bulunuyor ve bu araçlar genellikle yolculardan daha fazla ücret talep edebiliyorlar.

Lisanslı araçları ayırt etmek içinse şehirde taksilerin genellikle sarı ve beyaz renkte olduklarını ve şoförün önünde bulunan camda lisans numarası yazdığını unutmayın. Taksi ile kent merkezine giderken dikkat etmeniz gereken diğer bir şey ise taksimetrenin açık olması.

Kimi zaman taksi şoförleri bozuk olduğunu söyleyerek taksimetre açmak istemeyebilirler ancak siz yine de bu konuda ısrarcı olabilir ve gerekirse farklı bir araca binebilirsiniz.

Otobüs

Bari Havalimanı'ndan kent merkezine toplu taşıma araçları ile ulaşmak isterseniz otobüsler ilk karşınıza çıkan seçenek olacak. Şehirde 16 numaralı otobüsleri kullanarak havalimanından Aldo Moro Meydanı'na kadar gelebilirsiniz. Üstelik Bari Tren İstasyonu da bu meydana çok yakın. Böylece trenlere aktarma yaparak hem şehrin çevresine hem de yakında bulunan diğer kentlere trenlerle yolculuk yapabilirsiniz.

AMTAB olarak da anılan otobüslerle şehrin merkezine yapılan yolculuk yaklaşık 40 dakika sürüyor. Bu haliyle taksilere kıyasla biraz daha uzun sürse de otobüsler daha ekonomik bir alternatif. Otobüs sabah 05:00 ile akşam 21:30 arasında hizmet veriyor.

Bir diğer otobüs firması olan Tempesta ile de yolculuk yapabilirsiniz. Bir öncekine kıyasla bu daha hızlı ancak biraz daha pahalı bir seçenek. Tempesta otobüsleri ile Bari'nin merkezine 25-30 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Bari Havalimanı'ndan şehrin yakınlarında bulunan diğer havalimanlarına ve limana da yolculuk yapabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında düzenlenen servis otobüslerinin seferleri ile şehre yakın diğer havalimanlarına ulaşmak oldukça kolay. Bari Limanı'ndan ise Dubrovnik ve Kotor gibi kentlere feribotlarla yolculuk yapabilirsiniz.

Tren

Avrupa'nın birçok kentinin aksine Bari'de havalimanı ve kent merkezi arasında trenlerle doğrudan ulaşım sağlanamıyor. Ancak yine de otobüslerle şehir merkezinde bulunan tren istasyonuna kadar gelebilir ve buradan farklı bölgelere trenle yolculuk yapabilirsiniz. Kent merkezinin havalimanına sadece 8 kilometre uzaklıkta olması yola trenle devam etmek isteyen yolcuların işini bir hayli kolaylaştırıyor.

Araç Kiralama

Bari'de hem havalimanı ve şehir merkezi arasında hem de seyahatiniz süresince kent içinde ulaşımınızı sağlamak için araba kiralama seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. AVIS, Hertz, Europcar ve Alamo gibi firmalardan dilediğiniz renk, model ve özellikte aracı kiralayarak taksilere ve toplu ulaşım araçlarına bağımlı olmaksızın dilediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz.

Havalimanı içinde araç kiralama firmalarının ofislerini kolayca bulabilir ve buralardan araç kiralayabilirsiniz. Dilerseniz henüz yola çıkmadan internet üzerinden de aracınızı kiralayabilir ve şehre inince havalimanından teslim alarak yola devam edebilirsiniz. Şehirde yolları çok iyi bilmiyorsanız yanınıza alacağınız bir navigasyon cihazı veya haritadan yararlanabilirsiniz.

Limuzin

Genellikle şehri iş amaçlı ziyaret edenlerin tercihi olan lüks araçlar da havalimanı ve şehir merkezi arasında transfer için kullanabileceğiniz seçenekler arasında yerini alıyor. Bari'de diğer şehirlerde olduğu gibi limuzin ve lüks araçların ücretleri diğer alternatiflerden çok daha yüksek ancak yol boyunca daha rahat seyahat etmek isterseniz bu seçeneği de değerlendirebilirsiniz.

Üstelik özel şoförlerle hizmet veren limuzinler çocuklarıyla birlikte seyahat eden kalabalık aileler için de son derece rahat ve konforlu.

Otel Servisleri

Bari'de havalimanından şehrin merkezine kadar gelmek için otel servislerini de kullanabilirsiniz. Şehirde her otelin olmasa da bazı oteller havalmanı transfer hizmeti sunuyor. Ücretli veya ücretsiz olarak sağlanabilen havalimanı transferinden yararlanmak için yolculuk öncesinde otelinizle görüşerek rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Şehirde yeni olanlar için en rahat ulaşım alternatiflerinden biri olarak gösterilen havalimanı servisleri sayesinde kısa sürede kent merkezinde olabilirsiniz.

06/09/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Palese Havalimanı'na Ulaşım

İtalya'nın güneydoğusunda yer alan Bari, aynı zamanda Napoli'den sonra bölgenin en büyük ikinci kenti olarak anılıyor. Aynı zamanda ülkenin en yoğun limanlarından birine sahip şehirde hem deniz hem de hava taşımacılığı gelişmiş durumda. Şehirde havalimanı ve kent merkezi arasında ulaşım da oldukça kolay ve rahat. Karol Wojtyla veya aynı zamanda bulunduğu bölgenin adıyla Palese Havalimanı olarak anılan havalimanından şehrin merkezine ulaşmak için taksi, otobüs, tren gibi araçları kullanabilir, dilerseniz limuzin kiralayabilir veya taksiye binebilirsiniz.

Şehirde ulaşım için ekonomik seçenekleri değerlendirmek isteyenler için otobüs son derece uygun bir alternatif. Ancak eşyalarınız ağırsa taksi çok daha kullanışlı olabilir. Kent içinde özgürce hareket etmek ve yakın yerleri görmek isteyenler şehirde bulunan farklı kiralama ofislerinden araç kiralayarak da havalimanına ulaşabilirler.

Trenle ise şehrin merkezine kadar geldikten sonra buradan otobüs veya taksilere aktarma yaparak havalimanına ulaşmak mümkün. Aynı zamanda önemli bir liman olan şehirde Dubrovnik, Kotor gibi kentlerden gelenler de Bari Havalimanı'ndan hem İtalya'nın hem de Avrupa'nın birçok noktasına kısa sürede ve hızla ulaşabilirler.

Havalimanında sizi bekleyen hizmetler arasında ise yemek veya bir şeyler içmek için değerlendirebileceğiniz kafe ve restoranlar ile alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve rahatça dinlenebileceğiniz veya çalışabileceğiniz özel yolcu salonu bulunuyor. Havalimanında ayrıca para transferleri ve diğer bankacılık işlemleriniz için banka şubesi ve ATM cihazları da var.

Taksi

Bari kent merkezinden havalimanına ulaşım için kullanılabilecek araçlar arasında ilk seçenek taksiler. Şehirde hizmet veren Radio Taxi veya EuroTaxi firmalarına ait araçlar sayesinde yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuk sonunda havalimanına ulaşabilirsiniz. Havalimanına gitmek için taksiler en rahat ve hızlı seçeneklerden biri olsa da özellikle otobüslere kıyasla daha pahalı.

Eğer fazla eşyanız varsa veya uçağınızın kalkış saatine az bir zaman kaldıysa taksileri kullanarak zaman kazanabilir ve kısa süre içinde havalimanına ulaşabilirsiniz. Şehirde taksiye binmeden önce lisanslı olduğundan emin olun. Bari'de lisanssız taksiler de hizmet veriyor ancak lisanssız taksileri kullanırsanız aynı mesafe için daha fazla yüksek ücret ödemeniz gerekebilir. Herhangi bir sorun yaşamamak için lisanslı taksiler en garantili alternatif. 

Otobüs

Bari'de şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için otobüsleri de seçenekler arasına ekleyebilirsiniz. Otobüs aynı zamanda en ekonomik alternatif olarak öne çıkıyor. 16 numaralı otobüslerle başta Aldo Moro Meydanı olmak üzere Bari'nin merkezi noktalarından havalimanına kadar ulaşmak mümkün. Kentte AMTB olarak da bilinen otobüsler merkezden yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuğun sonunda havalimanında oluyor.

Otobüs 40 dakikaya yakın bir sürede merkezden havalimanına ulaşmayı sağlıyor. Saat: 05:00 ve akşam 21:30 arası bu otobüslerle kent merkezinden Bari Havalimanı'na kadar gelebilirsiniz.

Şehirde hizmet veren otobüs firmalarından Tempesta ise çok daha hızlı bir seçenek. Ancak fiyatı daha yüksek. Yaz aylarında sefer sayısı ve sıklığı artan otobüslerle yaklaşık 25-30 dakikada ulaşım mümkün.

Tren

Birçok Avrupa şehrinden farklı olarak Bari Havalimanı'nda tren istasyonu bulunmuyor. Bu nedenle trenlerle kent merkezinden havalimanına doğrudan ulaşmak mümkün değil. Ancak şehrin çevresinde bulunan daha küçük yerleşim yerlerinden veya çevre şehirlerden trenlerle kente kadar geldikten sonra istasyonun çok yakınından geçen otobüslere binebilir veya taksileri kullanabilirsiniz. Şehrin merkezi ile arasında sadece 8 kilometrelik bir mesafe bulunan havalimanına trenden indikten sonra taksi veya otobüsle ulaşmanız yaklaşık 30 dakika sürecektir.

Araç Kiralama

Yakın çevresinde de görülmeye değer birçok güzelliği barındıran Bari'de araç kiralama da çok tercih edilen bir seçenek. Şehrin merkezinde AVIS, Sixt, Alamo ve Europcar gibi farklı firmalardan kiralayabileceğiniz araçlar sayesinde hem seyahatiniz süresince Bari ve çevresinde bulunan tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebilir hem de yolculuğunuzun sonunda kent merkezinden havalimanına bu araçlarla ulaşabilirsiniz.

Şehrin merkezinden yola çıktıktan sonra havalimanı yönlendirmelerini takip ederek kısa sürede havalimanında olabilirsiniz. Yanınıza alacağınız bir harita veya navigasyon cihazı sayesinde yolunuzu çok daha kolay bulmanız mümkün.

Otel Servisleri

Seyahatiniz süresince bir otelde konaklamanız durumunda Bari şehir merkezinden havalimanına ulaşmak için de otelinizden destek alabilirsiniz. Havalimanına sadece 8 kilometre uzaklıktaki kentten servislerle yola çıkarak yaklaşık 25 dakika sonunda havalimanına ulaşmak mümkün. Havalimanı servisleri yanında fazla eşyası olanlar veya çocuklu aileler için de çok daha rahat bir seçenek. Ancak bu servislerin ücreti tahmininizden çok daha yüksek olabilir. Yolculuk öncesinde ücretle ilgili bilgi almanızda fayda var. Bu sayede dilerseniz otobüs, taksi veya araç kiralama gibi farklı alternatiflere yönelebilirsiniz.

Limuzin

Yolculuğunu çok daha lüks ve rahat bir araçla unutulmaz hale getirmek isteyenler için limuzinler kentte yolcularını bekliyor. Şehirde hizmet veren lüks araç ve limuzin servisleri ile ilgili detaylı bilgi için internette kısa bir arama yapabilir veya bu konuda otelinizden de destek alabilirsiniz.

Bari şehir merkezinden ortalama olarak 20-25 dakikada havalimanına ulaşabileceğiniz limuzinler özel şoförleri ile hizmet veriyor. Bu sayede limuzinler özellikle çocuklu ve kalabalık aileler için son derece rahat ve keyifli bir alternatif.

Havalimanı Bilgileri

Güney İtalya'nın Napoli'den sonra en önemli merkezlerinden biri sayılan Bari'yi dünyaya bağlayan Karol Wojtyla veya daha çok bilinen adıyla Palese Havalimanı'nın şehre uzaklığı sadece 8 kilometre. Roma, Milano, Venedik, Bergamo ve Pisa gibi İtalya'nın birçok noktasına uçuş gerçekleştirilen havalimanından Berlin, Amsterdam, Frankfurt ve Münih gibi Avrupa şehirlerine de ulaşmak mümkün.

Havalimanı çok büyük olmasa da yolcular için alışveriş, yemek, dinlenme ve rahatlama konusunda birçok alternatif sunuyor. Orta büyüklükte bir havalimanı olan Bari Havalimanı'nın yapımına 1930'larda başlandığı ve ilk dönemlerde askeri amaçlarla kullanıldığı biliniyor. Sonraki yıllarda turizmin gelişmesiyle bölgenin en önemli ulaşım merkezlerinden biri haline gelen havalimanından gerçekleşen uçuşların sayısı her geçen gün artıyor.

Havalimanında bulunan banka şubesinde başta para transferi ve döviz işlemleri olmak üzere birçok bankacılık işleminizi yapabilir veya terminalde bulunan ATM cihazlarını kullanabilirsiniz.

Daha rahat bir ortamda uçağını beklemek isteyen yolcular için hizmet veren SEAP Lounge ise 05:00-21:00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Bari Havalimanı'nda telefon ve aksesuarları veya mücevher, kozmetik ürünleri, dergi, kitap ve gazete alabileceğiniz mağazalar da yolcuların hizmetinde. Aracıyla gelenler için havalimanında bir otopark da var.

06/09/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Bari Seyahat Rehberi
Bari Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Çar
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Çar
15ºC
16ºC
19ºC
16ºC
15ºC
21ºC
24ºC
27ºC
25ºC
20ºC
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
2 saat
Ankara
1 saat 40 dk
Antalya
1 saat 30 dk
Bodrum
1 saat 10 dk
Gaziantep
2 saat 10 dk
İstanbul
1 saat 10 dk
İzmir
1 saat 50 dk
Trabzon
2 saat 20 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Palese Havalimanı varışlı uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Palese Havalimanı varışlı uçuşlar için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Palese Havalimanı varışlı uçuşları bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Palese Havalimanı’na alternatif havalimanları hangileridir?

Palese Havalimanı’na alternatif olarak Casale Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

Hangi hava yolları Palese Havalimanı’na uçuş düzenliyor?

easyJet, Palese Havalimanı'na uçuş düzenliyor.

Haritada Görüntüle
Para birimi