Bakü Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Bakü Hakkında

Azerbaycan’ın başkenti Bakü, aynı zamanda ülkenin kültürel ve ekonomik anlamda önemli cazibe merkezlerinden. Hazar Denizi'nin kıyısında yer alan şehrin nüfusu 3 milyonun üzerinde. Aynı zamanda bölgenin en büyük limanına ev sahipliği yapan Bakü, hayli iyi korunan tarihi yapıları ve eğlenceli gece yaşamıyla biliniyor. Günümüzde müze olarak ziyaret edilebilen Şirvanşahlar Sarayı kuşkusuz Bakü'de görebileceğiniz en görkemli eserlerden. Hayli geniş bir alana yayılan saray yüzlerce yıllık geçmişiyle şehrin sembolü olarak gösteriliyor. Neredeyse 60 bin metrekarelik alana yayılan devasa büyüklükteki Haydar Aliyev Kültür Merkezi ise modern mimarisiyle Bakü ziyaretçilerini cezbediyor. Şehirde düzenlenen konserler, sergiler, gösteriler ve sportif aktivitelerde kullanılan Haydar Aliyev Kültür Merkezi Bakü'de göreceğiniz yerler arasında muhakkak yerini almalı. Merkezin içerisinde bulunan müzeyi ziyaret ettiğinizde ise Azerbaycan'ın tarihi ve kültürel geçmişine dair önemli bilgiler edinebilirsiniz.

Eski halılara meraklı olanlar 1960'lı yılların sonlarında açılan Halı Müzesi'ni ziyaret edebilirler. 6 binden fazla halıyı barındıran müze ayrıca bu anlamda dünya üzerindeki ilklerden biri. 14. yüzyıldan başlayarak farklı dönemlerden kalan halıların sergilendiği müze Pazartesi hariç haftanın her günü ziyaret edilebiliyor. Eski bir Mecusi tapınağı olan Ateşgah ise sahip olduğu tarihi önemin yanında etkileyici atmosferiyle de Bakü’nün görülmeye değer noktalarından. Hint ve Azeri mimarilerinden ortak özellikler taşıyan bu yerde yanan ateşin hiçbir zaman sönmeyeceğine inanılıyor. Tarih boyunca Bakü'ye ticaret amacıyla seyahat eden kervanları ağırlayan Ateşgah, Zerdüşt inancına sahip olanlar tarafından halen kutsal kabul ediliyor.

Eğer Bakü'ye çocuklarınızla birlikte geliyorsanız, şehre Sovyetler Birliği döneminde kazandırılan hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonradan yapılan eklemelerle büyütülen Bakü Hayvanat Bahçesi 200’e yakın türe ev sahipliği yapıyor. Azerbaycan içinde yaşayanların yanı sıra dünyanın farklı bölgelerinden getirilen türleri de barındıran hayvanat bahçesi şehirde yeterli zamanı olanlar için muhakkak görülmesi gereken yerlerden. Bakü'ye geldiğinizde ayrıca Azeri mutfağının birbirinden nefis yemeklerini deneyebilirsiniz. Özellikle kuzu veya koyun etinden yapılan Azeri pilavı içerisindeki kuru kayısı ve üzüm gibi malzemelerle bu anlamda hayli ilginç bir alternatif. Hazar Denizi’nden tutularak şişe dizilen balıklar ile geleneksel böreklerin de tadına Bakü’de muhakkak bakmalısınız.

Bakü Otogarı Hakkında

Her gün yüzlerce yolcuya hizmet veren Bakü Otogarı’na şehrin pek çok noktasından kolayca gidebilmeniz için farklı ulaşım alternatifleri bulabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Bakü Bulvarı, Özgürlük Meydanı ve Hazar Denizi kıyısındaki oteller önündeki duraklarının yanı sıra birçok mahallede de duraklarını görebileceğiniz belediye otobüsleri, hem otogar hem de şehir içi ulaşımda yaygın olarak kullanılıyor.

Metro

Bakü’nün büyük meydanları ve ana caddelerinde istasyonları olan metrolarla da hem direkt hem de aktarmalı olarak 24 saat boyunca 15-20 dakika içinde otogara gitmeniz mümkün.

Taksiler

Bakü ana caddeleri ve büyük otellerin önünde durakları olan taksiler de otogara hızlı bir ulaşım için tercih edebileceğiniz araçlar arasında. Az Taxi 101 durağına +994 50 979 91 01 veya Bakü Taksi durağına ise +994 77 271 91 11 numaralı telefonla ulaşarak istediğiniz saatte taksi hizmeti alabilirsiniz.

Bakü Otogarı Hakkında

Azerbaycan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Bakü’ye ulaşım hizmetleri veren Bakü Otogarı’ndan şehrin hemen her noktasına metro, belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile hem direkt hem de aktarmalı olarak ulaşma şansınız var.

Metro

Otogarda istasyonu olan metro ile Bakü’nün ana caddeleri, büyük bulvarları ve turistik noktasına kısa sürede gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Bakü Otogarı çıkış kapısı önünde duraklarını görebileceğiniz belediye otobüsleri de şehrin hemen her caddesi ve mahallesine ulaşan geniş güzergahlarıyla yolcular tarafından çok tercih ediliyor. Otobüslerle Bakü’nün pek çok turistik noktası, müzesi ve oteline de otogardan kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Minibüsler

Bakü Otogarı içerisinde ayrı peronları bulunan minibüslerle Hazar Gölü çevresindeki turistik noktalar, ana caddeler ve otellerin yanı sıra çevre belde ve ilçelere de otogardan kolayca gidebilirsiniz.

Taksi

Otogar içerisinde 7 gün 24 saat yolculara hizmet veren taksi durakları bulunuyor. Taksilerle istediğiniz saatte hızlı ve direkt bir yolculukla Bakü’nün turistik noktalarına geçebilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Bakü otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Bakü otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Bakü otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
expand_less