Darıca Otobüs Bileti Ara

Darıca Hakkında

Kocaeli sınırlarında bulunan Darıca, önceleri Gebze’ye bağlı iken sonradan ilçe statüsü kazanan tarihi bir yerleşim. İzmit Körfezi kıyısında yer alan ilçede çok eski çağlarda Antik Yunan, Frig ve Bitinya Krallığı hüküm sürüyordu. Üstelik günümüzde de ilçenin çevresinde az da olsa bu dönemlerden miras kalan bazı kalıntılara rastlamanız olası. Bizans hakimiyeti sırasında ‘’Daritsion’’ adıyla bilinen Darıca Kalesi, ilçede gezerken görülebilecek başlıca eserlerden. Bizans tarzında inşa edilen kale, Osmanlı döneminden itibaren gitgide daha az kullanıldı ve günümüze sadece burçlarından ve eski duvarlarından çok küçük bir kısmı ulaşabilmiş durumda. İstanbul’a yaklaşık 39 kilometre uzaklıktaki ilçe, İstanbul’da ve Kocaeli’nin diğer ilçelerinde yaşayanlar tarafından genellikle günübirlik geziler için ziyaret ediliyor. Pek çok farklı türden canlıya ev sahipliği yapan Darıca Hayvanat Bahçesi ise kuşkusuz özellikle küçük çocuğu olan aileler ve sevimli hayvanlara merak duyan ziyaretçiler arasında oldukça popüler.  

Bölgede denize girmek veya yaz akşamlarında sahilde keyifli yürüyüşlere çıkmak için Bayramoğlu sahilini tercih edebilirsiniz. Genellikle yazlıkların bulunduğu bu yer, hem İstanbul’a yakın hem de oldukça huzurlu. Yan yana dizilen balık lokantaları ve kafeleriyle hayli hareketli bir atmosfer vaat eden Darıca sahili ise akşamüstü gezintileri için bir diğer alternatif. Eğer ailenizle birlikte keyifli dakikalar geçirmek ve biraz dinlenmek isterseniz, yolunuzu Denizlerin Sevgi Parkı’na düşürebilirsiniz. Genellikle enfes manzarası ve yürüyüş için ideal parkurları ile bilinen parkta çocukları mutlu edecek maketler de bulunuyor. Özellikle yaz aylarında çeşitli etkinlikler ve festivallerle bölge halkını buluşturan Dudayev Parkı ise çay içmek, park içinde kurulan standlardan alışveriş yapmak ve keyif dolu aktivitelerle eğlenmek için oldukça elverişli. 

Darıca’nın dolambaçlı sokaklarında gezerken Rumlardan kalan göz kamaştırıcı evleri ve eski konakları görebilirsiniz. Bir kısmı yıkılmaya yüz tutan bu evler halen son derece muhteşem ve etkileyici bir görünüme sahip. İlçede akşam saatlerinde güneşi batırmak ve manzarayı seyretmek için ise Sancaktepe adıyla bilinen bölgenin yolunu tutabilirsiniz. Dilerseniz yürüyüşe çıkabileceğiniz veya yanınıza yiyeceklerinizi alarak piknik yapabileceğiniz bölgeden görünen manzara adeta muazzam. Nüfusu 200 bine yaklaşan tarihi ilçede ayrıca 1800’lü yılların sonlarından itibaren denizcilerin yolunu aydınlatan tarihi bir fener de ziyaretçileri bekliyor.

En Çok Tercih Edilen Darıca Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomAnkara - Darıca
65 TL395 sa
roomAdana - Darıca
130 TL3412 sa 30 dk
expand_less