Daha mutlu olmak mı istiyorsanız? O zaman tatile çıkın. Yapılan araştırmalara göre seyahate çıkmak ve yeni yerleri keşfetmek gibi deneyimler ev, araba veya diğer pahalı şeylere sahip olmaktan daha fazla mutlu ediyor!

İçindekiler

Gezdiğin kadar mutlusun

Dünyanın önde gelen eğitim kurumlarından Cornell Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre seyahate çıkmak ve tatil yapmak gibi deneyimler, satın aldığımız eşyalara kıyasla bizi çok daha fazla mutlu ediyor. Yani evinize aldığınız dev ekranlı televizyon veya uzun zamandır istediğiniz otomobile sahip olmak bir süre keyif verse de sonradan bu duruma alışılıyor ve artık eskisi kadar mutlu etmiyor.

gezen cift

Uçak Bileti

Yeni yerler görün 

Buna karşılık daha önce hiç görmediğiniz bir şehre seyahat etmek ve yeni deneyimler yaşamak çok daha uzun süren bir mutluluk getiriyor. Üstelik bu yerlerden sevdiklerinize hediyeler alıp verirseniz başkalarına iyilik yaptığınız için daha fazla mutlu olabilirsiniz. Harika yerleri keşfetmeye yakın yerlerden başlamak isterseniz, yurdumuzdan mutlaka görülmesi gereken yerleri keşfedin. Bu yerleri daha önce dolaştıysanız, fazla bilinmeyen rotalara da göz atabilirsiniz.

kule

 

Hayali bile yeter

Dünyada bu konuda yapılan bir diğer araştırmada ise katılımcıların yarısı ellerindeki parayla yeni eşyalar satın alırken diğer yarısı ise yemek, tatil veya etkinliklere katılmak gibi deneyimlere harcama yapıyorlar. Az çok tahmin edileceği gibi yine sonuç değişmiyor ve ikinci grup daha daha mutlu bir şekilde evlerine dönüyorlar. Üstelik daha keyifli ve mutlu olmak için her zaman bir yerlere gitmenize gerek yok. Eğer gidemiyorsanız bile sadece tatile çıkmak ve yeni yerler görmek için plan yapın. Çok sık seyahat edemeseniz de hayalini kurmanın nasıl bu kadar mutlu ettiğini fark edince şaşıracaksınız. O zaman şimdi gelin, hemen bir yerlere uçak bileti bakalım. Belki sadece hayalini kurmak bile gelecekte buraları keşfetmek için yeter!

Maldivler Tropik Sahil Ve Genç Bir Çift

 


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN