Yalvaç Otobüs Bileti Ara

Yalvaç Hakkında

Anadolu’nun güneybatısında kurulan tarihi öneme sahip yerleşimlerden Yalvaç, Isparta ilinin sınırlarında bulunan bir ilçe. Yüzlerce yıllık çınar ağacıyla bilinen Yalvaç’a sırf bu ağacı görmek için dahi her yıl pek çok ziyaretçi geliyor. İlçenin sözcük karşılığı ise ‘’yol gösterici’’ ve ‘’peygamber’’ gibi anlamlar taşıyor. Neolitik Çağ sırasında dahi yerleşim için kullanılan bölgede Lidyalılar, Makedonyalılar, Frigyalılar ve Bergamalılar hakimiyet kurdular. Daha sonra ise Anadolu Selçuklu Devleti, Hamitoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti tarafından yönetilen Yalvaç, tüm bu süreçte özellikle stratejik anlamda daima önemli bir merkez olarak anılıyordu.

Sultan Dağları’nın görkemli yamaçlarında kurulan Yalvaç’ta kısmen Akdeniz iklimi özelliklerini taşıyan karasal iklim etkili. İlçenin ekonomisi ise ağırlıklı olarak tarım ürünlerine dayanıyor. Yalvaç’ın geniş tarım arazilerinde elma, kiraz, üzüm ve kayısı gibi meyveler ile domates, ıspanak ve lahana yetiştiriliyor. Tarımın dışında ayrıca tekstil, dericilik ve konfeksiyon da önemli faaliyet alanlarından. Özellikle geçtiğimiz 20 yıl içinde yurt içi ve dışında pek çok yere göç veren ilçenin günümüzdeki nüfusu 50 bin civarında. Nüfusun büyük çoğunluğu merkezde yaşamını sürdürüyor. Buna karşılık civardaki kasaba ve köylerde yaşayanların sayısı da hayli fazla.

Uzun saatler boyunca pişirilerek hazırlanan keşkek, Yalvaç’ta yerel yemekleri tatmak isteyen ziyaretçileri bekleyen başlıca tatlardan. Ayrıca keşkek dışında genellikle özel günlerde yapılan damat baklavası ve içerisinde fasulye veya ıspanak bulunan ‘’boranı yemeği’’ hayli meşhur. Genellikle üzerinde tereyağı sosu ve yoğurdu ile servis edilen boranı, Yalvaç seyahatiniz sırasında muhakkak denemeniz gerekenlerden. Merkezde gezerken karşınıza çıkacak Devlethan Camii, aynı zamanda Selçuklu döneminden Anadolu’ya kalan muazzam eserler arasında hayli dikkate değer bir yapı. Seyahatiniz sırasında biraz rahatlamak ve geleneksel hamam kültürüne şahitlik etmek isterseniz de ilçe sınırlarındaki Eski Hamam bunun için gelebileceğiniz en doğru yerlerden. Yine merkezde yer alan Anlatan Meydanı ise Yalvaç ve civarındaki turistik öneme sahip noktalarla ilgili bilgi alabileceğiniz enteresan bir nokta.

Şehir Merkezinden Yalvaç Terminali’ne Ulaşım

Yalvaç ilçe merkezinin yakınlarında yer alan terminale erişmek için bölgede hizmet veren minibüslerden yararlanabilir veya taksiye binebilirsiniz. Yolcu servisleri ise bu rota üzerinde seçebileceğiniz bir başka ideal araç seçeneği olarak öne çıkıyor. 

Minibüs 

Isparta’ya bağlı ilçelerden Yalvaç’ta hizmet veren otobüs terminaline minibüsler yardımıyla 10 dakikada erişmek mümkün. Üstelik bu araçlarda ödemenizi doğrudan sürücüye nakit olarak yapabilir ve pratik şekilde ilçenin pek çok noktasından ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz.

Taksi 

İlçede terminale ulaşmanın pratik ve kolay yöntemlerinden bir diğeri ise taksi çağırmak. 0532 636 52 59 ve 0539 211 43 02 numaralı telefonları arayarak isteğiniz adrese duraktan araç getirtebilir, bu sayede merkezden Yalvaç Terminali’ne yolculuğunuzu hızlandırabilirsiniz.

Yolcu Servisleri 

Her yıl Ankara, Antalya, Konya, İzmir ve İstanbul gibi rotalara seferler düzenlenen terminale firmaların servisleriyle de gelebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise yola çıkmadan ilgili şirketlerle iletişime geçerek servis detaylarını öğrenmek. Böylece tam saatinde ilçe terminaline yetişerek otobüsünüze binebilirsiniz.

Yalvaç Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Yalvaç Otobüs Terminali’nden çeşitli araçlarla ilçenin en uzak noktalarına dahi yapılan yolculuklar oldukça kısa sürüyor. Terminalden merkeze gelirken bu rota üzerinde son derece pratik bir alternatif sunan minibüsleri tercih edebilirsiniz. İlçede minibüs seferleri yolcu sayısının yükselişe geçtiği aylarda arttırılıyor. 

Durakta beklemek istemeyenlere hızlıca merkeze erişme fırsatı sağlayan taksiler ve bölgede hizmet veren firmaların servisleri ise Yalvaç Terminali ile ilçe merkezi arasında yolculuk yaparken seçebileceğiniz taşıtlar arasında. Ayrıca terminalden direkt olarak civarda bulunan diğer küçük yerleşimlere düzenlenen toplu ulaşım seferlerini değerlendirebilirsiniz. 

Taksi 

Isparta’ya bağlı Yalvaç’ta taksiler, tüm yıl boyunca otobüs terminalinden ilçe merkezine gelenlere rahatlık sunuyor. Dilerseniz henüz araca binmeden sürücülerden yolculuk ücreti tahmini alabilir ve daha sonra seçiminize yön verebilirsiniz. Yolculuk süresi varış noktanıza göre farklılık gösterebilir. Buna karşılık ortalama 10 dakikada Yalvaç Otobüs Terminali’nden taksiyle merkeze ulaşmanın mümkün olduğunu hatırlatalım. 

Servis Aracı 

Servis araçlarıyla Yalvaç Terminali’nden merkeze erişmek, bekleme süreleri de hesaba katıldığında 15-20 dakikayı bulabilir. Ancak ücretsiz hizmet veren servislerin maliyet avantajından yararlanabilir, bu araçlardan zorluk yaşamadan ilçenin merkezinde inebilirsiniz. Yalvaç’ın merkezi caddelerinden geçen servislerin ilçe sınırlarında izlediği rotayı önceden öğrenerek yolculuk planınızı ve araç seçiminizi yapmanızda yarar var. Bu sayede terminale geldikten sonra zaman kaybetmeksizin tercih ettiğiniz alternatife yönelebilirsiniz. 

Minibüs  

Hayli dar bir alana yayılan Yalvaç Otobüs Terminali’nden minibüse bindiğinizde yaklaşık 15 dakika içinde merkezde inebilirsiniz. Üstelik Yalvaç sınırları dahilinde çalışan minibüslerin yanı sıra civarda bulunan küçük yerleşimlere de bu pratik araçları kullanarak gelmek mümkün. 

Otobüs

Yalvaç Terminali’nden hareket eden otobüslerle genellikle çevrede bulunan kent ve kasabalara erişim sağlanıyor. Çok sayıda yolcu alabilen bu araçların sefer tarifeleri mevsimlere veya dönemlere göre değişim gösterebilir. Biletinizi satın alırken en güncel seferlerin bilgilerine ulaşabilir, seçiminizi yaparak biletleme işlemlerinizi sorunsuz şekilde tamamlayabilirsiniz. 

En Çok Tercih Edilen Yalvaç Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Yalvaç
140 TL89 sa 30 dk
roomİzmir - Yalvaç
102 TL27 sa
roomAnkara - Yalvaç
100 TL75 sa 30 dk
roomAntalya - Yalvaç
51 TL13 sa 45 dk
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  10 saat schedule
 • İzmir
  7 saat schedule
 • Ankara
  5 saat schedule
 • Antalya
  4 saat schedule
expand_less