Seyahat etmek ve yolculuk yapmak sadece bulunduğumuz yeri değiştirmenin ötesinde farklı dünyalara adım atmak demek. Üstelik içinizdeki kâşifi harekete geçirmek ve bahaneleri evde bırakarak yola çıkmak için birçok neden var.

İçindekiler

1- Seyahat etmek ufku genişletir

Her zaman alışık olduğumuz şehirde benzer yollardan geçerek ve neredeyse her gün aynı şeyleri yaparak yaşamak bir süre sonra dünyaya bakışımızı sınırlandırır. Seyahat ettiğimizde ise çok başka yerlerin, insanların ve kültürlerin olduğunu görerek hayata olan bakış açımızın değişmesini sağlar. Üstelik bunun için çok uzaklara gitmeye de gerek yok. Karadeniz’in yaylalarında gezerek veya Kapadokya’da peribacalarının arasında dolaşarak başka bir dünyayla tanışabilirsiniz. Aynı zamanda bahar ve yaz aylarında gezmek için ülkemizin en ideal noktalarından olan Kapadokya’ya uçak biletleri burada!

Seyahat

Uçak Bileti

2- Yeni ve farklı olanı gösterir

Kendimiz ve çevremizin dışında farklı insanların, geleneklerin ve yaşam şekillerinin olduğunu görmek de bizi besler ve geliştirir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri ise mümkün olduğunca fazla seyahat etmek, farklı bölgelere, ülkelere hatta kıtalara doğru yolculuk yapmaktır. Başka bir kültürle tanışmak için en ideal yerlerden olan Hindistan’ın renkli başkenti Delhi ile ilgili ipuçlarına göz atmak isterseniz tıklayın! 

Bali Travel

3- Seyahat etmek mutlu eder

Bu konuda yapılan birçok araştırmaya göre seyahat etmek ve yeni deneyimler kazanmak bizi yeni bir eşya almaya kıyasla çok daha fazla mutlu ediyor. Öyleyse neden pahalı arabalara ve diğer şeylere servet harcayalım? Seyahat ve mutluluk arasındaki bağı daha iyi anlamak için bu yazıyı da mutlaka okuyun!

Mutlu Seyahat

4- Çevremizi genişletiriz

Uçakta, havalimanında veya gittiğimiz şehirde gezerken diğer insanlarla sohbet eder ve yeni arkadaşlar kazanırız. Böylece hem çevremizi geliştirerek sosyalleşebilir hem de daha önce belki aklımıza bile gelmeyen konularda yepyeni bilgiler öğrenebiliriz.

Uçak Arkadaşları

5- İnsan sarrafı oluruz

Seyahat sırasında kazandığımız yeni arkadaşlıklar bize aynı zamanda insanları daha iyi anlama fırsatı verir. Bu sayede farklı kültürlere daha kolay alışabilir, nerede olduğumuzun önemi olmaksızın kolayca adapte olabiliriz. Üstelik diğerleriyle kolay kolay iletişim kuramayan biriyseniz, seyahat sırasında birçok kişiyle konuşarak bu özelliğimizi geliştirebiliriz.

Seyahat Arkadaşları

6- Farklı deneyimler kazanırız  

Pek çok gezine göre seyahat etmenin en büyük faydalarından biri yeni deneyimler kazanmak. Bulunduğumuz yerde kalarak belki varlığından bile haberdar olamayacağımız şehirleri ve doğal güzellikleri görmek, yerel lezzetleri tatmak hatta yeni bir dil öğrenmek daha önce bilmediğimiz yeni bir dünyanın kapılarını açar. Özellikle yurt dışında, dilini bile bilmediğimiz bir ülkede birkaç gün geçirmek başta zorlasa tahmin edemeyeceğimiz kadar geliştirir. Üstelik yeni bir yabancı dil öğrenmek veya bildiğimiz dili geliştirmek için o dilin konuşulduğu ülkede bir süre yaşamak bu konuda deneyimli olan birçok gezginin tavsiyesi.

Manzaraya Bakan Girl

7- Cesaretimizi arttırır

Daha önce hiç görmediğimiz bir yere seyahat etmenin ve burada hayatta kalmanın önemli artılarından biri ise cesaretimizi ve özgüvenimizi arttırması. Sora sora da olsa yönümüzü bulurken ve ilk kez geldiğimiz bir şehirde toplu taşıma araçlarını öğrenirken sonraki maceralara atılmak için kendimizi motive edebiliriz.

Fethiye Yamaç Paraşütü


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN