Kuzey Kıbrıs'ın en turistik köşelerinden Girne, etkinlikler ve gastronomik keşifler açısından da oldukça zengin bir bölge. Kültür turizminden, plaj keyfine kadar sayısız etkinliğe dahil olup, su sporlarını deneyimleyebilir ve festivallere katılabilirsiniz. Girne'de mutlaka dahil olmanız gereken 10 aktiviteyi sizin için derledik.

1. Girne Kalesi'ne çıkın

girne-kalesi-kibris

Girne’nin ikonik sembolü haline gelmiş Girne Kalesi’ne mutlaka tırmanmalı ve şehre panoramik açıdan bakmalısınız. Özellikle günbatımı ve gündoğumu saatlerinde eşsiz kareler yakalayabilirsiniz.

Helenistik Dönem mimarisini yansıtan kaleye tırmanmak isteyenler mutlaka yanlarına rahat giysi ve ayakkabılar almalılar.

Giriş ücreti: 20 TL

Açık olduğu saatler: 08.00-17.00 (pazar günü hariç)

Konum Linki

2. Bella Pais Manastırı'nı ziyaret edin

bellapais-manastiri

Beşparmak Dağları eteklerinde yer alan manastır, İtalyancada güzel yer anlamına geliyor. Uçurum kenarında ve son derece etkileyici bir Gotik mimariye sahip kilise 1998 yılında inşa edilmiş. Ortodoks kilisesi olarak bugün halen faal olan manastırın diğer adı ise Barış Manastırı. Kayalık yamaç kenarında oluşuyla Sümela Manastırı’nı akıllara getiriyor.

Giriş ücreti:

  • Yetişkin: 15 TL
  • Öğrenci: 7,5 TL

Açık olduğu saatler: 08.00-18.00

Konum Linki

3. Alagadi Plajı'nda denizkaplumbağaları ile tanışın

alagadi-plaji

Her ne kadar cam gibi denizi ve kum plajı ile keyifli bir deniz günü yaşayanların da tercih ettiği yerlerin başında gelse de plajın asıl önemi caretta caretta kaplumbağalarından geliyor. Nesilleri tehlike altında olan bu canlılar plajı yumurtlama alanı olarak belirlediği için Alagadi Plajı koruma altına alındı.

Konum Linki

Yazar Notu: Caretta caretta kaplumbağalarının korunmasından ötürü plajda su sporları, şezlong ve şemsiye kullanımı yasaklanmış durumda.

4. Tüplü dalış deneyimi yaşayın

tuplu-dalis

Girne su sporları açısından ve özellikle de tüplü dalış deneyimi yaşamak isteyen turistler için bir cennet. Şehirde yer alan sayısız dalış merkezinde hem başlangıç seviyesinde olanlara hem de profesyonel deneyimi olanlara uygun etkinlikler düzenleniyor.

Yazar Notu: Fakat daha amatör bir deneyimle sadece deniz canlılarının dünyasına şahit olup mercan resiflerini keşfetmek isterseniz risk almayarak şnorkel ile dalış gerçekleştirmenizi öneririz.

5. Batık Gemi Müzesi’ni keşfedin

batik-gemi-muzesi

Esasında Girne Kalesi’nin içinde müze haline getirilmiş ayrı bir alana sahip olan Batık Gemi Müzesi özellikle çocuklu ailelerin ve müze severlerin keşfetmekten memnun olacağı bir yer. Batık Gemi Müzesi’nin yer aldığı şehir merkezinde konaklama seçenekleri de oldukça çeşitli ve herkese hitap edecek fiyatlandırmalarla karşılaşabilirsiniz.

Fiyat skalasındaki zenginlik ve çoğu gezilmesi gereken noktaya avantajlı konumu ile Girne otelleri açısından en makul seçenekleri burada bulabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Müze, Girne Kalesi’nin içinde olduğu için kaleye giriş ücreti ile müze kısmını da gezebilirsiniz.

6. Aziz Hilarion Kalesi’ne çıkın

aziz-hilarion-kalesi-

Tıpkı Bella Pais Manastırı gibi yine kayalık bir dağ zirvesinde yer alan Aziz Hilarion Kalesi eşsiz fotoğraflar çekebileceğin destinasyonlardan. Dik bir yamaçta olduğu için yaklaşık 480 basamak çıkmanız gerekiyor. Yaz aylarında kaleye tırmanacaklar mutlaka buna uygun ayakkabı ve giysi tercih etmeli.

Giriş ücreti: 20 TL

Açık olduğu saatler: 08.00-18.00

Konum Linki

Yazar Notu: Aziz Hilarion Kalesi’nin Uyuyan Güzel masalından uyarlanan filmdeki kuleye de ilham olduğu biliniyor.

7. Girne Limanı’nda akşam yemeğine çıkın

girne-limani

Özellikle gece hayatının cıvıl cıvıl olduğu Girne Yat Limanı civarında yer alan kafe, restoran ve eğlence mekanları ile yediden yetmişe herkesin keyifle geceye karışabileceği bir adres. Hemen hemen hepsinde canlı müzik bulunan restoranlarda yerel lezzetlerin ve taze deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Girne’ye özgü damak çatlatan lezzetleri merak ediyorsanız Girne’de nerede ne yenir? yazımıza bakmanız öneririz.

Konum Linki

8. Mavi Köşk’ü ziyaret edin

mavi-kosk

Mavi Köşkü her ne kadar Girne merkezinde yer almasa da şehre çok yakın bir konumdaki Çamlıbel Köyü’nde bulunuyor. Girne’den hareket eden turlarla ziyaret edebilirsiniz. İtalyan asıllı bir silah kaçakçısının cephanesi olarak kullanılan köşk Barış Harekatı’nın ardından müzeye çevrilmiş.

Açık olduğu saatler: 09.00-18.00

Konum Linki

Yazar Notu: Yanınızda mutlaka kredi kartı bulundurun, para ile ödeme kabul edilmiyor. Ayrıca kimlik, pasaport ya da ehliyet benzeri resmi bir evrak yanınızda olsun çünkü askeri bölgede kalan köşke girişler denetimli.

9. Ağa Cafer Paşa Camii’ni gezin

aga-cafer-pasa-camii

Osmanlı Dönemi’nde Kıbrıs Valisi olan Ağa Cafer’in adını taşıyan cami liman bölgesine yakın bir konumda yer alıyor. 19. yüzyılın ortalarına doğru inşa edilen cami kesme taşlar kullanılarak örülmüş. Girne’nin en eski camilerinden biri olan Ağa Cafer Paşa camini ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

10. Zeytin Festivali’ne katılın

Zeytin ve zeytinyağı gibi mahsulleri ile nam salmış Girne her sene eylül-ekim aylarında zeytin festivaline ev sahipliği yapar. Zeytin tarımı yapan yerel halın ürünlerini sergilediği, satışların yapıldığı müzikli ve eğlenceli bir festival. Ayrıca özellikle turistlerin büyük ilgisine maruz kalan atölyeler de düzenlenir.

2023 Zeytin Festivali 04-08 Ekim 2023 tarihinde düzenlendi.

Uçak Bileti


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar