Dünyanın her yerinde yeni yıl heyecanı yaşanıyor. Çünkü yeni bir yıl hepimiz için yeni başlangıçlar, yeni heyecanlar ve yeni kararlar demek. Her pazartesi başlayan diyetler, ‘bu sınav döneminde çok çalışacağım abi yeaa!’lar, bırakılan sigaralar ve alışkanlıklar… Bunları tekrar tekrar yaşayacağımız koskoca 365 gün daha! Kendine verdiğin sözleri tutman, tutamaman ve tabii ertelemen için yeni yıl kapıda. Ha bununla yeni yılın alakası var mı? Yok. Ama bahane işte, insan ne olursa olsun bir başlangıç çizgisi istiyor. :)

Konuya girmeden önce sana ufak bir sır vereyim, zaten biliyorsundur ama 1 Ocak Salı gününe denk geldiği için uzun bir hafta sonu seni bekliyor! Bu fırsatı sakın kaçırma derim. Hatta burada bazı öneriler de var, tıkla.

Gelelim sebebi ziyaretimize, yılbaşının bizim ülkemizde nasıl kutladığını biliyoruz, her sene de uyguluyoruz. Peki ya diğer ülkelerde bu gelenekler nasıl? Hadi gel, beraber inceleyelim.

Uçak Bileti
İçindekiler

İskoçya

Geçenlerde İskoç bi’ arkadaşımla oturuyoruz. Yılbaşı gelse de cebimiz para görse dedi. Anlamadım tabi, içimden “ne yapıyorlar acaba Başkan Nicola Sturgeon annemiz balkon konuşmasında Sterlin mi dağıtıyor havadan” diyorum. Öyle değilmiş ama öyleymiş aslında. Yeni yıla girilen ilk dakikalarda İskoçlar sevdiklerinin evlerine ilk ayak basan kişi olmak için yarışıyorlarmış. Yarışırken de yanlarında para, yemek, içki ve hediyelik eşyalar getiriyorlarmış. Anlayacağınız yeni yılın ilk dakikaları sevdiklerine varlıklarını sunma yarışıyla geçiyormuş. Biz de olsa, ben kapıyı büyütürdüm daha çok insan aynı anda girsin diye.

Yılbaşı evi

İspanya

Saatler gece yarısını gösterdiğinde İspanyollar hemen 1 salkım üzüme sarılıyorlar. 12 adet üzüm tanesini seçiyor ve dilek dilemeye başlıyorlar. Yılın 12 ayını temsil eden 12 üzüm tanesini, her ay için farklı bir dilek dileyerek ayrı ayrı çiğnemeden yutuyorlar. Bir üzümü bile yutamazsan 12 dileğin birden gerçek olmayacağına inanıyorlar. Dilek dilemek ve dilediklerimize inanmak için daha “çöpsüz üzüm” bir bahane olabilir mi? :)

İspanya yılbaşı geleneği

Avustralya

Bizim gibi kuzey yarım kürede yaşayan herkes için yılbaşı demek; kar, şömine, en kötü sobada kestane demek. Ama güney yarım kürede yer alan Avustralya’da yaşayanlar için tam tersi. Onlar yeni yıla deniz kum güneş üçlüsüyle merhaba diyor. Biraz değişik bir yılbaşı kutlaması yapmak, hem de bu bahane ile denize girebilmek için Sidney uçak biletini birkaç saniye içinde alabilirsin.

Sidney yılbaşı

Arjantin

Her yıl yeni bir başlangıç ve kalan hayatımızın ilk gününe yeni bir adım diyerek konuya girmiş yerliler. Saatler tam 00.00’ı gösterdiğinde öne doğru bir adım atarak yeni yıla giriyorlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken attığın adımın sağ ayak ile olması. Sağ ayağınla ileriye doğru atılan bir adım, tüm sene için yapılacak en güzel başlangıç gibi görülüyor.

Yılbaşı eğlence

Kolombiya

Sanırım benim en sevdiğim şeylerden birini bu adamlar yapıyor. Senin de en çok bunu beğeneceğini düşünüyorum. ;) Kolombiyalıların dilekleri çok masum: Yeni yılın ilk dakikalarında sokağa çıkıp boş bir bavulla etrafta dolaşmak. Bu şekilde, yeni yılda daha çok seyahat edebileceklerine inanıyorlar. Ben bu seneye böyle girmeye karar verdim.

Kolombiya yılbaşı

Peki senin favorin hangisi? Tercihin ne olursa olsun uçak bileti tercihinin Enuygun olduğunu biliyorum. Uçak biletine tam buradan kolayca ulaşabilirsin! Senin dileğin de seyahat olsun. ;)


damlayener
Damla Yener
4 Yazı
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi. En büyük tutkusu yeni kültürleri tanımak ve farklılıkları keşfetmek.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar