Yurt dışında eğitim için en iyi 7 yer

muratekinay
İçindekiler

Derler ki hem yabancı bir dili öğrenmek hem de dünyanın farklı yerlerini görmek için en iyi yol bir süre yurt dışında yaşamak ve eğitim almaktır. İyi ama nasıl? İster üniversite ister yabancı dil öğrenmek için olsun yurt dışında eğitimin ilk ve en önemli adımı ülke seçimi. Nereye gitmek daha kolay, hangisi daha ucuz veya tam da aradığınız özelliklere sahip? Gelin, Avrupa’dan Amerika’ya yurt dışında eğitim almak için en iyi rotalara birlikte bakalım.

İlk akla gelen Londra

Yurt dışında eğitim denince ilk akla gelen şehir Londra. Hem dünya çapında dil okulları hem de yüksek standartlı eğitim sunan üniversiteleriyle Londra eğitim ile bütünleşen şehirlerden. Kingston Üniversitesi ve London School of Economics şehrin en ünlü ve dünyada en çok öğrenci çeken üniversiteleri. Üstelik Birleşik Krallık başkenti sadece yüksek standartlı eğitim olanaklarıyla değil, gezilip görülecek çok sayıda harika yerle de öğrencileri kendisine çekiyor. Kraliyet ailesinin de yaşadığı Buckingham Sarayı, ülkenin yönetim merkezi Westminster Sarayı, dünyanın en geniş koleksiyonlarından birine sahip British Museum, Tower Bridge ve Hyde Park bunlardan sadece birkaçı. Şehrin belki de tek olumsuz yanı dünyanın en pahalı kentlerinden biri olması. Yüksek eğitim ve yaşam giderlerini karşılamak Londra’da eğitim alanların en sık karşılaştığı sorunlar arasında. Bu yaz Londra’yı görüp kendiniz keşfetmek isterseniz hemen tıklayın, en uygun uçak biletlerini karşılaştırın.

Uzak ve heyacan verici New York

İster tatil ister eğitim her ne sebeple olursa olsun New York’a gitmek her zaman iyi bir fikirdir. Geniş caddeleri, birbiriyle yarışan gökdelenleri ve dinamik şehir yaşamıyla New York dünyanın en heyecan verici şehirlerinden biri. Şehrin saymakla bitmeyen çekici özellikleri bir araya gelince New York yurt dışında eğitim almak isteyenlerin ilk aklına gelen seçenelerden biri oluyor doğal olarak. New York Üniversitesi, Columbia Üniversitesi gibi dünyanın en iyi eğitim veren bazı üniversitelerine de ev sahiplği yapması sayesinde şehir sadece Amerika’dan değil, dünyanın dört bir yanından öğrencilerin akınına uğruyor. Üstelik eğitim alırken böylesine heyecan verici bir şehri keşfetme olanağı da paha biçilemez. Empire State, Central Park, Broadway gibi ikonik yapılar ve merkezler New York’un kalbi Manhattan’da toplanmış durumda. Ancak 5 bölgeden oluşan şehrin diğer bölümleri Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Island’da da birçok güzelliğin saklı olduğunu unutmayın. New York’u daha yakından keşfetmek için New York’ta gezilecek yerler galerimize göz atabilirsiniz.

Güney Yarımküre’nin favorisi Avustralya ve Yeni Zelanda

Biraz daha ileri gidip farklı bir yarımküreye geçmeye ne dersiniz? Avustralya ve Yeni Zelanda hem doğal güzellikleri hem de yüksek standartlı eğtimiyle özellikle Uzak Doğu ülkelerinden gelen öğrencilerin favori destinasyonları arasında. Sidney, Melbourne veya Canberra… Tercihiniz hangisi olursa olsun iyi bir eğitim ve parklarla, gezilecek harika yerlerle çevrili bir şehir sizi bekliyor. Muhteşem doğası ile ziyaretçilerini cezbeden Yeni Zelanda’da ise başkent Wellington ve Auckland’da hem üniversite hem de dil eğitimi için sayısız seçenek var. Lisans, master veya doktora programları için üniversitelere doğrudan başvurabilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilebilmesi için gereken belgeleri ise üniversitelerin internet sitesinden veya Türkiye’de bulunan ofislerinden öğrenebilirsiniz.

Almanca eğitim için Zürih

Dünyada en çok konuşulan dillerden birisi de Almanca. Haliyle İngilizce’ye alternatif olarak Almanca eğitim almak isteyenlerin sayısı hiç de azımsanacak kadar değil. Dünyada her yıl binlerce öğrenci Almanca eğitim almak için bir başka ülkeye seyahat ediyor. Zürih ve Bern bu konuda en iyi alternatiflere sahip şehirler arasında öne çıkıyor. Üstelik burada eğitim alırken İsviçre’nin en güzel yerlerini gezebilir, Fransa, İtalya hatta İngiltere gibi birçok farklı ülkeyi keşfedebilirsiniz. ''Çikolata şehri’’ olarak anılan Zürih’te tadına bakabileceğiniz birçok lezzetli alternatif de sizi bekliyor. İsviçre aynı zamanda dünyada en zengin insanların yaşadığı ülkelerden de biri.

Silikon Vadisi’nin en iyisi Stanford

Amerika’nın ve dünyanın teknoloji üssü San Francisco, dünya çapında eğitim veren üniversiteleriyle de parlayan yıldızlardan biri. Şehrin en ünlü iki eğitim merkezi Stanford ve Kaliforniya Üniversiteleri olsa da irili ufaklı 20’den fazla üniversite burada eğitim veriyor. Sadece dil eğitimi almak ve İngilizcenizi geliştirmek için buraya gelirseniz de sayısız seçeneğiniz var. San Francisco’da eğtim alırken konaklamak içinse üniversite yurtlarını veya kiralık evleri tercih edebileceğiniz gibi Amerikalı ailelerin yanında da kalabilirsiniz. Bu da size yeni bir dil öğrenirken aynı zamanda yeni bir kültürü de keşfetme şansı verebilir. San Francisco’ya kadar giderseniz, şehirde görülmeye değer birçok harika yerle de karşılaşacaksınız. Bunlar arasında sisler arasında bir anda görünüp kaybolan efsanevi Golden Gate Köprüsü, hapishanesi ile birçok filme konu olan Alcatraz Adası, Golden Gate Parkı ve Union Meydanı ilk sıralarda geliyor. Şehri daha yakından tanımak isterseniz San Francisco Şehir Rehberimize göz atabilirsiniz.

Afrika’nın ucunda Cape Town

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin en çok ziyaretçi çeken şehri Cape Town İngilizce öğrenmek isteyenler için harika bir alternatif. Şehirde Afrika, Avrupa, Asya ve Amerika başta olmak üzere dünyanın her yerinden insan yaşıyor ve bu çok kültürlü ortam hem dil öğrenmek hem de farklı kültürlerle tanışmak için benzersiz bir ortam sunuyor. Cape Town'da eğitim dışında gezip görülecek yerler de sonsuz. Şehirde Masa Dağı’na teleferikle çıkıp körfezin nefes kesen manzarasını izleyebilir veya altın sarısı kumsallarda denizin ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz.

Avrupa'nın kalbine yolculuk için Paris

Paris başta Fransızca dil eğitimi almak isteyenler için akla gelen ilk rota. Fransa’nın başkenti bu konuda eğitim veren sayısız dil kursuna sahip olsa da sadece yabancı dil için değil, üniversite eğitimi için de dünyanın en fazla tercih edilen yerlerinden biri. Özellikle sanat eğitimi almak isteyenlerin ilk durağı Paris, aynı zamanda dünyanın en güzel şehirlerinden. Paris’te üniversite eğitiminin ilk ve en önemli rotası Sorbonne Üniversitesi. Dünyanın hemen her yerinden öğrenciye sahip bu üniversitede sanattan bilime birçok alanda eğitim alabilirsiniz. Paris'i daha önce görmediyseniz, önce tatil için gidip şehri keşfetmeye ne dersiniz? İlk film gösterimi, ilk cadde aydınlatması gibi birçok ilkin de adresi Paris’I keşfetmek için şehirde kalabileceğiniz çok sayıda uygun otel seçeneği de var.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar