Darıca Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Darıca Hakkında

Kocaeli sınırlarında bulunan Darıca, önceleri Gebze’ye bağlı iken sonradan ilçe statüsü kazanan tarihi bir yerleşim. İzmit Körfezi kıyısında yer alan ilçede çok eski çağlarda Antik Yunan, Frig ve Bitinya Krallığı hüküm sürüyordu. Üstelik günümüzde de ilçenin çevresinde az da olsa bu dönemlerden miras kalan bazı kalıntılara rastlamanız olası. Bizans hakimiyeti sırasında ‘’Daritsion’’ adıyla bilinen Darıca Kalesi, ilçede gezerken görülebilecek başlıca eserlerden. Bizans tarzında inşa edilen kale, Osmanlı döneminden itibaren gitgide daha az kullanıldı ve günümüze sadece burçlarından ve eski duvarlarından çok küçük bir kısmı ulaşabilmiş durumda. İstanbul’a yaklaşık 39 kilometre uzaklıktaki ilçe, İstanbul’da ve Kocaeli’nin diğer ilçelerinde yaşayanlar tarafından genellikle günübirlik geziler için ziyaret ediliyor. Pek çok farklı türden canlıya ev sahipliği yapan Darıca Hayvanat Bahçesi ise kuşkusuz özellikle küçük çocuğu olan aileler ve sevimli hayvanlara merak duyan ziyaretçiler arasında oldukça popüler.  

Bölgede denize girmek veya yaz akşamlarında sahilde keyifli yürüyüşlere çıkmak için Bayramoğlu sahilini tercih edebilirsiniz. Genellikle yazlıkların bulunduğu bu yer, hem İstanbul’a yakın hem de oldukça huzurlu. Yan yana dizilen balık lokantaları ve kafeleriyle hayli hareketli bir atmosfer vaat eden Darıca sahili ise akşamüstü gezintileri için bir diğer alternatif. Eğer ailenizle birlikte keyifli dakikalar geçirmek ve biraz dinlenmek isterseniz, yolunuzu Denizlerin Sevgi Parkı’na düşürebilirsiniz. Genellikle enfes manzarası ve yürüyüş için ideal parkurları ile bilinen parkta çocukları mutlu edecek maketler de bulunuyor. Özellikle yaz aylarında çeşitli etkinlikler ve festivallerle bölge halkını buluşturan Dudayev Parkı ise çay içmek, park içinde kurulan standlardan alışveriş yapmak ve keyif dolu aktivitelerle eğlenmek için oldukça elverişli. 

Darıca’nın dolambaçlı sokaklarında gezerken Rumlardan kalan göz kamaştırıcı evleri ve eski konakları görebilirsiniz. Bir kısmı yıkılmaya yüz tutan bu evler halen son derece muhteşem ve etkileyici bir görünüme sahip. İlçede akşam saatlerinde güneşi batırmak ve manzarayı seyretmek için ise Sancaktepe adıyla bilinen bölgenin yolunu tutabilirsiniz. Dilerseniz yürüyüşe çıkabileceğiniz veya yanınıza yiyeceklerinizi alarak piknik yapabileceğiniz bölgeden görünen manzara adeta muazzam. Nüfusu 200 bine yaklaşan tarihi ilçede ayrıca 1800’lü yılların sonlarından itibaren denizcilerin yolunu aydınlatan tarihi bir fener de ziyaretçileri bekliyor.

Darıca Otogarı Hakkında

Kocaeli merkezine 54 kilometre uzaklıkta yer alan ve 214.000 nüfusuyla şehrin en büyük 3. ilçesi olan Darıca’nın otogarı, Eskihisar Feribot Yolu kenarında İstasyon Caddesi üzerinde yolculara hizmet veriyor. İlçe merkezinde güzel bir konumda bulunan otogardan kısa bir yürüyüşle Gebze Marmaray durağı, Özel Gebze Medar Hastanesi, Darıca Park AVM, Gebze Metro İstasyonu gibi pek çok merkezi noktaya yürüyerek gidebilirsiniz. İsterseniz özel halk otobüsleri, Kocaeli belediye otobüsleri, minibüsler ve taksilerle de kısa sürede Darıca Otogarı’ndan ilçe içinde istediğiniz her yere ulaşabilirsiniz.

Özel Halk Otobüsleri

Otogar önceki İstasyon Caddesi üzerinde durakları görebileceğiniz özel halk otobüsleri ile her 15 dakikada bir Darıca Belediyesi, Kocaeli Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Darıca sahili, Darıca millet bahçesi, Darıca Hobbit köyü, Eskihisar Feribot İskelesi, Eskihisar Caddesi ve Tuzla Caddesi gibi pek çok büyük caddeye gitmeniz mümkün. Ayrıca özel halk otobüslerinin Kazım Karabekir Mahallesi, Osmangazi Mahallesi, Bağlarbaşı Mahallesi, Nene Hatun Mahallesi, Fevzi Çakmak Mahallesi ve Emek Mahallesi gibi pek çok büyük mahallede de durakları bulunuyor.

Kocaeli Belediye Otobüsleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı belediye otobüsleriyle de Darıca Otogarı’ndan çevre ilçelere ulaşım sağlayabilirsiniz. Otobüsler ve güzergahları şu şekilde:

310 Diliskelesi-Dilovası-Gebze-Darıca

315 numaralı Tavşancıl-Dilovası-Gebze-Darıca

400MR İzmit Otogar-Marmaray-Darıca

410 Kızılpınar-Gebze-Darıca-Bayramoğlu

420 Adalet Sarayı-Marmaray İstasyon-Darıca

500 Hereke-Dilovası-Gebze-Yenimahalle-Darıca

501 B.Oğlu-Gebze Teknik-Darıca-İstasyon-Gebze-M. Paşa Camii

504 Kent Önü- Gebze Teknik Üniversitesi-Farabi Devlet Hastanesi-Darıca

506 Darıca-Mezbahane-TÜBİTAK-Gebze Otogar

507 Darıca-Nene Hatun-İstasyon

515 Kent Önü-Darıca-Marmaray İstasyon-Gebze-TOSB

525S KBB Baraj-Marmaray-Söğütler-Farabi-Darıca

Minibüsler

Darıca içi ulaşımda hizmet veren minibüslerle Darıca'nın hemen her mahallesi ve caddesine; ilçeler arası ulaşım sağlayan Öz Darıca Minibüsçüler ve Özel Halk Otobüsçüleri Toplu Taşımacılar Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi minibüsleriyle ise Kocaeli merkezi ve Gebze, Gölcük, İzmit Karamürsel, Kartepe, Körfez gibi 12 ilçesine otogardan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Taksi

Darıca Otogarı yanında 7 gün 24 saat hizmet veren Işıklar Taksi’ye 0262 655 62 98, Ethem Bey Caddesi üzerinde durağı bulunan Gar Taksi’ye ise 0262 655 5511 numara telefon ulaşarak otogardan taksiyle de Darıca'nın turistik noktalarına otellerine ve ana caddelerinde ekonomik fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Darıca Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Darıca otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Darıca otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Darıca otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Darıca yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İzmir - Darıca 7 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Darıca seferleri bulunuyor?
expand_more
Kale Seyahat, Kaptanoğlu Seyahat, Ali Osman Ulusoy Türkiye’nin birçok şehrinden Darıca seferleri düzenliyor.
expand_less