Work & Travel nedir, nasıl katılınır?

cemdisbudak

Üniversite okuyup Work and Travel’ı duymamış olan neredeyse yoktur. Yurt dışı ülkeleri gezip görmek aynı zamanda da para kazanmak, yaz tatilini her anlamda değerlendirmek isteyenlerin en önemli seçeneği Work and Travel adlı değişim programı.  Üniversite 3. sınıfta ben ve arkadaş grubumdakiler de sıkça bu konuyu araştırdık ve birçoğumuz bu programa dahil olarak, ömür boyu unutulmayacak bir yaz tatili yaşadık.

Work and Travel özellikle yaz aylarında en fazla 4 ay süreli olarak öğrencilerin katıldığı ve genelde Amerika ile Türkiye’deki yetkili kurumlar arasında yapılan bir kültürel değişim programı. WAT yani Work and Travel’a katılmak için Türkiye bulunan yetkili çok sayıda özel işletmeye başvuru yapabilirsiniz. Onlar da sizin adınıza Amerika’daki işletmelerle temasta olan bir kurumla işlemleri yürütürler. Bu programa dahil olurken yetkili kuruma bir miktar para verirsiniz ve gideceğiniz yerde yapacağınız işten de para kazanırsınız. Aslında büyük paralarla dönülen bir iş değil ama adı üstünde kültürel bir program. Hem Amerika’ya seyahatinizi karşılamış hem de hayatta bir kez yaşayabileceğiniz bir deneyim kazanmış oluyorsunuz. Program aracılığıyla çeşitli eyaletlere çeşitli işler için gidiyorsunuz ve saat başı 8-15 dolar gibi ücretlerle işe başlıyorsunuz. ( Bu saat ücreti işe, eyalete göre değişebiliyor.)

İçindekiler

Bu programa katılabilmenizin kolaylaşması için bazı şartlar var:

Ne gibi işler var?

Work and Travel programında seçebileceğiniz işler arasında gençlik ve çocuk kamplarında, otellerde, fastfood zincirlerinde, bisiklet taksilerde çalışmak gibi alternatifler bulunuyor. En meşhur iş ise yüksek getirisinden dolayı Alaska’da balık temizlemek, yine de ben bunu pek tavsiye etmiyorum. En güzeli yaz kamplarında öğrencilerle birlikte çalışmak.

Uçak Bileti

Ne gibi avantajları var?

Amerika’ya gidiş uçak bileti ile programa katılış maliyetiniz neredeyse aynı, uygun bir fiyata Amerika’yı görmüş oluyorsunuz. Farklı ülkelerden arkadaşlar ediniyorsunuz.  Ve işin en güzeli de para kazanarak dönebiliyorsunuz.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
62 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN