Ayder Yaylası Otelleri Ara

En uygun Ayder Yaylası otel fiyatları arasında karşılaştırma yap, en ucuz Ayder Yaylası otellerini listele.

Şehir, ilçe veya otel adı yazın
Giriş ve Çıkış Tarihi
Giriş ve çıkış tarihini seçin
Konuk Sayısı
2 Yetişkin

Ayder Yaylası Hakkında

Rize’ye bağlı Çamlıhemşin’in sınırlarında yer alan Ayder Yaylası, ilçe merkezinin yaklaşık 20 kilometre dışında yer alıyor. Şifalı kaplıcaları ve bölgede yetişen çiçeklerden elde edilen balıyla şifa arayan gezginleri de kucaklayan yayla, deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte. 1944 yılından bu yana Milli Park olan Ayder Yaylası’nda gezerken Gelin Tülü Şelalesi gibi doğal güzellikleri görme şansınız var.

Karadeniz’de yayla turizmi genellikle bahar ve yaz aylarında canlanıyor. Buna karşılık Ayder Yaylası’nda bulunan kaplıcalar sayesinde bölgeye mevsim fark etmeden tüm yıl gelebilirsiniz. Yaz aylarında yaylaya çıkan ziyaretçiler Ayder Yaylası Festivali’nde, kış döneminde buraya gelenler ise Kardan Adam Şenlikleri’nde eğlenceli anlar yaşayabilirler. Yaylada Karadeniz’in tipik mimarisini yansıtan geleneksel evlerde kalabilir veya kamp yaparak doğaya daha da yakın olabilirsiniz.

Ayder Yaylası geziniz sırasında nefis yöresel yemekler sayesinde gözleriniz kadar damağınızın da bayram edeceğini anımsatalım. Mısır unu kullanılarak yapılan geleneksel ekmek, mıhlama, hamsi tava, hamsili ekmek, karalahana sarması ve Laz böreğini denediğinizde bir sonraki Ayder seyahatini iple çekeceğinizden şüpheniz olmasın. Yaylaya ulaşmak için Trabzon Havalimanı’na uçabilir, sonrasında Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine doğru yola koyulabilirsiniz. İlçe merkezine geldikten sonra Fırtına Deresi Vadisi’nin eşsiz güzelliklerini izleyerek yaklaşık yarım saatte kendinizi Ayder’de bulabilirsiniz. Havalimanına inince doğrudan Pazar ilçesine gelen servisleri ve daha sonra yaylaya çıkan dolmuşları kullanmak ise bir diğer alternatif. Yayla yürüyüşü, rafting ve fotoğrafçılık gibi pek çok aktiviteyle keyifli vakit geçirebileceğiniz Ayder Yaylası’na en az birkaç gün ayırmanızda yarar var.

Ayder Yaylası Seyahat Yazıları