• Anasayfa
  • Bilgi
  • Vizesiz Belgrad’ın yollarına düşmek için 7 harika neden

Vizesiz Belgrad’ın yollarına düşmek için 7 harika neden

muratekinay

Sırbistan’ın başkenti Belgrad Avrupa’da vize almadan gezip dolaşabileceğimiz harika şehirlerden biri. Sadece pasaportla kolayca seyahat edebilmemiz bile yeterli olsa da bu keyif ve eğlence şehrini görmek için daha bir sürü neden sayılabilir.

İçindekiler

1- Ne istersen al denecek kadar ucuz

Belgrad o kadar ucuz bir şehir ki en lüks restoranlarında bile yemek yediğinizde Avrupa’nın diğer popüler başkentlerine göre neredeyse yarı yarıya bir ucuzluk söz konusu. Örneğin pahalı sayılabilecek bir yerde akşam yemeği için kişi başı ortalama 40-50 TL yeterli. Yemek demişken, Belgrad’da tadılması gereken meşhur lezzetlere göz atmak için tıklayın!

Belgrad

Uçak Bileti

2- Stari Grad’ın tarihi caddeleri

Stari Grad yani Eski Şehir bölgesi Belgrad’ı ziyaret eden herkesin görmesi gereken yerlerden. Şehirden alınacak hediyelik eşyalar veya cadde manzaralı bir yemek için de ideal olan bölgede dolaşırken son yıllarda daha da popüler hale gelen Skadarlija civarlarına da mutlaka uğrayın. Belgrad’da görebileceğiniz diğer önemli yerler ve şehrin başlıca tarihi eserleri ise Belgrad’da gezilecek yerler galerimizde.

Belgrad

3- Kendi paranızı basma keyfi

Kendi paranızı basmak başta kulağa pek iyi bir fikir gibi gelmese de Belgrad’da bu tamamen turistik ve yasal bir aktivite. Sırbistan Ulusal Bankası’nı ziyaret ettiğinizde ülkenin para birimi olan Sırp Dinarı üzerine kendi fotoğrafınızı bastırabilirsiniz.

Belgrad Money

4- Belgrad Kalesi’nden manzara seyri

Tuna ve Sava nehirlerinin manzarasını bir arada izleme şansı sunan Belgrad Kalesi şehrin başlıca tarihi simgelerinden biri sayılıyor. Kalenin ilk inşası günümüzden çok daha eskilere, milat öncesi dönemlere kadar gidiyor. Osmanlı Devleti egemenliğine geçtiğinde çeşitli eklemeler yapılan kale bugün de kente gelenlerin Belgrad’da başlıca duraklarından. Belgrad'a başta İstanbul olmak üzere birçok şehirden yıl boyunca ucuz uçak bileti bulabilirsiniz. En uygun Belgrad uçuşlarına göz atmak için hemen tıklayın! 

Belgrad Kalesi

5- Nehir kenarında gece eğlenceleri

Belgrad aynı zamanda gündüz olduğu gibi geceleri de hareketin ve eğlencenin durmaksızın devam ettiği bir şehir. Genellikle nehrin kenarında toplanan eğlence yerleri özellikle yaz aylarında fazlasıyla popüler. Belgrad’a gelen turistlerin olduğu gibi şehrin geç kesiminin de eğlendiği bu yerler kış aylarının gelmesiyle yerini kapalı mekanlara bırakıyor. Şehirle ilgili diğer önemli detaylar için Balkanların yükselen yıldızı Belgrad yazımıza göz gezdirmeyi unutmayın!

Belrad

6- Nikola Tesla’nın sınırsız hayal gücü

Modern dünyayı etkileyen pek çok buluşta imzası bulunan Nikola Tesla’nın adına açılan müze şehir merkezine çok yakın olmasa da Belgrad’da vakit ayırmaya değer duraklar arasında. Tesla’nın eserlerinden bazılarını görebileceğiniz müze bilime biraz olsun merakı olanların gezi haritasında yerini almalı.

Bilim Müzesi

7- Neredeyse kızları kadar güzel yemekleri

Sırp yemeklerinde özellikle Türk ve Yunan mutfağının etkisi çok büyük. Böyle olunca başkent Belgrad’da yemek yerken kendinizi adeta evde gibi hissediyorsunuz. Adıyla ve tadıyla tanıdık gelecek kebaplar yani cevapi, börekler, sutlijaš (sütlaç) ve ratluk ismi ile bilinen lokumlar Belgrad’da lezzet denince dikkate değer alternatiflerden bazıları. Şehirde ayrıca hamburger ve pizza gibi daha bilindik seçeneklerin leziz birer örneğini de Belgrad kafelerinde veya restoranlarında tadabilirsiniz.

Sırbistan Yemeği


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN