Yeni sakin şehirlerimiz: Sinop, Eğridir. Gerze

tugbahacibayramoglu

Son yıllarda yaygınlaşan cittaslow yani sakin şehir ağına Türkiye’den 3 yeni yer daha girdi. Bolu Göynük, Sinop Gerze ve Isparta Eğirdir dünya üzerinde 200’den fazla sakin şehir ünvanına sahip yerlerden biri oldu. Cittaslow yani sakin şehir unvanını almak için doğaya, el sanatlarına sahip çıkan, altyapı sorunu olmayan yenilebilir enerji kaynaklarını kullanan yer olmanız gerekiyor.

İçindekiler

Göynük

Eski dokusunu kaybetmemiş Osmanlı kasabalarından biri olan Göynük’te 700 yıl öncesinde yapılmış tarihi eserler bulunur. Tokalı örtüleri tahta oymadan hediyelik eşyalarıyla ünlü bu yerde çok güzel Osmanlı konakları bulunuyor. Eski tarihi konakların bir çoğu günümüzde otel olarak kullanılıyor. İlçe sakin şehir olmak için gereken tüm kriterleri yerine getirdi.

göynük

Uçak Bileti

 

Gerze

Sinop’un şirin ilçesi Gerze de son yıllarda yıldızı parlayan yerlerden. Büyük bir yangın sonrası ahşap evlerinin bir çoğu yansa da yerlerine iki katlı bahçeli çok güzel evler yapılmış. Evlerin tokmakları ve bahçelerindeki güller görülmeye değer. Yemeklerinin de çok lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

Gerze

 

Sinop

Samsun yolu üzerindeki bu şirin ilçenin sahili çok güzel düzenlenmiş. Isparta Eğridir Göl kenarına kurulmuş Selçuklu döneminden kalma eserleriyle dikkat çeken şirin bir yer Eğirdir. Isparta merkeze 34 km uzaklıktaki Eğirdir’de yaşamın MÖ Anzava Krallığı döneminde başladığı tahmin edilmektedir. Turistler genelde bir çok pansiyonun yer aldığı Yeşilada’da kalmayı tercih ediyor. Sakin şehir ünvanından sonra Eğirdir’in daha da ünleneceğini tahmin ediyoruz.

sinop


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar