Yurt dışı çıkış harcı nedir kimler öder?

tugbahacibayramoglu

Yurt dışı çıkış harcı. Türk pasaportuyla yurt dışına çıkacak olanların ödemekle yükümlü olduğu bir vergi türüdür. Yurt dışına çıkacak olanlar 15 TL tutarındaki bu harcı havalimanlarından ve banka şubelerinden ödenebilir. Havalimanlarında 7/24 harç ödeme noktası bulunur.

23.03.2007 tarih ve 26471 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5597 sayılı Yurt dışına Çıkış Harcı Hakkında Kanun ile Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu ile yurt dışına çıkış yapanların 15 TL ödenmesi hükmüne göre alınmaktadır. Ve bu ücret her yurt dışı çıkışı için ayrı ayrı ödenir. Örneğin aynı ay hatta aynı hafta içerisinde 2 kez yurt dışına çıkacaksanız 2 kez harç ödemesi yapmanız gerekir. Ancak yurt dışı çıkış harcından muaf olanlar da vardır.

İçindekiler

Kimler muaf

7 yaşından küçükler

İşçi gurbetçi aileler

Yurt dışında oturma izni bulunanlar

Çifte vatandaşlar

Çalışma izni bulunanlar yurt dışı çıkış harcı ödemezler.

Yurt Dışı Çıkış

Uçak Bileti

Banka şubelerine de ödenebilir

Yurt dışı çıkış harçları havalimanında ödenebileceği gibi çıkış yapmadan önce yani bir kaç gün önce de banka şubelerinden ödenebilir. Bankaya ödeme yapmaya gittiğinizde pasaportunuzun mutlaka yanınızda olması gerekir. Bu arada daha önce çıkış harcı ödeyip de son anda yurt dışına çıkmadıysanız ödeme yaptığınız yerden pulunuzu ibra etmeniz halinde para iadesi alabilirsiniz. Çıkış harcınızı bankaya ödeme yaptıysanız pulu ve dekontu mutlaka yanınıza alın.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1288 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN