Yeşile doyabileceğin Karadeniz yaylaları

busraguzeller

Şehir hayatının kaosundan, griliğinden, trafiğinden ve bu mevsimde yaz sıcaklarından kurtulmanın en güzel yolu, yaylaya çıkıp doğayla iç içe olmak. Ne kadar şanslıyız ki Karadeniz Bölgesi birbirinden güzel yaylalarla dolu.Özellikle de ilkbahar, sonbahar ve yaz ayları tam doğayla iç içe tatiller yapmanın zamanı. Şöyle yaylanın yeşilliğine kendini bırakıp güneş altında biraz uyukladığını düşünsene, için ısındı değil mi? Ben güzelliğiyle en çok bilinen yaylaları listeledim, sana sadece uçak bileti almak kalıyor.

İçindekiler

Ayder Yaylası, Rize

En çok bilinenle başlamazsam ayıp olurdu. Biliyorsun bir dönem sosyal medyada bir Ayder rüzgârı esmişti. Tabii sosyal medyada adı geçer de insanlar koşa koşa Ayder Yaylası’na gitmezler mi? Buraya ulaşım, Karadeniz’in diğer yaylalarına göre daha kolay. İlkbahar ayları da Ayder’in keyfinin en güzel çıktığı zamanlar. Yani bir sonraki seyahatin için rotan belli oldu aslında. Ayder Yaylası’na gittiğinde ilk önce güzel bir kahvaltı yapmanı öneririm. Sonra ver elini oksijen dolu, yemyeşil manzara. Konaklama içinse Ayder Yaylası otelleri içerisinden seçimi yapabilirsin. Burada bulunan otellerin bir kısmı Ayder'in o Kaçkar Dağları'ndan beslenen o meşhur Gelin Tülü Şelalesi manzarasına, bir kısmı ise yemyeşil bir doğa mnazarasına ve sahipliği yapıyor.

Ayder Yaylası

Uçak Bileti

Sis Dağı Yaylası, Giresun

Giresun’un Görele ilçesinde bulunan Sis Dağı Yaylası’nın yüksekliğini söyleyince, neden bu adı aldığını anlayacaksın. Yayla 2182 metre yüksekte konumlandığı için bulut deniziyle kaplı. Ne zaman gidersen git baktığın her yer bulut. İnsan kendini bulutların üstüne atmak istiyor manzaraya baktıkça. Çok da etkileyici bir atmosfer aynı zamanda. Gerçi ben bu atmosferi tanımlamak için ne sıfat kullanırsam kullanayım gidip görmedikçe anlayamayacaksın.

“C statüsünde Milli Park” olarak koruma altında olan Sis Dağı Yaylası’nda yazın birçok festival düzenleniyor. En çok turist akınına uğrayan festivalse, Temmuz ayının 3. haftası düzenlenen Sis Dağı Yayla Şenlikleri. Şunu da söyleyeyim, yazın gidersen bile bu yaylada hava serin oluyor. Ee o yüksekliğe normal bir durum tabii ama sen yanına hırka ve kazak almayı unutma.

Sis Dağı Yaylası

Pokut Yaylası, Rize

Pokut Yaylası da Ayder gibi Çamlıhemşin ilçesinde. İlçe merkezine sadece 21 kilometrecik uzakta. 21 kilometre gözüne çok gelmedi değil mi? Sen öyle düşünedur. Pokut’a çıkan yollar çok engebeli olduğu için yolculuk yaklaşık olarak 2 saat sürüyor. Bu yollarda araba sürmek de biraz tecrübe istiyor. Çamlıhemşin halkı Pokut’a çıkmak isteyen turistlere kendi araçlarıyla yardımcı olabiliyorlar. Böyle bir teklifle karşılaşırsan değerlendir derim. Yaylaya çıkmak mutlaka 4x4 bir araç kullanmalısın. Dolayısıyla eğer araç kiralama seçeneğini değerlendireceksen mutlaka bir 4x4 kiralamalısın. Aksi halde çıkışta oldukça zorluk yaşayabilirsin.

Eğer doğru zamana denk gelirsen, Pokut Yaylası’nda da bulut denizine denk gelebilirsin. Bulutlar sana o kadar yaklaşıyor ki uzansan bulutları kucaklayacakmışsın gibi hissedebilirsin. Çam ormanlarının harika bir manzara yarattığı yaylada çadır kurmak yasak ama konaklama için birçok opsiyon bulunuyor. Konaklama için Çamlışhemşin otelleri sayfamıza göz atabilirsin. Burada doğa oteli, butik otel, bungalov ve pansiyon gibi çok farklı tipte konaklama alternatifi bulman mümkün.

Pokut Yaylası Rize

Sal Yaylası, Rize

Pokut’un en güzel özelliklerinden biri de Sal Yaylası’na 15 dakika uzaklıkta olması. Manzarayı izleye izleye güzel bir doğa yürüyüşü yaparak ulaşıyorsan Sal Yaylası’na. Burası gün batımının en güzel izlendiği yayla desem az bile kalır. Ayrıca hava açık olduğunda Kaçkarlar tüm heybetiyle karşıdan sana bakıyor. “Huzur doluyum” diye bağıran bir manzara anlayacağın.

Tabii biz gezmeye gitsek de tüm yaylalarda olduğu gibi Sal Yaylası’nda da yerliler yaşamaya devam ediyorlar. Onların geleneksel Karadeniz mimarisindeki yayla evleri de ziyaretçilerin çok ilgisini çekiyor. O manzarayı izledikten sonra insan “Şurada şöyle tatlı bir evim olsa da tüm hayatımı burada geçirsem, hiç şehre dönmesem” diye iç çekiyor.

Sal Yaylası

Borçka Karagöl Yaylası, Artvin

Borçka Karagöl Yaylası’na sadece bir yayla demek doğru olmaz. Artvin’in Borçka ilçesinden 25 kilometre uzaklıkta olan Borçka Karagöl’e, çok klişe biliyorum ama, doğa harikası demem lazım. Önce şunu söyleyeyim, Artvin’de iki tane Karagöl var. Bunlardan birisi Borçka Karagöl, diğeri de Şavşat Karagöl. Borçka’ya ulaşmak daha kolay ve ikisi arasında bir tercih yapman gerekirse kesinlikle Borçka Karagöl’e gitmelisin.

Borçka Karagöl, heyelan sonucu Klaskur Deresi’nin önü kapatılınca oluşan gölle doğal güzelliğine kavuşmuş bir yayla. Çok el değmemiş bir bölge olduğu için daha göle varmadan gördüğün her yeri fotoğraflamak isteyeceksin. Fotoğraf çek tabii ama bence telefonundan uzaklaşıp anın tadını çıkarmalısın. Yalnız şunu da söyleyeyim, burada kalmak istersen otel ya da pansiyon bulamazsın ama kamp yapabilirsin.

Borçka Karagöl Yaylası

Perşembe Yaylası, Ordu

Evliya Çelebi’nin seyahatnamesine konu olan Perşembe Yaylası’na geldi sıra. Ordu’nun Aybastı ilçesine yaklaşık olarak 17 kilometre uzaklıkta olan Perşembe Yaylası yeşilin en güzel haline bürünüyor bahar gelince. Yayladaki menderesler de bulutların yeşilin üzerine pamuk gibi serpildiği manzarayla birleşince gerçek olduğuna inanamayacağın görüntüler ortaya çıkıyor. Mendereslerin yanına gidip suya parmaklarını değdirerek o enerjiyi hissetmek isteyebilirsin. Mutlaka denemelisin sonuçta bir daha başka nerede menderes göreceksin.

Perşembe Yaylası

Karadeniz Bölgesi’nde burada saydıklarımdan çok daha fazla yayla var. Hatta kimi yaylayı sadece yakın köylerde yaşayan yerli halk biliyor. Daha doğrusu bazı yaylalara gidilen yolları sadece yerliler kat edebiliyor. Senin Karadenizli bir arkadaşın varsa ben yaylaya onunla birlikte çıkmanı öneririm. O seni daha az popüler ama çok daha güzel yaylalara götürebilir. O halde gideceğin şehri belirlediysen hemen bir uçak ya da otobüs bileti alarak seyahatini planlamaya bşlayabilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
173 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar