Roma’da bulunan Hristiyanlık dinin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan, dünyanın en küçük 5. devletidir. Yüzölçümü 5 kilometrekaredir.

Devlet Başkanı Papa

Devlet Başkanı Papa

Ruhani lider olan Papa, aynı zamanda Vatikan devletinin de başkanıdır.

100 kişilik ordusu var

100 kişilik ordusu var

Vatikan’da papayı, İsviçre vatandaşı olan 100 kişilik küçük bir ordu korur. Tarih boyunca bu ordunun askerleri hep İsviçrelilerden seçilmiştir. Askerlerin kıyafetleri Michelangelo tarafından tasarlanmış o günden bu yana değişmemiş oldukça dikkat çekici.

Nüfusu 1000 kişinin altında

Nüfusu 1000 kişinin altında

1000 kişi nüfusa sahip Vatikan’ın nüfusu turistlerden dolayı zaman zaman 1 milyonu geçebilir.

San Pietro Meydanı (Piazza San Pietro)

San Pietro Meydanı (Piazza San Pietro)

Papa’nın halkı selamladığı ünlü meydan San Pietro, yarım ay şeklinde büyük bir meydan. Burası İskenderiye’den getirilen 4.000 yaşındaki dikilitaşlarla çevrili. Meydanda San Pietro kilisesi de bulunuyor.

San Pietro Kilisesi

San Pietro Kilisesi

Meydandan kiliseye girmek için genelde yoğun bir turist kuyruğu olur. Oldukça görkemli olan kilisede Michelangelo’yu meşhur eden Pieta heykeli bulunur. Farklı diller için günah çıkartma odaları da var. 12 Havari’den biri olan San Pietro’nun mezarının bulunduğu yere yapılmış.

Papaların mezarları

Papaların mezarları

Bugüne kadar Katolik alemine papalık yapmış tüm papaların mezarları da yine bu kilise içerisinde yer alır.

Kulesinden manzara muhteşem

Kulesinden manzara muhteşem

Vatikan ve Roma’nın şehir manzarasına bakmak isterseniz San Pietro Kilisesi’nin kulesine de çıkabilirsiniz. 8 Euro’ya şehrin 360 derce manzarasını izleyebilirsiniz.

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası

Hristiyanlık aleminin en büyük kilisesi olan Aziz Petrus Bazilikası Vatikan’ın önemli bir diğer yapısıdır. Büyük kubbesiyle dikkat çeken bu kilise günün belli saatlerinde gezilebiliyor. Kiliseyi her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.

Vatikan Müzesi ve Sistine Şapeli

Vatikan Müzesi ve Sistine Şapeli

Roma, Bizans, Mısır vs. pek çok döneme ait önemli eserlerin bulunduğu Vatikan Müzesi, gezinizin önemli bir noktası olacaktır. Papalık seçimlerinin yapıldığı yer olarak bilinen Sistine Şapeli de Vatikan’ın bir başka ünlü eseridir. Şapelin tavanlarında Michelangelo’nun yaptığı Adem’in Yaratılışı ve Kıyamet Günü freskleri çok ünlüdür.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar