Ermenek Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Ermenek Hakkında

Geçmiş yüzyılların görkemini yansıtan pek çok tarihi zenginliğe ev sahipliği yapan Ermenek, idari olarak Karaman iline bağlı ilçelerden. Eski çağlar boyunca ‘’Marassa’’, ‘’Maraspolis’’ ve ‘’Germanikopolis’’ gibi farklı isimlerle adlandırılan ilçede Karamanoğulları ve Osmanlılardan kalan muhteşem eserler bugün de adeta göz kamaştırıyor. Nüfusu 30 bine yaklaşan Ermenek’te yerli halk genellikle ticaret ve tarım gibi faaliyetlerle geçimini sağlıyor. İlçenin çevresindeki zengin kömür yatakları sayesinde madencilik önemli bir gelir kaynağı. Ayrıca bölgeyi saran geniş ormanlar sayesinde Ermenek’te kağıt üretimi de hayli gelişmiş durumda. 

İlçenin kuzeyinde yer alan eski kale, Ermenek ve civarında tarih boyunca pek çok farklı uygarlığın ilgisini çeken eserlerden. Karamanoğulları döneminde inşa edilen kalenin eskiden barınma ve suçluları hapsetme gibi amaçlarla kullanıldığı biliniyor. Kesme taştan yapılan kalenin ancak çok küçük bir kısmı günümüzde ayakta. Buna karşılık Ermenek ve civarındaki tarihi zenginliğe şahitlik etmek adına burayı muhakkak ziyaret etmelisiniz. İlçede görülmeye değer bir diğer durak ise Ermenek Baraj Gölü. Çevresini saran yürüyüş yolları, yüzme havuzları ve piknik alanlarıyla özellikle hafta sonları hayli renkli görüntüler vaat eden baraj gölünün üzerinde dilerseniz tekne turuna çıkabilirsiniz. Ermenek Baraj Gölü’nün etrafında bulunan dik yamaçları seyretme olanağı sağlayan turlar, son derece keyifli geçiyor. Üstelik gölün yakınlarında bulunan restoran ve kafelerde enfes Ermenek lezzetlerini de tadabilirsiniz. İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Ilısu Şelalesi, yaz aylarında buz gibi suda serinlemek için harika bir adres. Ormanlarla çevrelenen bu doğa harikasında özellikle yaz aylarında ailece eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Eski su değirmenleri ve asırlık çınar ağaçlarına ev sahipliği yapan Zeyve Pazarı ise kuşkusuz ilçenin yakınlarında görülebilecek en güzel noktalardan. Üstelik burada hafta sonunda kurulan tezgahlardan Ermenek’e has yöresel ürünlerden satın alabilirsiniz. 

Taş ve ahşap malzemenin birleşimiyle inşa edilen Ermenek evleri, eski dönemlerde olduğu gibi şimdilerde de ilçenin karakteristik mimarisini muazzam bir şekilde yansıtıyor. Bazıları restore edilerek güçlendirilen evlerin dışarıdan fotoğrafını çekebilir veya içine girerek daha yakından bakabilirsiniz. Ermenek ilçe merkezinde bulunan Tol Medrese ise açık avlulu ve tek katlı medreselerin geleneksel örneklerinden biri olarak dikkate değer. Dönemin önemli isimlerinden Emir Musa Bey ile ailesinin türbesine de ev sahipliği yapan medrese, halen son derece büyüleyici ve görkemli bir yapı.

Ermenek Otogarı Hakkında

Karaman şehrine bağlı 28.000 nüfuslu bir ilçe olan Ermenek’in otogarı, ilçe merkezinin tam ortasında Emin Hami Bey Caddesi üzerinde yolculara hizmet sunuyor. Ermenek Belediyesi, Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet Caddesi gibi merkezi noktalara 5-10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alan Ermenek Otogarı’na ilçenin pek çok noktasından ister yürüyerek isterseniz ise özel minibüsler ve taksilerle rahatlıkla gidebilirsiniz. Karaman merkezi, ilçelerinden ve köylerinden de kooperatif minibüsleri, Ermenek Otogarı’na ulaşım hizmeti sağlıyor.

Özel Minibüsler                                      

Belediyeye bağlı özel minibüslerle Ermenek Kalesi, Firan Kalesi, Tekke Parkı, Rüstem Paşa Camii gibi tarihi ve turistik noktaların yanı sıra Dibekli Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Karamanoğlu Hamamı, Ermenek Meslek Yüksekokulu, Ermenek Adliyesi, Ermenek Devlet Hastanesi gibi uzak noktalardan da her yarım saatte bir Ermenek Otogarı’na gidebilirsiniz.

S. S. Öz Ermenek Minibüsçüler Kooperatifi minibüsleriyle ise her saat Karaman merkezinden ve şehrin Sarıveliler, Başyayla, Kazımkarabekir, Ayrancı ilçeleri veya köylerinden Ermenek Otogarı’na geçebilirsiniz.

Taksi

Ermenek oldukça küçük bir ilçe olduğu için az sayıda taksi durağı hizmet veriyor. Üniversite Taksi durağına 0545 152 81 15, Semt Pazarı Sokak’ta bulunan Çılgın Taksi durağına ise 0535 454 79 10 numaralı telefon ulaşarak istediğiniz saatte Ermenek Otogarı’nda olabilirsiniz.

Ermenek Otogarı Hakkında

Karaman merkezine 153 kilometre uzaklıktaki Ermenek ilçesinin otogarı, Ermenek Belediyesi’nin hemen yanında Emin Hami Bey Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor. Resmi daireler, ana caddeler ve merkezi noktalara Ermenek Otogarı’ndan kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Aceleniz varsa özel minibüsler ve taksilerle de otogardan ilçe merkezine istediğiniz noktaya rahatlıkla gidebilirsiniz. Kooperatif minibüsleriyle ise çevre ilçeler ve köylere otogardan gitme şansınız var.

Özel Minibüsler

Emin Hamdi Bey Caddesi üzerinde, otogar yanındaki İnönü Sokak’ta ve otogar arkasındaki Atatürk Caddesi üzerinde duraklarını görebileceğiniz Ermenek Belediyesi’ne bağlı M plakalı özel minibüsler, ulaşım için yolcular tarafından sıkça tercih ediliyor. Bu minibüslerle Cumhuriyet Caddesi, Tolmedrese Caddesi, Ermenek Meydan Parkı, Ermenek Kalesi, Atatürk Caddesi, Ermenek İlçe Emniyet Müdürlüğü, Ermenek Devlet Hastanesi, Tekke Parkı gibi yoğun ve merkezi noktaların yanı sıra Seyran Mahallesi, Meydan Mahallesi, Susaklı Mahallesi ve Değirmenlik Mahallesi gibi binlerce nüfuslu mahallelere de rahatlıkla otogardan gidebilirsiniz.

Ermenek Otogarı içerisinde görebileceğiniz S. S. Öz Ermenek Minibüsçüler Kooperatifi minibüsleriyle de Ermenek Barajı ve çevresindeki turistik tesislerin yanı sıra Sarıveliler, Başyayla, Kazımkarabekir, Ayrancı gibi Karaman ilçelerine, köylerine ve Karaman merkezine her saat ulaşabilirsiniz.

Taksi

Son otobüs saatine kadar Ermenek Otogarı önünde bulabileceğiniz taksilerle de Ermenek’in turistik noktalarına, ana caddelerine ve resmi dairelerine 5-10 dakikalık kısa bir yolculukta ulaşmanız mümkün.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Ermenek Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Ermenek otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Ermenek otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Ermenek otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Hangi otobüs firmalarının Ermenek seferleri bulunuyor?
expand_more
Sarıveliler Koop Türkiye’nin birçok şehrinden Ermenek seferleri düzenliyor.
expand_less