İznik Otelleri Ara

En uygun İznik otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz İznik otellerini listele.

Şehir, ilçe, tema, otel adı ara
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

İznik Hakkında

Dünyaca ünlü çinileriyle isminden söz ettiren İznik, Bursa’ya bağlı bir ilçe. İznik Gölü’nün kıyısında kurulan tarihi yerleşim hem Bizans hem de Osmanlı döneminde oldukça önemli bir cazibe merkeziydi. Geçmişte ‘’Helikare’’ ve ‘’İsnikea’’ gibi isimlerle anılan ilçede yerleşimler günümüzden binlerce yıl öncesinde başladı. Görkemli tarihi boyunca Hititler ve Bizanslılar tarafından yönetilen İznik, bir süre Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yaptı. İlçenin tarihinde kilometre taşı sayılabilecek olaylardan biri ise Hristiyanlıkla ilgili önemli kararların alındığı İznik Konsili. Osmanlı döneminde inşa edilen medrese ve camileriyle pek çok alimi yetiştiren İznik, günümüzde daha çok dünyaya kazandırdığı seramik ve çini örnekleriyle biliniyor.

Bursa şehir merkezine yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki ilçeye merkezden minibüsleri kullanarak 1 saatten biraz uzun süren bir yolculukla gelebilirsiniz. İstanbul’dan ise feribot ve minibüs hatlarını kullanarak yine çok da uzun sayılmayacak bir sürede İznik’e ulaşmak mümkün. Zeytin, kiraz, elma ve şeftali ağaçlarıyla çevrelenen ilçede ekonomi ağırlıklı olarak tarım ve turizm üzerinde yoğunlaşıyor. Özellikle bu bölgeye özgü olan üzümler yörenin en bilindik tarım ürünlerinden.

İlçenin adıyla anılan gölün kıyısına gelerek piknik yapabilir, civardaki arkeolojik tarihi eserleri görebilir ve çevre köylerde macera sporlarının tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle Hacı Osman Köyü’nde yamaç paraşütü ve trekking gibi aktiviteler hayli revaçta. Yörede gezerken ayrıca doğa harikası şelale ve manzaraları da görmeniz olası. Nüfusu 45 bine yaklaşan İznik’te halen pek çok gelenek ilk günkü gibi yaşatılıyor. İlçenin Osmanlı’dan izler taşıyan mutfağı ise şüphesiz bu geleneğin önemli yapıtaşlarından. İznik Gölü’nden tutulan balıkları tadabilir, ilçenin bahçelerinde yetiştirilen zeytinlerden elde edilen nefis zeytinyağını deneyebilirsiniz.

İznik Seyahat Yazıları