Ardeşen Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Ardeşen Hakkında

Göz kamaştıran çay bahçeleri ile çevrelenen Ardeşen, son derece renkli Karadeniz kültürünü muazzam bir şekilde yansıtan ilçelerden. Çevresini saran su değirmenleriyle hayli ilginç manzaralar vaat eden ilçede iklim yılın büyük kısmında yağışlı ve nemli. Bu nedenle Ardeşen ve civarını ziyaret edenlerin her daim yağmura karşı hazırlıklı olmalarında yarar var. Rize’nin merkezine 45 kilometre mesafede bulunan Ardeşen’in 10 kilometrelik bölümü Karadeniz kıyısına bakıyor. Şehrin en çok nüfus barındıran iki ilçesi arasında yer alan Ardeşen’e yerleşenlerin sayısı ise 40 binden daha fazla. 

Geride kalan çağlar boyunca Roma ve Bizanslılar tarafından idare edilen ilçede Pontus Rumları ve sonrasında Osmanlılar hakim oldular. Böylece Ardeşen geçmişten bu yana her daim çok kültürlü bir yerleşim olarak anılıyor. Türkiye’nin kuşkusuz en yeşil bölgelerinden birinde bulunan Ardeşen’de gezerken farklı dönemlerde inşa edilen tarihi yapılara rastlayabilirsiniz. 1800’lü yılların sonlarına doğru yaptırılan Işıklı Camii, Anadolu coğrafyasındaki dikdörtgen planlı camilerin benzer özelliklerini taşıyan örneklerden. Barok tarza ait detayları da barındıran cami ayrıca ahşaptan yapılan minberi ile de göz dolduruyor. 

Günümüzde halen ibadet amacıyla kullanılan yapının yanı sıra Ardeşen’de Ekşioğlu Camii ve Seslikaya Köyü Camii gibi eski eserler de mevcut. Yapımı yine 1800’lü yıllara denk gelen ibadethanelerin özellikle sanat ürünü işlemeleri son derece ilgiye değer. Ardeşen ilçe merkezinde ayrıca bölgeye Pontus Rum İmparatorluğu döneminden miras kaldığı tahmin edilen eski bir kilise de var. Ancak uzun süredir kullanılmayan yapı günümüzde yıkılmaya yüz tutmuş durumda. Bölgenin kültürel değerlerini gözler önüne seren Ardeşen Etnografya Müzesi ise ilçe merkezinde ziyaret edilebilecek noktalardan. Kısmen ılıman geçen yaz aylarında ilçeye geldiğinizde Karadeniz yaylalarında düzenlenen festival ve şenliklere katılabilirsiniz. Bölge mutfağının karakteristik niteliklerini yansıtan Ardeşen lezzetleri ise enişte lokumu, mısır ekmeği, etli kuru fasulye ve hamsili pilav gibi tatlardan meydana geliyor.

Ardeşen Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Ardeşen Terminali üzerinden ilçeye giriş yaptığınızda şehir merkezine sizi pratik bir şekilde ulaştıracak epey seçenek bulunuyor.

Yolcu Servisleri

Biletinizi yetkililere göstermek şartıyla terminale geldikten sonra dilediğiniz noktaya ücretsiz olarak geçiş yapabilirsiniz. Ardeşen Terminali’nde ofislerin bulunduğu noktada hemen her firmanın düzenli olarak kalkan araçlarını değerlendirebilirsiniz. Bu servisler, ortalama her 30 dakikada bir kalkıyor. Ağırlıklı olarak Rize şehir merkezine yönelseler de bazı uzak ilçeler için de servisler mevcut.

Dolmuşlar

Şehirde dolmuşlar belediye otobüslerine kıyasla çok daha aktif. Terminalin hemen önünden kalkan minibüsler sayesinde şehir merkezine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Rize şehir merkezi dışında Pazar ve Çayeli ilçelerine ulaşmak için de terminalden kalkan dolmuşları değerlendirebilirsiniz.

Taksi

Ardeşen Terminali’nin hemen çevresinde ilçeye henüz giriş yapan yolculara 24 saat hizmet veren taksi durakları hemen dikkatinizi çekecektir. Gerek ilçe içinde gerekse de merkezde, istediğiniz noktaya taksiler sayesinde çok kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Ardeşen Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Ardeşen otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Ardeşen otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Ardeşen otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Ardeşen yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Ardeşen 20 saat , İzmir - Ardeşen 23 saat , Ankara - Ardeşen 12 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Ardeşen seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Lüks Karadeniz Seyahat, Lüks Artvin Seyahat Türkiye’nin birçok şehrinden Ardeşen seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  20 saat schedule
 • İzmir
  22 saat schedule
 • Ankara
  12 saat schedule
 • Adana
  19 saat schedule
 • Bursa
  20 saat schedule
 • Antalya
  21 saat schedule
 • Trabzon
  2 saat schedule
map placeholder
expand_less