Yurdumuzda görülmesi gereken 7 tarihi köşk

muratekinay
İçindekiler

Ülkemizin neredeyse her köşesi göz kamaştıran tarihi saraylarla, köşklerle ve diğer göz alıcı yapılarla çevrili. İnşa edildiği dönemin ünlü hükümdarlarına ve önemli ailelerine ev sahipliği yapan köşklere doğru tarihi bir yolculuğa hazır mısınız?

1- Hünkâr Köşkü – Bursa

Bir dönem Osmanlı’ya da başkentlik yapan Bursa’da inşa edilen köşkün belki de en dikkat çeken özelliği sadece 19 gün gibi kısa bir sürede inşa edilmiş olması. Sultan Abdülaziz ve Atatürk gibi pek çok önemli ismi ağırlayan köşkte geçmiş dönemleri yansıtan eşyaları ve canlandırmaları görebilirsiniz. Yeşil şehir Bursa’da görülebilecek diğer yerler ise galerimizde.

2- Yusuf Ziya Paşa Köşkü – İstanbul

Diğer bir ismi ile ‘Perili Köşk’ olarak da anılan Yusuf Ziya Paşa Köşkü İstanbul Boğazı’nın Avrupa tarafında, Rumelihisarı sahilinde yer alıyor. 1900’lü yılların başında inşa edilen köşk bugün müze olarak kullanılıyor ve özellikle nefes kesen Boğaz manzarası ile ünlü. İstanbul’a gelenleri bekleyen başlıca noktalar, yeme içme önerileri ve şehirle ilgili diğer ipuçları ise şehir rehberimizde.

3- Ihlamur Kasrı – İstanbul

İstanbul’un pek çok semtinde tarihi bir köşke rastlamak mümkün. Beşiktaş’ta bulunan Ihlamur Kasrı ise 19 yüzyıldan bugüne Beşiktaş ve civarında görülebilecek başlıca yerlerden. Yemyeşil bahçesiyle yaz aylarında şehrin içinde huzurlu bir kaçamak arayanların da adresi olan Ihlamur Kasrı Osmanlı döneminden günümüze İstanbul ziyaretçilerinin gözdesi olmayı sürdürüyor.

4- Atatürk Köşkü – Trabzon

Yolunuz bir gün Trabzon’a düşerse, şehre geldiği dönemde Atatürk’ün de konakladığı tarihi köşkü mutlaka görün. Tarihi atmosferiyle ve bahçesiyle ziyaretçilerin beğenisini kazanan köşkün tadını bahar ve yaz aylarında daha iyi çıkarabilirsiniz.

 

5- Hidiv Kasrı – İstanbul

İstanbul Boğazı’nı boylu boyunca seyretmek için en iyi noktalardan biri Hidiv Kasrı. Çubuklu sırtlarında inşa edilen tarihi yapıda bugün manzaralı bir restoran var. Hidiv Kasrı ayrıca günümüzde düğünler ve çeşitli organizasyonlar için kullanılıyor.

6- Revan Köşkü – İstanbul

Topkapı Sarayı’nda gezerken tarihi sütunları ve eşsiz manzarasıyla ziyaretçileri hayran bırakan Revan Köşkü’nü görebilirsiniz. 18. yüzyılda kütüphane olarak kullanılan köşkün duvarlarını kaplayan çiniler ise ince bir işçiliğin eseri. Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Kapalı Çarşı gibi şehrin tarihi yerlerini kapsayan bir tura çıkmak isterseniz hemen İstanbul uçak biletlerini karşılaştırın!

7- Abdülmecid Efendi Köşkü – İstanbul

Şehrin iki yakasına yayılan tarihi saraylar ve köşkler arasında Abdülmecid Efendi Köşkü’nün çok özel bir yeri var. 1800’lü yılların sonunda bir av köşkü olarak yaptırılan tarihi köşk bugün de Üsküdar’ın en güzel yapılarından. Köşkü gezerken ilkbahar ve yaz aylarında huzurlu bahçesinde mola vermeyi unutmayın. Bu arada, İstanbul’da tarihi köşkleri gezerken yemek molası verdiğinizde tadabileceğiniz lezzetlere göz atmak için tıklayın!

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar