İçindekiler

Tatilinizi Osmanlı izleri taşıyan, doğa harikası, üstelik yeme içmenin ucuz olduğu ve en önemlisi de vize istenmeyen komşu ülkelerde geçirmeye ne dersiniz? Balkan turlarının popülaritesi gittikçe artıyor. Balkan turu yapıp da memnun kalmayanı duymadım. Pek çoğumuzun belki de bir parçası var oralarda, hatta uzaktan akrabaları. Osmanlı’nın 500 yıl hakimiyet kurduğu bu topraklar bugün bu koca imparatorluktan nice izler taşıyor. En önemlisi de Sırbistan, Makedonya, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Arnavutluk gibi ülkeler Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Size anne ve babası o topraklarda doğmuş biri olarak seyahat tüyoları aktarmak istiyorum.

Üsküp’ten yola çıktık

Turumuza Üsküp’e uçarak başlıyorum. İstanbul-Üsküp uçakla yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Türk pasaportu olanlardan vize istenmiyor. Makedonya’nın başkenti bu şehir, Vardar nehri üzerindeki Taş Köprüsü’yle meşhur. Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı bu köprüden geçmeden dönmeyin. Köprünün yanına başka köprüler de yapılmış ve de çok güzel heykeller. Gece ışıklandırması da güzel. Üsküp’ün Osmanlı eseri çarşısını gezebilir, kalesine çıkabilir, Yavuz Sultan Selim zamanında yaptırılmış Mustafa Paşa Camisi gibi yerleri gezebilirsiniz. Çarşıda lezzetli köfteler yapan lokantalar var. Benim favorim Destan. Üsküp’te uygun fiyata araba kiralayabilirsiniz. Oradan yaklaşık 2 saat mesafede Ohri’ye doğru yol alacağız. Kalkandelen şehri üzerinden Ohri’ye varabilirsiniz. Bu arada Kalkandelen ya da diğer adıyla Tetova da renkli yazılarıyla ünlü Alaca Camisi’ni de gezebilirsiniz.

Ohri ve Bitola (Manastır) şehirleri

Ohri büyük bir gölün kenarına kurulmuş tarihi bir şehir. Göl kenarında plajlar var. Yeşilliklerle kaplı tepelerinde ise manastırlar var. Şirin mi şirin bir yer. Ohri Camisi, Yeni Cami, Bedesten, Saat Kulesi, Roma şehir kalıntıları, Aya Dimitri Kilisesi, Aya Klement Manastırı, Aya Kaneo Kilisesi, Samoil gezilebilir. St. Neum Manastırı’na gitmek için tekne turu yapmak iyi bir seçenek. Hem keyifli hem daha kolay. Sabah kahvaltınızı çarşıdaki börekçide yapıp meydandaki kafede çayınızı için. Zaten Balkan yemekleri ağız tadımıza uygun olduğu için sıkıntı çekmezsiniz. Küçük esnaf lokantaları var. Bir de Balkanlarda hemen her şehirde çok lezzetli köfteler yiyebilirsiniz. Unutmayın, köfteye kebap diyorlar. Ohride 1-2 gece konaklayıp Manastır’a doğru yola koyulalım. Manastır şehrinin merkezinde Atatürk’ün askeri okulunu okuduğu Manastır Askeri İdadi’sini gezebilirsiniz. Burada bir salon Atatürk Müzesi yapılmış. Yine kent merkezinde Lezzet adı verilen lokantayı tercih edebilirsiniz. Buraya gelmeden St. Naum Manastırı ve Sarı Saltuk Türbesi ziyaret edilebilir.

Karadağ'da Budva ve Kotor

Bundan sonra iki seçenek sunuyorum. Dilerseniz Arnavutluk’a geçip Tiran, Berat, İşkodra gibi şehirleri gezebilirsiniz. Arnavutluk da Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Ya da Ohri gölü kenarındaki bir başka şehir olan Struga ve Kosova Prizren üzerinden Karadağ’a geçebilirsiniz. Prizren de gerçekten görülesi bir yer. Tarihi Osmanlı şehri, bugün değişmemiş haliyle, Arnavut kaldırımı yolları ve taş köprüleriyle size karşılayacaktır. Karadağ (Montenegro) ise dev dağların çevirdiği Adriyatik denizine kıyısı olan bir ülke. Avrupalı turistlerin de son yıllarda popüler tatil yeri olan Budva ve Kotor gezilebilir. Budva'da StariGrad yani eski şehirde yürüyerek bu bir zamanların balıkçı kasabaları olan şimdiki popüler tatil cennetlerini gezebilirsiniz. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan Kotor’u tepeden seyretmek için Fortification olarak bilinen yere tırmanmak iyi bir öneri. Tırmanış yaklaşık yarım saat sürüyor. Burada da bir iki gece konaklayıp Adriyatik denizinin keyfini sürmek iyi bir seçenek olabilir. Dönüşte de Priştina üzerinden İstanbul’a uçabilirsiniz. Ya da yaklaşık 3 saatlik bir yolculukla Karadağ'ın başkenti Podgarica'ya gidip oradan da uçakla İstanbul'a dönebilirsiniz. 

Saraybosna-Mostar

Ya da eğer vaktiniz varsa Karadağ'dan Saraybosna'ya geçebilirsiniz. Saraybosna ve köprüsüyle ünlü Mostar, Osmanlı eserleriyle, doğasıyla sizi büyüleyecek yerler. Üstelik yazın öyle çok sıcak da olmuyor. Dönüşü Saraybosna Havalimanı üzerinden yapabilirsiniz. Bu ülkeler Türk vatandaşlarından vize istemiyor ancak yolculuğun uçakla yapılması şart. Çünkü kara yoluyla giderseniz gerek Bulgaristan gerekse de Yunanistan, Türk vatandaşlarına vize uyguluyor. Bu yüzden gidiş dönüş uçaklarınızı isterseniz rotadaki gibi farklı şehirler üzerinden satın alarak güzel bir tur planlayabilirsiniz. Son olarak eğer vaktiniz varsa Saraybosna'dan Balkanların incisi Belgrad'a da uğrayın. Belgrad'da gezilecek yerler galerimizden daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

 
tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar