Girne Otelleri Ara

En uygun Girne otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Girne otellerini listele.

Girne Hakkında

Girne Hakkında

Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en önemli liman şehirlerinden biri, aynı zamanda da adanın en gözde tatil beldesi. 62.000 olan Girne nüfusu yaz aylarında neredeyse 2 katına çıkıyor. Girne, güneyde Beşparmak Dağları manzaralarını, kuzeyde ise muhteşem Akdeniz manzaralarını sunuyor. Roma döneminden beri yerleşim olan Girne’de Fenikeliler büyük ticaret kolonileri kurdu ve o dönemlere ait pek çok tarihi yer bugün Girne şehrini süslüyor.

Girne şehrinin en önemli tarihi yapısı olan Girne Kalesi, 7. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapıldı. Günümüzde müze olarak kullanılan kale, şehri gezen turistlerin ilk uğradığı yerler arasında. Girne Kalesi’nde hem benzersiz bir Girne manzarası görebilir hem de müzenin içinde yer alan Venedik Kulesi ve Luzinyan Kulesi gibi ilginç yerleri gezebilirsiniz.

Şehrin en kalabalık yerlerinden birisi olan hareketli Girne Yat Limanı, şehrin uzun tarihini yakından görebileceğiniz bir yer. Venedik döneminden kalan otantik evlerin yanı sıra kafeler, tavernalar ve restoranlarla dolu olan yat limanı hem güzel bir tatil alışverişi yapabileceğiniz hem de Akdeniz manzarasına karşı Kıbrıs mutfağından lezzetler tadabileceğiniz bir yer.

Girne şehrinde ilgi çeken bir tarihi yapı olan 1205 yapımı Bellapais Manastırı, şehrin kuzey sahilinin benzersiz manzarasını sunan, güzel bir konumda yer alıyor. Önü deniz arkası ise dağ manzaralarıyla süslü Bellapais Manastırı, Gotik mimarisiyle size harika fotoğraflar sunacak. Beşparmak Dağları yamaçlarındaki manastırda sık sık özel etkinlikler ve konserler de düzenleniyor. Yine Beşparmak Dağları eteklerinde yer alan St. Hilarion Kalesi, Kıbrıs’ın en güzel kalelerinden birisi olarak görülmeye değer. Girne’nin tamamını görebileceğiniz güzel konumuyla bu kale, masallardan çıkmış gibi görünüyor. 1911 yapımı Bufavento Kalesi ise Beşparmak Dağları zirvesinde yer alıyor ve ziyaretçilere neredeyse bulutların üstünde yürüyormuş hissi veriyor.

Girne’nin en önemli simgelerinden birisi olan 1956 yapımı Mavi Köşk, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda önemli bir komuta noktası olarak hizmet vermiş ve günümüzde bir müzeye dönüştürülmüş. Bu müzede o döneme ait pek çok tarihi eseri ve belgeyi görebilirsiniz. Barış harekatında askeri çıkartmanın yapıldığı Çıkartma Plajı da hem denizin tadını çıkarıp hem de çeşitli anıtları görebileceğiniz popüler bir yer.

 

x