Midyat Otobüs Bileti Ara

Midyat Hakkında

Adeta labirenti andıran gizemli sokakları ve sarı kalker taşından inşa edilen göz kamaştırıcı evleriyle Midyat, Mardin’e bağlı turistik ilçelerden. Özellikle son yıllarda pek çok dizinin çekimi için kullanılan ilçede eski konakları gezerek televizyondan aşina olduğunuz mekanları daha yakından görme şansı bulabilirsiniz. Midyat’ın Mardin şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 65 kilometre ve Mardin Otogarı’ndan ilçeye minibüslerle 1 saatten biraz daha fazla zamanda gelmek mümkün. Farklı şehirlerden ulaşım için ise yine Mardin otobüslerine binebilir ve sonrasında Midyat’a geçebilirsiniz. Bununla birlikte Midyat ve civarında bazı popüler adreslere özel araçla ulaşımın çok daha kolay olduğunu anımsatalım.  

Midyat ilçe merkezinde gezmeye başlamak için bölgenin karakteristik özelliklerini yansıtan tarihi bir yapıda hizmet veren Midyat Devlet Konukevi son derece uygun. Bazı televizyon dizilerinin çekiminde de kullanılan Midyat Konukevi özellikle öğle saatlerinden itibaren iyice kalabalıklaşıyor. Bu nedenle eğer daha sakin bir ortamda görmek isterseniz, sabah saatlerini tercih etmenizde yarar var. Daha sonra göz kamaştıran avluları ile Midyat’ta yıllara şahitlik eden eski konakların arasında gezerek bölgenin ruhunu hissedebilirsiniz. Telkari adı verilen takı işlemeciliği sanatı ise kuşkusuz Mardin ve Midyat denince akla gelen önemli geleneklerden. Usta ellerde işlenen şık takılardan beğendiğiniz parçaları satın alabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz hediye tercihinizi ‘’Süryani gözü’’ adı verilen şık nazar boncuklarından yana da kullanabilirsiniz.  

Midyat’ın merkezini gezdikten sonra rotanızı ilçenin merkezinden 20 kilometre kadar uzaklıkta bulunan eski bir Süryani ibadethanesi olan Mor Gabriel Manastırı’na çevirebilirsiniz. Ziyaretçilerini göz kamaştıran detaylarıyla büyüleyen tarihi manastır rehberler eşliğinde gezilebiliyor. Neredeyse 2000 yıllık kadim geçmişi barındıran Mor Gabriel Manastırı, aynı zamanda ‘’Azizler Evi’’ adı verilen toplu mezara da ev sahipliği yapıyor. Midyat gezilerinin diğer bir ilgiye değer durağı ise tarihi Süryani köylerinden Kafro. Muazzam konaklarla çevrelenen köyde özellikle yaz aylarında dolup taşan meşhur bir pizzacı var. Burada vereceğiniz keyifli yemek molası ile Midyat gezisinin üzerinizde bıraktığı yorgunluğu atabilirsiniz. 

En Çok Tercih Edilen Midyat Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Midyat
145 TL223 sa
roomİzmir - Midyat
150 TL223 sa
roomAnkara - Midyat
99 TL211 sa 30 dk
roomAdana - Midyat
80 TL48 sa 30 dk
roomBursa - Midyat
210 TL122 sa 30 dk
roomAntalya - Midyat
100 TL118 sa
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  23 saat schedule
 • İzmir
  23 saat schedule
 • Ankara
  16 saat schedule
 • Adana
  8 saat schedule
 • Bursa
  22 saat schedule
 • Antalya
  17 saat schedule
 • Trabzon
  16 saat schedule
expand_less