Günübirlik de olsa bazen bir yerlere kaçma ihtiyacı hissediyoruz. Bursalıların hafta sonu adresi İznik, Osmangazi Köprüsü'nden sonra İstanbullular için de yakınlaştı. İstanbul'dan yaklaşık 1 ya da 1,5 saatte ulaşabileceğiniz bu şirin ilçede neler yapabilirsiniz?

İçindekiler

Hristiyanlık tarihinin önemli yeri

Öncelikle İznik tarihi bir yer. Bizans ve Osmanlı eserleri hemen dikkat çekiyor. En ünlüsü de tarihi Ayasofya Kilisesi. Bu kilisenin Hristiyanlık tarihinde önemli bir yeri var. Hem günümüzdeki dört İncil'in kutsal kitap olarak kabul görmesi hem de Hz. İsa'nın Tanrının oğlu olduğunun kabulü ve ikonların kiliselerde kullanılabilmesi. Bu yüzden Hristiyanlar tarafından kutsal kabul ediliyor. Çocukluğumda İznik'e çok sayıda yabancı turist giderdi. Ayasofya Kilisesi kısmen de olsa camiye çevrilince hacı olmak için İznik'e giden Hristiyanlar gelmekten vazgeçmiş. Hristiyanlık tarihi için önemli bir yerin yabancılara daha çok tanıtılması gerektiğine inanıyorum.

Ayasofya Kilisesi İznik

Uçak Bileti

Tarihi eserler çok

İznik merkezinde Osmanlı'dan kalma tarihi hamamlar ve camiler de var. Tam merkezdeki köfteci Yusuf da İznik'in en ünlü yeme içme mekanlarından birisi. Ama gölün çevresinde bir şeyler yemeyi ya da içmeyi de tercih edebilirsiniz. Dünyaca ünlü İznik seramikleri Ayasofya'nın etrafındaki sokaklarda sanatçılar sokağı oluşmuş. Burada küçük büyük atölye ve dükkanlar var. Meşhur İznik çinisinden yapılmış süs eşyaları ya da takıları satın alabilirsiniz. El yapımı orijinal şeyler var.

İznik

Gölün etrafında gezinti

Gölün çevresinde konaklama yapmak isterseniz de küçük oteller bulunuyor. Ancak daha doğayla iç içe bir konaklama için Askania'yı tercih edebilirsiniz. Bungolovlarda konaklama yapıp gölün keyfini çıkarabilirsiniz. İznik yeşil ile mavinin kucaklaştığı tarihi öneme sahip çok şirin bir yer. Çocuklarla da gezebileceğiniz bu şirin ilçeyi mutlaka görün... Gölün etrafında yürüyüş yolları kafe ve çay bahçeleri var. Şu sıralar belediye onarıma başlamış ama bitince eminim güzel bir sahil rotası oluşur.

İznik Gölü


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar