info_outlined

Sokağa çıkma yasaklarından şehirler arası seyahat edecek yolcular muaf tutuluyor, güvenle seyahat edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.

close

İznik Otobüs Bileti Ara

İznik Hakkında

Bursa’nın kuzeydoğu kesiminde yer alan ve il merkezine sadece 1 saatlik sürüş mesafesinde (86 km) bulunan İznik ilçesi, Kocaeli’nden 118 km, İstanbul’dan 139 km, Ankara’dan 384 km ve İzmir’den ise 430 km uzaklıkta konumlanıyor. Hem çevre illerden hem de Türkiye’nin pek çok büyükşehrinden aktarmasız bir şekilde otobüsle ulaşım sağlayabileceğiniz İznik’te şehir içi ulaşım da oldukça gelişmiş durumda. Tam tamına 4500 yıllık bir geçmişi olan ve günümüze dek çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış İznik’te adım başı farklı bir tarihi esere denk gelmeniz yüksek ihtimal.

Çinisi ile ünü il sınırlarını aşmış olan İznik’in tarihi çarşılarından, sevdiklerinize hediyelik olarak alabileceğiniz çok sayıda çeşitli ürüne rastlamanız olası. Osmanlı’nın en önemli şaheserlerinin ev sahibi olan İznik’te gezilecek yerler listesi hazırlayanlar, Kırgızlar Türbesi, Yeşil Camii, Ayasofya Camii, Süleyman Paşa Medresesi, II. Murad Hamamı, İznik Müzesi, Dikilitaş, Abdülvahap Sancaktari Türbesi ve Şeyh Kudrettin Camii’ni mutlaka rotasına dahil etmeli. Kızarmış sarı balık, yayın, sazan, balık çorbası gibi deniz mahsulleri ve spesiyallerinin yöresel lezzetlerini oluşturduğu İznik’te çok sayıda balık restoranı ile karşılaşabilirsiniz. Yalova’dan 1-1,5 saatte otobüsle ulaşım sağlayabileceğiniz İznik’e gelmek için dilerseniz Bursa Uluslararası ve Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden minibüse de binebilirsiniz.

Her bütçeye uygun konaklama tesisinin olduğu gibi birçok kamp alanına da ev sahipliği yapan İznik, genellikle İstanbulluların hafta sonu tatil rotalarında ilk durak oluyor. Doğa Muhit Camping ya da Kırıntı Köyü’nde kamp kurabilir veya İznik Gölü manzaralı mütevazı bir pansiyonda  konaklamayı düşünebilirsiniz. Yaz mevsiminde inanılmaz kalabalıklaşan İznik’te daha sakin bir tatil geçirmek isteyenler sonbahar veya ilkbahar aylarını tercih edebilir. Genelinde Marmara ikliminin etkilerinin görüldüğü İznik’te  yazlar aşırı sıcak, kışlar ise soğuk geçiyor.

İznik Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Bursa sınırlarında kalan tarihi ilçelerden İznik’te yer alan otobüs terminali ile merkez arasında seyahat 10 dakikada tamamlanıyor. Pek çok ilden ve Bursa şehir merkezinden direkt otobüs seferleri düzenlenen terminalden merkeze kooperatif minibüsleri, taksiler veya özel servislerle erişebilirsiniz. 

Minibüs  

İznik’te kooperatif tarafından işletilen minibüsleri kullanarak terminalden merkeze gelmek son derece pratik. Üstelik bu araçlar günün büyük bölümünde kesintisiz şekilde İznik Otobüs Terminali ile ilçe merkezi arasında yolcu taşıyor.  

Taksi

İznik Otobüs Terminali’nde taksi bulmak da özellikle otobüs seferlerinin gerçekleştiği saatlerde oldukça kolay. Buna karşılık eğer terminale indiğinizde çevrede uygun araç bulunmuyorsa telefonla çağırmayı deneyebilirsiniz. Taksiyle terminalden merkeze doğru yola çıkmadan isterseniz araç sürücüsünden ücret tahmini alabilirsiniz.  

Özel Servis 

İznik Otobüs Terminali’nde sürekli olarak hizmet veren yolcu servisi mevcut değil. Bununla birlikte özellikle grup halinde seyahat ederken önceden rezerve edeceğiniz özel servisle merkeze erişmeyi seçebilirsiniz. Bunun için yeterli süre öncesinde telefon üzerinden firmalarla görüşerek yolculuk detaylarını paylaşmalısınız. 

Şehir Merkezinden İznik Terminali’ne Ulaşım

Bursa’ya bağlı ilçelerden İznik’te yolculara hizmet veren terminale kooperatif minibüsleri veya taksilerle ulaşmak mümkün. Her iki araçla da yolculuk yaklaşık 10 dakika sürüyor. Özel servisler ise terminale daha rahat bir ortamda seyahat etmek isteyenler için ideal.

Minibüs  

İznik merkezden düzenli aralıklarla hareket eden kooperatif minibüsleri yolcuları 10 dakika içinde otobüs terminaline ulaştırıyor. Ücretleri oldukça uygun sayılan kooperatif dolmuşları normal şartlarda 45 dakikada bir kalkıyor. 

Taksi 

İznik’te taksiye binerek terminale ulaşmak da son derece yaygın bir uygulama. Üstelik Bursa sınırlarında yer alan ilçede her zaman rahatça taksi bulabilirsiniz. Çevrede araç olmadığında ise duraktan çağırabilirsiniz.

Servis Aracı  

İznik ilçe merkezi ile terminal arasında sürekli çalışan ücretsiz servisler mevcut değil. Bununla birlikte terminale yolculukta tercihiniz bu yönde olduğunda özel servis tutmayı düşünebilirsiniz. Sürücüsü ile birlikte İznik ilçe merkezinde kapınızdan alacak araç için öncesinde yerinizi rezerve etmeyi unutmayın.

En Çok Tercih Edilen İznik Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - İznik
60 TL2318 sa 7 dk
roomAnkara - İznik
65 TL165 sa 45 dk
expand_less