4 günlük yılbaşı tatili nasıl bağlanır?

nihanbayram
İçindekiler

2018 yılına güle güle demeye sayılı günler kaldı. Bu günlerde, koca yıl boyunca nasıl çok çalıştığını, hiç doğru düzgün tatil yapamadığını kara kara düşünüyorsun değil mi? Oysa 2018’e girerken “Bu yıl her hafta sonu bir yerlere gideceğim, gezeceğim” demiştin ama her yeni yıl kararı gibi o da unutuldu gitti tabii.

O zaman Salı gününe denk gelen 1 Ocak’ı hafta sonuyla birleştirip 4 günlük bir tatille tüm yıl boyunca yapamadığın tatillerin telafisini yapmaya ne dersin? Gerçekleştiremediğin tüm planları unutup yeni bir sayfa açmanın en güzel yolu. Bunun için de 1 gün izin almaya değer bence. Hafta sonunu birleştirme fikri kafana yattıysa hadi gel nasıl bir tatil planlayabileceğine bakalım.

Tatil hiç beklemediğin kadar yakınlarda

Madem hafta sonunu birleştirip tatil yapıyorsun, huzurlu bir yerlere kaçmanın tam zamanı. Bu durumda İstanbul’daki huzur cenneti Ağva’nın kollarına koşuyoruz işte. 4 gün boyunca huzur ve sakinlikle dolup taşacağın, şömine başında 2018’de yaşananları hatırlayıp gülerken, 2019 hayalleri kuracağın bir yılbaşı… Bunun üstüne daha da bir şey söylememe gerek yok bence.

Ağva’daki sakinliğin ve huzurun karlarla kaplı eşi de Abant’ta. Abant’a kışın hiç gitmediysen al sana fırsat. Abant’ın karlar altında görüntüsünü izlerken, yeni yılda nereleri gezmek istediğini düşünüp bir sürü seyahat kararı alacaksın. Kararlarını gerçekleştireceğine dair sözler vermek yerine uçak biletlerini al bence çünkü sözler unutulur ama uçak biletleri unutulmaz.

Sessiz sakin bir yılbaşı tatili için bir diğer önerim ise Büyükada. Havalar ısınmaya başladığı an Büyükada’ya gitme fikri ortaya çıkar ama adanın keyfinin en güzel çıktığı zaman kış bence. Genelde kışın kimse Büyükada’ya gitmeyi düşünmediği için yerli halktan başka kimse olmuyor. Bir de huzur arayanlar tabii. Peki sen niye onlara katılmayasın?

Kar olmadan yılbaşı akşamı düşünülemez

Yılbaşı akşamı kar yağmayınca içten içe bir hüzünleniyorsan o zaman bu 4 günlük tatilde kara doymalısın. Akla ilk gelen yeri hep bir ağızdan söylüyoruz: Uludağ. Kar görmeyi sen istedin, o zaman sıkılana kadar kayak yapmalısın ki karın bir anlamı olsun. Tabii kayak yapmayı sevmiyorsan orası ayrı ama Uludağ’ın tek artısı da kayak merkezleri değil. Uludağ’da bulunan otellerin düzenlediği yılbaşı etkinliklerinde eğlenceye doyup sonra kendini beyaz çarşafın üzerine bırakmak da güzel bir fikir.

Uludağ’ın yakınlığı ve popülerliği sebebiyle yaşanacak kalabalıktan dolayı kişi başına düşen kar metrekaresi biraz az olabilir. Kalabalık sevmiyorsan ve biraz da uzaklaşmak istersen Palandöken sana daha uygun. Yalnız Erzurum’a yılbaşında gidiyorsan o soğuğu göze almalısın ve önceden hazırlıklı olmalısın. “4 gün için valize gerek yok” deme o valizi çıkar ve içine en kalın kıyafetlerinin hepsini koy. Hazırlıklı gider, kat kat giyinirsen Palandöken’de geçirdiğin yılbaşını tatilini hiç unutmazsın.

Erciyes her mevsim karla kaplı olduğu için Türkiye’nin en iyi kar kalitesine sahip kayak pistleri burada bulunuyor. Ee madem kar olmadan olmaz, o zaman en iyi kar kalitesi olsun çünkü sen en iyilerine layıksın. Hem Erciyes, Uludağ’a göre daha uygun fiyatlı bir kayak merkezi. Yani hem bütçe dostu hem karı güzel, daha ne yapsın Erciyes sana harika yılbaşı tatilini sunmak için?

4 günlük tatilde yurt dışına kaçmak çok güzel olmaz mı?

“Tatil 2 günü geçtiği an yurt dışına kaçarım, beni kimse Türkiye’de tutamaz” diyorsan senin kesin Schengen vizen vardır. Vizen yoksa bile uzun vadeli düşünüp 2019’a Schengen vizesiyle girme planı yapıyorsundur gibime geliyor. Bunu hiç düşünmediysen de sen bunu düşünedur, ben de sana yılbaşı ruhunu en iyi yaşayabileceğin yerlerden birini önereyim: Viyana. Işıl ışıl sokaklar o kadar kalabalık oluyor ki yeni yılı böyle bir atmosferde karşılamak yaşayacağın en güzel deneyimlerden olabilir.

4 günlük tatil için vizeyle kim uğraşacak diye düşünürsen de vizesiz destinasyonların yılbaşı için en güzel opsiyonu Belgrad. Avrupa’da gece hayatının en canlı olduğu Belgrad’ı turistler sırf bu canlılık için tercih ediyorlar. Hem uygun fiyatlı biletler bulabileceğin hem de orada Sırp Dinarı ile harcama yapacağın için bütçe dostu bir tatil yapabilirsin.

Hadi vizesiz bir destinasyon daha önererek bitireyim bu yazıyı. Yine Belgrad gibi ucuz bir ülke olan Lviv’in yılbaşı gecesi eğlenceleri dillere destan. Tabii Lviv’in bu dönemde çok soğuk olduğunu belirtmem de fayda var. Yani Erzurum valizi için söylediklerim Lviv için de geçerli ama Lviv’de eğlenirken ısınmak garanti. Yılbaşı kalabalığı ve heyecanıyla soğuğu unutacağına eminim.

Eveet bu kadar öneriyi okuduktan sonra yapman gereken 2 şey kaldı; uçak biletini almak ve izin formunu doldurmak. İzin formunu bilmem ama uçak bileti almak çok kolay. Hemen tıkla ve 4 günlük tatilin ilk adımını at.

nihanbayram
Nihan Bayram
529 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar