Yalvaç Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Yalvaç Hakkında

Anadolu’nun güneybatısında kurulan tarihi öneme sahip yerleşimlerden Yalvaç, Isparta ilinin sınırlarında bulunan bir ilçe. Yüzlerce yıllık çınar ağacıyla bilinen Yalvaç’a sırf bu ağacı görmek için dahi her yıl pek çok ziyaretçi geliyor. İlçenin sözcük karşılığı ise ‘’yol gösterici’’ ve ‘’peygamber’’ gibi anlamlar taşıyor. Neolitik Çağ sırasında dahi yerleşim için kullanılan bölgede Lidyalılar, Makedonyalılar, Frigyalılar ve Bergamalılar hakimiyet kurdular. Daha sonra ise Anadolu Selçuklu Devleti, Hamitoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti tarafından yönetilen Yalvaç, tüm bu süreçte özellikle stratejik anlamda daima önemli bir merkez olarak anılıyordu.

Sultan Dağları’nın görkemli yamaçlarında kurulan Yalvaç’ta kısmen Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyan karasal iklim etkili. İlçenin ekonomisi ise ağırlıklı olarak tarım ürünlerine dayanıyor. Yalvaç’ın geniş tarım arazilerinde elma, kiraz, üzüm ve kayısı gibi meyveler ile domates, ıspanak ve lahana yetiştiriliyor. Tarımın dışında ayrıca tekstil, dericilik ve konfeksiyon da önemli faaliyet alanlarından. Özellikle geçtiğimiz 20 yıl içinde yurt içi ve dışında pek çok yere göç veren ilçenin günümüzdeki nüfusu 50 bin civarında. Nüfusun büyük çoğunluğu merkezde yaşamını sürdürüyor. Buna karşılık civardaki kasaba ve köylerde yaşayanların sayısı da hayli fazla.

Uzun saatler boyunca pişirilerek hazırlanan keşkek, Yalvaç’ta yerel yemekleri tatmak isteyen ziyaretçileri bekleyen başlıca tatlardan. Ayrıca keşkek dışında genellikle özel günlerde yapılan damat baklavası ve içerisinde fasulye veya ıspanak bulunan ‘’boranı yemeği’’ hayli meşhur. Genellikle üzerinde tereyağı sosu ve yoğurdu ile servis edilen boranı, Yalvaç seyahatiniz sırasında muhakkak denemeniz gerekenlerden. Merkezde gezerken karşınıza çıkacak Devlethan Camii, aynı zamanda Selçuklu döneminden Anadolu’ya kalan muazzam eserler arasında hayli dikkate değer bir yapı. Seyahatiniz sırasında biraz rahatlamak ve geleneksel hamam kültürüne şahitlik etmek isterseniz de ilçe sınırlarındaki Eski Hamam bunun için gelebileceğiniz en doğru yerlerden. Yine merkezde yer alan Anlatan Meydanı ise Yalvaç ve civarındaki turistik öneme sahip noktalarla ilgili bilgi alabileceğiniz enteresan bir nokta.

Yalvaç Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Yalvaç Otobüs Terminali’nden çeşitli araçlarla ilçenin en uzak noktalarına dahi yapılan yolculuklar oldukça kısa sürüyor. Terminalden merkeze gelirken bu rota üzerinde son derece pratik bir alternatif sunan minibüsleri tercih edebilirsiniz. İlçede minibüs seferleri yolcu sayısının yükselişe geçtiği aylarda arttırılıyor. 

Durakta beklemek istemeyenlere hızlıca merkeze erişme fırsatı sağlayan taksiler ve bölgede hizmet veren firmaların servisleri ise Yalvaç Terminali ile ilçe merkezi arasında yolculuk yaparken seçebileceğiniz taşıtlar arasında. Ayrıca terminalden direkt olarak civarda bulunan diğer küçük yerleşimlere düzenlenen toplu ulaşım seferlerini değerlendirebilirsiniz. 

Taksi 

Isparta’ya bağlı Yalvaç’ta taksiler, tüm yıl boyunca otobüs terminalinden ilçe merkezine gelenlere rahatlık sunuyor. Dilerseniz henüz araca binmeden sürücülerden yolculuk ücreti tahmini alabilir ve daha sonra seçiminize yön verebilirsiniz. Yolculuk süresi varış noktanıza göre farklılık gösterebilir. Buna karşılık ortalama 10 dakikada Yalvaç Otobüs Terminali’nden taksiyle merkeze ulaşmanın mümkün olduğunu hatırlatalım. 

Servis Aracı 

Servis araçlarıyla Yalvaç Terminali’nden merkeze erişmek, bekleme süreleri de hesaba katıldığında 15-20 dakikayı bulabilir. Ancak ücretsiz hizmet veren servislerin maliyet avantajından yararlanabilir, bu araçlardan zorluk yaşamadan ilçenin merkezinde inebilirsiniz. Yalvaç’ın merkezi caddelerinden geçen servislerin ilçe sınırlarında izlediği rotayı önceden öğrenerek yolculuk planınızı ve araç seçiminizi yapmanızda yarar var. Bu sayede terminale geldikten sonra zaman kaybetmeksizin tercih ettiğiniz alternatife yönelebilirsiniz. 

Minibüs  

Hayli dar bir alana yayılan Yalvaç Otobüs Terminali’nden minibüse bindiğinizde yaklaşık 15 dakika içinde merkezde inebilirsiniz. Üstelik Yalvaç sınırları dahilinde çalışan minibüslerin yanı sıra civarda bulunan küçük yerleşimlere de bu pratik araçları kullanarak gelmek mümkün. 

Otobüs

Yalvaç Terminali’nden hareket eden otobüslerle genellikle çevrede bulunan kent ve kasabalara erişim sağlanıyor. Çok sayıda yolcu alabilen bu araçların sefer tarifeleri mevsimlere veya dönemlere göre değişim gösterebilir. Biletinizi satın alırken en güncel seferlerin bilgilerine ulaşabilir, seçiminizi yaparak biletleme işlemlerinizi sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz. 

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Yalvaç Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Yalvaç otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Yalvaç otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Yalvaç otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Hangi otobüs firmalarının Yalvaç seferleri bulunuyor?
expand_more
Lüks Aksel Seyahat, Isparta Petrol Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Yalvaç seferleri düzenliyor.
expand_less